Skupiny létají s Honzou

Ryanair – vyřízení refundu

27.5.2020 14:31 304 komentářů

CC0 Pixabay

Zatímco na začátku koronavirové krize vyplácel Ryanair peníze za zrušený let poměrně rychle, aktuálně jsou lhůty opravdu dlouhé.
 

Potřebuju poradit s refundem
 
Denně dostávám spoustu dotazů k refundu letenek od Ryanair, proto jsem dal dokupy postup, u kterého se nakonec ukázalo, že k výplatě peněz za zrušený let dojít může. Tento postup použijte pokud jste rezervovali přímo na ryanair.com nebo máte od prodejce rezervační kód, pokud ne musíte řešit přes prodejce.

1. Zrušení letu a žádost

V první řadě je potřeba počkat na zrušení letu. Nestačí doporučení ČR o zrušení letu, nestačí fakt, že nemáte možnost jak se dostat na letiště odletu. Vždy je potřeba počkat na email o zrušení konkrétního letu.

V emailu kliněte na Vrácení peněz a ve zobrazeném formuláři vyplňte požadované údaje. Nezapomeňte zaškrtnout, že žádáte za všechny cestující a lety.

Pokud email nepřijde je potřeba se přihlásit do správy rezervace ve které se klikáním na Vrátit peníze proklikáte k obecnému formuláři, ten najdete rovnou také pod tímto odkazem.

Následně vyplňte formulář, opět nezapomeňte zaškrtnout, že si přejete refund za všechny trasy a cestující.

 
Pokud nemůžete najít vaši rezervaci ani po přihlášení, tak začněte rovnou odkazem na formulář výše a vyplňte údaje z emailu.
 
Dále se může stát, že po odeslání formuláře zahlásí error – s největší pravděpodobností jste tak formulář už vyplňovali a je potřeba čekat.
Často se stane, že vyplníte formulář EU261, na základě něhož vám přijde zamítavé stanovisko o refundu. Je to však formulář pro žádost o kompenzace a na ty při rušní kvůli koronaviru nárok není. Jeho vyplnění nemá nic společného s žádostí o refund zaplacených letenek.

2. Voucher a podpora

Po několika dnech až týdnech přijde na email voucher za zrušené lety platný jeden rok od chvíle vystavení.

Vouchery lze používat pouze pro nové rezervace se stejným jménem prvního cestujícího na letence. Pokud voucher neodmítnete nejste automaticky zařazeni ve frontě na vyplacení (trochu se liší info agent od agenta). Proto je potřeba kontaktovat Ryanair pomocí online chatu.
Ten najdete pod odkazem zde
Po spuštění chatu napište „agent“, odmítněte hodnocení a klikněte ne poslední možnost pro spojení s operátorem, následně vypľňte formulář o vaší rezervaci a čekejte ne připojení agenta. Tomu sdělte, že si nepřejete voucher a chcete být vyplaceni, dostanete informaci, že vás zařadí do fronty a je tak potřeba čekat.
 

3. Výplata

Ačkoliv to vypadalo, že Ryanair bude držet peníze minimálně po celé léto, u prvních rezervací, které jsem takto zpracoval v březnu začínají platby chodit. Příkladem info o termínech u jedné rezervace:
 
Email o zrušení letu – 14.3.2020
Vyplnění refund formu – 17.3.2020
Email s voucherem – 20.4.2020
Odmítnutí voucheru – 22.4.2020
Výplata peněz – 27.5.2020
 

 
Vzhledem k množství žádostí v následujících měsících mohou být samozřejmě lhůty aktuálně delší.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Dobrý deň, viete mi poradiť.. Na Vianoce 2019 som kupovala letenky , na máj 2020 , samozrejme sme ich nevyužili. Tak keď som počula, že vrátenie peňazí je zdlhavé požiadala som o voucher. No ten sme nemohli využiť, pretože sme ešte neboli po očkovaní 14dní , tak nám voucher prepadol. Ryainar písal že dokonca roka nám peniaze vráti a teda niesom si istá či vráti a tak som sa radšej chcela opýtať . ďakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, určitě urgovat přes online chat, je potřeba mít také vyplněné všechny potřebné formuláře, ale to vám na tom online chatu řeknou.

 • Profilový obrázek
  Jitka napsal(a):

  Dobrý den Honzo,
  kupovala jsem na voucher od kamarádky letenky do Italie od Ryanair. Poslala mi poukaz, aby byla platba z jejího voucheru za zrušený let.
  Kupovala jsem letenky na sebe, uplatnila její číselný kód z voucheru. Bohužel jsem nevěděla, že mám zapsat jako prvního cestujícího její jméno a pak až sebe.
  Vybraly jsme letenky, sedadla atd., při platbě jsme použily kód. Bylo tam napsané potvrzení, že platba byla stržena z „voucheru“, čili k platbě nula. Při následné kontrole jsme zjistily, že nemáme žádný naplánovaný let. Ani jedna.
  Máme ještě vyčkat nebo koupit znova letenky? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud nepřišel na email itinerář, tak ta platba neproběhla, proto klidně můžete udělat rezervaci znova.

 • Profilový obrázek
  Václav napsal(a):

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak se postupuje v případě, že se Ryanair nevyjádří a let již propadl?
  Minulý týden jsme měli odlétat do Dánska, ale byl jsem cizí osobou napaden a z důvodu pracovní neschopnosti, jsem doma o berlích. Tudíž, jsem nemohl opravdu odcestovat. Je to i v řešení Policie, která případ vyšetřuje,jako výtržnictví… Mám možnost nějak peníze, za letenky dostat zpět? Pojištěné nebyli, pač to byla rychlá akce, druhý den jsme chtěli odlétat. .
  Děkuji, za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, bohužel nárok ani při takovéto situaci není, jedině kdyby byly letenky pojištěny.

 • Profilový obrázek
  Denisa napsal(a):

  Dobrý den, má někdo zkušenosti s požadováním náhrady za zpoždění let více než 3h?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano mají na to přímo formulář, takže ten vyplnit, pokud se nebude nic dít tak pak urgovat přes online chat, u Ryanair to jde celkem bez problémů.

 • Profilový obrázek
  Pokorná napsal(a):

  Dobrý den, máme s dcerou letenky Ryanair do Kodaně na 15.9.brzy ráno, mám teplotu a proto nemohu odletět. Jak nejlépe řešit? Prebukovani se nam nehodi, nemame dalsi vhodny ternin. Je moznost vratit penize nebo voucher? Dekuji Pokorná

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne refund, pokud nemáte zakoupené storno pojištění není možný. Letenky tak pokud nepoletíte propadnou.

 • Profilový obrázek
  Helena Kováčová napsal(a):

  Dobrý den,mám rezervaci na let Vídeň- Burgas od Kiwi.com a někde jsem četla, že nemusíme být puštění do letadla. A ještě se chci zeptat jestli stihnu letadlo,které odlétá v 6. hodin a my máme být v 3.45hodin na VIB Erdberg. Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, stačí si vytisknout palubní vstupenku bez loga Kiwi (mělo by to aktuálně jít) a pak to nebude problém. Pokud tam opravdu v těch 3:45 budete tak by to neměl být problém stihnout.

 • Profilový obrázek
  Dajča napsal(a):

  Dobrý den, koupili jsme letenky s odletem 6.9. z Vídně do Burgasu od Raynairu. Ale nemůžeme odletět. Je možné v rámci jejich promo akce změna letu (7 dní před odletem) změnit zdarma destinaci např. odlet z Krakowa do Benátek v listopadu? Pokud si vyberu termín přes vyhledavače tak se mi nabízí různé termíny a pokud najedu přes změnu letu tak jsou tam jen omezené termíny letu, z kterých nám nic nepasuje. Je to v pořádku? Pokud neuskutečníme let bude nám něco dodatečně účtováno? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, mělo by to jít na cokoliv, ale sem tam tam je nějaká chybka, zkuste to třeba před mobilní verzi apod, co jsem měnil tak šlo vždy vyměnit za cokoliv.

 • Profilový obrázek
  Alžběta Urbancová napsal(a):

  Dobrý den, Honzo, potřebovala bych poradit se zrušením letu od Ryanair. Před necelou hodinou jsme v zápalu koupili dvě letenky od této společnosti i s možností „regular“(2x zavazadlo). V tuto chvíli se nám, ale situace změnila a potřebovala bych letenky zrušit. Možnost přebookovat letenky nám teď úplně nevyhovuje, nevím na jaký termín a ani do jaké destinace. Proto vás žádám o radu, jak postupovat. Do letadla nenastoupit a pak nějak sitauci řešit? Je nějaká šance dostat z ryanair peníze za letenky, které nejsou zrušené ze strany společnosti? Mockrát děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, můžete zkusit do 24h napsat na online chat, ale myslím, že ani tak vám to nezruší, jinak možnost zrušení pak už není, takže jedině rebook.

 • Profilový obrázek
  Anna napsal(a):

  Dobrý den, formulář na vrácení peněz kvůli úmrtí blízkého člena rodiny jsem podala, společnost Ryanair jsem nedokázala (stejně jako mnoho další lidí) nijak kontaktovat, resp. nedopovídají, neberou telefony, podle všeobecných podmínek prý mají na vyřízení až 28 dnů ale spoustu lidí komentovalo, že čekají na refundaci už i rok – máte s tím nějaké zkušenosti? Budu to jinak muset stejně asi vyřešit právní cestou. Posun termínu letu (i když jsem si zaplatila flexibilní letenku) nepřichází v úvahu, podle všeho už s touto leteckou společností nechci a nebudu chtít mít nic společného. Děkuji Vám za názor!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jediná rozumná cesta, jak kontaktovat Ryanair je přes online chat, přihlásit se, napsat „talk to agent“ a čekat, nejlépe to jde ráno, chat je zde:
   https://www.ryanair.com/gb/en/lp/chat

 • Profilový obrázek
  Gábina napsal(a):

  Dobrý den, poradíte mi, jak dostat zpět peníze, když už poukázky vypršely a Kiwi. com je neprůstřelná ?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, dokud vám Kiwi neposkytne rezrevační kódy Ryanairu tak s tím nic dělat nejde, takže jedině bombardovat do Kiwi.

 • Profilový obrázek
  Katka napsal(a):

  Dobry den, vim, ze nelze stornovat u Ryanair letenky, pouze prebookovat , ale….vim, ze ted uz nikam letet nechci, ale chtela bych pristi rok. Je moznost zakoupene letenky vymenit za voucher, ktery bych vyuzila treba az pristi rok? Nechci, aby mi penize propadly, ale nechci ani za kazdou cenu ted neco vybirat…Dekuji moc za odpoved. K.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne to není možné, je možné pouze vybrat jiný let do konce roku.

 • Profilový obrázek
  Alena napsal(a):

  Dobry den, zakoupila jsem 2 letenky na Mallorcu z Prahy (pred 2 dny), ale letenky bych chtela stornovat…je to mozne? Dekuji za odpoved. A.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne Ryanair storno letenek nenabízí, pouze rebook.

  • Profilový obrázek
   Tereza napsal(a):

   Dobrý den,

   u cestovního pojištění přímo na stránkách ryanair je možné dokoupit vrácení peněz za 436 kč společně s lékařským pojištěním … Když tuto možnost zvolím a máme 2 týdny do odletu, ani tak není zaplacené storno a nevrátí nám peníze? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, nejde dokoupit pojištní, tak aby vám následně vyplatili peníze. Navíc musíte mít důvod pro storno, většinou vždy zdravotní.

 • Profilový obrázek
  Gabriela napsal(a):

  Dobrý den, mám koupené letenky Praha-Palma de Mallorca a zpět,mohu bezplatně vyměnit stejný let,ale na jiné datum a čas? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, do 7 dní před odletem.

 • Profilový obrázek
  Tereza Vodvářková napsal(a):

  Dobrý den, minulý rok jsem si koupila letenky od Raynairu přes Kiwi, po dohadech s Kiwi se mi podařilo získat potřebné informace a zažádala jsem o náhradu přímo u Raynairu, přišel mi voucher, který platil až do konce dubna tohoto roku, před vypršením voucheru jsem v dubnu zažádala o vrácení peněz, protože jsem věděla, že voucher už nevyužiju. Vrátí mi peníze i přes to, že jsem o ně nezažádala hned jak mi voucher přišel, ale v podstatě až po roce? Protože zatím mi nic nepřišlo… Chápu , že žádostí o vrácení peněz je asi hodně, ale čekala bych, že po dvou měsících by žádost už mohla být vyřízena. Děkuji za vaši odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano vrátí, je ale potřeba ještě urgovat přes online chat, případně nám to můžete poslat zde.

 • Profilový obrázek
  Tereza napsal(a):

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat – máme koupené letenky Videň – Barcelona a zpět s Ryanairem. Odlet do Barcelony nám ale posunuli cca o 8 hodin, pokud budeme letenky stornovat, proplatí nám zpět obě cesty nebo jen tu s posunutým časem? Děkuji moc za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud to bylo koupené na jedné rezervaci tak vám musí proplatit obě.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Dobrý den ,mám dotaz, voucher má větší hodnotu než nové letenky .dá se voucher použít znovu na zbývající částku nebo to propadne. Díky

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, dá se dočerpat při dalším nákupu.

 • Profilový obrázek
  Veronika Kubíková napsal(a):

  Dobrý den, máme voucher od Ryanairu za zrušený loňský let Praha – Řím a zpět. Bohužel byly letenky koupeny přes kiwi.com
  Máme čísla voucherů, ale po jejich vyplnění v posledním kroku zakoupení nové letenky se voucher nenačte („Vámi zadaný kód poukazu je neplatný“).
  Pokoušeli jsme se vyplnit i formulář nutný k ověření zákazníka, ale ani tak se aktivace voucheru nedaří.
  Máte, prosím, s výše uvedeným nějakou zkušenost? Moc děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den a není to voucher jen od Kiwi? Jinak napsat na online chat a zeptat se Ryanair jak řešit, problém bych ale viděl u Kiwi…

 • Profilový obrázek
  Martin napsal(a):

  Zdravím, potřeboval bych poradit, kam zaslat u Ryanair žádost o kompenzaci dle EU261, nejlépe mailem v PDF. Mailem mi přišlo 15.7.20 info o zrušených letech – méně než 7 dní před odletem let VIE-BOJ (21.7.) + zpáteční méně než 14 dní před odletem BOJ-VIE (28.7.) Oba lety byly na společné rezervaci. V online formuláři žádám o kompenzaci, přes mail a číslo rezervace se dostanu, na další stránce označím účastníky letu, ale dál mě to nepustí kvůli nevyplněnému číslu letu, na které ale nikde na stránce nevidím žádné pole. (peníze za letenky již mám vyřešené). Na Ryanair chatu se nějak nemohu prokousat frontou. Díky předem.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, jinak než online chat nebo ten formulář to odeslat nejde, to číslo letu zkusit s FR/OE nebo bez, to je většinou ten problém, proč to nechce projít.

  • Profilový obrázek
   Martin napsal(a):

   díky za odpověď, problém je, že to číslo letu není kam zadat, protože to formulářové pole mi na stránce chybí

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ideálně tak ten online chat.

 • Profilový obrázek
  Radek napsal(a):

  Mám 2 vouchery od Raynair, jeden v Kč + druhý v EUR (původní let byl zpáteční a přes KIWI). Před propadnutím je chci vyčerpat a můžete mi prosím poradit při koupi letenky na webu Rainairu „KAM zadat číslo voucheru, aby ponížil cenu“ a půjdou zadat oba, když jsem u nich četl, že jej lze uplatnit pouze v měně kupované letenky“.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Je to až v úplně posledním kroku před platbou tuším že je tam ADD VOUCHER a jde jich uplatnit klidně víc, měna by neměla být problém.

 • Profilový obrázek
  Bohumil napsal(a):

  Dobrý den Honzo, pokud bych chtěl voucher Ryanair za zrušený let darovat, dá se u něj změnit jméno hlavního cestujícího aby ho mohl použít? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne ofiko to nejde, jestli se vám podaří na základě nějakého závažného důvodu přemluvit Ryanair na změnu asi možné je, ale tak jako tak ten voucher jde do týdne refundovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *