Skupiny létají s Honzou

Milan Bergamo – Orio Al Serio Airport

1.7.2013 12:52 55 komentářů

Miláno Bergamo je jedním z nejdůležitějších přestupních uzlů nízkonákladových letišť v Evropě. Letiště je vzdáleno přibližně 45 kilometrů na východ od Milána u stotisícového města Bergamo. Ačkoliv se jedná o malé nízkonákladové letiště, je na něm odbaveno téměř tolik cestujících jako v Praze. O vysokém počtu obyvatel napovídá i to, že se jedná o čtvrté nejvytíženější letiště v Itálii.

Nízkonákladové aerolinky

Na letišti má základnu Ryanair, létají sem ale i další nízkonákladoví dopravci jako Wizzair nebo Blue air.

Blue airBacau, Bucharest-Henri Coanda

RyanairAlghero, Alicante, Barcelona, Barcelona-Girona, Bari, Beauvais, Berlin-Schönefeld, Billund, Birmingham, Bratislava, Bremen, Brindisi, Bristol, Brno, Budapest, Cagliari, Catania, Cephalonia, Chania, Charleroi, Constanta, Corfu, Cork, Dublin, East Midlands/Nottingham, Eindhoven, Fes, Fuerteventura, Glasgow-Prestwick, Gothenburg-City, Groningen, Hahn, Ibiza, Kalamata, Knock, Kos, Kraków, Lamezia Terme, Lanzarote, Lappeenranta, Las Palmas de Gran Canaria, Leeds/Bradford, Lodz, London-Stansted, Lourdes, Lübeck, Maastricht/Aachen, Madrid, Malaga, Malta, Manchester, Marrakech, Moss, Oslo-Sandefjord, Palermo, Palma de Mallorca, Paphos, Patras, Pescara, Porto, Poznan, Riga, Rome-Ciampino, Santander, Santiago de Compostela, Seville, Stockholm-Skavsta, Tallinn, Tampere, Tangier, Tenerife-South, Thessaloniki, Trapani, Valencia, Vilnius, Volos, Warsaw-Modlin, Weeze, Wrocław, Zaragoza

WizzairArad, Bucharest-Henri Coanda, Cluj-Napoca, Craiova , Gdaňsk, Katowice, Praha, Skopje, Sofia, Tirgu Mures, Timisoara, Vilnius, Warsaw-Modlin

Jak se dostat na letiště

Letiště leží přímo u dálnice A4, jeho napojení na silniční síť je tedy ideální a pronájmu auta už brání pouze jeho cena, která je v Itálii i několikrát vyšší než například ve Španělsku nebo Řecku.
Na letiště nevede žádná vlaková linka, jedinou možností hromadné dopravy je tedy autobus.

Bergamo

Bergamo spojuje s letištěm bus č. 1 (mívá za číslicí i písmeno, které označuje jeho konečnou). Cesta na vlakové nádraží trvá asi 15 minut, do centra o 5 minut déle. autobusy zajíždí až do starého města umístěného na vyvýšenině, kde se můžete projet i lanovkami. Lístek na letišti zakoupíte buď v okénku Autostradale nebo Tourismo Bergamo, případně v automatu na zastávce, která je umístěna přímo před příletovou halou. 90-minutový lístek pro jednu cestu stojí 2,10€, lístek na 24 hodin, který můžete použít pro jednu cestu z a jednu na letiště stojí 5€, 72 hodinový pak 7€. Jízdní řád a další info naleznete zde.

Milano

Autobusy do Milána odjíždějí přímo před příletovou halou, některé jedou na čas, pokud je ale autobus naplněn dřív odjíždí rovnou a nastupuje se dalšího, kterých je na letišti i v Miláně vždy dostatek. Busy provozuje společnost Autostradale – lístky lze zakoupit přímo v příletové hale. Jednosměrná jízdenka stojí 5€, obousměrná 9€. Jízdenky jsou rovněž prodávány v různých akcích například 3 za cenu dvou apod. V Miláně autobusy zastavují přímo před hlavním vlakovým nádražím Milano-Centrale.

Služby na letišti

Pokud na letišti pouze přestupujete, můžete strávit čas čekáním v naproti ležícím obchodním Oriocentru.

Na letišti se nachází několik kaváren a rychlých občerstvení, včetně McDonalds v odletové hale. Dostupné jsou pak dále 2 banky i s bankomatem, Směnárna, Kaple, Lékárna, Turistické informace, VIP Lounge a úschovna zavazadel, kterou naleznete před příletovou budovou při cestě k Oriocentru. Výhodou Bergama je nákupní centrum, do kterého se dostanete pokud vyrazíte od příletové haly, kolem parkoviště dolů do podchodu a zpět nahoru po chodníku. V centru naleznete veškeré služby, které na letišti chybí.

Zajímavosti v okolí

Jaké zajímavosti se nachází v okolí Bergama?

Miláno

Letiště je primárně určeno jako sekundární letiště pro Miláno. Podle návodu výše jste v Miláně za hodinu a můžete navštívit památky, nakoupit ve stovkách butiků nebo si jen vychutnat pravou italskou zmrzlinu.

Bergamo

Ačkoliv se jedná pouze o menší město, mnoho cestovatelů tvrdí, že je zajímavější prohlédnout si namísto Milána právě Bergamo. Autobus s číslem 1 Vás vyveze do starého města Citta Alta, kde se můžete projet lanovkami a užít si výhledy jak na město tak celé okolí.

Lago de Garda – Gardské jezero

Toto jezero z doby ledové je oblíbeným turistickým centrem. K jezeru se snadno dostanete z Bergama vlakem – zastávka Desenzano del Garda nebo Peschiera del Garda. Cesta vlakem z Bergama trvá asi hodinu a půl a vyjde na 8€.

Letiště pro přestup

Jako milánská letiště jsou označována 3 – Linate, Malpensa a Bergamo.

Milan-Linate

Z Bergama je pro cestu na Linate nejlepší využít bus na Centrale a přestoupit na městský bus 73, který jede přímo na letiště.

Milan-Malpensa

Autostradale provozuje jak linku Bergamo – Milano, tak Milano – Malepensa, proto je možné jet busem na Centrale a tady přestoupit buď na další bus směr Malpensa nebo jet vlakem – Malpensa Expresem. Bergamo s Malepensou spojuje rovněž bus OrioShuttle, který však jezdí pouze 7x denně a jednosměrná jízdenka vyjde na 15€.

Severní Itálie je poseta letišti, odkud létají nízkonákladovými letišti, a které jsou ve vzájemné dojezdové vzdálenosti. Z Bergama je možné dostat se na přestup do:

Benátky – Treviso/Marco Polo
Vlakem z Bergama do Venezia Mestre za 3 hodiny od 16 €.

Bologna
Vlakem z Bergama do Bologna Centrale za 2 hodiny od 24 €.

Parma
Vlakem z Bergama do Parma za 2,5 hodiny od 10 €.

Genova (Janov)
Vlakem z Bergama do Janova za 2,5 hodiny od 14 €.

Turín
Vlakem z Bergama do Turína za 2 hodiny od 13 €.

Cuneo
Vlakem z Bergama do Cunea za 2 hodiny od 13 €.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Roman Niessner napsal(a):

  Dobrý večer ,
  letím do Bergáma v pátek v 22:00 přílet je v sobotu v 23:55 je možné se dostat do centra Bergáma autobusem, je nás 5 osob.
  Děkuji za odpověď

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, linka 1 jezdí i po půlnoci.

 • Natálie napsal(a):

  Dobrý den všem, letim z Bergama v 6:05 ráno se společnosti Ryanair. Našla jsem si bus Terravision z Milana k letišti v Bergamu. Na letišti by měl byt v 4:40. Da se to stihnout? Nemůžu najít žádný jiný spoj, který by byl na letišti dřív a nemusela jsem čekat dyl než dvě hodiny.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, stihnout se to dá, při nejhorším se dá přikoupit fastline na bezpečnostní kontrolu.

 • MišPIŠ napsal(a):

  Hezký den, můžete mi poradit název vlakové stanice z Bergama k jezaru Coma?

  • Honza napsal(a):

   Trať se táhne po celé délce jezera, dole začína stanicí Lecco.

 • Jiri napsal(a):

  Máme to 2 km od centra ubytování jak se dá zjistit teď na dálku jakou linkou jed na nás hotel děkuji

  • Honza napsal(a):

   Pokud máte na myslim Miláno, tak jezdí všechny spoje z letiště na hlavní vlakovou stanici, pokud Bergamo tak centrem projíždí linka č.1.

 • Jiri napsal(a):

  Zdravím chci se zeptat letime do Milana před Vánoci na letiště Orio Al Serio jsou tam k dispozici taxíky a na kolik vyjdou do centra děkuji za odp

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, jsou a jsou také dost drahé, ale do Milána jezdí každých 10-15 bus za 5-10 €…

 • Jan napsal(a):

  Dobrý den, lze zakoupit jízdenku až před jízdou u autobusu i pro zpáteční jízdu z Milána na letiště Bergamo?

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano mají tam přímo i kiosky na prodej jízdenek.

 • Martin napsal(a):

  Dobrý den Honzo, v textu uvádíte …. „Jízdenky jsou rovněž prodávány v různých akcích například 3 za cenu dvou apod. “ …. Mám dotaz, kde se tyto „akce“ dají najít. Děkuji.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, aktuálně většina provozovatelů od akcí upustila a nabízí shodně jednu jízdu za 5 €.

 • Martina napsal(a):

  Dobrý den, je autobusová linka z letiště do Bergama a zpět nonstop? Odlet zpět máme brzy ráno.
  Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, vyloženě nonstop ne, ale na ranní lety tam přípoje jsou.

 • Antonin Velebil napsal(a):

  Dobry vecer,
  Odkud z Milana odjizdi busy na Bergamo? Predpokladam, ze nekde blizko konecne z opacneho smeru :).
  Dekuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den je to přímo z centrální vlakové stanice, tam kde vás vysadí. Pokud stojíte čelem ke stanici tak z pravé strany jezdí autobusy do Bergama, z levé pak na Malpensu.

 • Lucie napsal(a):

  Dobrý den chtěla bych navštívit koloseum Jak se z letiště dostanu děkuji

  • Honza napsal(a):

   Z letiště jezdí busy každých cca 10 minut do centra Milána, stačí přijít a na místě zaplatit 5 €.

 • Michal napsal(a):

  Dobrý den, jaká autobusová společnost je nejlepší pro cestu z letiště Bergamo do Milána? Dají se koupit lístky u řidiče nebo je jistota koupit je online? Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to úplně jedno, jezdí všechny stejně, za stejné peníze. Vyjděte ven, tam u každého autobusu stojí „nahaněč“ u něj koupíte i lístek a pojedete tím, který jede nejdříve.

 • Tom napsal(a):

  Dobrý večer, chystáme se s rodinou 16.9. do Milána. Letíme z Brna odpoledne, takže doletíme na letiště Bergamo navečer. Odtud se tedy za hodinu dostaneme na vlakové nádraží, což je v pohodě. Ale zpět nám to z Bergama letí v 6:45 ráno, takže bude potřeba jet od vlakového nádraží hodně brzy. Nebude to nějaký problém?
  Děkuji za informaci, protože tohle jsem se zatím nikde nedočetl.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, jak z centra Milána, tak z centra Bergama (z nádraží) jezdí linky i na ranní lety. Z Milána třeba Terravision nebo Autostradale, z Bergama pak linka 1 MHD.

 • Aneta napsal(a):

  Dobrý den vážení,

  mám na Vás prosbu. Dne 28.6. 2019, sháním odvoz z letiště Milán Bergamo do hotelu: Parchi del Garda**** , který se nachází na adrese: Via Brusà, 37017 Pacengo di Lazise (VR).

  Představui si flixbus nebo nějaký podobný dopravní prostředek, který by mohl zajistit přepravu celkem 2 osob. Na letišti bychom měly být v 10:00 hod. Pokud by nepasoval žádný spoj, může být také varianta dopravy do Verony a následně taxi na adresu hotelu.

  děkuji Vám za Vámi poskytnuté informace a případné rady

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, viz info v mailu, Flixbus jede až večer, takže ideálně busem do Bergama a pak vlakem do Peschiery, pak buď busem nebo taxi.

 • Miroslav Hakavec napsal(a):

  Dobrý den, nevíte jestli je v Miláně sleva na městskou dopravu pro seniory? Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Zřejmě ne, pouze lítačky pro místní.

 • Katka napsal(a):

  Dobrý den, příští rok v březnu navštívím Miláno. Mám zakoupený Milanocard. Bude mi platit z letiště Bergamo až k Via Luigi Salma, Corsico? Jaká je trasa? Zjistím, kde vše se dá použít karta? Děkuji moc

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, měla by tam být jen sleva na bus z letiště, ten pořídíte u Terravision, Autostradale nebo Orio Shuttle.

 • Kristýna napsal(a):

  Dobrý den, v listopadu letím do Milána. Přistávám na letišti Bergamo. Do centra jede bus k nádraží? A z Milána na letiště Bergamo jedou busy od kolika hodin a odkud? Příp. Mají někde jízdní řád? Děkuji za odpověď

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, 1 jezdí na nádraží v Bergamu cca každých 20 minut do půlnoci, autobusy do Milána jezdí po celou dobu provozu letiště, není potřeba kupovat dopředu, vyjdete před příletovou halu a necháte se ulovit tou společností, která pojede jako první, vše za 5 €

 • Martin napsal(a):

  Hezký den, přestupuji v Bergamu – oba lety od Ryanair pouze s palubním zavazadlem. Platí, že nemusím v rámci EU opouštět tranzitní zónu a znovu se odbavovat, ale rovnou přejít do odletové haly na svůj gate?? Dík za radu.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, záleží k jaké bráně vás první let doveze, je to různé, pokud pojedete autobusem tak musíte ven a zase zpět, jinak klidně můžete zůstat v odbavené části. Pozor ale na zavazadlo, pokud vám ho gate seberou a odbaví, musíte si pro něj ven a znovu dovnitř.

 • Martina napsal(a):

  Dobrý den,
  letím do Milána .
  Jak se nejsnáze dostanu k jezeru Como? A jaká je, prosím, nejvhodnější trasa, kdybych chtěla navštívit Lago di Garda z Brescii?

  Moc děkuji,
  Martina

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, oboje vlakem – do Como z Bergama, jízdenky na trenitalia.com

 • Eva napsal(a):

  Dobrý den,
  které jiné jezero než Garda je možno vlakem z Bergama navštívit ?

  Popřípadě nějaké hezké městečko tak kol.1 hodiny cesty vlakem z Bergama ? Něco méně známého , ale zajímavého .
  Děkuji Eva

  • Honza napsal(a):

   Určitě Como, jízda hoďku vlakem z Bergama.

  • Eva napsal(a):

   Díky. Možná nás pozve George Cloony na skleničku ?

 • Mirka napsal(a):

  Dobrý den,
  Je možné rezervovat jízdenky z letiště Milan Bergamo do centra? Hotel mám v centru na adrese via fatebenefratelli 21 Miláno centrum. Případně, jak daleko od hotelu autobus staví? Děkuji mnohokrat

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano koukněte na autostradale.it

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *