Skupiny létají s Honzou

Ryanair zavazadla od listopadu 2018

CC0 Pixabay

24.8.2018 7:53

S další novinkou v podobě změny pravidel pro přepravu příručních zavazadel přišel včera Ryanair. Nová pravidla, kterým můžeme říkat „Pobeda style“, vejdou plně v platnost od listopadu 2018.


Nově bude mít každý cestující v základní ceně letenky pouze malé příruční zavazadlo. To si s sebou bude moci vzít na palubu tak, jak jsme byli do teď zvyklí.

Příruční zavazadlo má nový větší rozměr 40x20x25 cm.

Jedná se tak o menší batoh, Ryanair dokonce poprvé veřejně přiznává, že klece na měření zavazadla budou větších rozměrů a to 42x20x30 cm. Žádné další zavazadlo s sebou do letadla vzít nemůžete.

Nová pravidla budou platit pro rezervace letenek od září 2018 a cesty od listopadu 2018.

Pokud si tak třeba v září rezervujete letenku na listopad, už se vás nová pravidla týkají, pokud máte nyní koupenou letenku a poletíte do konce října platí stará pravidla. Naopak pokud jste již koupili letenku na listopad a dál nová pravidla se vás týkají. K letence tak můžete přikoupit Priority boarding, odbavené zavazadlo za výhodnější cenu nebo si nechat celou částku za koupenou letenku vrátit.

Aktualizace 7.9.2018: Ryanair se rozhodl všem rezervacím před 1.9.2018 přidat zdarma odbavené zavzadlo do 10 kg.

Priority cestující (cca 150 Kč za osobu a let při rezervaci, 200 Kč při pozdějším nákupu) mohou s sebou mít na palubě dvě zavazadla – zmíněné malé a k tomu standardní velké o rozměrech 55x40x20 cm. Novinkou je rovněž omezení, že na jednom letu může být prodáno jen 95 priority.

Pokud si nechcete kupovat priority, nově máte možnost zavazadlo do 10 kg odbavit standardně na přepážce check-in a to za poplatek cca 200 Kč. Odbavené zavazadlo do 10 kg si koupíte přímo při rezervaci, malé kabinové zavazadlo viz výše máte v cené automaticky také.

Pokud dorazíte k nástupní bráně letadla s větším zavazadlem, než je 40x20x25 cm, budete muset zaplatit pokutu a vaše zavazadlo se odbaví do zavazadlového prostoru. Tato pokuta byla snížena z 50 € na 25 €.

Novými pravidly pro zavazadla určuje Ryanair trend nízkonákladového létání, který nás v budoucnu čeká. Jestli je nové omezení až tak nevýhodné nechám na posouzení každého z vás. O tom, že se stejným pravidlem zanedlouho přidají další aerolinky není pochyb. Aktuálně již prakticky stejný postup aplikuje ruská nízkonákladovka Pobeda.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Olin napsal(a):

  Dobrý den.
  Zakoupil jsem letenky a v rezervaci zadal i příruční zavazadlo navíc za poplatek cca 20 €. Nyní při odbavení to chce další poplatek 20€ za jednu cestu a 28 € za zpáteční cestu. Musím to zaplatit i když mám již v letence jednou zaplaceno? Při odbavení píší, že pokud nezaplatím, tak na letišti budou požadovat 25€ za zavazadlo. Takže to platím dvakrát? a nikde o tom dopředu nic nenapíčš? docela klamání zákazníka.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne pokud jste zavazadlo zaplatil a máte ho i v itineráři v emailu tak ho máte vpořádku přikoupené, stačí se odbavit, nic dalšího potřeba připlácet není.

 • Profilový obrázek
  Jiřina Štilcová napsal(a):

  Dobrý den Honzo,
  koupila jsem pro mě a manžela dvě letenky do Pisy a zvolila přikoupení zavazdla “ priority s 10 kg, zavazadlem“. Domnívala jsem se, že ten 10 kg kufr mohu odevzdat k odbavení na přepéžce ( chci do něj dát tekutiny ve větším balení než 100 ml). Následně jsem při čtení Vašich stránek začala mít obavu, že ten 10 kg kufřík nebudu moci odevzdat na přepážce a budu nucena jej vzít na palubu – to ale kvůli tekutinám nechci. Lze to nějak změnit, resp. mohu jít k odbavovací přepážce pro zavazadla a chtít na zakoupenou letenku „priotity s palubním 10 kg zavazadlem“ žádat o jeho zapsání – podání do zavazadlového prostoru(podpalubí), abych tak prošla přes bezpečnostní kontrolu? Pokud to nelze, jde to online nějak změnit. Při kupování letenky jsem totiž na volbu varianty 10 kg zavazdla bez priority (a umístění na palubu) nenarazila.
  Děkuji Vám předem za brzkou radu a pomoc.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, zavazadlo je přímo v kategorii odbavených zavazadel. Změnit to na checkinu nejde, jediná možnost je přes online chat.

 • Profilový obrázek
  Aleš napsal(a):

  Dobrý večer. Letíme s dcerou na 4 dny AMM a máme každý plátěný batoh do rozměru 55x40x20, předpokládám, že si jej musíme doplatit. Přišli mi od Ryanair dvě mailové nabídky a to na cenu od 209 Kč a za tři dna na cenu od 180 Kč. Klepnutím na odkaz se dostanu na nejnižší cenu 420 Kč za zavazadlo. Máte prosím nějakou zkušenost, kdy a kde (online / přepážka) doplatit zavazadlo tak, aby stálo co nejméně? Díky moc předem. Aleš

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, nejlevněji přímo ve správě rezervace Ryanairu, na letišti jsou ceny vyšší. Jinak tu cenu co uvádí do emailu jsou ceny od a postupně se jednotlivé cenové hladiny vyprodávají…

 • Profilový obrázek
  Anna napsal(a):

  Dobrý deň,

  máme zakúpené Priority & 2 Cabin Bags. Teda batoh, ktorý ide pod sedadlo a kufor ktorý ide nad nás. 🙂 Chcela by som sa opýtať, či je možné do 10 kg kufra zbaliť tekuté veci (kvapky do očí, deodorant). Ďakujem.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne pouze do limitu 10x 100 ml. Stejně jako u všech ostatních kabinových zavazadel.

 • Profilový obrázek
  Pavel napsal(a):

  Dobrý den, s manželkou letíme s Ryanair do Budapešti a váháme jaké si s sebou vzít palubní zavazadlo. Máme buď batohy (které splňují rozměry) anebo malý kufr, který rozměry přesahuje o cca 5 centimetrů. Jakou variantu byste nám doporučili. Díky

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kufr je vyloženě jak červený hadr na obsluhu a 5cm by vám už nemuselo projít, takže určitě batohy.

 • Profilový obrázek
  Ondra napsal(a):

  Dobrý den, chci na červen 2020 provést u Ryanair rezervaci jízdního kola-příplatek 60EUR / zabaleno v krabici od kola /.Při samotné rezervaci ale nikde nenalézám možnost přidání „sportovní vybavení“ případně „kolo“.Můžete mi poradit?

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Ahoj,
  plánuju letět s Ryanair poprvé, takže moc nevím, jak to chodí. Mám na mysli letenky/palubní lístky. Jde mi o to, abychom s přítelem seděli vedle sebe, kde je mi celkem jedno. Na Ryanair jsem se dočetla toto „Odbavení online se otevírá 60 dnů před každým plánovaným časem odletu pro zákazníky, kteří si zakoupí přidělené sedadlo. Zákazníkům může být přiděleno sedadlo zdarma, pokud se odbaví online v období od 2 dnů do 2 hodin před každým rezervovaným letem.“ … Musím si tedy předem při online check-in koupit konkrétní sedadlo? Popřípadě jaká je cca cena?
  Díky

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, zcela určitě vás Ryanair po letadle při checkinu rozesadí, následně se pak můžete pokud bude volné místo nechat přesadit, cena bude cca 200-300 Kč za jedno místo a let, podle aktuální dostupnosti.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Ahoj,

  s přítelem plánujeme koupit letenky do Říma a chtěla bych se zeptat na dvě věci:
  1. Je lepší/výhodnější koupit letenky např. přes Pelikán nebo rovnou přes Ryanair?
  2. Nejsem si jistá, zda bude každému stačit jen batůžek do letadla. Je možnost dokoupit pouze na jednu letenku další zavazadlo? Nejednalo by se o kufr, stačilo by mi vzít si s sebou batůžek a větší kabelku, jako běžně do letadla nosím. Zkoušela jsem na stránkách Ryanair, ale nejde koupit 2 letenky a každou za jinou cenu (jednu s a jednu bez dalšího zavazadla).
  Děkuju za odpověď 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, levněji určitě přímo na http://www.ryanair.com, jinak jde koupit standardní nejlevnější letenka a k tomu jen pro jednu osobu dokoupit Priority a ta bude mít pak 2 zavazadla, pokud jde jen o kabelku tak se to většinou dělá tak, že přes kontrolu ji strčíte pod bundu nebo do toho batohu.

 • Profilový obrázek
  Aleš V napsal(a):

  Dobrý den,

  jakým způsobem můžu řešit přepravu kola zabalené v krabici od kola? V podmínkách Ryanairu vidím příplatek za 60 EUR, ale při rezervaci nikde nevidím možnost přidání této služby.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud to máte v krabici a splňuje rozměry 119x119x81cm tak to můžete obdavit jako standardní zavazadlo, pokud ne, tak by se to mělo přidávat jako sportovní vybavení.

 • Profilový obrázek
  Václav napsal(a):

  Zdravím, super stránka moc za ní děkuji, ale měl bych jeden dotaz. Chci si koupit dvě letenky přes ryanair a u jedné letenky bych si chtěl přikoupit i velké odbavené zavazadlo, ale pokaždé když si to tam zakliknu tak mě to pořád hazí u obou letenek odbavené zavazadlo a zaboha nemohu přijít na to jak to druhé odbavené zavazadlo dát pryč…moc děkuji 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je tam zaškrtávátko, které když odškrtnete tak přidávate jenom pro jednu osobu.

 • Profilový obrázek
  Jana napsal(a):

  Ahoj, letim s Ryanairem do Irska. Mam priority, tudiz 1 10kg kufr a 1 batuzek. Pokud muj kufr je o par cm vetsi nez jejich 55cmx40x20.. kolik je pokuta? 50EUR nebo 25Eur? Jak to moc resi? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, no ono je šalamounsky napsaný že 25 €, ale to platí na checkinu, na gate je to 50 €, ale viděl jsem to na různých letištích různě. Jinak u Priority nijak zásadně rozměry zavazadel neřeší.

 • Profilový obrázek
  Adam napsal(a):

  Dobrý den,
  letíme s dcerou (10 měsíců) s Lauda a zavazadla máme každý dospělí 2x palubní. Chápu dobře, že kvůli dceři si mohu vzít ještě navíc zdarma na palubu jedno zavazadlo do 5kg? A je možné upřesnit tuto větu: „Na kojence sedící na klíně dospělého nebo kojence ve věku od 8 dnů do 23 měsíců, kteří sedí na sedadle navíc rezervovaném pro jejich pohodlí, se nevztahuje žádný limit pro palubní zavazadlo.“

  Předem moc díky za ochotu, Adan.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Můžete si vzít těch 5kg, ta věta má asi říct, že pro něj nemůžete mít zavazadlo jako pro ostatní cestující.

 • Profilový obrázek
  Adel napsal(a):

  Dobrý den, mám palubní kufr velikosti 55 x 36 x 23. Povoleno je však 55 x 40 x 20. Je šance ze to projde? Trochu mi děla starosti 50€ pokuta za nadměrné zavazadlo.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, cca 2-3 je rezerva klece, pokud jde zmáčknout, hlavu bych si s tím nedělal.

 • Profilový obrázek
  Klára napsal(a):

  Dobrý den,
  máme koupené letenky standard do Rigy. Chci se zeptat – batůžek nám jen o pár centimetrů neodpovídá jejich rozměrům, když by nám ho u gatu dávali do konstrukce a neseděl, lze případně doplatit „PRIORITNÍ A 2 KABINOVÉ TAŠKY“ přímo u přepážky u gatu? nebo jak se tato situace řeší?

  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, batohy většinou neřeší, navíc klece na měření jsou o cca 2-3cm vetší, pokud nebudete mít batoh vyloženě narvaný tak ho tam případně vždy vměstnáte.

 • Profilový obrázek
  Jakub napsal(a):

  Dobrý den, nikde jsem nenašel rozměry u zavazadel pro kola u Ryanair.Jen hmotnost do 30kg, jde o to, ze bysme spojili dvě kola v kartonových krabicích.Vahove se vejdeme, ale nevim prave ty rozměry.Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Řekl bych že bude platit obecné:
   Ze zdravotních a bezpečnostních důvodů nepřijímá společnost Ryanair k přepravě jakékoli jednotlivé zavazadlo o hmotnosti vyšší než 32 kg nebo s kombinovanými rozměry přesahujícími 81 cm (výška), 119 cm (šířka) a 119 cm (hloubka).

 • Profilový obrázek
  Marcela napsal(a):

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda když si koupím u Ryanair variantu 1×20 kg odbavené zavazadlo, je součástí i další 10 kg odbavené zavazadlo? Ne vždy je to zřejmé.
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne buď koupíte 20kg nebo 10kg, případně si přikoupíte obě.

 • Profilový obrázek
  Tomáš napsal(a):

  Dobrý den, koupil jsem na Maltu na 2 letenky bez priorit. Chtel bych dokoupit odbavená 10kg zavazadla 55x40x20 cm. Pokud ano, tak kdy nejpozději před odletem lze dokoupit větší zavazadlo?
  Děkuji ta odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jde to cca do 2h před odletem.

 • Profilový obrázek
  Petr Novotný napsal(a):

  Dobrý den, dnes nám spol. Ryanair při zpátečním letu naúčtovala za 10kg zavazadlo, které jsme měli zaplacené (20Eur) dalších 25Eur u vstupu do letadla. Velké zavazadla 20kg jsme měli odbavené do podpalubí a menší 10kg s sebou na palubu stejně jako při letu tam a stejně jako při předchozích letech. Nebyli jsme jediní kdo nechápal proč nás nechtějí vpustit na palubu se zaplacenými zavazadly. Je nějaká obrana proti těmto zlodějským praktikám? Děkuji za odpověď. Petr

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, neměli jste přikoupené to 10kg jako odbavené? S sebou na palubu si ho můžete vzít jen, pokud jste si přikoupili Priority.

 • Profilový obrázek
  Klára Košťálková napsal(a):

  Dobrý den,
  měla bych dotaz minulý rok v květnu ještě fungovalo Priority vstup s dvěma palubními zavazadly za příplatek okolo 300 korun na osobu. Jelikož lítáme na 5 dní tak nám toto množství k dispozici vyhovovalo. Nyní ale při rezervaci letenek je na výběr standart, plus a flexi plus. Můj dotaz zní: co si mohu na palubu vzít aniž bychom za to dopláceli? U společnosti Ryan… Děkuji =)
  K.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, vyberte standard a v následujících krocích pak přidáte Priority stejně jako minule.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Dobrý den, máme dotaz:
  Letíme s Ryanair jen s palubním zavazadlem které má mít 40/20/25.
  Bereme si batůžky 48/15/29. Budou poloprázdné, takže se dají různě mačkat.
  Myslíte že to bude problém?
  Děkuji
  Petr

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, myslím že pokud jdou zmáčknout, bude to ok.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *