Skupiny létají s Honzou

Ryanair – zavazadla

17.1.2018 10:45

Dlouho oznamovaná a původně odsunutá „změna“ v zavazadlové politice Ryanair vstoupila v platnost.


!!! POZOR ZMĚNA od 1.11.2018 platí nová pravidla pro přepravu zavazadel !!!
Ryanair jako první aerolinka začíná automaticky odbavovat některá příruční zavazadla do podpalubí. Není to ale vůbec žádná novinka – stejným způsobem se odbavují zavazadla do podpalubí už více jak 2 roky, změna oproti původním pravidlům tak není prakticky žádná. Pojďme si tak shrnout, jaká zavazadla si s sebou na let Ryanairu můžete přinést.

Každý cestující si může s sebou vzít 2 kabinová zavazadla:
55x40x20 cm + 35x20x20 cm

Kila nikdy nikdo neřeší, dříve se i vážívalo, dnes na to nejsou letiště nijak vybavena.

S oběma zavazadly jdete rovnou na bezpečnostní kontrolu, případnou pasovou kontrolu až k nástupní bráně. Přímo ve frontě, které se udělá před začátkem nástupu do letadla u gate začnou pracovníci letiště obcházet jednotlivé cestují a těm, u kterých usoudí, že je zavazadlo velké na přepravu v kabině letadla, zavazadlo opatří žlutým štítkem a informují o tom, že mají zavazadlo odevzdat u gate nebo na vozík před letadlem. Zavazadlo bude následně pracovníky letiště naloženo do zavazadlového prostoru letadla a najdete ho po příletu na pásu se zavazadly. Celá tato přeprava je zdarma, respektive v ceně letenky :).

Co nesmí být v zavazadle, které odevzdám na přepravu do podpalubí?
Důležité je vyndat hlavně cennosti, věci, které potřebujete během letu (léky, jídlo,…) a cokoliv co má lithiové baterie.

Jak je to s batohy?
Pokud máte malý batoh, většinou vám ho pustí nahoru, obvykle ani obsluha neví, jak velké zavazadlo už odbavit a jaké ne, velmi dobře funguje pokud obsluze rovnou řeknete, že si zavazadlo dáte pod sedačku před vámi.

Kde najdu zavazadlo po příletu?
Na zavazadlo nečekejte u letadla, handling ho dopraví na pás se zavazadly v příletové hale.

Co když si chci i velké zavazadlo vzít s sebou nahoru?
Je potřeba přikoupit priority boarding (cca 150 Kč na let).

Řeší se stále velikost zavazadla?
Vzhledem k tomu, že má personál letiště dost práce s oštítkováním zavazadel a pro odbavená zavazadla jsou mnohem vyšší limity, je systém mnohem volnější a nějaké cm vám projdou spíše než dříve. I tak ale oficiálně platí výše uvedené rozměrové omezení.

Co když zavazadlo u letadla neodevzdám?
Pracovníci letiště bedlivě sledují, které zavazadlo je oštítkováno (proto jsou také štítky žluté) a seberou vám ho u letadla. Pokud s ním i tak projdete, zřejmě vás zastaví letuška u dveří. Pokud cedulku strhnete, s největší pravděpodobností to nikdo řešit nebude, jestli ale bude handling pečlivý a bude zavazadla počítat a nebude chtít pustit letadlo dokud se nedopočítá, najdou si vás podle čísla, které si opisuje obsluha během přidělení štítku a může kvůli vám dojít ke zdržení letu.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Radka napsal(a):

  Dobrý den,
  mohu se zeptat, zda mohu mít na palubu sebou 1 kufr klasický malý o vel. max 55x40x20 cm a kabelku, pouze v hodnotě letenky (varianta VALUE)?
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne, v základní ceně je jen příruční zavazadlo 40x25x20 cm, pokud chcete vzít větší, je potřeba ho připlatit se službou Priority.

 • Profilový obrázek
  Simona napsal(a):

  Dobrý den, přikoupili jsme si do Itálie palubní zavazadlo 50x40x20 cm, ale máme cca od 2 cm širší i na hloubku. Jak moc jsou prosím striktní a kontrolují přesný rozměr? Případně, co by se stalo, pokud nesplníme požadovaný rozměr?
  Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, 2cm by měla být vůle klece na měření, projít by to tak mělo, pokud ne tak po vás budou chtít poplatek a zavazadlo vám dobaví do podpalubí.

 • Profilový obrázek
  Petra napsal(a):

  Dobrý den,máme jen příruční zavazadlo a koupili sme láhev kvalitního vína,zapomněli sme na to.jak toto víno přepravit ?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jedině si přikoupit odbavené zavazadlo, stačí do 10 kg a odbavíte si svoje příruční na checkinu, druhá varianta je si s kvalitním vínem udělat ještě před odletem i kvalitní večer 🙂

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, mám zakoupené letenky pro 4 osoby včetně sedadel a pro 2 osoby i priority bording z důvodů zavazadel. A k tomu ještě jsem na jednu osobu zakoupila odbavené zavazadlo 20 Kg. Online odbavení jsem provedla, ale na palubním lístku údaj o odbaveném zavadle není, ale v rozpisu rezervace jej mám. S odbaveným zavadlem musím jít stejně na přepážku? Bude odbavení zavadla ještě předmětem další platby, Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Ryanair ho na palubky nepíše, netuším proč. Stačí se stavit na checkinu tam jen zavazadlo odezvdáte a pak už jdete rovnou do gate. Tak jako tak si musíte palubky doma vytisknout nebo je mít v aplikaci.

 • Profilový obrázek
  Zuzana napsal(a):

  Dobrý den,
  Chceme si koupit letenky na mallorcu, ale podpalubí zavazadla jsou pomalu dražší, než letenka sama… Dá se zavazadlo bezplatně pridat v my bookings az po koupeni letenky a třeba i levněji? Nebude problém při odbavení a další poplatky? Moc děkuji předem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne, nejlevněji ho pořídíte přímo při nákupu letenek, pak už bude jen dražší.

 • Profilový obrázek
  Petra napsal(a):

  Dobrý den, mám koupené 2 letenky. Jedná je value, to chápu jen jedno příruční zavazadlo a k druhé jsem dokoupila 10kg zavazadlo, ale ne priority boarding. Mám jej tedy nechat normálně odbavit na přepážce? Už je to v ceně letenky? Cestou tam nás s ním do letadla pres gate nepustili a museli jsme ještě doplácet odbavení. Na zpáteční cestě se tou chci vyhnout. Jen nevím jestli je tedy odbavení zavazadla v ceně nebo mám něco dokupovat. Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano pokud je to přikoupené 10 kg odbavené zavazadlo tak odevzdat standardně na checkinu.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Zdravím. Nevíte někdo jak je to s léky? Beru tři druhy ráno i večer. Raději bych je tedy dal do nákladového prostoru. Ale v krabičce do letadla bych si vzal dvě „dávky“ – kvůli zpoždění atd. Prostě pro jistotu.
  Díky

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Nebude to problém, doporučuje se vzít příbalový leták, ale taky vždy nějaké léky vozím a nikdy problém nebyl.

 • Profilový obrázek
  TOM napsal(a):

  Ahoj, poradí mě někdo? Chci si koupit u Ryanairu čtyři letenky a jedno zavazadlo 20kg. Jak to mám udělat? Pokud označím, že chci zavazadlo, tak se mě automaticky přidá ke všem čtyřem cestujícím. Jak udělat, abych měl v rezervaci čtyři osoby a jen jeden kufr??? Díky.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, je tam odkaz – u každého cestujícího zvlášť – a pak to jde naklikat ke každému dle libosti.

  • Profilový obrázek
   Veronika napsal(a):

   Kde prosím zmíněný odkaz najdu…? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

 • Profilový obrázek
  Soňa napsal(a):

  Dobrý den,cestují s dcerou 4 roky, musím si zaplatit za sedadla vedle sebe nebo budeme mít automaticky vedle sebe?Snad ta druhá možnost, děkuji..SM

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, za sedadlo zaplatíte už v rámci letenky, dítě má sedadlo zdarma. Přes nákup vás nepustí bez výberu sedadel vedle sebe.

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Dobrý den, příruční zavazadlo zdarma pod sedadlo má být nyní o rozměru 40x20x25 cm, což odpovídá 20 l. Zajímá mě, jestli mě pustí s batohem o objemu 25 l, rozměry 42x17x30 cm? Je tedy o něco větší. Má trochu polstrovaná záda, tak nevím, jak moc by šel do té jejich klece zmáčknout. Jak důkladně toto kontrolují, prosím? Nerada bych platila pokutu za nadrozměrné zavazadlo. Děkuji!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, to nejde takhle říct, někdy kontrolují důkladně, někdy vůbec, kontrolují to zaměstnanci letiště a každý podle svého, takže je to čistě o náhodě.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, mohla bych se zeptat, jestli můžeme mít v příručním zavazadle větší množství jídla či nikoli?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dorý den, ano, pokud je v pevném stavu.

 • Profilový obrázek
  Tomas napsal(a):

  Dobry den, pokud mam jen prirucni zavazdlo a chtel bych ho odbavit do podpalubi, musim za to zaplatit jako za velky kufr?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, automaticky to nejde, pouze pokud si ho předem nebo na letišti přikoupíte, Ryanair má ale levnější variantu odbaveného zavazadla do 10 kg.

 • Profilový obrázek
  Karla napsal(a):

  Hezky den, koupila jsem si +10kg check in zavazadlo a docetla se, ze ma byt na koleckach. Znamena to, ze mi latkovou tasku nevezmou? Je povinne mit zavazadlo koleckove? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne klidně bez koleček, oni to jen pojmenovávají tak v angličtině a pak je problém v překladu.

 • Profilový obrázek
  Tomáš napsal(a):

  Dobrý den, můžeme si sebou vzít do kabiny letadla kočku uzavřenou v batohu?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne, Ryanair zvířata vůbec nepřepravuje.

 • Profilový obrázek
  Věra napsal(a):

  Dobrý den, zeptám se ……………můžu si tedy vzít zadarmo 2 zavazadla? Jedno pod sedadlo 35x20x20
  a jedno větší 55x40x20 nahoru nebo třeba dolů?
  Bez příplatku?
  Děkuji za odpověď a omlouvám se za natvrdlost.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne, bez příplatku je jen zavazadlo 40x25x20 cm – viz odkaz výše na nová pravidla.

 • Profilový obrázek
  Petra Melichova napsal(a):

  Dobrý den, koupila jsem dvě 10kg odbavená zavazadla, ale dnes jsem si všimla, ze tam jsou i rozměry. Když budu mít velké zavazadlo ale o hmotnosti 10kg bude to v pořádku? Nebo musím mít i ty rozměry při odbaveni? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, na checkinu se ta zavazadla zpravidla neměří.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Dobrý den, koncem týdne letim do Anglie. Mám povoleno velké zavazadlo do 20kg, malé 55x40x20 do 10kg a příruční 40x25x20. Kde odbavím velký kufr a když mám objednány kufr Travelite 55x40x20 je to přesně podle limitu ale mate s tím zkušenosti? Pokud by to nebylo jak uvádí výrobce jaké jsou sankce na letišti? Jsou povoleny tekutiny v nějakém zavazadle? Děkuji pěkné za odpověď. Petr

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, do odbaveného zavazadla, které odevzdáte na přepážce checkin (i tak se ale musíte dopředu odbavit online) můžete dát tekutiny dle libosti. Pokud by se zavazadlo do klece nevešlo (má + 2/3 cm) tak je tam pak poplatek za odbavené na gate, tuším že aktuálně 25 €.

 • Profilový obrázek
  Marek napsal(a):

  Dobrý den, zakoupil jsem letenky přes KIWI.COM s ryanar, později jsem si přikoupil příruční zavazadlo za 3000,-, bohužel musím ale zvolit na vycestování jinou dopravu, jde alespoň nějakým zpusobem vrátit poplatek 3000,- za příruční zavazadlo? děkuji za odpověd. Marek

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne bohužel ne, standardní cena u Ryanair je 180-360 Kč na jeden let, to je to, na čem Kiwi vydělává, poplatky bude mít určitě nevratné.

 • Profilový obrázek
  Alena napsal(a):

  Prosím o vysvětlení. Letím v sobotu 28.8. do Zadaru a mám 1 zavazadlo o rozměru 55x40x20 + 1 větší kabelku s doklady. Tato zavazadla jsou započten v letence, ale zakoupila jsem si 1 zavazadlo, které by mělo přijít do podpalubí, toto zavazadlo sebou neberu, možná až poletí zpět. Je to v pořádku nebo mi nastane problém, prosím, sdělte mi to. Jsem z těch všech informací týkající se zavazadel a jejich přepravu už zmatená. Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, nic se neděje když ho neodbavíte a odbavíte ho až na cestu zpět.

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Dobrý den, když cestují s kojencem 1rok a malými dětmi 3 a 6let můžu jim vzít jídlo a pití? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, v množství obvyklém pro cestu letadlem, u kojence je jasný mlíko/příkrm apod. U dětí je jídlo (které není tekuté) bez omezení, láhev s pitím ale už neprojde, protože tu si můžete koupit na letišti.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *