Milan Bergamo - Orio Al Serio Airport - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Milan Bergamo – Orio Al Serio Airport

1.7.2013 12:52 31 komentářů

Miláno Bergamo je jedním z nejdůležitějších přestupních uzlů nízkonákladových letišť v Evropě. Letiště je vzdáleno přibližně 45 kilometrů na východ od Milána u stotisícového města Bergamo. Ačkoliv se jedná o malé nízkonákladové letiště, je na něm odbaveno téměř tolik cestujících jako v Praze. O vysokém počtu obyvatel napovídá i to, že se jedná o čtvrté nejvytíženější letiště v Itálii.

Nízkonákladové aerolinky

Na letišti má základnu Ryanair, létají sem ale i další nízkonákladoví dopravci jako Wizzair nebo Blue air.

Blue airBacau, Bucharest-Henri Coanda

RyanairAlghero, Alicante, Barcelona, Barcelona-Girona, Bari, Beauvais, Berlin-Schönefeld, Billund, Birmingham, Bratislava, Bremen, Brindisi, Bristol, Brno, Budapest, Cagliari, Catania, Cephalonia, Chania, Charleroi, Constanta, Corfu, Cork, Dublin, East Midlands/Nottingham, Eindhoven, Fes, Fuerteventura, Glasgow-Prestwick, Gothenburg-City, Groningen, Hahn, Ibiza, Kalamata, Knock, Kos, Kraków, Lamezia Terme, Lanzarote, Lappeenranta, Las Palmas de Gran Canaria, Leeds/Bradford, Lodz, London-Stansted, Lourdes, Lübeck, Maastricht/Aachen, Madrid, Malaga, Malta, Manchester, Marrakech, Moss, Oslo-Sandefjord, Palermo, Palma de Mallorca, Paphos, Patras, Pescara, Porto, Poznan, Riga, Rome-Ciampino, Santander, Santiago de Compostela, Seville, Stockholm-Skavsta, Tallinn, Tampere, Tangier, Tenerife-South, Thessaloniki, Trapani, Valencia, Vilnius, Volos, Warsaw-Modlin, Weeze, Wrocław, Zaragoza

WizzairArad, Bucharest-Henri Coanda, Cluj-Napoca, Craiova , Gdaňsk, Katowice, Praha, Skopje, Sofia, Tirgu Mures, Timisoara, Vilnius, Warsaw-Modlin

Jak se dostat na letiště

Letiště leží přímo u dálnice A4, jeho napojení na silniční síť je tedy ideální a pronájmu auta už brání pouze jeho cena, která je v Itálii i několikrát vyšší než například ve Španělsku nebo Řecku.
Na letiště nevede žádná vlaková linka, jedinou možností hromadné dopravy je tedy autobus.

Bergamo

Bergamo spojuje s letištěm bus č. 1 (mívá za číslicí i písmeno, které označuje jeho konečnou). Cesta na vlakové nádraží trvá asi 15 minut, do centra o 5 minut déle. autobusy zajíždí až do starého města umístěného na vyvýšenině, kde se můžete projet i lanovkami. Lístek na letišti zakoupíte buď v okénku Autostradale nebo Tourismo Bergamo, případně v automatu na zastávce, která je umístěna přímo před příletovou halou. 90-minutový lístek pro jednu cestu stojí 2,10€, lístek na 24 hodin, který můžete použít pro jednu cestu z a jednu na letiště stojí 5€, 72 hodinový pak 7€. Jízdní řád a další info naleznete zde.

Milano

Autobusy do Milána odjíždějí přímo před příletovou halou, některé jedou na čas, pokud je ale autobus naplněn dřív odjíždí rovnou a nastupuje se dalšího, kterých je na letišti i v Miláně vždy dostatek. Busy provozuje společnost Autostradale – lístky lze zakoupit přímo v příletové hale. Jednosměrná jízdenka stojí 5€, obousměrná 9€. Jízdenky jsou rovněž prodávány v různých akcích například 3 za cenu dvou apod. V Miláně autobusy zastavují přímo před hlavním vlakovým nádražím Milano-Centrale.

Služby na letišti

Pokud na letišti pouze přestupujete, můžete strávit čas čekáním v naproti ležícím obchodním Oriocentru.

Na letišti se nachází několik kaváren a rychlých občerstvení, včetně McDonalds v odletové hale. Dostupné jsou pak dále 2 banky i s bankomatem, Směnárna, Kaple, Lékárna, Turistické informace, VIP Lounge a úschovna zavazadel, kterou naleznete před příletovou budovou při cestě k Oriocentru. Výhodou Bergama je nákupní centrum, do kterého se dostanete pokud vyrazíte od příletové haly, kolem parkoviště dolů do podchodu a zpět nahoru po chodníku. V centru naleznete veškeré služby, které na letišti chybí.

Zajímavosti v okolí

Jaké zajímavosti se nachází v okolí Bergama?

Miláno

Letiště je primárně určeno jako sekundární letiště pro Miláno. Podle návodu výše jste v Miláně za hodinu a můžete navštívit památky, nakoupit ve stovkách butiků nebo si jen vychutnat pravou italskou zmrzlinu.

Bergamo

Ačkoliv se jedná pouze o menší město, mnoho cestovatelů tvrdí, že je zajímavější prohlédnout si namísto Milána právě Bergamo. Autobus s číslem 1 Vás vyveze do starého města Citta Alta, kde se můžete projet lanovkami a užít si výhledy jak na město tak celé okolí.

Lago de Garda – Gardské jezero

Toto jezero z doby ledové je oblíbeným turistickým centrem. K jezeru se snadno dostanete z Bergama vlakem – zastávka Desenzano del Garda nebo Peschiera del Garda. Cesta vlakem z Bergama trvá asi hodinu a půl a vyjde na 8€.

Letiště pro přestup

Jako milánská letiště jsou označována 3 – Linate, Malpensa a Bergamo.

Milan-Linate

Z Bergama je pro cestu na Linate nejlepší využít bus na Centrale a přestoupit na městský bus 73, který jede přímo na letiště.

Milan-Malpensa

Autostradale provozuje jak linku Bergamo – Milano, tak Milano – Malepensa, proto je možné jet busem na Centrale a tady přestoupit buď na další bus směr Malpensa nebo jet vlakem – Malpensa Expresem. Bergamo s Malepensou spojuje rovněž bus OrioShuttle, který však jezdí pouze 7x denně a jednosměrná jízdenka vyjde na 15€.

Severní Itálie je poseta letišti, odkud létají nízkonákladovými letišti, a které jsou ve vzájemné dojezdové vzdálenosti. Z Bergama je možné dostat se na přestup do:

Benátky – Treviso/Marco Polo
Vlakem z Bergama do Venezia Mestre za 3 hodiny od 16 €.

Bologna
Vlakem z Bergama do Bologna Centrale za 2 hodiny od 24 €.

Parma
Vlakem z Bergama do Parma za 2,5 hodiny od 10 €.

Genova (Janov)
Vlakem z Bergama do Janova za 2,5 hodiny od 14 €.

Turín
Vlakem z Bergama do Turína za 2 hodiny od 13 €.

Cuneo
Vlakem z Bergama do Cunea za 2 hodiny od 13 €.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Aneta napsal(a):

  Dobrý den vážení,

  mám na Vás prosbu. Dne 28.6. 2019, sháním odvoz z letiště Milán Bergamo do hotelu: Parchi del Garda**** , který se nachází na adrese: Via Brusà, 37017 Pacengo di Lazise (VR).

  Představui si flixbus nebo nějaký podobný dopravní prostředek, který by mohl zajistit přepravu celkem 2 osob. Na letišti bychom měly být v 10:00 hod. Pokud by nepasoval žádný spoj, může být také varianta dopravy do Verony a následně taxi na adresu hotelu.

  děkuji Vám za Vámi poskytnuté informace a případné rady

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, viz info v mailu, Flixbus jede až večer, takže ideálně busem do Bergama a pak vlakem do Peschiery, pak buď busem nebo taxi.

 • Profilový obrázek
  Miroslav Hakavec napsal(a):

  Dobrý den, nevíte jestli je v Miláně sleva na městskou dopravu pro seniory? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Zřejmě ne, pouze lítačky pro místní.

 • Profilový obrázek
  Katka napsal(a):

  Dobrý den, příští rok v březnu navštívím Miláno. Mám zakoupený Milanocard. Bude mi platit z letiště Bergamo až k Via Luigi Salma, Corsico? Jaká je trasa? Zjistím, kde vše se dá použít karta? Děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, měla by tam být jen sleva na bus z letiště, ten pořídíte u Terravision, Autostradale nebo Orio Shuttle.

 • Profilový obrázek
  Kristýna napsal(a):

  Dobrý den, v listopadu letím do Milána. Přistávám na letišti Bergamo. Do centra jede bus k nádraží? A z Milána na letiště Bergamo jedou busy od kolika hodin a odkud? Příp. Mají někde jízdní řád? Děkuji za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, 1 jezdí na nádraží v Bergamu cca každých 20 minut do půlnoci, autobusy do Milána jezdí po celou dobu provozu letiště, není potřeba kupovat dopředu, vyjdete před příletovou halu a necháte se ulovit tou společností, která pojede jako první, vše za 5 €

 • Profilový obrázek
  Martin napsal(a):

  Hezký den, přestupuji v Bergamu – oba lety od Ryanair pouze s palubním zavazadlem. Platí, že nemusím v rámci EU opouštět tranzitní zónu a znovu se odbavovat, ale rovnou přejít do odletové haly na svůj gate?? Dík za radu.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, záleží k jaké bráně vás první let doveze, je to různé, pokud pojedete autobusem tak musíte ven a zase zpět, jinak klidně můžete zůstat v odbavené části. Pozor ale na zavazadlo, pokud vám ho gate seberou a odbaví, musíte si pro něj ven a znovu dovnitř.

 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Dobrý den,
  letím do Milána .
  Jak se nejsnáze dostanu k jezeru Como? A jaká je, prosím, nejvhodnější trasa, kdybych chtěla navštívit Lago di Garda z Brescii?

  Moc děkuji,
  Martina

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, oboje vlakem – do Como z Bergama, jízdenky na trenitalia.com

 • Profilový obrázek
  Eva napsal(a):

  Dobrý den,
  které jiné jezero než Garda je možno vlakem z Bergama navštívit ?

  Popřípadě nějaké hezké městečko tak kol.1 hodiny cesty vlakem z Bergama ? Něco méně známého , ale zajímavého .
  Děkuji Eva

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Určitě Como, jízda hoďku vlakem z Bergama.

  • Profilový obrázek
   Eva napsal(a):

   Díky. Možná nás pozve George Cloony na skleničku ?

 • Profilový obrázek
  Mirka napsal(a):

  Dobrý den,
  Je možné rezervovat jízdenky z letiště Milan Bergamo do centra? Hotel mám v centru na adrese via fatebenefratelli 21 Miláno centrum. Případně, jak daleko od hotelu autobus staví? Děkuji mnohokrat

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano koukněte na autostradale.it

 • Profilový obrázek
  Fučíková napsal(a):

  Děkujeme, ale ještě máme další cestu, z Janova přístavu na letiště Bergamo, jak spojem: děkuji Fučíková

 • Profilový obrázek
  Kety napsal(a):

  Dobrý den, 11.1. Letím na letiště Milano Bergamo, přílet mám v 16:05 hod. Jak se prosím můžu dostat do 22:00 hod. na letiště Malpensa. Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, bouhžel jsem byl dlouho mimo, jinak transfer je nejlevnější a srovnatelně rychlý přes centrum Milána.

 • Profilový obrázek
  Fučíková napsal(a):

  Dobrý den, potřebovali bychom se dostat z letiště Milan Linate (dne 8.7.2018 přílet 11:10) na letiště Milan Bergamo (odlet 16:35 hod.), bude nás 5 dospělých osob a jedno dítě 11 let (zavazadla příruční kufr), jaká je nejlepší možnost (pokud možno, co nejlevnější), děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, musí se přes centrum, takže městským busem na Centrale a odtud autobusem Autostradale za 5 € Na Orio Al Serio.

 • Profilový obrázek
  Radka napsal(a):

  Dobrý den, za měsíc letím do Bergama, hned druhý den zase zpět. Chtěla jsem si koupit jízdenku na 24 hodin za 5 E. Měla jsem za to, že ji označím cestou z letiště do centra a pak můžu celých 24 hodin libovolně jezdit na tuhle jednu jízdenku, včetně několika přestupů, lanovky do Citta Alta i jiných linek než airportbus č. 1. V článku píšete, že 24h. jízdenka se dá použít na jednu cestu z a jednu cestu na letiště. Můžete mi, prosím, poradit, jak to tedy je? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano můžete cestovat bez omezení, jen z letiště do centra a z centra na letiště do jde jednou.. cestou zpět to stejně nepoznají, je to uděláno proto, abyste tu jízdenku pak na letišti někomu nedala/neprodala.

  • Profilový obrázek
   Radka napsal(a):

   Díky za informace. Hezký večer.

 • Profilový obrázek
  Zuza napsal(a):

  Dobrý den,

  pokud přiletíme na letiště Milan Bergamo, jaké je zde spojení na stadion San Siro a jak je tento stadion od letiště daleko?

  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, klasicky autobusem za 5 € na hlavní vlakovou stanici a pak metrem nebo tramvají…

 • Profilový obrázek
  Petra napsal(a):

  Dobrý den, nevíte prosím, kde se nachází vlaková stanice Trenitalia pro cestu k jezeru Como? odjžídí z centrálního vlakového nádraží v Bergamu město?
  Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano přímo z hlavní vlakové stanice v Bergamu.

 • Profilový obrázek
  JANA napsal(a):

  Dobrý den, za týden letim do Itálie a použijí letiště Miláno Bergamo. Zde také přestupují na let do Pescary. Zajímalo BY me jestli odlet do Pescary je ze stejného terminálu jako přílet z Prahy. Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Bergamo má jenom jeden terminál. Podle toho kde Vaše letadlo z Prahy nebo Ostravy zastaví, podle toho vás buď pustí přímo do odletového terminálu a jdete tak rovnou jen k dalšímu gate nebo pokud pojedete busem musíte do příletové haly a znovu na bezpečnostní kontrolu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *