Triky pro nákup letenky - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Triky pro nákup letenky

26.11.2014 15:37 2 komentáře

Poměrně často najdete na fóru tipy na letenky u Ryanair, easyJet a Wizz Air, které je nutné rezervovat v cizích měnách (například zpáteční letenka koupená zvlášť, apod.) U nízkonákladových společností bývají obvykle nejen rozdíly v účtovaných převodech měn, ale rovněž v cenách samotných tak, aby byly pro každý trh obchodně zajímavě nastaveny. Přečtěte si tipy, jak na těchto převodech při nákupu neprodělat.

Ryanair

Postup u Ryanairu je poměrně jednoduchý a ukážeme si ho na příkladu letenky z Londýna do Brna.

1. Vyhledejte si letenku, kterou potřebujete – v našem případě Stansted-Brno za 176,99 GBP
Ryanair 1

2. V další záložce si otevřete také Ryanair a vyhledejte jakoukoliv jednosměrnou letenku z České republiky – třeba zrovna Brno – Stansted
Ryanair 2

3. Vraťte se na první záložku s letenkou, kterou chcete koupit a klikněte na CONTINUE – na další stránce se Vám zobrazí další krok nákupu Vaší letenky (vždy pečlivě zkontrolujte zdali se opravdu jedná o Vámi vybranou letenku), tentokrát však už v přepočtu na CZK – 6 078,54 CZK
Ryanair 3

4. Pokud koukneme na kurzovní lístek tak 176,99 GBP je v přepočtu 6 270 Kč (dnešní kurz Prodáváme u Fio banky), za rezervaci ale zaplatíte 6 078,54 Kč, čili jste ušetřili asi 200 Kč. Jeden čas si ještě Ryanair navíc vymýšlel sám nesmyslné kurzy – tím pádem se dalo ušetřit ještě více – od tohoto snad už upustil, ale pokud platíte vždy ve měně, na kterou máte vystavenou kartu, tak víte na čem jste…
iecedebi

easyJet

Prakticky naprosto stejný princip funguje i u easyJet, jen se k dosažení tíženého efektu musí postupovat trochu odlišně.

1. Najděte si letenku, kterou hledáte, v našem případě třeba Amsterdam – Praha za 74,99 €
amsterdam01

2. Když už víte, jakou letenku hledáte, spusťte hledání znovu a tentokrát s letenkou z Prahy – třeba Praha – Miláno. Letenku vyberte (klikněte na cenu) a poté kliněte v horním rohu na ikonku Hledat znovu.
amsterdam02

3. Teď si vyberte let, který chcete zakoupit, kliněte na Zobrazit lety a vyberte ho stejně jako let z Prahy do Milána – v pravé straně „Vaše cesta“ tak budete mít 2 letenky.
amsterdam03

4. Teď už stačí odstranit letenku Praha – Miláno, kterou nechceme, odkliknout informaci o tom, že poplatek zůstává stejný a máme finální cenu v korunách za 2 009 Kč.
amsterdam04

5. Ve výsledku jsme tedy oproti ceně 74,99 € – po přepočtu 2 109 Kč – ušetřili 100 Kč.

Wizz Air

Nákup WDC

U Wizzairu můžete pár kaček ušetřit už při nákupu WDC – cena WDC je opět nastavena pro každý trh trochu odlišně. Pokud vezmeme standardní verzi, tak ta se v CZK prodává za 899 Kč, v eurech je cena 29,99 € – po přepočtu asi 843 Kč. Pokud tedy máte možnost kupujte spíš WDC s letenkou ze zahraničí do CZ (pokud se Vám to však vyplatí v souvislosti s následující informací).
wdc1wdc2

Jednosměrné letenky

Pro každou zemi má Wizzair stanoveny cenové hladiny letenek. Pro Českou republiku je to například 229 kč, 329 Kč, 529 Kč, apod. Pokud se jedná ale o zemi, kde se platí €, jsou to ceny 9,99 €, 14,99 €, 19,99 €, apod. Proto, pokud kupujete nelevnější letenku Brno – Eindhoven – Brno zaplatíte za ní 2x 229 Kč = 458 Kč. Pokud ale kupujete nejlevnější letenku Eindhoven – Brno – Eindhoven, je cena 2 x 9,99 € = 19,98 € (562 Kč). Toto pravidlo je tak potřeba mít na paměti, pokud se rozhodujete o koupi zpáteční letenky nebo dvou jednosměrných.

Převody při platbě

Wizz Air nabízí v posledním kroku platby pěkně nazvanou možnost „Usnadnili jsme platby. Zvolte měnu, která vám nejlépe vyhovuje.“ Na našem přípakladu je vidět, že pokud máme částku 523,30 Kč a vybereme platbu třeba v €, je nám cena přepočítána na € kurzem 25,79 Kč za jedno € – výsledná cena je tedy 20,29 €, pokud zaplatíme 20,29 € naší kartou v CZK, je výsledná cena stržená z karty 571 Kč
platba1

Pokud to zkusíme opačně – tedy letenku v eurech – 33,59 € převést na CZK, vyhodí nám převodník cenu 991,80 Kč. Pokud však zaplatíme letenku naší kartou vedenou v CZK, bude nám strženo 945 Kč.
platba2

Takže převodník měn u Wizz Airu – nikdy nepoužívat !

Máte další tipy a postřehy? Napište mi je do komentářů!

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Dana napsal(a):

  Ahoj,
  A jak tohle funguje u Air China?

  Diky.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Nijak, je to jen pro Ryanair, Wizz Air a easyJet.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *