Skupiny létají s Honzou

O Honzovi

Často se mě ptáte na spoustu věcí co se týká mě nebo celého portálu, pár nějčastějších otázek jsem dal dokupy a odpovědi na ně si tak můžete přečíst na této stránce.

obr_1

Kdo je Honza?

Obchodní značka, tým lidí, fejkovej profil – už jsem si vyslechl poměrně dost zaručených názorů, kdo jsem… ne jsem prostě Honza, jmenuju se Jan Pavelka, jsem z Pardubic a každej den pro Vás připravuju pro mě zajímavé tipy na letenky a ano, všechny texty, všechny tipy, návody a reakce na zprávy píšu já. Kluci z Collorito mi pomáhají s webem, hledáním tipů a administrativou.
Už od mládí mě bavilo všechno spojené s dopravou a v létání a letenkách jsem se asi jednoduše našel.

Jak vznikly Honzovy letenky?

Shodou okolností jsme se s pár kamarády naráz ocitli bez práce, rozhodli jsme se tedy, že budeme spolupracovat, protože každému jde něco jiného, a každý si tak bude moct rozjet svůj vlastní projekt. Moje volba byla jasná a tak jsem si zaregistroval doménu honzovyletenky.cz

Jaké tipy na letenky vybírám?

Už jsem si přečetl hodně zajímavé věci o tom, že letenky vybírám podle toho, kolik mi zaplatí aerolinka, že mě dotují polská a německá letiště, abych dával tipy na letenky od nich – ne nikdy jsem nedostal od žádné aerolinky ani letiště žádný obnos ani dar (pokud to někdo odpovědný čte, ozvěte se, každá kačka se vždycky hodí 🙂 ).

Každý den jednoduše projíždím všemožné weby aerolinek, vyhledávačů, agentur, zkouším všelijaké kombinace, triky, hledám chyby a pokud se mi nějaká letenka líbí, tak přidám tip.

Hodně se také zastavujete nad tím, proč dávám tolik letenek z okolních letišť. Tip na letenku z okolních letišť dávám ve dvou případech – z ČR neexistuje vhodná alternativa a pokud ano, tak když se vyplatí i na úkor dopravy na odletové letiště. Obecně hledám na okolních letištích: Berlín, Drážďany, Norimberk, Mnichov, Memmingen, Linz, Vídeň, Bratislava, Budapešť, Krakow, Katowice a Wroclaw. Je potřeba si také uvědomit že jedna letenka může být pro někoho extra nevýhodná, pro druhého ale právě naopak – proto dávám i alternativní tipy které se někomu mohou zdát jako blbost, nechci ale jet jen v mainstreamu letenek „které se zalíbí každému“.

Co na mém webu nebo facebooku nikdy nenajdete?

Tipy na letenky dávám přeci jen nějakou dobu a sleduju také samozřejmě konkurenční weby, postupně jsem si tak dal do kupy pár věci, které mě štvou a nikdy je dělat nechci.

 • Chybové tarify – fajn věc, pokud se aerolinka někdy ustřelí třeba s palivovým příplatkem a je dost customer friendly a letenky tak nezruší, poslední dobou je ale jako chyba prezentovaná každá druhá promo akce na letenky – „chyba“ se pak záhadně drží i týden – to mě štve a tak vybírám opravdu jen chybovky, u kterých je reálné je zakoupit, je tam šance, že nebudou zrušeny a nevznikne jejich nákupem uživateli problém.
 • Rezervace na pochybných serverech – u standardních akcí platí pravidlo, že převážnou většinu tarifů najdeme i na dobře odzkoušených portálech. Pokud na nějakém málo známém portálu najdeme extra levnou letenku, máme téměř 100% šanci, že bude letenka zrušena – neplatí to samozřejmě vždy a pokud to je opravdu dobrá akce, kterou se vyplatí aspoň vyzkoušet tak fajn, proč ne. Obecně ale na těchto portálech rezervace nedoporučuji (každý týden mi někdo píše, že mu nepřišla letenka, strhli peníze 2x, blokují už měsíc peníze, i když letenka byla stornována, nekomunikují, samotná aerolinka rezervaci nevidí, najednou se v posledním kroku vynořily poplatky apod.) – většinou jde přitom o úsporu nějaké stovky na letence za několik tisíc.
 • Odkazy na vypršelé akce – pro mě nepochopitelná věc – tipy na letenky, které už prostě koupit nejdou – jasně, i mě se stane, že než dopíšu příspěvek a zveřejním ho na facebooku, tak se jednoduše letenka vyprodá, nikdy vám ale nedám tip na letenku, která je už vyprodaná (a že to dokáže naštvat, když to zjistíte těsně před zveřejněním).
 • Zavádějící informace na facebooku – něco, z čeho se poslední dobou stal fenomén – letenky do Dubaje za 3 600 Kč – i z Prahy (čti: Letenky do Dubaje z Budapešti za 3 600 Kč, dostupné i z Prahy za 6 000 Kč), Letenky přímo z Budapešti (čti: přímo z Budapešti si můžeme koupit letenky s přestupem do Thajska), Thajsko s odletem z Prahy (čti: přílet do Istanbulu), Letenky na Mallorku za 10 € (čti: s odletem z Barcelony)… Netvrdím, že všechny moje příspěvky jsou křišťálově čisté a jasné, sem tam mi to ujede, ale dělat to vědomě mi přijde jako prasárna, a proto ke všem letenkám připojuju obrázek s cenou a informací odkud a kam letenka je a budu to tak dělat vždycky.

 

Na čem web vydělává?

Na webu můžete najít reklamu od Googlu, který za její zobrazování platí, ne moc, ale aspoň něco. Co se týče jednotlivých tipů tak určitý podíl dostanu pouze asi z 10 % tipů, které na web dávám a to přímo od prodejce, u kterého si letenku koupíte – tato provize jde z kapsy prodejce, nikdy ne od uživatele – v 90 % jdou moje tipy přímo na rezervaci u aerolinky.

„Jen asi z 10 % tipů můžu dostat provizi.“

Co se na webu chystá?

Je toho spousta, jediné s čím je problém, je čas. Určitě se ale můžete těšit na velkou dávku informací, které se vám hodí při cestě, možnost mě kontaktovat online či radu ohledně refundu nebo koupě letenky.

Kde ještě můžu Honzu potkat?

obr_1Hooooodně z vás psalo, že se jim líbí nějaká letenka, ale netroufnete si ji sami zarezervovat, nevyznáte se v nabídkách ubytování, odbavení na cestu, případně se vám to prostě nechce řešit. Proto jsem se rozhodl spolupracovat i na projektu low-costové cestovní agentury Triplo (trip-lowcost), kde pomáhám řešit především co se týče letenek.

Pokud tedy hledáte letenkju třeba pro rodiče, nebo kohokoliv kdo nechce cokoliv řešit, odkažte se v Triplu na mě a rád vám pomůžu s kolegy něco sestavit.

Chcete se přímo mě na něco zeptat? Napiště do komentářů níže.
(Otázky k letenkám prosím piště do poradny)

Napište Honzovi
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Rozárie napsal(a):

  Ahoj,chci se zeptat?Měla jsem odlétat šestého ledna do Ekvádoru,ale země změnila pravidla a požaduje očkování ze čtrnáctidenním předstihem.Mám klasické pojištění storna a pojištění pro případ selhání letecké společnosti.Mám nárok na refundaci?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ne, storno se vždy vztahuje na zdravotní rizika cestujícího, selhání společnosti předpokládám, že je myšleno krach aerolinky, ani jedna ze situací tedy nenastala. U koho to máte? Většina aerolinek tímto směrem má aktuálně flexibilní tarify.

  • Profilový obrázek
   Rozárie napsal(a):

   Mám to u KLM,podařilo se mi tam dovolat,zjistila jsem ,že mám právo na vrácení peněz. Když jsem letenku zajišťovala tato informace tam byla,ale později už nebyla dohledatelná.Bohužel mám ,ale letenku přez mytrip,takže mě nemohli toto vrácení peněz rovnou zařídit.Na Mytrip se ,ale nemohu dovolat a na zprávu mi neodepisují.Takže v případě ,když se mi agentura neozve,tak mi letecká společnost nemůže vrátit peníze?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Bohužel ten Mytrip často nekomunikuje, ideálně od nich dostat přístup do rezervace a dořešit si to s KLM, jiná cesta mě nenapadá.

 • Profilový obrázek
  Lída Sokolova napsal(a):

  Ahoj, prosím o informaci : 3.10.2021 odlétám z Tenerife do Vídně . Přes Rakousko pouze tranzit asi 8 hodin do Cech. Potřebuji ještě test na covid do letadla? Letím s Wizz Air a nemohu nalézt informace na jejich strankach Lida

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, podle rakouských pravidel by neměl být třeba, jsou ale případy, kdy ho i tak Španěláci na odletu vyžadují.

  • Profilový obrázek
   Lída napsal(a):

   Děkuji za odpověď , ještě jeden dotaz : jaké jsou podmínky přepravy psa v zavazadlovém prostoru u SmartWings – není-li tam chladno a velký hluk ? A jestli klec se psem nenechávají stát dlouho na vozíku na letištní ploše na slunci ? / Tenerife /. Nebo jestli tuto službu zajišťuje u Smartwings nějaká společnost, kde bych získala tyto informace ?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Pro aerolinku to vždy dělá místní nasmlouvaný handling, takže to je všude jinak, jak dlouho ho nechají kde stát je vždy podle aktuální situace, asi to nebudou nijak zbytečně prodlužovat, zavazadlový prostor je ale jinak klimatizovaný stejně jako kabina.

  • Profilový obrázek
   Lída napsal(a):

   Děkuju moc !

  • Honza
   Honza napsal(a):

   není zač 🙂

 • Profilový obrázek
  Honza napsal(a):

  Ahoj, prosím, potřebuji radu. Mám zakoupenou zpáteční letenku Praha – Rhodos (6.10. – 13.10. 2021) od společnosti Ryanair. Bylo by pro mě vhodnější letět zpět již 12.10. 2021 s Czech airlines. Lze zrušit zpáteční let se společností Ryanair? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ne zrušit nejde nikdy, pouze rebooknout. Pokud ho nevyužiješ tak jednoduše propadn a nic se nestane.

 • Profilový obrázek
  Jana napsal(a):

  Dobrý deň Honzo, ja by som sa chcela spýtať na skúsenosti s Kiwi. Ryanair oznámil, že nebude na palubu púšťať ľudí s letenkami zakúpenými cez Kiwi. My sme si letenky zakúpili pred pár dňami, keď sme o tomto vôbec netušili. Máte skúsenosti s check-inom u Ryanair, keď mám letenku cez Kiwi? Ďakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ono je to spíše takové bububu. Zkuste od Kiwi dostat palubku bez jejich loga, ale ve své podstatě to vůbec nemá šanci personál na letišti zkotnrolovat, stejně třeba z mobilu jen pípnete QR kód.

 • Profilový obrázek
  Miro napsal(a):

  Prosím o radu. 30.7 2021 letíme do Bulharska ale z Katowic a nevíme co po nás kromě potvrzení o očkování budou chtít. A hlavně nazpátek z Bulharska do Katowic nevíme vůbec nic. Na letiště jedeme z Ostravy takže pouze projíždíme. Děkuji moc za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Výjimka pro lety z ČR byla stejně od pondělí zrušena, takže test je potřeba odkudkoliv, cestou zpět do Polska je lepší mít AG test, na transit by vás ale měli pustit bez testu, nicméně je to potřeba vysvětlit na odletovém letišti, což bývá problém. Pro vstup do PL i ČR jsou pak potřeba vstupní formuláře.

 • Profilový obrázek
  Andy napsal(a):

  Ahoj Honzo, chci ti jen poděkovat za to co děláš. Web, je přehledný, typy na letenky super. 😀

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, díky moc, takový komentář vždy potěší :).

 • Profilový obrázek
  Alena Žádniková napsal(a):

  Ahoj Honzo chtěla bych rezervovat 2 letenky na začátku září na Corfu s pobytem 14dni. odlet +zpáteční pouze Praha.Mohl by jste mi prosím poradit ,sama jsem z toho už pořádně zmatená a proto nemám odvahu sama rezervovat.Moc děkuji za radu a pomoc.Alena

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, pošleme info do mailu.

 • Profilový obrázek
  Kamila napsal(a):

  Ahoj Honzo, prosím o radu. Známá pronajímá na Korfu dům. Chtěla bych s rodinou letět v červenci nebo srpnu, ale přijdou mi hodně drahé letenky. Naše rodina má 5 členů. Myslíš si, že budou o prázdninách letenky levnější? Představovala bych si letenky i zpáteční do 5 tis. Potřebovala bych přímý spoj, protože jsou děti ještě malé. Odlet z Pardubic nebo Prahy.
  Děkuji za radu

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, aktuálně se dají sehnat letenky od cca 3 500 Kč, je to dost specifická destinace, takže z Prahy bych asi nic moc levnějšího nečekal a rovnou to booknul, je tam i možnost změny letu… posílám i do mailu.

 • Profilový obrázek
  Andrea napsal(a):

  Dobrý den,

  koupila jsem letenku u společnosti KLM na Kostariku s přestupem v Amsterdamu a Panamě. Mám obavu aby si mě na tom přestupu nechtěli nechat v karanténě kvůli covidu. Nevíte jaká je teď aktuální situace? Popřípadě jaké negativní testy potřebuji? Pustí mě tam?

  Moc děkuji za odpověď a za to jak nám tu všem pomáháte.

  S pozdravem
  Andrea Kalousová

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je potřeba počkat jak se situace vyvine, cestou tam problém nebude, cestou zpět obvykle aktuálně KLM lety ruší, variantou je pak přebookování přes CDG s Air France.

 • Profilový obrázek
  Lenka napsal(a):

  Prosím, 6.3. let na Kostariku přes Frankfurt, operuje Lufthansa, musí být PCR nebo Antigen test pro letiště ve Frankfurtu?
  Nějak se nemohu dopátrat, i na německých stránkách to vypadá , že je to výjimka/test být nemusí/.
  Má už někdo tuto zkušenost?
  Děkuji moc.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Pokud letíte z Prahy, tak vás nemusí na let vůbec pustit, pokud z Vídně tak jelikož to není ani vysoce riziková země, ani země s mutacemi tak na přestup ve Frankfurtu test potřeba nebude. Jelikož si ale můžete zajistit antigenní zdarma, je lepší ho s sebou mít, je to pak všechno rychlejší.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Ahoj, pro Tebe jednoduchý dotaz, pro mně klid duše, odlet do Cancunu z Prahy, přestup ve Frankfurtu, všechny lety operuje Lufthansa, doufám tedy že neopustím ve Frankfurtu tranzitní prostor mezi terminály ? (Předpokládám že se vše odehraje na jednom terminálu když je na všechny 4 lety stejný dopravce). Díky moc..

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ano LH určitě bude mít vše v rámci odbaveného prostoru bez opuštění letiště.

 • Profilový obrázek
  Rob napsal(a):

  Ahoj Honzo předem se omlouvám že obtezuji. Už jsem se ptal v poradně ohledně letenek na Bali
  Píšeš že pokud jde o flexi tarif u letenky za 15 t. tak je cena v pořádku.Dival jsem se Na Turkisch a. Tam píšou že při koupi letenky do 31.12 je pro rok 2021 možno změnit termín nebo destinaci bez problém ů , ale při objednání v tom tarifu žádná zmínka o flexi letence není. Myslíš že se to při koupi do konce roku vztahuje automaticky na všechny letenky. U Quatar a. je to podobné. Díky moc za radu R

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ano to jsem měl na mysli, ne vyloženě flexibilní tarif, ale aby ta aerolinka dala možnost letenku změnit.

 • Profilový obrázek
  Ivana napsal(a):

  Kde máte nějaký tel kontakt ???????

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Telefon bohužel zveřejňovat nemůžu…

 • Profilový obrázek
  Žáčková napsal(a):

  Dobrý den, prosím může se jet na malý příhraniční styk do Bavorska? Děkuji Žáčková.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano je povolen pokud splňuje jeden ze stanovených účelů.

 • Profilový obrázek
  Mirka napsal(a):

  Dobrý den Honzo,
  Měla bych na Vás dotaz. Koncem listopadu se chystáme do Dominikánské republiky, letíme s přestupem přes Amsterodam, Paříž a zajímalo by mě, jestli v této době, je požadováno nějaké prohlášení ohledně covid kdyz budeme tranzitovat přes tyto 2 letiště?
  Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Mirka

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, neměli byste opustit transitní prostor letiště, což by mělo u KLM a Air France být zajištěno, pak je to bez problémů.

 • Profilový obrázek
  Miro napsal(a):

  Ahoj
  koncom Cervna (jún) sa chystáme do Kyrgyztanu najlepsie do Biškeku
  vieš prosím poradiť letenku a rozumný spoj?
  Dík

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, určitě to nemá cenu zatím řešit, je možné že se otevře nějaká vhodná linka a to se bude vědět tak nejdřív po Novém roce, takže zatím bych s rezervací letenek počkal.

 • Profilový obrázek
  Zuzka Lidická napsal(a):

  Ahoj, hledám letenky 14 ks pro partu Praha – Zanzibar druhá polovina února 2021..
  Děkuji za pomoc
  Zuzka

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, zatím to vůbec nemá cenu řešit. Vůbec není jasné kdo a jak bude létat a jestli to vůbec půjde, takže bych zatím počkal, jakmile to bude jasnější tak se také začnou objevovat akční tarify.

 • Profilový obrázek
  Janka napsal(a):

  Ahoj Honza, potrebujem súrne do Egypta… Hurghada, Luxor…cca koniec júla začiatok augusta.. nájdeš niečo dôveryhodné? Ďakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, zatím to je stále celkem problém. Nejlevněji to půjde přes Istanbul, tam zatím létá levně Pegasus jen z Frankfurtu, od poloviny srpna pak i z Prahy.

 • Profilový obrázek
  Ivona napsal(a):

  Dobrý den Honzo,
  ráda bych znala Váš pohled na společnost Smarwings. Nejenže mi špatně zadali letenky, udělali i chyby v rámci přepravy kufru, nehledě na to, že absolutně ignorovali mou žádost o přesun z července na září, který nejdříve jasně potvrdili, ale následně ignorovali a poslali vyjádření, že mi ruší červencový let. Vzhledem k tomu, že mi přepravují i zvířata v zavazadlovém prostoru, mám obavy, že jejich způsob jednání se odrazí i na jejich způsobu zacházení s klienty/zvířaty, za které jsem mimochodem zaplatila tučnou částku. Máte nějaký návrh na jinou možnost/leteckou společnost? Uvažuji i o převozu zvířat samostatně leteckou společností určenou přímo a pouze pro zvířata.
  Předem děkuji a přeji pěkný den, Ivona.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, samotnou přepravu nezajišťuje aeorlinka ale handlingová společnost na daném letišti, ta má pak nasmlouvané více leteckých společností, takže ta úrověň, jak by se se zvířaty zacházelo záleží na ni, ne na letecké společnosti… Jinak SmartWings je samozřejmě kapitola sama pro sebe.

 • Profilový obrázek
  Nikos Iliadis napsal(a):

  Dobrý den Honzo. Shanim levné dvě letenky na Rhodos v termínu od 1 8. do 15.8 2020

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, z Prahy tam jsou letenky u Ryanair do 3 000 Kč, z Vídně pak i do 2 000 Kč s Wizz Air a Ryanair, rezervace přímo na webu aerolinek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *