Skupiny létají s Honzou

Ryanair – lety s přestupem

28.8.2019 14:57

Přestup při letu nabízí Ryanair od roku 2017 a je možné je pořídit i s odletem z Prahy. Níže uvedená pravidla platí pro lety s aerolinkou Ryanair, jiné aerolinky mohou mít jiná pravidla.

Lety Ryanair bez garantovaného přestupu

Ryanair je nízkonákladová point-to-point aerolinka. To znamená, že provozuje hlavně lety z bodu A do bodu B, bez návazností nebo možnosti přestupů. Abychom mohli z letiště příletu pokračovat s Ryanair dál, musíme si koupit letenky odděleně ve dvou rezervacích, což může přinést problémy.

Mezi příletem a odletem na letišti přestupu bychom si měli ponechat časovou rezervu. Při zpoždění nebo zrušení prvního letu na nás druhé letadlo čekat nebude a pokud nám uletí, máme smůlu a naše cesta končí. Nemáme nárok na let dalším spojem ani na letenku zpět. Aerolinka nás bude brát jako cestujícího, který se nedostavil k odletu.

U většiny linek si cestující bohužel nemůže vybrat čas odletu, aby si dostatečnou rezervu na přestup mohl zajistit. V takovém případě mu nezbývá nic jiného, než se poohlédnout např. po jiném letišti odletu, odkud by druhý let šel stihnout, po jiné aerolince, po možnosti přímého letu nebo druhý let rezervovat až na druhý den s přespáním v místě přestupu. Poslední zmíněná varianta je časově nejnáročnější a kvůli noclehu i nejdražší. Na druhou stranu máte největší jistotu, že druhý let stihnete. Ryanair sám doporučuje nechat si pro přestup alespoň 2,5 hodiny rezervu. Je to ale jen doporučení a Ryanair nepřebírá odpovědnost při větším zpoždění a nestihnutí letu.

Pokud cestujeme s přestupem proto, že letenka vyjde levněji než na přímý let, pamatujme na příplatková zavazadla. Pokud si přikupujeme k letu další zavazadlo, než je povoleno v základní ceně letenky (40x25x20 cm), musíme si uvědomit, že při letu s přestupem neabsolvujeme oproti přímému jen jeden let, ale dva. Zavazadlo tedy také platíme 2x a cenový rozdíl na první pohled výhodnější přestupní letenky může být rázem smazán.

U všech letů u Ryanair si při přestupu musíme po příletu vyzvednout svá zavazadla, poté je znovu odbavit a znovu projít bezpečnostní kontrolou. U přestupů s krátkým časem pamatujme na to, že přepážky odbavení zavazadel se zavírají 40 minut před odletem. Pokud cestujeme bez odbaveného zavazadla, máme o starost méně.

Lety Ryanair s garantovaným přestupem

Ryanair jako jedna z mála nízkonákladovek začal v roce 2017 nabízet lety s garantovaným přestupem. Mažou se tím některé výše uvedené nevýhody. Nabídka přestupních letů je ale omezená jen na několik linek a letišť, kde se dá přestupovat.

Let s garantovaným přestupem poznáme při rezervaci tak, že je u cílové destinace ve vyhledávači „1 zastávka“ nebo „1 stop“. Při výběru letu pak vidíme časový itinerář obou letů i času na přestup. Čas na přestup je oficiálně v rozmezí 2,5-6 hodin, podle dne a trasy.

Od ostatních letů Ryanairu se přestupní lety liší několika aspekty:

 • Obě letenky máme v jedné rezervaci, v ruce tak máme jednu palubní vstupenku platnou pro oba lety
 • V ceně přestupního letu máme automaticky přednostní nástup do letadla a druhé větší příruční zavazadlo
 • V případě zpoždění prvního letu nebo zrušení některého z letů budeme zdarma přesazeni na nejbližší vhodný spoj, případně dostaneme zdarma letenku zpět do výchozí destinace nebo nám budou vráceny peníze
 • V případě zpožděného příletu do cílové destinace platí možnost kompenzace jako u běžných aerolinek
 • Při změně jména, data nebo času letu se platí pouze jeden poplatek za změnu

Některé záležitosti ale zůstávají stejné:

 • Po příletu musíme vyjít do příletové haly a znovu projít bezpečnostní kontrolou
 • Cena odbavených zavazadel se počítá za každý proletěný segment, odbavené zavazadlo se tedy platí 2x (za oba lety), stejně tak i další příplatkové služby (např. výběr sedadla)
 • Odbavená zavazadla si musíme vyzvednout a znovu odbavit na přepážce (s výjimkou přestupu na letišti Bergamo, Porto a Řím Fiumicino, kde zaměstnanci zavazadlo přeloží do druhého letadla sami)

Let s garantovaným přestupem je tak rozhodně bezpečnější a díky zahrnutí přednostního nástupu a druhého příručního zavazadla (v ceně 120-300 Kč za jeden let) do ceny letenky často i výhodnější, než nákup letenek odděleně.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  petr napsal(a):

  Tohle je nemilé procitnutí do reality. Včera mi Ryanair oznámil, že zrušil let z Vídně do Catanie. Za tuhle jednu letenku mi vrátí peníze zpět. Ale že mám z Catanie u Ryanairu koupené další 3 navazující lety, které tak propadnou, už ho nezajímá.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, pokud je nemáte koupené jako přestupní tak to samozřejmě nikoho zajímat nebude.

 • Profilový obrázek
  Mirek napsal(a):

  Díky za info o přestupech. Nerozumím ale uvedené nutnosti vyjít ven a znovu projít bezpečnostní kontrolou, pokud budu mít jen příruční zavazadlo – to bych přeci mohl zůstat v tranzitu??

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Spousta letišť, kam Ryanair létá nemá transitní prostor a proto je potřeba vyjít ven a zajít zase dovnitř – třeba Stansted.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *