Skupiny létají s Honzou

Přestupování v Číně

13.11.2017 10:46 220 komentářů

Čína je jedna ze zemí, do které mohou občané Česka a Slovenska vstoupit pouze na základě platného víza, které vydá čínské ministerstvo zahraničí nebo příslušné velvyslanectví. Pro návštěvníky Číny je tak nezbytné si vízum vyřídit. Existují ale výjimky. Cizinci využívající Čínu jen jako přestupní bod mají možnost se žádosti o vízum vyhnout. Existuje několik druhů čínské bezvízové politiky.

Přímý tranzit do 24 hodin

Cizinci, kteří v Číně přestupují na let odlétající do 24 hodin, nemusejí žádat o vízum. Podmínkou je zůstat v mezinárodním tranzitním prostoru (na letišti) a mít platnou letenku s potvrzeným datem a rezervací sedadla do třetí země (tzn. ne do státu, ze kterého cestující přiletěl, ani do jiného čínského města kromě Macau, Hong Kongu a Taiwanu). Pokud je nutné v Číně přejet z jednoho letiště na druhé, ze kterého cestující pokračuje do třetí země, je nutné kontaktovat čínské velvyslanectví nebo konkrétní imigrační úřad na čínském letišti a vyřídit povolení vstupu na čínskou půdu (samozřejmě za poplatek). Od června 2019 je možné využít přímého transferu do 24h i při technickém stopu v Urumči.

72hodinový bezvízový tranzit

Cizinci z určité skupiny zemí, které Čína vybrala (zahrnuje i Česko a Slovensko), mají možnost využít 72hodinového bezvízového pobytu v Číně. Při něm může cestující opustit letiště na dobu nepřekračující 72 hodin a čas trávit ve městě nebo oblasti poblíž letiště (seznam letišť a k nim příslušných měst viz níže). Pro získání 72hodinového bezvízového tranzitu je nutné opět předložit platnou letenku do třetí země s potvrzeným datem a rezervací sedadla. Cizinci, kteří splňují podmínky pro 72hodinový bezvízový tranzit, oznámí letecké společnosti zajišťující jejich přepravu, že chtějí bezvízového vstupu využít. Imigrační orgány na letišti v Číně ověří, zda jsou splněny podmínky pro bezvízový tranzit (země původu + letenka) a povolí vstup do země. Nelze využít při vícenásobném stopu v Číně (ani technický stop).

Města, ve kterých lze 72hodinový bezvízový tranzit využít: Changsha, Guilin a Harbin.

Pokud chce cestující město opustit, musí zažádat o vízum na místním imigračním úřadě, bez něj se pohybuje mimo území města nelegálně a může být stíhán čínskými úřady.

144hodinový bezvízový tranzit

Rozšířená možnost bezvízového vstupu, který může trvat až 144 hodin s možností volně cestovat v rámci vybraných měst a oblastí, se od 1.12.2019 rozšířila na 20 měst. Jde o Beijing, Tianjin, Shijiazhuang, Qinhuangdao, Shanghai, Hangzhou, Nanjing, Shenyang, Dalian, Qingdao, Chengdu, Xiamen, Kunming, Wuhan, Guangzhou, Shenzhen, Jieyang, Chongqing, Xi’an a Ningbo.

Pokud chce cestující město/oblast opustit, musí zažádat o vízum na místním imigračním úřadě, bez něj se pohybuje mimo území města/oblasti nelegálně a může být stíhán čínskými úřady.

Pro získání tohoto bezvízového tranzitu je potřeba informovat leteckou společnost o úmyslu bezvízový vstup při přestupu využít a je nutné, aby cestující přiletěl ze zahraničí a opět předložil platnou letenku do třetí země s potvrzenou rezervací data letu a rezervace sedadla.

Na co si dát pozor

I když splníte všechny výše zmíněné podmínky, může Vám být bezvízový vstup do země zamítnut. To se stane v případě, že:

 • platnost Vašeho pasu končí dříve za 3 měsíce a dříve
 • máte v pase razítko o zamítnutí udělení víz do Číny
 • máte záznam o nelegálním překročení hranic, pobytu nebo zaměstnání za posledních 5 let

Pokud v Číně přestupujete dvakrát (např. na trase Praha – Peking – Šanghaj – Sydney), a od příletu do odletu uplyne 24h, nemáte nárok na jakýkoliv bezvízový vstup ani tranzit a je nutné si vyřídit turistické vízum.

Pokud chce cestující město/oblast opustit, musí zažádat o vízum na místním imigračním úřadě, bez něj se pohybuje mimo území města/oblasti nelegálně a může být stíhán čínskými úřady.

Při ubytování v jiném typu ubytování než v hotelu, kde za Vás na recepci vyplní ubytovací registraci, je nutné se do 24 hodin po příjezdu registrovat na místní policejní služebně nebo stanici služeb pro cizince v místě pobytu.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Klára napsal(a):

  Zdravím, víme jak je to teď s covid opatřením když přestupuji v Číně? (doba přestupu 2 hodiny) Díky!

 • Tomáš Ondruš napsal(a):

  Píšu reakci na dotaz: Josef 14.1.2020 (13:52) jestli bude ještě k něčemu:
  cenová relace ze starého letiště Peking na Badaling great wall pro jednu osobu. Byl jsem tam 28.12.2019, takže ceny by měly být aktuální:
  pronájem karty na metro 20 CNY (kartu zase vrátíš na letišti a dostaneš 20 CNY zpět) + 25 CNY vlak z letiště do Dongzhimen + 4 CNY metrem na Jishuitan + 12 CNY autobus na Badaling + 12 CNY autobus zpět do Pekingu + 4 CNY metro na Dongzhimen + 25 CNY vlak na letiště. Vlak a metro zaplatíš kartou na metro, autobus se platí hotově. Vstup na zeď stojí 35 CNY.
  U zdi jsem nejedl, dal jsem si až večeři v Pekingu a vyšla cca 65 CNY a to jsem jedl v lepší restauraci, kde jsem si mohl v akváriu vybrat rybu, kterou mi udělají. Na ulici v oknech se dá určitě najíst levněji.

  • Honza napsal(a):

   Díky za tip!

 • Kateřina napsal(a):

  Dobrý den,

  mám dotaz poletím 15.2. na Bali. Můj let začíná Vídeň (15.2.2020 18:05) – Čína Urumqi (16.2.2020 7:50) a dále z Urumqi (16.2.2020 10:15) do Kantonu (16.2.2020 15:20) a z Kantonu (16.2.2020 18:15) na Bali (16.2.2020 23:25). Zajímalo by mě zda pro tenhle let potřebuji vízum? Případně jaké? Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Kateřina Šebelová

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, podle aktuálních informací a zkušeností se vejdete do 24h bezvízového styku.

 • Gabriela napsal(a):

  Dobrý den,

  Prosím já bych měla dotaz, předtím jsem nad tím nepřemýšlela, ale dnes jsem se podívala jak daleko je zeď od letiště a napadlo mě využít přestupového času jinak než čekáním na letišti. Letím Londýn – Peking – Sydney a následně zpět Sydney – Peking – Sydney. Při cestě tam je přestup 12:05 a zpět 10:45. Dá se toho využít a něco shlédnout a potřebuji něco vyřídit (vízum)? Měla bych se vejít do 24h nebo do té 144. Letím až na konci dubna. Děkuji za veškeré rady i informace. Přeji hezký den

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud jen přestupujete tak využiteje ten 24h přestup, pokud vyjedete ven už musíte mít ta 144h tranzitní víza, ale vyřizují se přímo na místě, takže by to neměl být problém.

 • Honza napsal(a):

  Zdravím, chtěl bych se zeptat.
  Já v březnu letím přes China Eastern Airlines z Prahy – „technický stop“ v Xi’anu (tam budu asi 1:30 hod.) – Šanghaj (necelé 3 hod.) – Sydney. Cestou zpátky Sydney – Šanghaj (tam 5 hod.) – Praha (bez technického stopu).
  V tomhle případě vízum asi nepotřebuji, nebo ano? Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, ne, pokud je méně jak 24h od prvního příletu do posledního odletu tak je to ok.

 • Dani S. napsal(a):

  Ahoj Honzo a ostatní,
  v březnu letíme Mnichov – Peking – Hanoj- a zpátky. Máme připravených 68 hodin na přestup a krátkou prohlídku Pekingu. Předpokládám, že bychom se měli vejít do bezvízového tranzitu v rámci 72 hodin. Mám zkušenosti, že se může vystavit pouze letenka Mnichov – Peking a Air China na další návazný pozdější let dá letenku až v Pekingu. Uznají imigrační na letišti eticket s uvedením další cesty, tranzitu?? Nebo je potřeba trvat na letenkách pro celou cestu i když je delší přerušení už na začátku cesty v Mnichově?? Jak, kdy a komu to oznámit v letecké společnosti tento bezvízový tranzit – stačí při check inu na letišti?? Máte někdo zkušenosti s takovýmto delším tranzitem_?? Díky doktor.

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, letenka jako taková se dneska nevystavuje, po rezervaci vám přišel na email rezeravční kód s výpisem rezervace. To je to jediné, co můžete ukázat a to po vás také budou chtít. Při odbavené obdržíte pouze palubní vstupenky…

 • Jiří napsal(a):

  Ahoj, letím v únoru Praha > Dubai > Šanghaj > Singapore > Dubai > Praha a řeším, zda požádat o vízum, či zda mi projde 144 hodinové tranzit vízum. V Šanghaji plánuji být 5 dní. Letenka Praha > Dubai > Šanghaj je s Emirates, Šanghaj > Singapore s China Eastern Airlines. Je nutné aby Šanghaji byla na jedné letence Dubai > Šanghaj > Singapore, nebo se to neřeší? Stačí mít letenku zakoupenou a potvrzenou? Při příletu pět dní před odletem budu mít těžko rezervované sedadlo. Díky moc za radu.

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, no obecně by mohli mít problém, že je to na dvou letenkách, obecně to pravidla ale splňuje, třeba poradí, někdo kdo už takhle letěl, ale zkušenosti jsou dost často rozmanité…

 • Honza napsal(a):

  Pro ty, kteří tu jako do nedávna já, marně hledají odpověď na dotaz ohledně víz při technickém přistání v Urumchi a přestupu v Guangzhou:

  Urumchi:
  – prohlídka atmosférou připomínala nazistický tábor, ale jinak průběh standardní
  – osobní prohlídka od pěkné soudružky, fotka + otisky všech prstů
  – razítko s dočasným povolením vstupu a zítřejším datem platnosti

  Guangzhou:
  – atmosféra daleko lepší
  – průchod imigračním bez zastavení – předčasná radost
  – skutečný proces až po asi 2 km kolem letiště
  – věci na pás, osobní prohlídka (soudružka méně pěkná), fotka + otisky
  – na imigračním odevzdat bumážku Departing China, razítko do pasu
  – odchod na další let

  Závěr: pokud opustíte Čínu do konce následujícího kalendářního dne, není vízum třeba.

  • Honza napsal(a):

   Díky za info!

 • Josef napsal(a):

  Dobrý den.
  Budu mít 20 hodin volno při mezipřistání v Pekingu. Zajímá mě cenová relace. Kolik budu asi potřebovat vyměnit.

  Bezvízový vstup do města:
  Obousměrná cesta k Čínské zdi autobusem nebo metrem:
  Vstup na Čínskou zeď:
  Popřípadě kolik asi stojí hlavní jídlo:
  Děkuji.

  • Honza napsal(a):

   Osobně jsem nebyl, třeba poradí někdo kdo má cestu za sebou ;).

 • Filip napsal(a):

  Měl bych trošku jiný dotaz:)

  Planuji v lete provest Trans-mongolskou magistralu, kde bych chtel do Ciny vstoupit na Mongolsko-Cinske hranici (v Erlianu) a pote prejet do Pekingu, zde stravit 2-5 dni a letet domu. Jak to bude v tomto pripade s vizy?

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, 100% klasická víza.

 • Leo napsal(a):

  Ahoj Honzo, zakoupili jsme si včera letenky do Vietnamu skrz akci společnosti Air China, kde je při cestě tam stop-over v Pekingu 20 hodin a při cestě zpátky 15 hodin. V obou případech bychom rádi navštívili zeď/město. Někde jsem četl, že lze vyřídit klasický bezvízový tranzit, ale lidem co jim to odlétá do 24h, tak už moc shovívaví nejsou + dokonce zkoumají předchozí návštěvy a razítka v pasu. Nevíš o tom něco? Díky, Leo

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, neměl by to být problém, je to standardní tranzit, takže 144h bezvízový tranzit by měl jít uplatnit bez problémů.

 • dva napsal(a):

  @Mates.Honta: NEPOVOLÍ vstup na 72 hodin, pokud je mezipřistání na území Číny (byť technické). Jednou z podmínek je, že přiletíš z třetí země PŘÍMO. Viz např. „Key point: The international flights flying in and out of China – from A to B and from B to C – should be non-stop, without a stopover anywhere in Mainland China.“ Viz podrobněji https://www.travelchinaguide.com/tour/visa/free-transit-144-hours.htm a dále na https://www.travelchinaguide.com/embassy/visa/free-72hour/.

  • Honza napsal(a):

   Pravda, moje chyba, přehlídl jsem to, 24h je ok, 72/144h obvykle nepovolí, ale nikdy to není 100%, dostanou se ke mě různorodé zkušenosti…

 • Mates napsal(a):

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit se 72hod. bezvízovým tranzitem. Letím z Frankfurtu do Saigonu přes Kanton s technickým stopem v Changschanu. V Kantonu mám 16h přestup, takže se vejdu do 24hod. bezvíza, ale chtěl bych na těch 16 hodin opustit tranzitní prostor a jít do města. Tzn. že mi vydají bezproblému 72h ikdyž budu mít technickou stopku v Číně?

  Děkuji 🙂

  • Honza napsal(a):

   Bere se to jako vnitrostátní let, 24h přestup tak stihnete ale 72h nejspíše nedostanete.

 • alena napsal(a):

  Dobrý den, Honzo
  letíme do Sydney s mezipřistáním v Kantonu a technickým mezipřistáním v Urumči (10,5 + 1-2 hod. ). Je třeba míti tranzitní víza ?
  Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně pokud to nepřesáhne 12h tak ne, ale viz komunikace níže…

 • Tereza Gulova napsal(a):

  Dobry den,
  chtela bych se zeptat, budeme mit prestup 5 hodin v Pekingu, a chteli bychom se podivat na cinskou zed, Myslite ze by se to dalo stihnout? Moc dekuji za odpoved

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, asi bych to s tímto časem moc neriskoval… klidně můžete čekat na kontrole i přes hodinu.

 • Natalia napsal(a):

  Dobrý deň,
  letíme so Sydney s medzipristaním v Pekingu a Hangzhou. Chápem to správne, že ak prilietame a odlietame z Číny v ten istý deň (menej ako 24 hod), tak žiadne víza nepotrebujeme? Ďakujem

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, mělo by to tak být.

 • Martin napsal(a):

  Dobrý den Honzo. Celý den hledám informace ohledně 13-ti hodinového mezipřistání v Urumči z Vídně do Bangkoku, kdy dojde ke změně čísla letu, ale všechny lety jsou od China Southern airlines a pod jedním rezervačním číslem. Nikdo nikde jednoznačně neví zda víza jsou potřeba nebo ne a také nikdo nikde nepíše, že by neprošel a nebyl odbaven. Aerolinky odkazují na ambasádu a ambasáda na aerolinky. Nemá někdo osobní zkušenosti co letěl tuto trasu? Popřípadě lze na letišti obdržet bezplatné 24 hodinové tranzitní vízum? Děkuji.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud se od prvního přistání do posledního odletu vejdete do 24h neměl by být problém.

 • Mila Hrubá napsal(a):

  V listopadu 2018 nás v Praze na letišti neodbavili na let Praha- Šanghai- Denpasar/Bali, přestože jsme měli strávit v Šanghai 22h. Měli jsme info o transit vizu na 24 hodin, tam zamluvený hotel a měli si prohlédnout město. Let měl mezipřistání v Xianu, což jsme se dozvěděli až na letišti a bylo to údajně důvodem k tomu, že se nevejdeme do 24hodinového pobytu na čínském území a tudíž nám nestačí 24h tranzitní vízum. Pracovník na přepážce (i šéf, který byl přivolán) nám vysvětlili, že bychom mohli taky zkončit uvězněni na terminálu jako Tom Hanks ve stejnojmenném filmu. Na dovolenou jsme opravdu neodletěli. Šok, který jsme utrpěli, jsme si vyléčili až v březnu letošního roku, kdy jsme na Bali odletěli přes Dubai.

 • Jan Miklas napsal(a):

  Dobrý den, mám dotaz: Je možné využít 144 hodinový (6denní) bezvízový styk s příletem s Irkutska ( Ruská Federace ) do Pekingu na letiště Daxing intl. , s odletem do Prahy přes letiště Peking Capital. Nevadí, že je přílet na jiné letiště než je letiště odletu ?? Oboje je v rámci Pekingu ale letiště příletu a odletu je jiné. Taky mne zajímá, když píšete, že je možné se pohybovat pouze po Pekingu. Tím myslíte zmyslíte celou provincii Peking, nebo jenom samotné město ?? Děkuji za odpověd.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, měla by to být provincie a přejezd mezi letišti by vadit také neměl.

 • Moniika napsal(a):

  Dobrý deň.
  Letíme z Phuketu do Budapešti s medzipristátim v Pekingu. Čas mame 7 hodín na letisku, radi by sme to využili. Myslite si že je možné stihnúť čínsky múr ? Ďakujem za info

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, no bude to dost hraniční..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *