Ryanair zavazadla od listopadu 2018 - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Ryanair zavazadla od listopadu 2018

CC0 Pixabay

24.8.2018 7:53

S další novinkou v podobě změny pravidel pro přepravu příručních zavazadel přišel včera Ryanair. Nová pravidla, kterým můžeme říkat „Pobeda style“, vejdou plně v platnost od listopadu 2018.


Nově bude mít každý cestující v základní ceně letenky pouze malé příruční zavazadlo. To si s sebou bude moci vzít na palubu tak, jak jsme byli do teď zvyklí.

Příruční zavazadlo má nový větší rozměr 40x20x25 cm.

Jedná se tak o menší batoh, Ryanair dokonce poprvé veřejně přiznává, že klece na měření zavazadla budou větších rozměrů a to 42x20x30 cm. Žádné další zavazadlo s sebou do letadla vzít nemůžete.

Nová pravidla budou platit pro rezervace letenek od září 2018 a cesty od listopadu 2018.

Pokud si tak třeba v září rezervujete letenku na listopad, už se vás nová pravidla týkají, pokud máte nyní koupenou letenku a poletíte do konce října platí stará pravidla. Naopak pokud jste již koupili letenku na listopad a dál nová pravidla se vás týkají. K letence tak můžete přikoupit Priority boarding, odbavené zavazadlo za výhodnější cenu nebo si nechat celou částku za koupenou letenku vrátit.

Aktualizace 7.9.2018: Ryanair se rozhodl všem rezervacím před 1.9.2018 přidat zdarma odbavené zavzadlo do 10 kg.

Priority cestující (cca 150 Kč za osobu a let při rezervaci, 200 Kč při pozdějším nákupu) mohou s sebou mít na palubě dvě zavazadla – zmíněné malé a k tomu standardní velké o rozměrech 55x40x20 cm. Novinkou je rovněž omezení, že na jednom letu může být prodáno jen 95 priority.

Pokud si nechcete kupovat priority, nově máte možnost zavazadlo do 10 kg odbavit standardně na přepážce check-in a to za poplatek cca 200 Kč. Odbavené zavazadlo do 10 kg si koupíte přímo při rezervaci, malé kabinové zavazadlo viz výše máte v cené automaticky také.

Pokud dorazíte k nástupní bráně letadla s větším zavazadlem, než je 40x20x25 cm, budete muset zaplatit pokutu a vaše zavazadlo se odbaví do zavazadlového prostoru. Tato pokuta byla snížena z 50 € na 25 €.

Novými pravidly pro zavazadla určuje Ryanair trend nízkonákladového létání, který nás v budoucnu čeká. Jestli je nové omezení až tak nevýhodné nechám na posouzení každého z vás. O tom, že se stejným pravidlem zanedlouho přidají další aerolinky není pochyb. Aktuálně již prakticky stejný postup aplikuje ruská nízkonákladovka Pobeda.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Anet napsal(a):

  Dobrý den, Honzo,

  letíme s přítelem na Mallorcu s Ryanair pouze na 4 dny. Váhali jsme, zda nám stačí pouze malé baťohy nebo přikoupit i malé příruční kufry. Nakonec jsme přikoupili pouze jeden, jelikož tam se určitě na 4 dny zabalíme oba. Je to psané na přítele. Později jsem si ale všimla, že se k tomu pojí i přednostní nástup do letadla. Budeme tedy muset nastupovat nějak každý zvlášť nebo pokud toho nevyužije, tak muže nastoupit později se mnou i s jeho kufrem? A budeme moct sedět i v tomto případě vedle sebe, pokud jsme předem nerezervovali místa?

  Moc díky za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, systém vás zcela určitě rozhodí, takže místa vedle sebe mít nebudete, nemá na to Priority ale žádný vliv. Přítel klidně může nastupovat s váma v „Other que“ frontě

 • Jana napsal(a):

  Dobrý večer, Honzo, prosím o radu. V pátek letím s Ryanair pouze s příručním zavazadlem, které musí splňovat limit 40x25x20. Mám kabelku, která má délku do 40 cm, výšku 25 cm a hloubka po nacpání věcmi nepřekročí 20 cm. Na webových stránkách to mají takto rozkreslené, ale teď jsem si prohlédla vytištěnou letenku a tam je prohozený rozměr výšky tak, že výška 20 a hloubka 25. Už jsem z toho měření janek. Jak to tedy je? Bojím se, že i s mojí pidi kabelkou nakonec bude problém.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to jedno jak ji otočíte, nesmí jen přesahovat ani jeden z rozměrů…

 • Zdeněk napsal(a):

  Dobrý den, máme zakoupená 10 kg zavazadla. Na stránkách Ryanairu se všude píše o kolečkových zavazadlech. Chceme cestovat s batohy, tak jako vždy, doposud s tím nikdy problém nebyl. Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano klidně to mohou být batohy.

 • Petr H napsal(a):

  Dobrý den, mohu Vás poprosit o radu? Pristi tyden letim z Liverpoolu do Prahy. Koupil jsem tchanovi aku vrtacku s dvemi bateriemi. Prikoupil jsem si 10 kg check in bag. Mohu dat Aku vrtacku spolecne s bateriemi do toho 10kg chceck in kufru ?
  Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, vrtačku bych dal dolu, baterie s sebou nahoru, neměly by být v odbaveném, i když to nikdo nijak zásadně nehrotí.

 • Matěj napsal(a):

  Dobrý den, mám dotaz ve čtvrtek letím do Anglie se společnosti Ryanair a mám pouze možnost příručního zavazadla 40 cm x 20 cm x 25 cm. Mohl bych mít ale zavazadlo, které má rozměry 30x30x25 ? Nebo přímo musí splňovat ty jejich. Omlouvám se, jestli už odpověď někde byla odpovězena. Díky moc.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, zavazadlo by obecně nemělo přesáhnout žádný z výše uvedených rozměrů, pokud není ale vyloženě velké, obvykle to projde.

 • Marcela napsal(a):

  Dobrý den, v červnu letím s Ryanairem do BCN a mám zakoupené toto:
  Flight out: FR9027 09F, Checked Bag (20kg)
  ● Flight back: FR9026 09A, Checked Bag (20kg

  jak probíhá Checking on – můžu i velké 20kg zavazadlo odbavit online ? nebo jak to na Checkingu probíhá ? díky moc za info, M

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, odbavíte se klasicky online a s vytištěnou palubní vstupenku jdete na checkin, kde zavazadlo odevzdáte, na vaši palubní vstupenku vám pak nalepí štítek.

 • Badu napsal(a):

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli nevíte, když odbavuji dvě osoby najednou, jak mohu přidat jen jedno 10 kg zavazadlo? Nebo to mají udělané tak, že se musí přikoupit rovnou pro oba dva?
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, mělo by to jít dopředu ve správě rezervace koupit jenom pro jednu, pokud možnost na webu nevidíte, zkuste to třeba přes mobilní aplikaci.

 • Pavlína napsal(a):

  Dobrý den, mám prosím dotaz. Letim v dubnu z Vídně na Mallorcu, mam koupeny přednostní nástup a počítala jsem s rozměry co ma uveden ryanair a s deseti kg. Muzu mit teda dve zavazadla když mam přednostní nastup? Rozmery vím. Ale spis mi jde o to ze u ryanairu pisou 10 kg prirucni a u lauda s kterou letime z vidne je psano jen 5 kg? Kupovano pres ryanair tak ted su z teho jelen

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Zavazadla jsou sjednocena, takže je to 55x40x20 cm + 35x20x20 cm a max 10 kg, nikdo to ale vážit nebude.

 • Klára napsal(a):

  Dobrý den, jak je to s plátěnou taškou přes rameno, měří se to v rozloženém stavu, nebo když jí můžu bez problémů přeložit u gate a tím docílit ještě menších rozměrů, bude problém nebo ne? Mám v oblibě plátěné tašky přes rameno, které nosím skoro prázdné a nevím jak se to měří 🙂 Jestli na „těle“ nebo vložením do nějakého rámu? Pokud druhá možnost, můžu z toho udělat na kontrole 15x15x3cm 😀

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano v rámu, takže se složením nebude problém.

 • Sarka Ovcackova napsal(a):

  Dobry den, muzu poprosit o odpoved na dve otazky?
  1) Ryanair ma nove odbavene zavazadlo do 10 kg (rozmer 55 x 40 x 20 cm). Pokud jej odevzdam na check-inu, muze obsahovat tekutiny a kosmetiku bez omezeni?
  2) Chci koupit kufr, ktery ma o 3 cm vetsi rozmer nez je ten vyse zmineny, ale na kufru je uvedeno, ze je kompatibilni s rozmery Ryaniar. Muzu tomu verit?
  Dekuji za Vasi odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, je potřeba vybrat variantu 10 kg odbavené zavazadlo (nikoliv Priority, oni je z nepochopitelnýho důvodu ty zavazadla nazývaj stejně), pak tam mohou být tekutiny v libovolném množství
   Na checkinu se to zpravidla nikdy neměří, tam jsou důležitá ta kila, takže bych si s tím hlavu nedělal.

 • Honza napsal(a):

  Dobrý den,
  v neděli odlétám z Brna na Stansted a druhý den do Irska. Vždycky jsem si na palubu bral malý batoh a tašku do ruky a nikdy problém nebyl. Na Vašich stránkách teď vidím, že si můžu vzít jenom batoh, nebo tašku. Ale na stránkách skrblik.cz jsou pro rok 2019 informace, že si mohu vzít k bráně bezplatně 2 zavazadla – větší půjde do zavazadlového prostoru a menší na palubu. Na stránkách Ryanairu je ale také informace pouze o jednom zavazadle pro neprioritní odbavení. Letos jsem plánoval mít malý batoh a tašku přes rameno odpovídající rozměrům (40x20x25). Můj dotaz tedy zní, zda risknout malý batoh a tašku přes rameno, nebo malý batoh a tašku do ruky, případně pouze malý batoh. Děkuji za odpověď, taky Honza

 • Jana napsal(a):

  Ahoj,
  chci si koupit letenku na Mallorcu pro 1x dospělý a 2x dítě. Když si já dospělák koupím priority a dětem priority nezakoupím, myslíš, že se tam s dětmi přednostně procpu nebo pustí jen mně a děti ne (spíš nás nepustí všechny)?
  Díky za info 😉

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, spíše vás pustí všechny… Záleží to na personálu ale obecně se s dětmi do Priorty pouští bez problémů i když ho nemáte. Každopádně pokud ho máte, tak první nastupovat nemusíte, můžete nastoupit kdykoliv chcete…

 • Honza napsal(a):

  Dobrý den,
  v neděli odlétám z Brna na Stansted a druhý den do Irska. Vždycky jsem si na palubu s sebou bral malý batoh a tašku do ruky a nikdy problém nebyl. Letos jsem si chtěl vzít opět malý batoh a tašku přes rameno zhruba předepsaných rozměrů (40x25x20). Podle zdejších informací si můžu vzít jen jedno z těch dvou, ale podle stránek skrblik.cz to vypadá, že by neměl být problém vzít si obě zavazadla (s tím, že by taška přes rameno šla do zavazadlového prostoru, ale nemusel bych za to platit). Prosím tedy o vyjasnění situace… A nebo bych to měl opět zkusit s taškou do ruky? Děkuji za pomoc 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den od 1.11.2019 již pouze jen 1 zavazadlo o max rozměrech 40x25x20 cm, druhé zavazadlo jen s přikoupeným Priority.

 • Michaela napsal(a):

  Dobdý den, chtěla jsem se zeptat. Letím do 3panělska s Ryanair a nechci si kupovat nic navíc, protože letím za kamarádkou na 3 dny…můžu si s sebou na palubu vzít kufr o předepsaných rozměrech a větší kabelku v které budu mít doklady, notebook apod. nebo si za tohle musím připlatit? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne bez příplatku pouze jedno zavazadlo 40x25x20 cm.

 • Kristyna napsal(a):

  Zdravim,
  Poletime z Ostravy do Milana pres ryanair a mame prednosti nastup. Shanim kufr a jejich rozmery jsou 55/40/20 a nasla jsme si kufr s rozmery 58/40/23, myslite ze to bude problem ? 3 cm uz jsou docela dost nez kdyb slo treba o centimetr. Tak zvazuji jestli kufr koupit nebo ne. Dekuji za radu 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, pokud máte přednostní nástup a to zavazadlo vyloženě nevybočuje z rozměrů třeba o 10 cm tak to projde. Vždy ale záleží přímo na daném pracovníkovi, jak bude důkladný.

 • Miluše Samuelová napsal(a):

  Zdravím, letím v sobotu , mám zakoupenou letenku a zavazadlo 20kg.
  Potřebovala bych ještě 10 kg zavazadlo odbavit. Jak postupovat online, prosím?
  A na palubu pak mohu vzít pouze malou kabelku, ano?
  Děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, mělo by to být v nabídce u Priority i při online checkinu se vás to ještě jednou zeptá… Na palubu pouze zavazadlo max 40x25x20 cm.

 • Andrea napsal(a):

  Dobry den, chtela bych se zeptat. Koupila jsem letenku pomoci mobilni aplikace, ale nikde jsem nenasla nabidku prikoupit priority boarding? Jen fast track. Bude mozne dokoupit priority pri check in? Nebo ma R omezeny pocet priority/ let a zavazadlo mi bude odebrano pred nastupem do letadla? Diky Andrea

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Priorty je max 90 míst, takže je možné, že už je vyprodáno, 10 kg zavazadlo na checkin by ale mělo být možné přikoupit vždy. V ceně základní letenky je jen 40x25x20 cm zavazadlo, za vše ostatní byste na letišti platila.

 • Michal napsal(a):

  Zdravím mám dotaz na palubní zavazadlo, mám kufr z ikei rozměr 56x37x18, tedy i s kolečkama a uchem o 1 cm vyšší, bude to ok?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, s největší pravděpodobností to problém nebude.

 • Jarka napsal(a):

  Dobrý den, přikoupila jsem si 20kg zavazadlo, ale na palubním lístku se mi toto přikoupené zavazadlo nikde nezobrazilo. V itineráři ho ale uvedeno mám. Je v pořádku, že toto přidané zavazadlo nemám na nově vytištěném palubním lístku zaznamenáno? Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano je to vpořádku, Ryanair je na palubní vstupenky netiskne, nevím proč.

 • Vaculík Pavel napsal(a):

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. V sobotu letíme do Birminghamu s Bratislavy se společností Ryanair. Prosím Vás jak je to se zavazadli? Máme priority plus, takže palubní zavadlo můžu mi těch 55x40x20 a máme ještě odbavené zavadlo a to je 119x119x84. Je to tak dobře prosím. Předem děkuji za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, tuším že ten poslední rozměr je 81 cm.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *