Kdy kupovat letenku u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Kdy kupovat letenku u Ryanair

26.5.2015 17:41 Žádné komentáře

Kdy je nejlepší koupit letenku u Ryanair? Co nejvíce dopředu, jenom v akci nebo je to vlastně jedno?

Zatímco pro Bratislavu je Ryanair hlavním dopravcem, tak v Praze aktuálně zažívá svůj střídmý comeback. I tak se ale množí u čtenářů dotazy, kdy je nejlepší čas na rezervaci letenky u tohoto irského dopravce. Pojďme se na to tedy podívat.

Nákup letenky co nejdříve

Na spoustě webů se stále můžeme dočíst, že letenky jsou nejlevnější při nákup co nejdříve dopředu. Toto tvrzení rozhodně není pravda. Nízkonákladové aerolinky nepouští do prodeje zimní (říjen-březen) nebo letní (duben-září) obvykle dříve než 6 měsíců před jeho začátkem. V praxi tedy nekoupíme letenku na termín déle než za rok, obvykle je doba ale ještě kratší.
Co je ale u Ryanair zásadnější je cenová politika takto zveřejněných letenek, které jsou hodně nadsazené. Proto se letenky s odletem déle než za 6 měsíců u Ryanair obvykle nevyplatí nekupovat.

Slevové akce Ryanair

Zatímco v minulosti připravoval Ryanair pravidelně od pondělí vždy nějakou akci typu, letenky za 1 €, 10 €, za polovic, bez poplatků, zpáteční zdarma apod., dnes mají jeho pravidelné akce spíše kosmetický vliv na cenu letenky a nejedná se o akce v pravém slova smyslu.
Mnohem zajímavější jsou akce k nějaké příležitosti – například k aktualizaci mobilní aplikace prodával Ryanair letenky pouze za letištní poplatky, případně ke 30. výročí zase nabízel letenky až za 50% ceny. Pokud takovou akci, která se opakuje maximálně jednou za 3 měsíce chytnete a vyberete si fajn letenku s nákupem neváhejte, levnější letenky nekoupíte. Zajímavé ceny se sem tam na 1-2 dny objeví také při zavádění nové linky.
Ryanair občas kvůli propagaci linky vloží téměř bez reklamy i letenky za směšnou cenu pár desítek korun. Takové akce se objevují především na vnitrostátních linkách např: Wroclaw-Varšava, Barcelona-Mallorka ale i třeba Londýn-Kodaň. Pro našince je ale potřeba k těmto letenkám vždy sehnat i vhodný přípoj, což bývá obvykle problém.
 
Varšava

Kdy tedy letenku koupit a kdy vydržet?

Velmi obecně platí pravidlo (výjimky jsou a budou vždy), že nejlevnější letenku koupíte tak 1-3 měsíce před odletem. Pokud tedy hodláte například v listopadu cestovat, od konce srpna se vyplatí sledovat, jak se ceny mění a až spadnou na pro Vás přijatelnou hladinu, tak letenky koupit.
V žádném případě neplatí také poměrně rozšířené pravidlo, že letenky na poslední chvíli budou levnější. Nikdy nebyly, nejsou a nebudou. U nízkonákladových aerolinek jsou vždy několikanásobně dražší.
 
Co si tedy pamatovat? Nenechte se zbytečně natlačit do nákupu slevovými akcemi, které nemusí být vždy tak výhodné, naopak pokud jste flexibilní, počkejte si na zajímavou akcičku a zajistěte si letenku za pár korun. Pokud máte stanovené datum letů, sledujte letenku tak od 3 měsíců před odletem, až klesne na pro Vás přijatelnou hladinu, letenku kupte. Pamatujte, že pokud si najdete super cenu, najdou ji také další cestující a kdo dřív přijde, ten dřív mele, někdy jde i o minuty a v řádech dnů pak o rozdíly v ceně i o více než 100 %.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *