Ryanair - zavazadla - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Ryanair – zavazadla

17.1.2018 10:45

Dlouho oznamovaná a původně odsunutá „změna“ v zavazadlové politice Ryanair vstoupila v platnost.


!!! POZOR ZMĚNA od 1.11.2018 platí nová pravidla pro přepravu zavazadel !!!
Ryanair jako první aerolinka začíná automaticky odbavovat některá příruční zavazadla do podpalubí. Není to ale vůbec žádná novinka – stejným způsobem se odbavují zavazadla do podpalubí už více jak 2 roky, změna oproti původním pravidlům tak není prakticky žádná. Pojďme si tak shrnout, jaká zavazadla si s sebou na let Ryanairu můžete přinést.

Každý cestující si může s sebou vzít 2 kabinová zavazadla:
55x40x20 cm + 35x20x20 cm

Kila nikdy nikdo neřeší, dříve se i vážívalo, dnes na to nejsou letiště nijak vybavena.

S oběma zavazadly jdete rovnou na bezpečnostní kontrolu, případnou pasovou kontrolu až k nástupní bráně. Přímo ve frontě, které se udělá před začátkem nástupu do letadla u gate začnou pracovníci letiště obcházet jednotlivé cestují a těm, u kterých usoudí, že je zavazadlo velké na přepravu v kabině letadla, zavazadlo opatří žlutým štítkem a informují o tom, že mají zavazadlo odevzdat u gate nebo na vozík před letadlem. Zavazadlo bude následně pracovníky letiště naloženo do zavazadlového prostoru letadla a najdete ho po příletu na pásu se zavazadly. Celá tato přeprava je zdarma, respektive v ceně letenky :).

Co nesmí být v zavazadle, které odevzdám na přepravu do podpalubí?
Důležité je vyndat hlavně cennosti, věci, které potřebujete během letu (léky, jídlo,…) a cokoliv co má lithiové baterie.

Jak je to s batohy?
Pokud máte malý batoh, většinou vám ho pustí nahoru, obvykle ani obsluha neví, jak velké zavazadlo už odbavit a jaké ne, velmi dobře funguje pokud obsluze rovnou řeknete, že si zavazadlo dáte pod sedačku před vámi.

Kde najdu zavazadlo po příletu?
Na zavazadlo nečekejte u letadla, handling ho dopraví na pás se zavazadly v příletové hale.

Co když si chci i velké zavazadlo vzít s sebou nahoru?
Je potřeba přikoupit priority boarding (cca 150 Kč na let).

Řeší se stále velikost zavazadla?
Vzhledem k tomu, že má personál letiště dost práce s oštítkováním zavazadel a pro odbavená zavazadla jsou mnohem vyšší limity, je systém mnohem volnější a nějaké cm vám projdou spíše než dříve. I tak ale oficiálně platí výše uvedené rozměrové omezení.

Co když zavazadlo u letadla neodevzdám?
Pracovníci letiště bedlivě sledují, které zavazadlo je oštítkováno (proto jsou také štítky žluté) a seberou vám ho u letadla. Pokud s ním i tak projdete, zřejmě vás zastaví letuška u dveří. Pokud cedulku strhnete, s největší pravděpodobností to nikdo řešit nebude, jestli ale bude handling pečlivý a bude zavazadla počítat a nebude chtít pustit letadlo dokud se nedopočítá, najdou si vás podle čísla, které si opisuje obsluha během přidělení štítku a může kvůli vám dojít ke zdržení letu.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Zdenka napsal(a):

  Dobry den,
  chtela jsem se zeptat, jak velky kufr, nebo kolik kilo muze mit muj kufr, ktery mi na letisti odbavi? Koupila jsem si letenky od Ryanair na Mallorcu. Jmenuje se to:Priority und 2 Handgepäckstücke. Kolik kufru k odbaveni mohu mit a jak velke mohou byt prosim?Jsou v cene letenky`? Dekuji Vam za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den pokud máte Priority tak žádné zavazadlo k odbavené nemáte, berete si obě s sebou na palubu, rozměry 55x40x20 cm + 45x25x20 cm, váha většího 10kg , ale nikdo to vážit nebude.

 • Profilový obrázek
  Vanessa napsal(a):

  Ahoj,
  mám takový menší dotaz. V poplatcích u Ryanair je napsáno, že za odbavení je 55 € – když se odbavím online na palubní lístek, neplatím nic, chápu. Ale, potřebuji odbavit / předat u přepážky kufr, který jsem si zaplatila. Znamená to, že budu platit 55 € či se to vztahuje pouze k vyzvednutí letenky? Nerada bych byla na letišti překvapená. Děkuji moc 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ta přepážcka se oficiálně jmenuje „dropp off“, takže se tam jenom odevzdá zavazadlo, odbavit online a na místě se nic neplatí.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat když poletím a mám mít příruční zavazadlo o rozměrech 50x40x20 je problém mít zavazadlo o výška 50 cm Šířka 35 cm Hloubka 23 cm, projde mi to nebo se mám trošku bát a nebo radši koupit jiné palubní zavazadlo?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně je to nejsledovanější rozměr, ale klec má 2 cm vůli, pokud se to dá zmáčknout tak se vám do klece případně vejde.

 • Profilový obrázek
  Aneta Urbanová napsal(a):

  Ahoj,
  zítra ráno letím poprvé s Ryanair, mám zakoupené priority boarding, kufr splňuje rozměry, akorát má možná přes 10kg, což by tedy snad neměl být problém, jak jsem se zde dočetla. Bojím se ale o to druhé zavazadlo, nesplňuje rozměry 40x25x20, je to klasický vans „školní“ batoh, který by sice eventuelne šel zmáčknout, ale mám v něm notebook a jiné potřebné věci, takže je plný, na výšku má nějakých 40cm, jsem zvyklá s ním cestovat pod nohama, spíš se ale bojím, jestli se vejde do klece… Kdybych ho položila, dala by se jeho výška považovat za šířku? Tj těch 40cm? Nechci platit další poplatky za odbavení.
  Díky,
  Aneta

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, pokud to nepřesahuje nějak významně, problém to nebude ;).

 • Profilový obrázek
  Tomas napsal(a):

  Dobrý den,

  měl bych dotaz ohledně rozměrů palubního zavazdla.

  Letíme s Ryanair Praha-Brusel Charleroi a zpět. Máme zakoupený přednostní nástup, společně s druhým zavazadlem (55x40x20 cm), nicméně kufr máme o rozměrech 35x55x22 cm a kufr je spořepinový, takže nejde uplně zmáčknout.

  Chtěl bych se zeptat zda je tento přesah o 2 cm problém a bude potřeba zaplatit poplatek za odbavení a nebo si máme raději sehnat jiný kufr.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   2 cm je vůle té klece, takže pokud je to opravdu jen o ty 2 tak problém nebude ;).

 • Profilový obrázek
  Roman napsal(a):

  Zdravím, můžu se ještě zeptat, vy jste psal že priority stojí tak 150 Kč na let, jenomže mě to ukazuje tak 300 takže dohromady 600.. pak jsem se chtěl zeptat když si to teda koupím a vezmu si ten palubní kufřík.. chtěl jsem se zeptat jestli by mi vzali i toto https://www.a3sport.cz/nike-nk-brsla-xs-duff-ba5432-399/pBA5432399-1 jakoby kufřík plus tuto tašku.. nebo tak, vak by mi vzali? Ale batoh už asi ne k tomu kufříku to je moc velke že?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Je to od 150 Kč, bohužel poslední dobou Ryanair celkem ceny zvedá. Pokud budete mít Priority tak ke kufříku vám toto menší zavazadlo asi bez problémů projde.

 • Profilový obrázek
  Radka napsal(a):

  Dobrý den, máme koupené letenky s prednostnim nástupem a 2 zavazadla, chci se zeptat jestli oba kufry si můžeme vzít na palubu a co znamená přednostní nástup. Jestli máme jít nějak před frontu která je před nástupem do letadla? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano obě zavazadla si berete s sebou na palubu, můžete nastupovat v první skupině s dalšími Priority nebo pak kdykoliv chcete…

 • Profilový obrázek
  Roman napsal(a):

  Zdravím, v srpnu letím do Milána s leteckou společností RyanAir a letím poprvé, takže moc nevím co a jak… bylo mi doporučeno se kouknout na stránky RyanAir jak to mají se zavazadly, koukal jsem a tam je napsané že je povolené malé kabinové zavazadlo které si dám pod sebe o rozměrech (40 cm x 20 cm x 25 cm), nebo že pak si musím dokoupit nějaké to rozšíření pro přednostní nástup do letadla a 2 kabinová zavazadla, chci si vzít sebou příruční kufr o rozměrech šířka 32,5 cm, hloubka 21,5 cm, výška 53,5 cm, jenomže osobní věci do toho dávat nechci, chci to mít u sebe takže bych si chtěl vzít ještě nějakou ledvinku,nebo taštičku či vak na doklady ať to mám u sebe ale nevím teda jestli budu platit něco na víc nebo ne, když tam píšou jen malou tašku, což ani ten kufr by se mi tam nevlezl.. tak jsem celkem nervozní co a jak teda.. co mi projde a co ne, pak bych se chtěl zeptat jak je to s kontrolami jak to funguje a podobně, co můžu mít v kufru a podobně kdybych si tam něco koupil ať se nebojím že mi tam něco seberou. Moc děkuji za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ten kufr s největší pravděpodobností neprojde, takže dopředu si přes web přikoupit Priority.

 • Profilový obrázek
  JK napsal(a):

  Děkuji za odpověď, máme zakoupené Priority & 2 Cabin Bags, takže první musí být do rozměru 40cm x 20cm x 25cm a druhý do rozměru 55cm x 40cm x 20cm (do 10kg, ale jak jsem už zjistil, tak váhu nikdo neřeší) a pro oba dva rozměry mají u brány dané měřící klece ano?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano.

 • Profilový obrázek
  JK napsal(a):

  Dobrý den, prosím myslíte že mě s druhým větším zavazadlem o rozměrech 52x28x28 pustí na palubu bez příplatku? Zvažuji právě jeho koupi a nejsem si zcela jist, ale když jsem sečetl všechny 3 rozměry tak dostávám 108 a součet maximálních povolených rozměrů je 115, tak bych řekl, že by to snad projít mohlo? Předem děkuji za Vaší odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, rozměry se nedají sčítat, je potřeba dodržet 40x25x20 cm, pokud se vám nevejde do měřící klece, bude na místě příplatek 50 €.

 • Profilový obrázek
  Margooot napsal(a):

  Dobrý den,
  Ve čtvrtek letíme do Říma. Máme pouze příruční zavazadla. Jedno zavazadlo však převyšuje všechny 3 rozměry o 5 cm, myslíte si že to je velký problém? Případně, kdyby ano, kolik stojí pokuta a dokoupení?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, tady bych problém viděl, pokud je to všude o 5cm tak už na pohled to bude vzbuzovat podezření a do klece ho určitě nenarvete…

 • Profilový obrázek
  Luky napsal(a):

  Dobrý den, mám koupenou letenku s prioritou a dvema kabinovymi zavazadly a chci se zeptat zda nebude vadit, ze muj kufr ma hloubku 25cm a ne povolenych 20cm… 2 roky zpatky jsem s ryanairem letel a mel jsem stejny kufr, do merici klece ho nedavali, nevim jestli se tato kontrola od listopadu 2018 nezpřísnila…

  Predem Vam moc dekuji za odpoved

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to čistě na posouzení obsluhy u gate. 5 cm už je docela dost a s tím by problém být mohl…

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Dobrý den, máme odbavované zavazadlo 10 kg. Kufr máme 55x22x35 a povolené rozměry jsou 55x20x40. Myslíte, že to projde?? Děkuju

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano na checkinu to obvykle nikdo neměří.

 • Profilový obrázek
  jaroslav napsal(a):

  Ahoj Evo
  loni jsem měl stejné obavy stačí si ale přepnout na www rayneiru jazyk do AJ a znovu nahlédnout na palubenky a najenou v AJ už tam dole na palubence je napsané celkem malým písmem : 20KG BAG. Ale v češtině to tam prostě není.
  je divné že tuto vadu do teď neopravili.

 • Profilový obrázek
  Eva napsal(a):

  Dobrý den, je správně informace, že se 20 kg zavazadlo NEZOBRAZUJE na lístku? Trochu mě to znervózňuje… díky.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano nepíšou ho tam.

 • Profilový obrázek
  JArek napsal(a):

  Dobrý den
  píšete zde ýe je možné dokoupit zavazadla 10 kg i po zaplaceni letenek ( je to psane i na vebu ryanairu) , ale ja tedy nevím jak a kde to udelat. letime 7.7. do Athen jsme 4 ja prikoupil 1 x 20 kg a 1x 10 kg s tim ze dalsi 10 kg prikoupim dle potreby . Ale ted po prihlaseni mi jedina zavazdala k prikoupeni nabizi 20 kg za 40 EUR / jeden směr letu. Ve sprave rezervace mi to nabizi zmenit cas letu, udaje atd ale pridat 10 kg zavazadlo nee.Jen to 20 kg..
  dekuji moc za info
  s pozdravem
  Jarek

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, z nějakého důvodu to je občas schované, doporučuju stáhnout aplikaci a přes ní to přidat, tam mi to šlo vždy.

 • Profilový obrázek
  Lucka napsal(a):

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně dokoupení zavazadla již po koupi letenky od Ryanair. Chci si je ověřit, zda je možné si zavazadlo do podpalubí 10kg dokoupit v průběhu check-in online? A případně kolik to stojí? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano a jde to po přihlášení do správy rezervace i kdykoliv předtím. Cena bude cca 15 € v jednom směru.

 • Profilový obrázek
  Jana napsal(a):

  Dobry den, chci se poradit. Koupila jsem letenky od spolecnosti Ryanair do emailu mu zaslali cislo rezervace a ze platba je zaplacena. Ted nevim kde vezmu letenky
  Takto cestuji poprve

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, přihlásíte se přímo na ryanair.com a pokud nemáte přikoupena sedadla tak 48 hodin před odletem, pokud máte přikoupeno, tak až 60 dní před odletem se odbavíte (provést checkin), následně vytisknete palubní vstupenky.

 • Profilový obrázek
  Lubos napsal(a):

  Dobry den Honzo,
  jsme 2 osoby a mame prikoupene 2 zavazadla k odbaveni na Ryanairu, kazdy kus 10kg. Myslite, ze je mozne prijit s 1 zavazadlem 20kg, da se vaha scitat? dekuji za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, bohužel ne, váhy sčítat obvykle nejdou.

 • Profilový obrázek
  Marie napsal(a):

  Dobrý den,
  mám dotaz na odbavené zavazadlo, zakoupila jsem si ho k letence, jsou zde nějaká omezení z hlediska Ryanair (kromě velikost a váhy)? Vím, že v příručním zavazadle jsou omezeny tekutiny, je to tak i v odbaveném zavazadle?
  Děkuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *