Kdy kupovat letenku u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Kdy kupovat letenku u Ryanair

26.5.2015 17:41 41 komentářů

Kdy je nejlepší koupit letenku u Ryanair? Co nejvíce dopředu, jenom v akci nebo je to vlastně jedno?

Zatímco pro Bratislavu je Ryanair hlavním dopravcem, tak v Praze aktuálně zažívá svůj střídmý comeback. I tak se ale množí u čtenářů dotazy, kdy je nejlepší čas na rezervaci letenky u tohoto irského dopravce. Pojďme se na to tedy podívat.

Nákup letenky co nejdříve

Na spoustě webů se stále můžeme dočíst, že letenky jsou nejlevnější při nákup co nejdříve dopředu. Toto tvrzení rozhodně není pravda. Nízkonákladové aerolinky nepouští do prodeje zimní (říjen-březen) nebo letní (duben-září) obvykle dříve než 6 měsíců před jeho začátkem. V praxi tedy nekoupíme letenku na termín déle než za rok, obvykle je doba ale ještě kratší.
Co je ale u Ryanair zásadnější je cenová politika takto zveřejněných letenek, které jsou hodně nadsazené. Proto se letenky s odletem déle než za 6 měsíců u Ryanair obvykle nevyplatí nekupovat.

Slevové akce Ryanair

Zatímco v minulosti připravoval Ryanair pravidelně od pondělí vždy nějakou akci typu, letenky za 1 €, 10 €, za polovic, bez poplatků, zpáteční zdarma apod., dnes mají jeho pravidelné akce spíše kosmetický vliv na cenu letenky a nejedná se o akce v pravém slova smyslu.
Mnohem zajímavější jsou akce k nějaké příležitosti – například k aktualizaci mobilní aplikace prodával Ryanair letenky pouze za letištní poplatky, případně ke 30. výročí zase nabízel letenky až za 50% ceny. Pokud takovou akci, která se opakuje maximálně jednou za 3 měsíce chytnete a vyberete si fajn letenku s nákupem neváhejte, levnější letenky nekoupíte. Zajímavé ceny se sem tam na 1-2 dny objeví také při zavádění nové linky.
Ryanair občas kvůli propagaci linky vloží téměř bez reklamy i letenky za směšnou cenu pár desítek korun. Takové akce se objevují především na vnitrostátních linkách např: Wroclaw-Varšava, Barcelona-Mallorka ale i třeba Londýn-Kodaň. Pro našince je ale potřeba k těmto letenkám vždy sehnat i vhodný přípoj, což bývá obvykle problém.
 
Varšava

Kdy tedy letenku koupit a kdy vydržet?

Velmi obecně platí pravidlo (výjimky jsou a budou vždy), že nejlevnější letenku koupíte tak 1-3 měsíce před odletem. Pokud tedy hodláte například v listopadu cestovat, od konce srpna se vyplatí sledovat, jak se ceny mění a až spadnou na pro Vás přijatelnou hladinu, tak letenky koupit.
V žádném případě neplatí také poměrně rozšířené pravidlo, že letenky na poslední chvíli budou levnější. Nikdy nebyly, nejsou a nebudou. U nízkonákladových aerolinek jsou vždy několikanásobně dražší.
 
Co si tedy pamatovat? Nenechte se zbytečně natlačit do nákupu slevovými akcemi, které nemusí být vždy tak výhodné, naopak pokud jste flexibilní, počkejte si na zajímavou akcičku a zajistěte si letenku za pár korun. Pokud máte stanovené datum letů, sledujte letenku tak od 3 měsíců před odletem, až klesne na pro Vás přijatelnou hladinu, letenku kupte. Pamatujte, že pokud si najdete super cenu, najdou ji také další cestující a kdo dřív přijde, ten dřív mele, někdy jde i o minuty a v řádech dnů pak o rozdíly v ceně i o více než 100 %.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Humhejova Linda napsal(a):

  Dobrý den, letím s miminkem do Skotska a chci si dokoupit zavazadlo ( to do 2o kg ). Kamarádka vychytala kuft za 150 kč. Netušíte jak často a kdy se objevují tyto ceny za odbavená zavazadla? Koukám na to teď denně, letíme 16/10 a pořád je tam kufr za cca 700 kč jedna cesta což je šílený vzhledem k tomu, že letenka byla za 850 kč :D.
  Děkuji Linda

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, to byla spíš chybka, sem tam se to objeví, ale není to nijak promovaná akce…

 • Monika Bártková napsal(a):

  Dobrý den, máme zakoupených 6 letenek do Liverpoolu. Bohužel nám změnili termín, takže musíme letět v jiných dnech tam i zpět. Jak na to ? Umíte mi poradit, prosím ? Kolik bude asi poplatek ? Děkuji moc, Monika.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, s největší pravděpodobností se vám u Ryanair vyplatí koupit nové letenky. Změna bývá kolem 50 € na segment.

 • Zuzana napsal(a):

  Dobrý den, chtěli bychom letět v termínu 27:9. – 30. 9. do Londýna z Brna, nějakou dobu sleduji letenky u Ryanair, nicméně se obávám, že jsem propásla již výhodné nabídky leten 1500 Kč, nyní se pohybují ceny kolem 2.300 Kč. Myslíte, že je ještě nějaká šance, že ceny letenky ještě spadnou?

  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, těžko se to dá odhadnout, obecně bych ale nijak zvlášť pokles cen na září už nečekal.

 • Kristýna napsal(a):

  Dobrý den,
  plánujeme cestu z Birminghamu na Lanzarote a zpět v termínu 12.-19.9., když jsme letenky vyhledávali přes vyhledávač cen Ryanair, byla ceny cca 60liber, po kliknutí na pokračovat se však cena více jak dvojnásobně zvedla. Je tohle standardní postup Ryanair jak ,,nalákat“ nebo je možné, že tedy cena spadne? Děkuji mockrát

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, cena by nikdy neměla stoupat, nebylo to kvůli počtu osob nebo zvolenému tarifu?

 • Monika napsal(a):

  Dobrý den, chceme na začátku září letět do Malagy 2 dospělí a dětí 4 roky a 1 rok myslíte, že již máme zakoupit letenky nebo vyčkat? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ani u Ryanair ani u SmartWings bych moc pokles cen na začátek září nečekal, objevit by se ale mohla nějaká nahodilá akce, pokud jste flexibilní tak bych třeba ještě mesíc na to koukal a sledoval, zvážil bych i Ryanair z Berlína, který se bude prodávat kolem 1000 kč za zpátečku.

 • Lenka Rambová napsal(a):

  Dobrý den,
  13.5. klesly letenky Praha-Miláno, Bergamo v termínu 30.7. – 3.8. na necelých 1700,-. Bohužel jsem si je nestihla koupit a už se pohybují kolem 2200,-. Myslíte, že mám ještě počkat, až zase klesnou, nebo koupit ty, co jsou?

  Předem děkuji za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, to vám bohužel nikdo neřekne, můžou klesnout ale klidně i raketově zdražit.

 • Alena Přibylíková napsal(a):

  Krásný dobrý den přeji, máme s celou rodinou (je nás 7 dospělých a 2-letá dvojčátka) ve Wexfordu rezervovaný domeček v termínu od 21. do 28.8. Čekám že ještě letenky do Dublinu klesnou, ale mám trochu obavy. S přestupem se dá sehnat levněji, ale s těmi dětmi by to bylo trochu náročnější. Děkuji za zprávu

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, zlaté pravidlo je kupovat nejdříve letenky a poté až ubytování, na toto období bych žádný pokles cen letenek u Ryanair do Dublinu bohužel nečekal.

 • Žaneta Fišerová napsal(a):

  Dobrý den, chystám se na začátku července na Tenerife (4.7.-15.7.), od minulého týdne se cena letenky zvedla u společnost Ryanair o 3 tisíce korun. Má smysl čekat, že by cena ještě mohla spadnout či nikoliv? 7 tisíc mi za letenku na Kanáry přijde dost.. Děkuji mockrát.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud cena vyskočí razantně obvykle to znamená že třeba CK vykoupila nějakou větší kapacitu v letadle, osobně bych si tipl že to ještě třeba klesne, rozhodně bych na to ale nespoléhal.

 • Tereza napsal(a):

  Dobrý den, chci koupit letenky na korfu 17.8….dnes byl mírný pokles letenky cestou tam, ale bohužel se mi nezdařila platba (nechápu proč?), nicméně po pár hodinách byly ceny letenky zase o dost vyšší (jedna cesta o cca 13eur, druhá o 20). myslíte, že cena ještě klesne? Děkuji

  • Tereza napsal(a):

   A ještě jsem se chtěla zeptat: píšou, že každý cestující (vyjma kojenců) má v ceně letenky 2 zavazadla – jedno do 10kg a druhé příruční. Jedeme jako rodina a ryanair mi nabízí rodinný balíček – přednostní nástup do letadla, 2 palubní zavazadla, 2x20kg zavazadlo a výběr sedadel. mám tomu rozumět tak, že ty palubní zavazadla jsou počet cestujících + 2 navíc? díky moc za odpověď, trochu tápu

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, to bohužel neví nikdo v takto malém rozmezí se dá jen těžko předpovídat jak se bude cena vyvíjet.

  • Lenka napsal(a):

   Mne sa pri platbe u Ryanair stalo to isté. Pri platbe ma vyhodilo, zrušilo a hneď na to boli letenky o cca 10 eur vyššie. Už niekto vravel, že to maju prespekulovane….

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Je to trochu jinak ;). Koupíte prvních třeba 5 letenek za nižší cenu, ok, jdete kupovat další ale ukazuje se vám furt nižší cena, protože prohlížeč zacachoval tu první cenu, jakmile se pak cena ověřuje, rezrevace spadne a je dostupná za správnou vyšší cenu.

 • Monika napsal(a):

  Dobrý den,

  chceme letět v říjnu/listopadu na Mauricius, má cenu ještě čekat s koupí letenek?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano to bych ještě počkal, nějaká akce by se objevit mohla.

 • Petra F napsal(a):

  Dobry den ,chteli bychom co nejlevneji koupit zpatecni letenky do Barcelony v terminu od 23.7-30.7 ,kdy je nejlepsi je koupit ? Jsme 2dospeli 1 mladeznik a 1 dite 8 let.Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, už bych pomalu koukal, u Ryanair a Vueling by se teď měly začít objevovat ty nejlepší ceny.

 • Eva Kovarikova napsal(a):

  Dobry den, potrebuji let Korfu- Katowice koncem cervna, ted uz je cena kolem 90€.Je realne, ze pujde Ryanair dolů s cenou. Moc dekuji za info

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, no moc bych na červen nějak zásadná pokles cen nečekal, těžko se to ale u této linky odhaduje…

 • Dušan napsal(a):

  Dobrý den, díváme se už nějakou dobu na sobotní lety Katovice-Chania, a 23.6., který by nám nejvíc vyhovoval, je jediný široko daleko přes 700 zl (ostatní kolem 350-400 zl). Dá se čekat, že i tento termín ještě klesne na tu běžnou úroveň?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud to takhle je tak to většinou bývá tak, že nějaká skupina nebo třeba CK vykoupila poměrně velké množství letenek, proto bych nějak zásadní pokles nečekal, ale vždy se může stát cokoliv…

 • jiřina kleinová napsal(a):

  Dobrý den , chtěly bychom od 20.4. asi na 10 a více dnů na Mallorku. Za jakou cenu lze koupit letenky,pouze přímý let,pro 2 osoby. Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, z Prahy pod 5 000 Kč cena napůjde, levněji pak s Ryanair z Berlína nebo Bratislavy.

 • Venca napsal(a):

  Dobrý den,

  s kamarády chceme navštívit Burgas. Termín by byl ideální 29.5-2.6. Letenky byly v jednu chvíli za 30 euro zpáteční..bohužel jsme je nestihli zakoupit a teď jsou kolem 70. Vyplatí se ještě počkat, nebo je raději vzít?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Asi bych to raději booknul. Na červen bych čekal že budou ceny spíše už růst.

 • Iri napsal(a):

  Dobrý den, prosím, poraďte. Sháníme letenky do Barcelony. Jsme 4-5 bab. Máme tam zamluvený apt. v termínu 30.6.-8.7. V Bcn potřebujeme být nejpozději v 15,00. Odlítat z Bcn chceme v odpoledních hodinách. Letenky jsou nějak drahé, vyšplhaly k 6,5-7t. Neporadíte? (Nevím, jestli nemám změnit ubytování. Ale mám ho zabukované od 12/2017, kdy šlo o dobrou nabídku.) Děkuji…

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, základní zásada je nejdřív letenky, pak ubytování. Do Barcelony se létá párkrát denně, ubytování jsou stovky. Nic levnějšího na tento nejvytíženejší termín bych bohužel nečekal, levněji jen z Berlína s Ryanair nebo třeba z Katowic s Wizz Air.

  • tiper napsal(a):

   blbost ryanair praha barca 2130-2569

  • Honza
   Honza napsal(a):

   V jednom z nejvytizenejsich tydnu v roce? Blbost.

 • Śárka Hamáčková napsal(a):

  Dobrý den,
  potřebuji koupit letenky do SanFrancisca. Zjistila jsem, že rozumné ( přímé) lety létají z Mnichova. Odletět potřebujeme na konci června nebo na začátku července a vrátit se koncem července. Než jsem se stačila zorientovat, tak ceny za týden poměrně razantně stouply. Má ještě cenu čekat?
  Je rozumné kupovat přímo od United Airlains, případně ze zahraničních vyhledávačů ( strýc který žije v USA nakupuje na https://www.kayak.com/flights). Ceny jsou ale uvedeny v dolarech. Po přepočtu to vychází o dost levněji než na našich serverech. Navíc většina českých serverů stejné lety vůbec nenajde.
  Můžete mi prosím poradit? Jsem úplný nováček a nerada bych někde naletěla.
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, u Kayaku to v hodně případech v posledním kroku vyskočí, takže bych bral spíše osvědčené servery, případně web aerolinky. Jinak na léto už bych nějaký extra pokles cen nečekal.

 • Tomáš Krpec napsal(a):

  Zdravím, chci si koupit letenky pro dvě dospělé osoby do Londýna, nejlépe do Stanstedu. V termínu 26.7.2018 až 31.7. 2018
  Chtěl bych se vás jen zeptat, zda si myslíte, že ceny do této destinace půjdou ještě dolů. Je mi jedno jestli pojedu z Prahy nebo Brna, ovšem potřebuji být v Londýně kolem 18:00 a zpět nejlépe jet okolo 16.00 🙂 myslíte, že byste mi mohl poradit ? děkuji mnohokrát.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ještě bych počkal, nejlevnější letenky bych čekal tak 1-3 měsíce před odletem, pokud ale vyloženě trváte na termínu je lepší letenky koupit, třeba nějaká CK může vykoupit 50 letenek a cena skokově zdraží a dolů už nepůjde.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *