Přestupování v Číně - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Přestupování v Číně

13.11.2017 10:46 91 komentářů

Čína je jedna ze zemí, do které mohou občané Česka a Slovenska vstoupit pouze na základě platného víza, které vydá čínské ministerstvo zahraničí nebo příslušné velvyslanectví. Pro návštěvníky Číny je tak nezbytné si vízum vyřídit. Existují ale výjimky. Cizinci využívající Čínu jen jako přestupní bod mají možnost se žádosti o vízum vyhnout. Existuje několik druhů čínské bezvízové politiky.

Přímý tranzit do 24 hodin

Cizinci, kteří v Číně přestupují na let odlétající do 24 hodin, nemusejí žádat o vízum. Podmínkou je zůstat v mezinárodním tranzitním prostoru (na letišti) a mít platnou letenku s potvrzeným datem a rezervací sedadla do třetí země (tzn. ne do státu, ze kterého cestující přiletěl, ani do jiného čínského města kromě Macau, Hong Kongu a Taiwanu). Pokud je nutné v Číně přejet z jednoho letiště na druhé, ze kterého cestující pokračuje do třetí země, je nutné kontaktovat čínské velvyslanectví nebo konkrétní imigrační úřad na čínském letišti a vyřídit povolení vstupu na čínskou půdu (samozřejmě za poplatek).

72hodinový bezvízový tranzit

Cizinci z určité skupiny zemí, které Čína vybrala (zahrnuje i Česko a Slovensko), mají možnost využít 72hodinového bezvízového pobytu v Číně. Při něm může cestující opustit letiště na dobu nepřekračující 72 hodin a čas trávit ve městě nebo oblasti poblíž letiště (seznam letišť a k nim příslušných měst viz níže). Pro získání 72hodinového bezvízového tranzitu je nutné opět předložit platnou letenku do třetí země s potvrzeným datem a rezervací sedadla. Cizinci, kteří splňují podmínky pro 72hodinový bezvízový tranzit, oznámí letecké společnosti zajišťující jejich přepravu, že chtějí bezvízového vstupu využít. Imigrační orgány na letišti v Číně ověří, zda jsou splněny podmínky pro bezvízový tranzit (země původu + letenka) a povolí vstup do země.

Seznam letišť a příslušných měst s možností využití 72hodinového bezvízového tranzitu

1) Qingdao Liuting International Airport – provincie Shandong

2) Guangzhou Baiyun International Airport – provincie Guangdong

3) Chengdu Shuangliu International Airport – město Chengdu

4) Chongqing Jiangbei International Airport – město Chongqing

5) Shenyang Taoxian International Airport – město Shenyang

6) Dalian Zhoushuizi International Airport – město Dalian

7) Xi’an Xianyang International Airport – město Xi’an a město Xianyang

8) Guilin Liangjiang International Airport – město Guilin

9) Kunming Changshui International Airport – město Kunming

10) Xiamen Gaoqi International Airport – město Xiamen

11) Wuhan Tianhe International Airport – město Wuhan

12) Changsha Huanghua International Airport – provincie Hunan

13) Harbin Taiping International Airport – město Harbin

Pokud chce cestující město/oblast opustit, musí zažádat o vízum na místním imigračním úřadě, bez něj se pohybuje mimo území města/oblasti nelegálně a může být stíhán čínskými úřady.

144hodinový bezvízový tranzit

Cestující přestupující ve městě Šanghaj, provincii Jiangsu nebo provincii Zhejiang mají rozšířenou možnost bezvízového vstupu, který může trvat až 144 hodin s možností volně cestovat v rámci těchto oblastí. Pro získání tohoto bezvízového tranzitu je potřeba, aby cestující přiletěl ze zahraničí a opět předložil platnou letenku do třetí země s potvrzenou rezervací data a sedadla.

Cestující využívající 144hodinový bezvízový tranzit mohou pro vstup nebo výstup zvolit kterékoliv z daných míst: Shanghai Pudong International Airport, Shanghai Hongqiao International Airport, Shanghai Port International Cruise Terminal, WuSongKou International Cruise Terminal, Shanghai Railway Port nebo Nanjing Lukou International Airporta Hangzhou Xiaoshan International Airport.

Nově od roku 2018 se k tomuto seznamu přidávají čtyři metropole, možnost cestování je u nich ale omezena jen na samotná města, mimo ně je už opět potřeba vyřídit víza. Mezi nově tolerované místa patří Beijing Capital International Airport (platí jen pro město Peking), Tianjin Binhai International Airport (město Tianjin), Shijiazhuang Zhengding International Airport (město Shijiazhuang) a Qinhuangdao Beidaihe Airport (město Qinhuangdao).

POZOR! Pokud v Číně přestupujete dvakrát (např. na trase Praha – Peking – Šanghaj – Sydney), nemáte nárok na jakýkoliv bezvízový vstup ani transfer a je nutné si vyřídit turistické vízum.

 

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Ondra napsal(a):

  Dobrý den,
  Letíme do Bangkoku s technickým přistáním v Urumqui a následně s přestupem v Guangzhou. Do 24 hodin by jsme měli být z Číny pryč. Chtěl bych se vás zeptat zda potřebujeme transitní víza či nikoliv. Stejný přestup a mezipřistání máme i při zpáteční cestě.
  Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, podle oficiálních pravidel potřebujete klasická víza, není to ale vždy dodržováno 100%.

 • Profilový obrázek
  Marek napsal(a):

  Zdravím,

  nevím jestli to teda již zaznělo, ale zajímalo by mě, jak je to s technickým mezipřistáním v Urumqi s China southern? Máte někdo zkušenost? Jedná se o let z Vídně s technickým mezipřistáním v Urumqi a přestupem v Kantonu a následně na Bali. Nikde jsem nenašel přesné podmínky, zda je potřeba tranzitní vízum. Díky za rady.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Oficiálně by to měl být vnitrostátní let, takže by měla být potřeba klasická víza, vím ale o cestujících, kterým to prošlo bez víz, asi dost záleží na posouzení daným pracovníkem…

 • Profilový obrázek
  Marketa Bezdekova napsal(a):

  Dobrý den. Dcera letí do Austrálie přes Hongkong. Z Honkongu do Austrálie má letenku stand by / staff
  travel/ Doprovází jí můj brart který má australský pas. Teoreticky by měli opustit letiště do 6 hodin ale jsou na letu do Austrálie stand by . Potřebuje dcera víza. DĚKUJI

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud je plánovaný let do 24h víza nepotřebují, pokud by se doba překročila tak ji nechají čekat v tranzitním prostoru….

 • Profilový obrázek
  Anna napsal(a):

  Dobrý den, děkuji za odpověď k otázce z 26.6.2019 (8:32) ohledně letu přes Čínu do Austrálie. Dále bych potřebovala Vaši pomoc a to s tímto: četla jsem z různých zdrojů, že Urumqi/Urumči je výjimka, že tam nelze cestovat bezvízově, ikdyž je to jen technický stop a to právě protože se let z Urumqi do Guangzhou potom bere jako vnitrostátní let. Na rezervaci letenky ale máme číslo letu Vídeň – Urumqi a Urumqi – Guangzhou totožné, brala bych to tudíž jako jeden mezinárodní let. I přes to jsem byla varována, že možná budu potřebovat vízum. Můžete mi prosím pomoci? Nerada bych zbytečně kupovala víza jen jako pojistku.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně se to tak bere, takže bych spíše víza pořídil, ale právě v Číně jsou ty samé věci posuzovány různorodě a dost často se tak nedá na nějakou zkušenost spoléhat..

 • Profilový obrázek
  Martin napsal(a):

  Dobrý deň,
  k letu Viedeň – Guangzhou Baiyun (čas na prestup cca 6 hodín) – Langkawi. Ak neopustím letisko, je tiež potrebné požiadať leteckú spoločnosť o využitie 72 hodinového bezvízového vstupu?

  Ďakujem.
  Martin

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne pokud neopustíte odbavený prostor, není to třeba.

 • Profilový obrázek
  Anna napsal(a):

  Dobrý den,
  v září letíme do Brisbane přes Guangzhou, s technickým stopem v Urumqi trvajícím 105 minut, následně máme čas na přestup v Guangzhou 6hod a 50min. Potřebujeme v tomto případě vyřizovat jakákoliv víza? Po cestě zpět máme přestup na stejném letišti, technický stop je po cestě zpět také stejný. Zatím nemáme uveden čas technického stopu, takže nevíme jak dlouho vlastně v Číně budeme, ale určitě to je pod 24 hodin. Opouštět letiště nemáme v úmyslu.
  Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, v tom případě je to přímý transfer do 24h, víza tak potřebovat nebudete.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, v červenci letíme na 25 dní do Chongqingu, kde nechceme být celou dobu, ale chtěli bychom navštívit Peking a Shangai. Jeli bychom tam nejspíše vlakem se zastávkami v menších městech. O jaký druh turistického víza (L) si máme nechat zažádat, aby nebyl problém s tím, pobýt v daných městech a vidět např. velkou čínskou zeď atd. Jde o ten 72h bezvízový tranzit… jestli si musíme zařizovat vícevstupové vízum nebo speciální vízum do Pekingu… Moc děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, potřebujete klasické vízum, přestupní vízum Vám stačit nebude…

 • Profilový obrázek
  Barbora napsal(a):

  Dobrý den, letím z Bali do Číny, kde si potřebuji vyzvednout zavazadlo, tudíž opustit letiště. Ale jsem schopna ale hlavne chci hned další den letet zpátky do Čech. Stačí mi tranzitní vizum nebo musím zažádat o turistické vízum?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, především musíte mít přestupní letenku, odbavit zavazadlo pouze do přestupní destinace by teoreticky jít mohlo ale 100% bych na to nespoléhal…

 • Profilový obrázek
  Tien Tran napsal(a):

  Dobrý den, trochu mě mate Vaše odpověď na otázku uživateli Lukáš. V článku máte psáno, že se HongKong bere jako třetí země, tudíž na trase Vídeň – Peking – HongKong vízum netřeba. V odpovědi uvádíte, že „Čína bude považovat Hong Kong za svoje území, takže by právě víza mohla vyžadovat“. Jak to tedy je?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, není jiná rada než dotaz přímo na velvyslanectví 😉

 • Profilový obrázek
  Eva Kalenská napsal(a):

  Dobrý den, letíme z Mnichova do Hanoje s přestupem v Pekingu, kde čekáme 20 hodin na další let, od společnosti máme zdarma tranzitní hotel, musíme si i přesto vyžádat povolení ke vstupu ? Děkuji mám v tomhle maličko zmatek.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano je lepší požádat dopředu o tranzit viz popis výše, obvykle ale není problém dostat povolení přímo na letišti.

 • Profilový obrázek
  Lukáš napsal(a):

  Dobrý den, článek je hezky sepsán, avšak mám malý dotaz. V září poletíme z Vídně do HongKongu s přestupem v Pekingu. Na přestup máme 4 a půl hodiny – nepotřebujeme tedy vízum. Musíme při příletu do Pekingu vyplnit Arrival Card? Pokud ano, co máme vyplnit do kolonky „Visa No.“?

  Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, tady bych se vsadil že Čína bude považovat Hong Kong za svoje území, takže by právě víza mohla vyžadovat….

 • Profilový obrázek
  Pavel napsal(a):

  Zdrávím, rád bych se zeptal.. Letím Brisbane-Shenzhen-Vídeň s jednou společností, v Číně mám jen 4h na přestup, tudiž nehodlám opouštět letíště. Četl jsem si více zdrojů a každý tvrdí něco jiného. Někde bez vízá do 24 hodin, někde zase, že Shenzhen je vyjímka a můsím si kvuli přestupu vyřídít rovnou vízum turistické, což je dost velký rozdíl. Jakého názoru jste vy? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Je to přímý přestup bez nutnosti opouštět tranzitní prostor, nepřelétá se v rámci Číny, takže vízum není potřeba.

 • Profilový obrázek
  Radkulena napsal(a):

  Dobrý den, je možné se prosím na 144h tranzitní vízum vydané na Beijing capital airport podívat na velkou zeď nebo už je to mimo povolení víza pro peking? Plus ještě dotaz,pokud letíme za tři týdny s přestupem zpět,získáme v této lhůtě podruhé 144h transit vízum?díky moc za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, bohužel to neumím říct 100% informace se liší i na základě dotazů na ambasádu, naposledy byla informace, že toto vízu lze získat v rámci 3 týdnů jen pro jednu cestu, spousta lidí s tím ale problém neměla i zpět.

 • Profilový obrázek
  Lenka Hornickova napsal(a):

  Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat máme letenku Viídeň-Urumqí(přestup 1hod 35 min)-Guangzhou(prestuo cca 3hod)-Langkawi.Potrebovali bychom radu jestli jsou potřeba viza,volali jsme i na ambasádu a nikdo neví nic,tak budeme rádi za jakoukoliv informaci.Dekuji
  Lenka

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, dle mého názoru ano.

 • Profilový obrázek
  Maria Hennelova napsal(a):

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, máme letenku Praha – Amsterdam – Guangzou- Sydney. Nějak jsem zmatená z toho jestli potřebujeme nějaké vízum. Děkuji moc za radu

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud máte přestup do 24 hodin a nebudete v Číně opouštět tranzitní prostor tak nepotřebujete.

 • Profilový obrázek
  Nikola napsal(a):

  Dobry vecer, Chcela by som sa spytat otazku .
  Za tri tyzdne odlietame na Bali a letime z Londyna do Guangzhou kde stravime 4 hodiny na letisku a odtial odlietame na Bali. Som uplne zmetena z tych cinskych viz,pretoze na letenke mame napisane Londyn-Guangzhou-Bali ale uz som si zistila ze v skutocnosti mame palivo medzipristatie v Sanyi a az potom letime do Guangzhou. Mohli by ste mi prosim poradit ci potrebujem volajake viza i ked neopustim letisko?
  Dakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ohledně toho paliva nic neřešíte, nevystupujete ani z letadla… Pro přestupy do 24 hodin není potřeba vízum a neopouštíte ani odbavený prostor letiště.

 • Profilový obrázek
  Klára napsal(a):

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat – s přítelem letíme v říjnu Amsterdam-Xiamen-Bali. Při cestě tam máme přestup 12 hodin v Xiamen, tak bychom rádi využili zdarma hotel – musí se to řešit dopředu (případně kde) nebo až na letišti, prosím? A po cestě zpět máme 18 hodin přestup, takže bychom jej rádi využili na prohlídku města – máme zažádat dopředu o 72h vízum u aerolinky? Moc děkuji Klára

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, oboje když požádáte dopředu přes aerolinku, tak nic nezkazíte…

 • Profilový obrázek
  Denisa napsal(a):

  Dobrý deň, v júni (červnu) letíme na Bali, prestup je v Xiamene, budeme mať nejakých 16 hodín čas, je možné zažiadať o to 72 h vízum aj tu? Niekde v komentároch som čítala, že sa to dá len v Šanghaji a v Pekingu. A keď pojdeme spátky tak vlastne to isté. Moc ďakujem za odpoveď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano dá, viz výpis výše.

 • Profilový obrázek
  Jitka napsal(a):

  Dobrý den, letíme v březnu do Vietnamu ( tam už víza máme schválené) a na obou cestách máme delší přestup v Pekingu, lze využít bezvízový tranzit na prohlídku města na obou cestách? Taky si nejsem jistá, někde se píše, že je potřeba dopředu kontaktovat aerolinky a někde, se stačí s platnou navazující letenkou informovat na check-in. Děkuji za radu

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud je přestup do 24h tak není třeba dopředu kontaktovat, na místě obvykle dostanete vízum cestou tam i zpět, není to ale vždy 100%, když dopředu o ty 72h zažádáte, asi to není nic proti ničemu.

 • Profilový obrázek
  Karel napsal(a):

  Dobrý den,
  Plánujeme cestu do Hanoje s přestupem v Pekingu. Zde máme asi 19 hodin čekání na další spoj. Uvažujeme, že zažádáme leteckou společnost o hotel na přespání. Předpokládám, že i v tomto případě je potřeba opustit tranzitní prostor a je potřeba vízum pro vstup do Číny. Stejně tak je potřeba vízum i pro prohlídku města. Pro tento případ je tedy 72 hodinové tranzitní vízum. O toto vízum se tedy žádá při odletu směrem do Pekingu.
  Dočetl jsem se rozdílné informace o tom, co vše potřebuji pro udělaní tohoto víza.
  Většinou je uvedeno, že potřebujeme mít potvrzenou (check-in) letenku na navazující spoj. a platný cestovní pas. V některých zdrojích, včetně zde odkazované stránky ministerstva, je ale uvedeno, že je potřeba i platné vízum do konečně destinace, jestliže ho tato země vyžaduje. Vzhledem k tomu, že Vietnam vízum požaduje, si tedy nejsem jist, zda ho musíme mít nebo ne.
  S vízem do Vietnamu to budeme řešit tak, že si v ČR zažádáme o vízum, budeme mít zvací dopis (approval letter) a vystavení víza bude dokončeno na letišti v Hanoi.

  Prosím tedy o ucelenou informaci o tom, co vše je potřeba pro udělění 72 hodinového víza v Pekingu na cestě do Vietnamu.

  Děkuji za odpověď

  Karel

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, bohužel už je to otázka spíše pro konzulárního pracovníka :). O 72h vízum je fajn vždy zažádat dopředu nejlépe přes aerolinku… pokud chcete mít jistotu tak to vízum do Vietnamu bych udělal dopředu, jinak pak to vždy záleží dost často přímo na pracovníkovi v Číně co vše chce a nechce…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *