Přestupování v Číně - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Přestupování v Číně

13.11.2017 10:46 122 komentářů

Čína je jedna ze zemí, do které mohou občané Česka a Slovenska vstoupit pouze na základě platného víza, které vydá čínské ministerstvo zahraničí nebo příslušné velvyslanectví. Pro návštěvníky Číny je tak nezbytné si vízum vyřídit. Existují ale výjimky. Cizinci využívající Čínu jen jako přestupní bod mají možnost se žádosti o vízum vyhnout. Existuje několik druhů čínské bezvízové politiky.

Přímý tranzit do 24 hodin

Cizinci, kteří v Číně přestupují na let odlétající do 24 hodin, nemusejí žádat o vízum. Podmínkou je zůstat v mezinárodním tranzitním prostoru (na letišti) a mít platnou letenku s potvrzeným datem a rezervací sedadla do třetí země (tzn. ne do státu, ze kterého cestující přiletěl, ani do jiného čínského města kromě Macau, Hong Kongu a Taiwanu). Pokud je nutné v Číně přejet z jednoho letiště na druhé, ze kterého cestující pokračuje do třetí země, je nutné kontaktovat čínské velvyslanectví nebo konkrétní imigrační úřad na čínském letišti a vyřídit povolení vstupu na čínskou půdu (samozřejmě za poplatek). Od června 2019 je možné využít přímého transferu do 24h i při technickém stopu v Urumči.

72hodinový bezvízový tranzit

Cizinci z určité skupiny zemí, které Čína vybrala (zahrnuje i Česko a Slovensko), mají možnost využít 72hodinového bezvízového pobytu v Číně. Při něm může cestující opustit letiště na dobu nepřekračující 72 hodin a čas trávit ve městě nebo oblasti poblíž letiště (seznam letišť a k nim příslušných měst viz níže). Pro získání 72hodinového bezvízového tranzitu je nutné opět předložit platnou letenku do třetí země s potvrzeným datem a rezervací sedadla. Cizinci, kteří splňují podmínky pro 72hodinový bezvízový tranzit, oznámí letecké společnosti zajišťující jejich přepravu, že chtějí bezvízového vstupu využít. Imigrační orgány na letišti v Číně ověří, zda jsou splněny podmínky pro bezvízový tranzit (země původu + letenka) a povolí vstup do země. Nelze využít při vícenásobném stopu v Číně (ani technická stop).

Seznam letišť a příslušných měst s možností využití 72hodinového bezvízového tranzitu

1) Qingdao Liuting International Airport – provincie Shandong

2) Guangzhou Baiyun International Airport – provincie Guangdong

3) Chengdu Shuangliu International Airport – město Chengdu

4) Chongqing Jiangbei International Airport – město Chongqing

5) Shenyang Taoxian International Airport – město Shenyang

6) Dalian Zhoushuizi International Airport – město Dalian

7) Xi’an Xianyang International Airport – město Xi’an a město Xianyang

8) Guilin Liangjiang International Airport – město Guilin

9) Kunming Changshui International Airport – město Kunming

10) Xiamen Gaoqi International Airport – město Xiamen

11) Wuhan Tianhe International Airport – město Wuhan

12) Changsha Huanghua International Airport – provincie Hunan

13) Harbin Taiping International Airport – město Harbin

Pokud chce cestující město/oblast opustit, musí zažádat o vízum na místním imigračním úřadě, bez něj se pohybuje mimo území města/oblasti nelegálně a může být stíhán čínskými úřady.

144hodinový bezvízový tranzit

Cestující přestupující ve městě Šanghaj, provincii Jiangsu nebo provincii Zhejiang mají rozšířenou možnost bezvízového vstupu, který může trvat až 144 hodin s možností volně cestovat v rámci těchto oblastí. Pro získání tohoto bezvízového tranzitu je potřeba, aby cestující přiletěl ze zahraničí a opět předložil platnou letenku do třetí země s potvrzenou rezervací data a sedadla.

Cestující využívající 144hodinový bezvízový tranzit mohou pro vstup nebo výstup zvolit kterékoliv z daných míst: Shanghai Pudong International Airport, Shanghai Hongqiao International Airport, Shanghai Port International Cruise Terminal, WuSongKou International Cruise Terminal, Shanghai Railway Port nebo Nanjing Lukou International Airporta Hangzhou Xiaoshan International Airport.

Nově od roku 2018 se k tomuto seznamu přidávají čtyři metropole, možnost cestování je u nich ale omezena jen na samotná města, mimo ně je už opět potřeba vyřídit víza. Mezi nově tolerované místa patří Beijing Capital International Airport (platí jen pro město Peking), Tianjin Binhai International Airport (město Tianjin), Shijiazhuang Zhengding International Airport (město Shijiazhuang) a Qinhuangdao Beidaihe Airport (město Qinhuangdao).

POZOR! Pokud v Číně přestupujete dvakrát (např. na trase Praha – Peking – Šanghaj – Sydney), a od příletu do odletu uplny 24h, nemáte nárok na jakýkoliv bezvízový vstup ani transfer a je nutné si vyřídit turistické vízum.

 

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Lukáš K. napsal(a):

  Dobrý den,
  Letíme do Bangkoku s technickým přistáním v Urumqui a následně s přestupem v Guangzhou. Do 24 hodin budeme z Číny pryč. Je tu mnoho komentářů o tom jak je potřeba mít vízum, ale i mnoho komentářu lidí, kteří tak letěli bez víz. Jaký je tedy finální verdikt? Letěl takhle někdo nedávno prosím? Díky 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Problém je ten, že oficiální verdikt vám právě nikdo úplně nedá. Zásadní pravidlo je přímý tranzit do 24h, na který víza nepotřebujete, nemůžete ale pak opustit letiště, pokud máte 2 stopy bezvízové styky nemůžete využít.

 • Profilový obrázek
  Monika napsal(a):

  Dobrý den, letím ČR-Vídeň-Shanghai (Pudong) – Auckland. Mezi Čínou a Zélandem mám 18 hodinovou pauzu, proto bych se ráda zašla podívat do města. Je možné bezstarostně opustit letiště na tuto dobu, nebo mám žádat o některé z víz?
  Děkuji za odpověď.

  • Profilový obrázek
   Tomáš napsal(a):

   Dobrý den, já mám tentýž problém, tutéž destinaci i tutéž otázku, ale nikoliv odpověď. Zkusím oslovit profi agentury.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, projdete na bezvízový styk, obvykle není problém zařídit na místě, lepší se informovat přímo u aerolinky.

 • Profilový obrázek
  Lenka napsal(a):

  Dobry den. Letíme z Münchena do Taiwam s mezipřistáním na letišti Shanghai Hongqiao. Máme tam čas 8 h, je nějaká šance se jet podívat do centra z hlediska, víza a času?
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, záleží jak moc velkou frontu chytnete, pokud OK tak není problém…

 • Profilový obrázek
  Karel napsal(a):

  Dobrý den
  Je možné se ubytovat na jeden den přímo na letišti v Pekingu?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, je potřeba ale také vyřešit nějaké z víz (bezvízového přestupu), jinak CA nabízí na přestupy hotely zdarma ;).

 • Profilový obrázek
  Jirka napsal(a):

  Dobrý den,

  mám také koupené letenky: VIE – urumči – Kanton – DPS – let CZ6022 a přímo na stránkách China Southern píšou následující:
  Note:72-hour Visa-free Transit is not applicable for stop flights,Please ensure you hold a valid ID and the necessary visa.
  Máte někdo zpětnou vazbu, že proběhl let bez komplikací i bez víza?
  Děkuji, Jirka

  • Profilový obrázek
   Viky napsal(a):

   Ahoj Jirko,
   my jsme tak cestovali VIE – Urumči – Kanton – Bangkok a vše bez problému a bez víza. Jeli jsme tak i nazpět. Upřímně, příště bych už takhle nejela, ačkoliv jsme žádné problémy nechytli, ale přes Urumči jsou to akorát zbytečné zmatky. Přeji ať se vám let vydaří také bez požití.

  • Profilový obrázek
   bugr napsal(a):

   přes URC Urumqi mě to teď posílá z Vídně do Manily, chápu dobře, že i když jsou v Číně dva přestupy tak vízum nepotřebuju protože jsem stále v transitu?

   Upřímně se mi moc přes Čínu nechce právě kvůli zmatkům a jejich jazykové vybavenosti. Jediný co je pro je cena, cestuji s manželkou a proti odletu z Prahy rozdíl asi 14000. Těžká volba

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Neofiko potřeba nejsou, ofiko vám to nikdo nepotvrdí…

 • Profilový obrázek
  martin napsal(a):

  Mne to preverili ešte na našom veľvyslanectve Pekingu. Komunikovali s hranicnou políciou v URC aj vCAN. A že je možné cestovat bez víz. len stale to nieje nič oficiálne☹️

  • Profilový obrázek
   Eva Müllerová napsal(a):

   Je to teda 100%, že ani pro to Urumči vízum potřeba není? a platí tedy do 24h bez víza

  • Profilový obrázek
   PavelNAbalicoTEnabalil napsal(a):

   milá krásná Evo, ano víza být nemusí, tyto stránky by se mely jmenovat Hloupý Honza protože dostat tu odpověď je fakt neskutečná, ani imigrační ani ambasady ani letecká společnost dokonce ani sami činani neví ani HONZO míston dej V

  • Profilový obrázek
   martin napsal(a):

   Na pelipeckach,teraz písali,že bezproblemov prešli. Po vystúpení v Urumči zobrali bokom tých čo pokračovali do Kantónu a potom naspäť k gatu. V Kantone podobne.

 • Profilový obrázek
  martin napsal(a):

  Na Tech. Stop v. Urumči sú potrebné víza. Mám to priamo od China southern. Keď niekto potrebuje,preposlem na mail.

  • Profilový obrázek
   Eva Müllerovámu napsal(a):

   Můžu poprosit o přeposlání, jedeme ve čtvrtek vídeň. ganzhou- jakarta se stopem v urumči na ambasádě nám řekli, že by to mělo být v pohodě

 • Profilový obrázek
  Karel napsal(a):

  Dobry den,
  mam obdobny problem s otazkou tranzitnihk viza pro let Viden-Guangzhou-3.zeme s technickym mezipristanim v Urumci. Po kontaktovani jak letecke spolecnosti (china southern), cinskeho velvyslanectvi zabyvajici se vizi v praze a ceske ambasady v cine mi nebyla sdelena odpoved, zda je tranzitni vizum potreba.
  Komentar s vyjimkou letu 6022 a 6021 vidim poprve zde.
  Zajimal by me Vas nazor na tuto vec, popripade doporuceni nakupu tranzitniho viza.
  Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, asi bych se snažil dostat odpověď hlavně od prvního letiště, ze kterého letíte, protože na checkinu vás po kontrole víz buď pustí nebo ne… Asi by to podle posledních komentářů neměl být problém…

  • Profilový obrázek
   Jan Vyska napsal(a):

   Ahoj, co jsem se ptal lidí, kteří nedávno letěli, viza nepotřebovali. Na letišti dostali akorát 24 tranzitní vizum a toť vše. Mohu se zeptat kdy letis ?

  • Profilový obrázek
   Karel napsal(a):

   Ahoj,
   Díky za radu. Odlet mám 27. 8. 2019. Takže ještě relativně čas i na vyřízení víza. Na internetu nacházím neustále smíšené reakce zda je vízum potřeba či nikoli. Zatím jsem se nerozhodl.

  • Profilový obrázek
   martin napsal(a):

   Mám taký istý problém. China southern mi teraz poslala vyjadrenie že treba víza. Pošlem do mailu keď niekto potrebuje.

  • Profilový obrázek
   Radek napsal(a):

   Řeším to stejné, dokonce odlétáme z Vídně ve stejný den jako Vy. Poté pokračujeme z Kantonu na Bali. Také zatím nevím, co a jak…

 • Profilový obrázek
  Tomáš napsal(a):

  Niečo tu už bolo podobne. Viedeň-tech. Stop (urumci) – Kanton- Bali. Píšete ze treba víza. Našiel som nejaké info tak sa podelím. MOŽNO TO POMÔŽE NIEKOMU.
  Letecká spoločnosť China Southern Airlines nás informovala v tejto veci nasledovne: Pasažieri, ktorí cez Čínu letia do tretej krajiny, po novom už nepotrebujú tranzitné víza v meste Urumči (URC), musia však odletieť z Číny do 24 hodín od pristátia v Urumči (URC). Výnimka platí iba pre cestujúcich, ktorí letia linkou CZ6022 do Urumči (URC) a po technickom stope, pod rovnakým číslom letu CZ6022, pokračujú do Kantonu (CAN) a ďalej do finálnej destinácie v tretej krajine. Rovnako platí informácia pre spiatočnú cestu a linku CZ6021.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Díky za info!

  • Profilový obrázek
   martin napsal(a):

   Mňa informovali priamo z China southern že víza sú potrebné aj keď stop nepresiahne 24 hod. Práve teraz mi prišiel mail od nich

 • Profilový obrázek
  Lucie K. napsal(a):

  Dobrý den, našla jsem více informací, a proto bych se chtěla zeptat. Letíme z Vídně do Bangkoku s mezipřistáním na hl. letišti v Pekingu. Máme tam čas 8 h, je nějaká reálná šance se jet podívat do centra z hlediska, víza a času?
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud neopustíte letiště, tak je to přímý transfer do 24h a nic nemusíte řešit, pokud chcete opustit letiště tak využijete 72h bezvízového styku viz popis, 8h je ale poměrně krátká doba…

 • Profilový obrázek
  Ondra napsal(a):

  Dobrý den,
  Letíme do Bangkoku s technickým přistáním v Urumqui a následně s přestupem v Guangzhou. Do 24 hodin by jsme měli být z Číny pryč. Chtěl bych se vás zeptat zda potřebujeme transitní víza či nikoliv. Stejný přestup a mezipřistání máme i při zpáteční cestě.
  Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, podle oficiálních pravidel potřebujete klasická víza, není to ale vždy dodržováno 100%.

 • Profilový obrázek
  Marek napsal(a):

  Zdravím,

  nevím jestli to teda již zaznělo, ale zajímalo by mě, jak je to s technickým mezipřistáním v Urumqi s China southern? Máte někdo zkušenost? Jedná se o let z Vídně s technickým mezipřistáním v Urumqi a přestupem v Kantonu a následně na Bali. Nikde jsem nenašel přesné podmínky, zda je potřeba tranzitní vízum. Díky za rady.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Oficiálně by to měl být vnitrostátní let, takže by měla být potřeba klasická víza, vím ale o cestujících, kterým to prošlo bez víz, asi dost záleží na posouzení daným pracovníkem…

  • Profilový obrázek
   Jsn Vyska napsal(a):

   Ahoj, od lidi co nedávno letěli mám info, ze viza nepotřebovali a ze jim na letišti bylo uděleno 24 h tranzitní vizum. Dříve toto nebylo možné, ale dnes už by to mělo jít.

 • Profilový obrázek
  Marketa Bezdekova napsal(a):

  Dobrý den. Dcera letí do Austrálie přes Hongkong. Z Honkongu do Austrálie má letenku stand by / staff
  travel/ Doprovází jí můj brart který má australský pas. Teoreticky by měli opustit letiště do 6 hodin ale jsou na letu do Austrálie stand by . Potřebuje dcera víza. DĚKUJI

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud je plánovaný let do 24h víza nepotřebují, pokud by se doba překročila tak ji nechají čekat v tranzitním prostoru….

 • Profilový obrázek
  Anna napsal(a):

  Dobrý den, děkuji za odpověď k otázce z 26.6.2019 (8:32) ohledně letu přes Čínu do Austrálie. Dále bych potřebovala Vaši pomoc a to s tímto: četla jsem z různých zdrojů, že Urumqi/Urumči je výjimka, že tam nelze cestovat bezvízově, ikdyž je to jen technický stop a to právě protože se let z Urumqi do Guangzhou potom bere jako vnitrostátní let. Na rezervaci letenky ale máme číslo letu Vídeň – Urumqi a Urumqi – Guangzhou totožné, brala bych to tudíž jako jeden mezinárodní let. I přes to jsem byla varována, že možná budu potřebovat vízum. Můžete mi prosím pomoci? Nerada bych zbytečně kupovala víza jen jako pojistku.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně se to tak bere, takže bych spíše víza pořídil, ale právě v Číně jsou ty samé věci posuzovány různorodě a dost často se tak nedá na nějakou zkušenost spoléhat..

 • Profilový obrázek
  Martin napsal(a):

  Dobrý deň,
  k letu Viedeň – Guangzhou Baiyun (čas na prestup cca 6 hodín) – Langkawi. Ak neopustím letisko, je tiež potrebné požiadať leteckú spoločnosť o využitie 72 hodinového bezvízového vstupu?

  Ďakujem.
  Martin

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne pokud neopustíte odbavený prostor, není to třeba.

 • Profilový obrázek
  Anna napsal(a):

  Dobrý den,
  v září letíme do Brisbane přes Guangzhou, s technickým stopem v Urumqi trvajícím 105 minut, následně máme čas na přestup v Guangzhou 6hod a 50min. Potřebujeme v tomto případě vyřizovat jakákoliv víza? Po cestě zpět máme přestup na stejném letišti, technický stop je po cestě zpět také stejný. Zatím nemáme uveden čas technického stopu, takže nevíme jak dlouho vlastně v Číně budeme, ale určitě to je pod 24 hodin. Opouštět letiště nemáme v úmyslu.
  Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, v tom případě je to přímý transfer do 24h, víza tak potřebovat nebudete.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, v červenci letíme na 25 dní do Chongqingu, kde nechceme být celou dobu, ale chtěli bychom navštívit Peking a Shangai. Jeli bychom tam nejspíše vlakem se zastávkami v menších městech. O jaký druh turistického víza (L) si máme nechat zažádat, aby nebyl problém s tím, pobýt v daných městech a vidět např. velkou čínskou zeď atd. Jde o ten 72h bezvízový tranzit… jestli si musíme zařizovat vícevstupové vízum nebo speciální vízum do Pekingu… Moc děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, potřebujete klasické vízum, přestupní vízum Vám stačit nebude…

 • Profilový obrázek
  Barbora napsal(a):

  Dobrý den, letím z Bali do Číny, kde si potřebuji vyzvednout zavazadlo, tudíž opustit letiště. Ale jsem schopna ale hlavne chci hned další den letet zpátky do Čech. Stačí mi tranzitní vizum nebo musím zažádat o turistické vízum?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, především musíte mít přestupní letenku, odbavit zavazadlo pouze do přestupní destinace by teoreticky jít mohlo ale 100% bych na to nespoléhal…

 • Profilový obrázek
  Tien Tran napsal(a):

  Dobrý den, trochu mě mate Vaše odpověď na otázku uživateli Lukáš. V článku máte psáno, že se HongKong bere jako třetí země, tudíž na trase Vídeň – Peking – HongKong vízum netřeba. V odpovědi uvádíte, že „Čína bude považovat Hong Kong za svoje území, takže by právě víza mohla vyžadovat“. Jak to tedy je?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, není jiná rada než dotaz přímo na velvyslanectví 😉

 • Profilový obrázek
  Eva Kalenská napsal(a):

  Dobrý den, letíme z Mnichova do Hanoje s přestupem v Pekingu, kde čekáme 20 hodin na další let, od společnosti máme zdarma tranzitní hotel, musíme si i přesto vyžádat povolení ke vstupu ? Děkuji mám v tomhle maličko zmatek.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano je lepší požádat dopředu o tranzit viz popis výše, obvykle ale není problém dostat povolení přímo na letišti.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *