Poradna
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
  • Veronika Sibalova napsal(a):

    Dobrý den, zakoupili jsme si u společnosti Ryanair zpáteční letenku do Londýna. Bohužel na tuto letenku můžeme letět pouze cestu zpátky. Cestu tam absolvujeme jiným letem. Je možné tedy nastoupit pouze na cestu zpět? Děkuji za odpověď

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den ano, bez problémů, odbavíte si jen zpáteční letenku.

  • Nicole napsal(a):

    Dobrý den, sháním letenky do New Yorku na červenec. Ceny se pohybují okolo 15.000 z Prahy. Myslíte, že bude ještě nějaká akce, nebo není na co čekat? Lety za tuto cenu trvají 17-18h. Děkuji za tipy, případně lety z jiných letišť. Nicole

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, v tomto případě se to bohužel hodně špatně odhaduje, klidně se něco kolem 12 000 Kč objevit může, ale byly i roky kdy to pod 15k něslo vůbec. Kouknul bych i alternativně na odlety z Vídně.

  • Veronika napsal(a):

    Dobrý den,
    Mám koupenou letenku u Vuelingu. Check in je myslím dostupný týden až 48hod. před odletem. V jedné rezervaci je 5 lidí ( z toho jsou dvě děti do 15 let). Sedadla vybraná nemáme, dává vueling sedadla vedle sebe? Je lepší z hlediska sedadel udělat check in vo nejdříve, nebo nejpozději? ( vím že i Ryaineru ke to co nejpozději, nejlepší sedadla přiděluje až na konec). Moc děkuji za odpověď.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, lepší udělat hned co to půjde, Vueling dává vesměs vždy vedle sebe, případně jde třeba i jeden přesadit apod.

  • Hana napsal(a):

    Dobrý den,
    prosila bych o radu. Zakoupila jsem si na začátek července letenky z Prahy do Helsinek přes Mytrip, peníze odešly někam na Gotogate, jak jsem zjistila později. Let Smartwings – česká společnost. Potřebuji let tam i zpět zrušit z rodinných důvodů, nemohu letět. Napsala jsem na Mytrip, automaticky odpověděli, že se ozvou, neozvali. Maily se mi vrací. Komunikace pouze v angličtině, nikde nikdo k sehnání, žádná komunikace, pochybná organizace. Recenze vesměs záporné. Co mohu dělat? Mohu letenky nějak prodat sama? Jak je možné, že společnost, která u nás vesele prodává své produkty, nemá na našem území žádného fyzického zástupce komunikujícího se zákazníky? Nebo jsem ho jen nenašla? Prosím o radu a předem za ni děkuji.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, je to zásadní problém těchto prodejců, bohužel tam není moc rady jak z toho ven. Jedině, pokud poslali rezervační kód přímo do systému dopravce nebo GDS…

  • Míša napsal(a):

    ahoj Honzo,

    jsem teď trochu na pochybách, jsme 4 člená rodinna cestující Wizz air, a já bych možná zvolila variantu dokoupení priority, ukazuje mi to cenu 28 euro/osobu – tam a zpět, ale jsme rodina, tj. musím to přikoupit každému? tj. 4x 28euro, abychom šli spolu na palubu? jedná se o dva dospělé a dvě malé děti, přikoupila bych tedy ideálně pouze jeden priority pro jednoho a předpokládám, že bychom měli nástup spolu? jde mi spíš o to, že všichni nepotřebujeme ty zavzadadla navíc do letadla, stačí jedno navíc bohatě. myslela jsem totiž, že mi to automaticky nabídne přikoupení priority pro všechny členy rezervace, ale asi je to po jednom.. díky Míša

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, s Priority můžeš nastupovat kdykoliv, takže klidně potom s rodinou.

  • Nikola napsal(a):

    Ahoj Honzo, kdy je nejlepší koupit letenky do NY na říjen/listopad? Bývají před létem nějaké vyrazne slevy? Dekuju moc za odpoved

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, ano tipl bych si že se akce objeví, určitě minimálně z Vídně.

  • Klára napsal(a):

    Dobrý den,
    sháním letenky do Porta v termínu prvních 14 dní v červenci. Našla jsem i s odbaveným zavazadlem za cca 6 500 Kč přímý let se Smartwings. Myslíte, že má cenu ještě čekat na nějakou akci, když se jedná o termín v sezoně?
    Viděla jsem i levnější letenky s přestupem v Amsterdamu, ale byl tam na přestup čas pouze 45 minut. Nejsem si jistá, zda je to dostatečné a jak to probíhá. Když bych to měla v rámci jedné rezervace, i když od dvou aerolinek, tak odevzdám zavazadla v Praze a vyzvednu si je až v Portu? A kdyby měl let zpoždění, je přestup garantovaný a mohu letět jiným letem?
    Děkuji 🙂

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, na první dva týdny v červenci bych moc akci nečekal, shodou okolností vím, že se v Portu první týden koná taneční soutěž a tak kluby už docela dost letenek vybookovaly. Přestup bez problémů, pokud je to na jedné letence tak má aerolinka za povinnost vás do cílové destinace jakkoliv dostat. Zavazadla se odbaví v Praze a vyzvednete je až v Portu.

  • Tereza napsal(a):

    Ahoj, chci se zeptat jak je to při online platbě při rezervaci na portálech Pelikan.cz a Letuska.cz. Několikrát jsme se pokoušeli koupit přes tyto portály letenky a ani jednou nám platba neprošla (dostatek financí, vše správně nastaveno v bance). Vždy byla rezervace vytvořena, ale platba prostě neproběhla.

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, nikdy jsem neměl problém, naopak dost často mívám problém s bankou… dělá mi to standardně třeba u Ryanairu…

  • Johaney napsal(a):

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to teď má Ryanair s příručním kufrem – mám v ceně letenky 20kg kufr, takže nepotřebuju priority boarding, ale na výběr mi přiskočily nabídky s příručním kufrem. Je to jen marketingový tah, abych si koupila možnost přibrat příručák do letadla, nebo si fakt musím ještě za příručák zaplatit peníze navíc? Nebo normálně 20kg kufr odbavím a příručák si nechám vzít až u gatu bez dalšího dokupování? Na letence mám taky napsané jenom Small bag a Checked bag (20 kg). Díky moc za radu…

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den máte přikoupené odbavené zavazadlo do 20 kg a příruční jen v rozměrech 40x25x20 cm, větší jen s přikoupením Priority boardingu.

  • Pavel napsal(a):

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat kdy a s jakou leteckou společností nejlépe pořídím letenky na leden / únor / březen 2020 do Mexika – Cancúnu.
    Děkuji moc

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, nejlevněji určitě z Německa – Condor, Tui, Eurowings…

  • Honza napsal(a):

    Dobrý den,
    28.5. letím se společností Laudamotion z Vídně do Palma de Mallorca. Mallorca patří pod Španělsko, což je členem EU, takže si myslím že by mi na cestu měla stačit jenom občanka ale na stránkách Ryanairu (kde jsou podle mě stejná pravidla) píší v pravidlech že stačí občanka ale v jiné sekci je zase napsáno že přijímají pouze pasy. Stačí teda občanka nebo potřebuji i pas?
    Děkuji za odpověď.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, je to chyba překladu, stačí pouze OP, v Irsku a UK totiž občanky nemají…

  • Eva napsal(a):

    Ahoj Honzo, prosímtě nevíš náhodou, jak dlouho aerolinky blokují platby za zrušené lety? Objednala jsem letenku u United Airlines Czec, Houston, TX. a do 24 hodin zrušila, ale peníze po více než týdnu mám stále blokované.
    Děkuju, měj se pěkně.

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, může to být až 30 dní…

  • Laďa napsal(a):

    Dobrý den, prosím o radu, ve dvou z Prahy v lednu 2020 do Thajska,plánujeme navštívit i Singapur a Filipíny. Můžete mi prosím poradit jak nejlépe naplánovat tuhle cestu. Moc děkuji. Laďa

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, především je dostatek času. Pokud to bude v druhé polovině tak se určitě ještě nějaké akce objeví, které půjdou třeba i jako open jaw, takže pak jen dokoupíte přelet mezi příletovou a odletovou destinací… Klidně bych to sledoval až do konce léta.

  • Jan napsal(a):

    Ahoj Honzo.Letos v prosinci 2019 se chystáme na Gran Canaria (2osoby).Poradíš mi prosím,kde sehnat nejlevnější letenky?Nejlepe přímo z Prahy a bez přestupů.A jaké máš zkušenosti,jestli máš,se spol.PELIKÁN.Děkuji za odpověd.Hezký den.Honza

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, z Prahy bude cena tak 8-10 000 Kč, ceny letenek se SmartWings jsou hodně předražené, navíc se přes zimu moc nelétá. Výhodnější tak bude letět s Ryanair/Laudamotion/easyJet, nejlevnější letenky jsou obvykle z Berlína nebo Vídně.

  • Dotaz napsal(a):

    Hezký den,

    mám zakoupenou letenku u společnosti Emirates, nicméně není ještě aktivní a nemůžu letět v daném termínu. Je možné, aby letěl někdo jiný na jiné jméno? Jsem bohužel v nejpřísnějším tarifu, kdy nelze storno nebo změna termínu letu, tzn. nevím jak by prošlo tohle, případně jestli může cestovat někdo se stejným jménem :). Díky.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, buď to nepůjde vůbec nebo za poplatek. Kontaktovat musíte buď prodejce, u kterého jste letenku kupoval nebo pokud přes Emirates tak přímo přes web.

  • Agáta napsal(a):

    Ahoj Honzo, chtela bych se zeptat, jestli je vhodne letet v lete do Gruzie? Popripade kdy je to nejlepsi? A jak je to s cenami letenek? Byvaji akce? Dekuji moc.

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, obvykle bývají ceny vyšší a moc se akce neobjevují, každopádně nejlevněji létá Wizz Air z Prahy, Wroclawi, Katowic nebo třeba Vídně do Kutaisi.

  • Tom napsal(a):

    Ahoj Honzo, rád bych vyrazil zhruba 2 týden v červnu na 5-6 dní do Ria (BRA). Nějaké tipy na výhodné letenky? Případně odkud je nejlepší letět. Díky moc 🙂

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, obecně bych už moc akce nečekal. Do Brazílie se to objevuje dost náhodně, takže to nejde moc říct, která varianta je nejlevnější, obecně pak levnější letenky bývají ze Španělska.

  • Viktorie napsal(a):

    Ahoj, sháním letenku z Anglie do Prahy (konec června), ale bohužel mám 1 velký a 2 menší kufry. S jakou společnosti by to vyšlo nejlevněji? Děkuji za odpověď.

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, všechny aerolinky už dneska mají nejlevnější tarify bez zavazadel, takže se s největší pravděpodobností vyplatí Ryanair/Wizz Air/easyjet a zavazadlo doplatit, je to cca 25 € v jednom směru.

  • Vlaďka napsal(a):

    Ahoj Honzo, potřebuji poradit s letenkou do Londýna v termínu 13.-16.5. nebo 3.-6.6. pro dva dospělé a jednoho mladistvého 13 let. Kde bych našla nejlevnější let, prosím? Děkuji 🙂 kdyby byl případně v ceně i jeden kufr, budu ráda 🙂

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, obecně létá nejlevněji Ryanair. Všechny aerolinky už mají cenu bez zavazadla, takže tak jako tak musí přikupovat. Sem tam se hodí i večerní let Wizz Airu do Prahy.

  • nikos napsal(a):

    Dobrý den.
    Chci koupit přelet Shanghai – Tokio z kraje července, k tomu prosím o dvě informace, budete-li vědět:
    1) už je vhodný čas na nákup nebo ještě počkat ?
    2) už jsem chtěl koupit přes Opodo, ale po vyplnění všech údajů se mi objevila cena vyšší cca o 500.- Kč vyšší než na začátku rezervace – je to normální ??

    Díky moc, nikos

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, asi bych rovnou kupoval, nějak zásadní pokles cen bych nečekal.. Je to standardní problém webů jako je Opodo, kiwi, skyscanner, tripsta, apod… Nemají aktuální databáze nebo pak přidávají poplatky. Zpravidla ta letenka musí jít koupit vždy nejlevněji buď přímo přes web aerolinky nebo u nějakého osvědčeného prodejce – Pelikán, Královna, Letuška.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *