Skupiny létají s Honzou

Fake zprávy o zákazu letů

28.7.2020 7:59 10 komentářů

V poměrně nepřehledné situaci, kdy dochází k zákazům nebo omezení letů z jednotlivých letišť se začínají objevovat na internetu i nesmysly.
 

Jelikož denně dostávám desítky dotazů ohledně letů z Vídně, nedá mi to napsat info, jakým způsobem pracují česká média s informacemi.
14.7.2020 zvětšilo vídeňské letiště svůj seznam zakázaných destinací, kde se objevily především pro nás důležité 2 destinace – Rumunsko a Bulharsko. Na základě této informace se pak začalo v médiích o zakázaných letech mluvit.
A to rovnou v hlavní relaci zpráv třeba CNN Prima News, kde zřejmě celý problém vznikl. Z úst moderátora zaznělo „Kromě Chorvatska a Řecka to jsou všechny státy na Balkáně“. Problémem je slovíčko „kromě“ které může významově znamenat, že to platí jak pro všechny zmíněné státy, tak mimo Chorvatska a Řecka.
Toho se následně chytla další média, dole třeba screen z Hospodářských novin, kde opět použili „kromě“ tak brilantně, aby ho v následující větě použili právě druhým významem.
 

 
Informace se pak začala šířit internetem, kde se prezentuje do teď jako jasně podložený zákaz letů z Vídně do Chorvatska nebo Řecka.
 
Třešničkou na dortu je pak dnešní článek na Novinkách, ze kterého PR jenom crší, a kde odborník z vymahací agentury prohlašuje: „Například před několika dny vídeňské letiště rozšířilo seznam destinací, kam není možné létat. Aktuálně je to Chorvatsko, Řecko, balkánské státy včetně Bulharska, či například českými turisty oblíbený Egypt.“ Cíl článku ve smyslu „peníze nedostanete, obraťte se na nás“ nechávám stranou. Ostudou ale je, že zrovna osoba, která by z principu měla mít tato nařízení načtená udělá takovou chybu (chyba samozřejmě může být i v přepisu Novinek).
 

 
Pro lety z Vídně platí jasná pravidla, která jsou každý týden aktualizována. Řecko ani Chorvatsko na seznamu zakázaných letů nejsou ani po včerejší aktualizaci, jediné omezení, které platí je pro cestující ze států mimo Schengenu cestujících z Chorvatska do Rakouska.
 
Aktuální pravdivé informace najdete vždy na oficiálním rakouském webu.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Viktorie napsal(a):

  Dobrý den, je aktuálně možné přestoupit na Vídeňském letišti na letadlo do Chorvatska a zpět? Velice děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, při cestě zpět prohlásíte, že okamžitě transferujete do ČR (je jedno jestli letadlem nebo po zemi).

 • Profilový obrázek
  Adam napsal(a):

  Dobrý den,

  v srpnu bych měl letět z Vídně do Istanbulu s přestupem v Bělehradu v Srbsku. A tou samou trasu o 2 dny později zase zpátky (zase přestup v Bělehradu). Chtěl bych se zeptat, jestli zákaz letů z Vídně a do Vídně platí i na tyto nepřímé lety? Děkuju Adam

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Dobrý den, jak jste odpovídali paní Jiřině – pokud mi let nezruší a z Vídně okamžitě hodláme transferovat vlastním autem do ČR – bude mi to teda dovoleno bez testu či karantény? Nebo je třeba to nějak předem formálně řešit a hlásit?

 • Profilový obrázek
  Lida napsal(a):

  Prosím Vás kdy budou obnovenę lety z Vídně do Egypta.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   To zatím bohužel nikdo netuší.

 • Profilový obrázek
  Jiřina napsal(a):

  Dobrý den, prosím o radu, je možné přiletět z Lisabonu do Vídně? Četla jsem, že všechny přílety z Portugalska do Rakouska jsou zakázané, jinde jsem však našla informace, že to možné je, ale poté je nutné přeložit negativní test na COVID nebo jít do karantény. Jak je to pak řešeno v případě, že se budeme z Rakouska vracet autem do ČR? Máme letenky teď na sobotu, které jsou zatím stále platné.

  Děkuji, J.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, lety jsou do 31.7. zakázané, takže je hlavně potřeba počkat jak to bude od 1.8., pokud to povolí tak asi určitě s testem nebo možností okamžitě transferovat do ČR.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *