Přestupování v Číně - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Přestupování v Číně

13.11.2017 10:46 41 komentářů

Čína je jedna ze zemí, do které mohou občané Česka a Slovenska vstoupit pouze na základě platného víza, které vydá čínské ministerstvo zahraničí nebo příslušné velvyslanectví. Pro návštěvníky Číny je tak nezbytné si vízum vyřídit. Existují ale výjimky. Cizinci využívající Čínu jen jako přestupní bod mají možnost se žádosti o vízum vyhnout. Existuje několik druhů čínské bezvízové politiky.

Přímý tranzit do 24 hodin

Cizinci, kteří v Číně přestupují na let odlétající do 24 hodin, nemusejí žádat o vízum. Podmínkou je zůstat v mezinárodním tranzitním prostoru (na letišti) a mít platnou letenku s potvrzeným datem a rezervací sedadla do třetí země (tzn. ne do státu, ze kterého cestující přiletěl, ani do jiného čínského města kromě Macau, Hong Kongu a Taiwanu). Pokud je nutné v Číně přejet z jednoho letiště na druhé, ze kterého cestující pokračuje do třetí země, je nutné kontaktovat čínské velvyslanectví nebo konkrétní imigrační úřad na čínském letišti a vyřídit povolení vstupu na čínskou půdu (samozřejmě za poplatek).

72hodinový bezvízový tranzit

Cizinci z určité skupiny zemí, které Čína vybrala (zahrnuje i Česko a Slovensko), mají možnost využít 72hodinového bezvízového pobytu v Číně. Při něm může cestující opustit letiště na dobu nepřekračující 72 hodin a čas trávit ve městě nebo oblasti poblíž letiště (seznam letišť a k nim příslušných měst viz níže). Pro získání 72hodinového bezvízového tranzitu je nutné opět předložit platnou letenku do třetí země s potvrzeným datem a rezervací sedadla. Cizinci, kteří splňují podmínky pro 72hodinový bezvízový tranzit, oznámí letecké společnosti zajišťující jejich přepravu, že chtějí bezvízového vstupu využít. Imigrační orgány na letišti v Číně ověří, zda jsou splněny podmínky pro bezvízový tranzit (země původu + letenka) a povolí vstup do země.

Seznam letišť a příslušných měst s možností využití 72hodinového bezvízového tranzitu

1) Qingdao Liuting International Airport – provincie Shandong

2) Guangzhou Baiyun International Airport – provincie Guangdong

3) Chengdu Shuangliu International Airport – město Chengdu

4) Chongqing Jiangbei International Airport – město Chongqing

5) Shenyang Taoxian International Airport – město Shenyang

6) Dalian Zhoushuizi International Airport – město Dalian

7) Xi’an Xianyang International Airport – město Xi’an a město Xianyang

8) Guilin Liangjiang International Airport – město Guilin

9) Kunming Changshui International Airport – město Kunming

10) Xiamen Gaoqi International Airport – město Xiamen

11) Wuhan Tianhe International Airport – město Wuhan

12) Changsha Huanghua International Airport – provincie Hunan

13) Harbin Taiping International Airport – město Harbin

Pokud chce cestující město/oblast opustit, musí zažádat o vízum na místním imigračním úřadě, bez něj se pohybuje mimo území města/oblasti nelegálně a může být stíhán čínskými úřady.

144hodinový bezvízový tranzit

Cestující přestupující ve městě Šanghaj, provincii Jiangsu nebo provincii Zhejiang mají rozšířenou možnost bezvízového vstupu, který může trvat až 144 hodin s možností volně cestovat v rámci těchto oblastí. Pro získání tohoto bezvízového tranzitu je potřeba, aby cestující přiletěl ze zahraničí a opět předložil platnou letenku do třetí země s potvrzenou rezervací data a sedadla.

Cestující využívající 144hodinový bezvízový tranzit mohou pro vstup nebo výstup zvolit kterékoliv z daných míst: Shanghai Pudong International Airport, Shanghai Hongqiao International Airport, Shanghai Port International Cruise Terminal, WuSongKou International Cruise Terminal, Shanghai Railway Port nebo Nanjing Lukou International Airporta Hangzhou Xiaoshan International Airport.

Nově od roku 2018 se k tomuto seznamu přidávají čtyři metropole, možnost cestování je u nich ale omezena jen na samotná města, mimo ně je už opět potřeba vyřídit víza. Mezi nově tolerované místa patří Beijing Capital International Airport (platí jen pro město Peking), Tianjin Binhai International Airport (město Tianjin), Shijiazhuang Zhengding International Airport (město Shijiazhuang) a Qinhuangdao Beidaihe Airport (město Qinhuangdao).

POZOR! Pokud v Číně přestupujete dvakrát (např. na trase Praha – Peking – Šanghaj – Sydney), nemáte nárok na jakýkoliv bezvízový vstup ani transfer a je nutné si vyřídit turistické vízum.

 

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Ondřej napsal(a):

  Toto je výňatek ze stránek Velvyslanectví ČR, pokud nevíte jakým způsobem kontaktovat Aerolinku k udělení 72 hodinnového víza:

  Nová vízová politika ČLR – 72 hodinový bezvízový tranzit
  29.01.2018 / 02:15 | Aktualizováno: 29.01.2018 / 02:18

  ČLR s platností od 01.01.2013 zavádí novou vízovou politiku pro turisty ze 45 zemí světa včetně ČR.

  ČLR s platností od 01.01.2013 zavádí novou vízovou politiku. Opatření se týká turistů ze 45 zemí světa včetně ČR (seznam zemí viz. níže) za následujících podmínek:

  – turisté musí vstoupit do Číny pouze přes mezinárodní letiště v Pekingu (BCIA) nebo mezinárodní letiště v Šanghaji (Pudong a Hongqiao);
  – pobyt je omezen pouze na město Peking a Šanghaj;
  – pobyt nesmí přesáhnout 72 hodin;
  – turisté musí o povolení vstoupit do Číny bez víza tzv: transit without visa“ požádat pracovníka aerolinie na přepážce check-in před odletem do Číny jinak jim vstup v tomto režimu nebude umožněn;

  Cestující musí pasové kontrole předložit následující náležitosti ke splnění podmínek 72 hodinového bezvízového tranzitního styku:

  – platný cestovní pas ze seznamu 45 zemí;
  – platné vízum pro vstup do konečné destinace (3rd country);
  – platná letenka s odletem pouze z Pekingu nebo Šanghaje do konečné destinace (s konečnou rezervací sedadla) nejpozději do 72 hodin;
  – pravdivě vyplněný registrační formulář „arrival card“ – turisté je obdrží v letadle

 • Daniel napsal(a):

  Dobrý den,

  letíme Vídeň – Peking – Ho Či Minovo Město. V Pekingu máme 16 hodin přestup. A to samé i cestou zpět. Jak mám tedy postupovat, když chceme ven z letiště a i se jet podívat na Velkou čínskou zeď? Děkuji.

 • Marek napsal(a):

  Aké víza potrebujem, ak si chcem pozrieť aj Čínsky múr počas 20h prestupu?

 • Šárka napsal(a):

  Dobrý den, Honzo, v květnu letime na Tchaj-wan s přestupem v Pekingu cestou tam i zpět. Neplanujeme se z letiště vzdalovat. Potřebujeme vízum, když se 2x v měsíci během přestupu ocitneme v Pekingu? Díky za odpověď

 • Olča napsal(a):

  Zdravím,letime Vídeň-Amsterdam-Xiamen-Bali.Je možné navštívit Činu pri cestě tam i zpět,čekací doba tam 12hod a zpět 18hod.?

 • Katerina Jarova napsal(a):

  Zdravím, pokud mám na trase Mnichov Peking Hanoj, čas přestupu 35h, je tedy možné požádat o 72h? A pokud ano, dá se za tu dobu stihnout dojet k Čínské zdi a zpet?

  Stejně se musí zvlášť požádat i na zpáteční cestu?
  Hanoj Peking Mnichov?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Pokud máte 35 h tak je povinnost předem požádat o těch 72 hodin, pokud ho nebudete mít, tak by vás nemuseli z Mnichova vůbec pustit. Bezvízový transit je jen do 24 hodin.

 • Verča napsal(a):

  Ahoj, letíme do Denpasaru s přestupem v Šangaji (12h.), chtěly bychom se jet podívat do města, je to možné? Budeme to řešit až na letišti v Číně? A platí se nějaký poplatek?
  Předem děkujeme z odpověď. 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, pokud plánujete využít ten 72h přestup, je potřeba dopředu kontaktovat aerolinku. Ten 24h je jen bez opuštění letiště, takže při opuštění i kratším do 24h je pak potřeba žádat o ten 72h přestup.

 • Erik napsal(a):

  Zdravím, v květnu letíme s přítelkyní Mnichov – Peking (20h) na přestup – Hanoi. Chápu to správně, že můžu využít 72h bezvízového tranzitu tak, aby jsme si mohli v mezipřistání prohlédnout i Peking? Jen si chci být jistý.
  Děkuji za odpověď.
  Erik

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, je ale potřeba dopředu kontaktovat aerolinku.

 • Karel napsal(a):

  Ahoj mám prozbicku letim v lednu do Kambodže s přestupem v Číně asi stejný příklad jako jste psali před tím první transfer by měl být jen dotankování v Xianyang a pak přestup v shangaji a dále do phnomphen. Nejsem si jistý jestli potřebuji tranzitní vízum volal jsem na ambasádu a tam mi řekli ať si ho raději udělám ale úplně jistý si nebyli. Tak prosím o radu oba transfery mají cca dve hodiny. Dekuju

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, obvykle platí že při přestupu do 24 není potřeba vízum, vzhledem k tomu že je to Čína, tak se to pak klidně liší i pracovník od pracovníka.

 • bugr napsal(a):

  Chci se zeptat jak rychle jde stihnout přestup v XIAN? Myšleno na cestě do ČR, přítelkyně letí z Filipín přes Schanghai (PVG) a v XIY je hodina třicet pět na přestup.

  Jo a předpokládám, že ona jako Filipínka vizum nepotřebuje.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Stihnout se to dá, pokud ne a je to na jedné rezervaci, tak aerolinka přebookne zdarma na další let 😉

 • Karlos napsal(a):

  Dobrý den,

  Letím trasu Praha- Xi An( doplňení paliva) – Šanghaj( 4h pauza) – Filipíny a nazpět Filipíny – Šanghaj ( 25h pauza) – Xi An ( 4h pauza) – Praha…….. potřebuji víza, když chci v Šanghaji přespat ve městě ?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, tranzitní na 72 h, pozor na těch 25 h, právě o hodinu to přesahuje 24 h a je tak potřeba zařídit ta na 72h.

 • ymir napsal(a):

  Zdravim, jaká je teď aktuální situace s tranzitním vízem, pokud máme při cestě (PRG-PVG-HKT) 10hodinový overstop v Šanghaji a rádi bychom na tu dobu opustili letiště. Díky.

 • Adam napsal(a):

  Zdravím,

  budu potřebovat tranzitní vizum v ČÍNĚ trasa Praha – technický stop v Xi An – Shanghai – Sydney?

  Díky za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ne, Pelikán se jen chrání při nákupu letenek a uvádí to zbytečně přehnaně.

 • Jakub napsal(a):

  Zdravím, rád bych se příští léto podíval do JV Asie. Chtěl bych tam cestovat klasicky (backpacking). Takže dost lowcost. Moje představa je strávit tam přibližně měsíc +-, jen nevím, v jakém období začít hledat letenky, aby byly co nejvýhodnější. Nemáte nějaké tipy? Díky, Jakub.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, pokud je vpohodě jen příručák, koukal bych rovnou na nabídky Scoot z Berlína, bude nejlevnější.

 • Roman napsal(a):

  Dobrý den, mohu v rámci 72 hodin bezvízového vstupu při letu Auckland-Peking a Peking-Praha navštívit nejen město, ale i Velkou čínskou zeď? Nebo se již jedna o případ vyřízení povoleni na imigracnim úřadě?
  Děkuji!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to jen na město…

 • Daniela napsal(a):

  Dobrý den,

  je možná na trase Praha – Shangai – Denpasar, možno opustit letiště a jít se podívat do města, když máme 23hod. 20 min. přestup?

  Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, využijete tranzitní bezvízový styk. více zde

 • Andrea napsal(a):

  V tom případě jsem zvýšení ceny, které se objevilo až ve fázi placení letenky přisuzovala špatnému faktoru, bude to jen klasické navýšení ceny. Děkuji 🙂
  Mohu se tedy zeptat, zda se v nějaké blízké době mohou znovu objevit akční letenky do Vietnamu?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, čekal bych že zase něco kolem 11-12 000 Kč bude.

 • Andrea napsal(a):

  Dobrý den,

  chtěli bychom využít bezvízového pravidla při přestupu v Pekingu, ale poplatek za vízum je již součástí letenky, co máme dělat?
  Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den,
   u koho nakupujete? Poplatek v ceně letenky je mi celkem novinkou.

  • Andrea napsal(a):

   Je to Vámi nabízená akční letenka do Vietnamu: Hanoje. Letenky jsou přes Pelican Travel.
   Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Žádný poplatek za víza v té letence není, je tam jen informace že jsou požadována víza, ale tím se jen Pelikán chrání, aby poskytl veškeré dostupné informace..

 • Kristýna napsal(a):

  Dorý den, je možné na letu Amsterdam – Xiamen – Bali v Xiamen opustit letiště a podívat se po městě bez víz (vrámci přímého tranzitu do 24 hodin)? Jednalo by se o přestup 18 hod.
  Děkuji Kristýna

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano.

 • Ivet napsal(a):

  Dobrý den, koupili jsme díky Vámi zveřejněné akci (díky!) s Air China letenky BUD-PEK PEK-HAN s přestupem 12,45 hod, a zpět HAN-PEK PEK-VIE s časem na přestup 15.50 – rozumím správně, že můžeme využít obou variant tranzitu? Tedy pokud se rozhodneme neopustit letiště, tak přímý tranzit do 24 hodin. NEBO (což bychom chtěli) v rámci až 144hodinového bezvízového tranzitu opustit letiště a podívat se do města? Na internetu se objevují různé informace, ale podle zde uvedeného (a informací na stránkách čínské ambasády) to chápu tak, že se to nevylučuje. Máte s tím někdo, prosím, zkušenost? Plus ještě jeden extra dotaz: Kdybychom na cestě tam přestup využili k prohlídce Pekingu a na zpáteční cestě chtěli navštívit Velkou čísnkou zeď, lze to v rámci toho transitního víza, nebo nesmíme opustit město?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Němelo by se to vylučovat, klidně bych poslal dotaz na ambasádu ;).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *