Stručný průvodce

Maroko je označováno jako destinace pro začínající mimoevropské cestovatele, což docela sedí. Maročané jsou na Evropany zvyklí, mají hodně hotelů, slušnou infrastrukturu, umí francouzsky a často i anglicky, zejména pokud se držíte hlavních tepen.
Nezapomeňte, že v Maroku se kříží arabské, berberské, africké a evropské vlivy. Každý kousek této země je tak zcela jedinečný…

Města

Hlavním městem země je často opomíjený Rabat. Pravda, pro turisty není moc zajímavý, ale rozhodně zde lze strávit trocha příjemných chvil. Za návštěvu stojí v prvé řadě Kasba Oudayas (Udaja) nad deltou řeky Bou Regreg, ale také hrobky marockých králů u Hasanovy věže a zejména fénická lokalita Chellah (Čela). Ekonomické centrum země je Casablanca. Nejzajímavější je Hasanova mešita, jediná mešita v zemi, do které se dostanete. Je nová, obrovská a vskutku impozantní (vejde se do ní 25T věřících!).

Marrákeš v 10. století vystavěla dynastie Almorávidů, po nichž je asi nejslavnější vzpomínka hlučné náměstí Džamá al-Fná (Shromáždění mrtvých). Kolem náměstí, kde potkáte kejklíře, opice, tisíce stánků s jídlem je obrovské tržiště. V něm jsou ukrytá muzea, svatyně, hrobky (zejména hrobka Saadovců), zahrady (Skryté zahrady, Majorelle) a mešity (hlavně slavná Kutubíja hned u náměstí).

Druhý v pořadí je Fez, s největší medínou v zemi. Zabloudit lze zde snadno, pravé úhly totiž neexistují. Asi největší zajímavostí jsou barvírny kůží, ke kterým vás zdálky přiláká zápach, ale také al-Karávijín, nejstarší univerzita světa (v 9. století založena ženou!), nebo náměstí měditepců. Vyhlídka nad obrovskými hřbitovy nabídne pohled na celé obrovské město.

Poslední je Meknés, jehož náměstí se snaží konkurovat Marrákeši, ale značně zaostává. Největší památkou je asi impozantní hrobka Muláje Ismaíla z 18. století a obrovské brány do opevněné části komplexu. Město je ale perfektní základnou pro návštěvu římských ruin Volubilis a městečka Muláj Idrís, nejsvatějšího města v zemi.

Zajímavým městem k návštěvě je Esvíra, krásný zapomenutý portugalský přístav největrnější pláží Afriky. Je opravdu rozlehlá a zabaví se tu začátečníci i pokročilí.

Atlas a dál

Džebel Tubkal (4167) je nejvyšší horou severní Afriky a cílovou destinací mnoha cestovatelů. Výšlap je relativně snadný a není nutné s sebou brát ani stan, dole v Imlilu jsou hotely a pod vrcholkem chaty (CAF du Toubkal). V pohoří Atlas lze samozřejmě uskutečnit řadu dalších výletů, jen pozor na to, že ze strany Marrákeše budou údolí obsypána turisty, zejména v horkých dnech. Ti, kterým to nevadí, mohou vyrazit za vodopády do Sidi Fatmy, do vesnice Ourika, k vodopádům Ouzud, nebo do Údolí zázraků. Ti, kterým ano, nechť se vyrazí toulat vlastními cestami.

Na východ od Atlasu nesmíte minout slavný ksar Ait ben Haddou, kde se natáčí řada amerických filmů a seriálů (Hra o trůny, Gladiátor…), vyhlášená filmová studia nedaleko, ale také třeba opuštěnou kasbu rodu Glaoui v Teluetu, kde kdysi sídlil muž tak mocný, že jej navštěvoval třeba Winston Churchill.

Základnou je město Ouarzazate, centrum amerických filmařů. Při cestě na sever z Ouarzazate nevynechejte soutěsky Dadés a Todra, kde jsou neuvěřitelné výhledy. Pokud vyrazíte na jih a na východ, dostanete se do marockých pouští. Oproti mnoha chybným tvrzením, v Maroku není Sahara. Najdete tu dvě malé pouště, které jsou v podstatě předhůřím Sahary, ale jsou od ní oddělené pásmem pustiny. Menší z nich je Erg Chebi (Erg Čebi) u města Rísání. Její výhodou je, že až k dunám se dá dostat autem, projít se po vesnici, projet po velbloudech. Větší záležitostí je Erg Chigaga (Erg Čigaga), který leží u města M´hamid. Tento erg měří asi čtyřicet kilometrů a na šířku tak pět. Je zde mnoho kempů, vesnice žádná. Pravá pustina, kde dokonce uvidíte fatu morgánu. Nevýhodou je právě ta odlehlost.

Pro inspiraci k cestě se podívejte do naší galerie:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: