Ryanair začal rozesazovat cestující - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Ryanair začal rozesazovat cestující

30.5.2017 11:29 50 komentářů

Byla to asi jen otázka času, než Ryanair doplní další funkcionality online check-inu, aby si nás mohl zase o něco zkásnout.
 

Online check-in Ryanair prošel za poslední měsíce několika změnami. Tím prvním a zásadním je fakt, že se neodbavíme dříve než 4 dny před odletem (včetně zpátečního), pokud nemáme přikoupena sedadla. Po celou dobu od zavedení této „novinky“ Ryanair ale vždy přiděloval sedadla vedle sebe a to ať jste letěli ve dvou, nebo třeba v šesti (pokud samozřejmě nebylo přeplněné letadlo).
 
Během posledních dvou týdnů ale vstoupila v platnost novinka, a to že Vás systém vždy rozesadí, i když k tomu prakticky není důvod. Nově přibyla také během check-inu nová možnost „Chcete aby všichni seděli pohromadě?“ a to za 120 Kč jedno sedadlo u jednosměrného letu.
Sedadla vidíte předem, takže pokud letíte třeba ve dvou, stačí přehodit jen jednoho cestujícího, za zpátečku si tak připlatíme 240 Kč.
 

 
Ryanair začal nově nabízet slevu 50% na sedadla pokud je zakoupíme při nákupu letenky, zní to fajn, ale pokud si uvědomíme celkové náklady je to prakticky jedno jestli si sedadlo koupíme při rezrevaci za 60 Kč nebo až při checkinu za 120 Kč, jediná výhoda je, že se můžeme odbavit už 30 dní před odletem.
 

 
Při rezervaci dvou osob totiž zaplatíme za sedadla na zpátečním letu 2 x 2 x 60 Kč = 240 Kč. Pokud se odbavíme a systém nás rozesadí, tak musíme přesadit jenom jednoho cestujícího k tomu druhému za 2 x 120 Kč = 240 Kč.
 
Z posledních online checkinů, které jsem prováděl vás nerozesadí Wizz Air nebo třeba Volotea, naopak u Vuelingu je to podobné jako s Ryanair. Pokud máte za poslední dobu zkušenost s online checkinem a sedadly i s jinou aerolinkou, podělte se do komentářů.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Katka H napsal(a):

  Rezervovala jsem letenky v breznu pro 4lidi,rodina, zaplatila a pri check-inu, kdy mi poslali palubni listky, sedime kazdy uplne jinde. Letime Ryainarem,Voloteou a Ellinair. Vsechny spolecnosti nas rozesadili. Kdyz uz je ta rodina, tak by se je meli snazit usadit vedle sebe,nemyslite ? 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Bohužel trend je rozesazovat, aby se zvýšily příjmy z dodatečného prodeje…

 • Jiri napsal(a):

  Unor-brezen 2018 PRG-BARCA-PRG Vueling. 4 lidi po dvojicich. Tam i zpet.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   vueling.com

 • Jana napsal(a):

  Potvrzuji, minulý týden Wroclaw-Cork-Wroclaw, rezervace přes esky, 2 místa, rozsazení přes celé letadlo, volali jsme tedy do esky kde nám přehodili jedno místo k původnímu za 300 Kč a při zpáteční cestě opět, stejný postup, ale tentokrát za 500 Kč, až při nástupu jsme zjistili, že máme priority letenku, tzn. přednostní nástup, alespoň něco za 500 Kč! Při cestě tam nám chtěli dát i palubní zavazadlo dolů do letadla, protože v letadle už údajně nebylo místo. Ve dvou cestujících jsme měli 1 zavazadlo 10 kg, takže při nástupu na ploše jsme „uhádali“, že si zavazadlo vezmeme do letadla nakonec. Přístup polské odbavovací stewartky nebo jak to napsat byl více než nepříjemný, přestože se anglicky celkem slušně domluvíme, drmolila tak, že jsme absolutně nechápali, o co jde a proč nám zavazadlo berou. Let s Ryanair si příště dost rozmyslíme.

 • barnyss napsal(a):

  Tak teď to není za 120,- Kč, ale od 120,- Kč (viděl jsem standardní sedadlo i za 240,- Kč). Samozřejmě, že ty za 120,- jsou brzy obsazené.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Hned při nákupu je pár za 60 Kč, obvykle jsou ale hned vyprodané.

 • Lucie napsal(a):

  V srpnu nás letělo 5 do Londýna – z toho 2 děti pod 16 let. Nejen že jsme seděli každý úplně jinde, ale i přes to, že u dětí bylo uvedeno datum narození, byly obě systémem posazeny k nouzovým východům, což není kvůli věku možné. Takže trochu nedomyšlené… Dospělí si rádi místa vyměnili, ale stejně…

 • lenka-spendlikova napsal(a):

  Letěli jsme s Ryanair 2. 7. Praha-Řím a seděli v řadě. Bylo nás pět.

 • Petra napsal(a):

  Dnes s Ryanair z Prahy do Říma a jsme posazení ob řadu za sebe..
  Zpátky 21.7. s Wizzair z Benátek do Prahy a jsme rozhozeni úplně, každý jinde..

  • lenka-spendlikova napsal(a):

   My jsme taky letěli Praha-Řím s Ryanair a seděli u sebe a zpět Neapol-Praha s Wizzair a pěkně v řadě vedle sebe. Jsme pětičlenná rodina, takže jsme za to byli rádi.

 • Vladimir napsal(a):

  Letím s Ryanairem 21.6.2017 a opravdu nám nepřidělili místa vedle sebe. Oni už neví, na čem vydělat. Co bude příště? Platba za použití WC během letu? Dostanou mých 120 Kč za místo, ale ztrácí mé sympatie a přízeň.

 • Renata napsal(a):

  Po tomhle článku jsem byla zvědavá, co jaká sedadla nám budou přidělena. Úmyslně jsem nedělala check-in hned první možný den, ale 24 hodin jsem si počkala. A výsledek z toho jsou sedadla – 2C, 3C, 4C a 16C (řada u exitu). Všechna tato sedadla jsou označena jako lepší, takže za mě vcelku spokojenost 🙂

 • Monika napsal(a):

  S Ryanairem sme leteli ve ctyrech v lednu a cestu tam sme sedeli vsichni uplne jinde, cestu zpatky tri lidi vedle sebe a poslednimimo. Kdyz jsem letela na zacatkukvetna, tak jame leteli ve dvou a pouze zpatecni cestu sme sedeli vedle sebe. Takze pro me rozesazovani zadna novinka..myslim, ze je to docela fuk, jediny, co mi vadi, tak middle seat, ktery vychytam uplne vzdy 😬

 • Jana napsal(a):

  Ja mám strach z létání a kdyby se cokoli stalo chci sedět se svým mužem, takže já si ty sedadla před 14 dny raději zaplatila a je pravda,že přišla skupinka s dětmi a byly tam chvíli zmatky, než se usadili.

 • Jana napsal(a):

  Mi se to stálo cestou z bergama.i když jsem si zaplatila místo. ….bylo mi vážně trapné nevyhovet mamince s dvěmi malými detickami.ten 7 lety chlapeček měl sedět vpředu letadla maminka vzadu.bál se plakal.vyhověla jsem jim.jistě. a podotýkám ze to bylo v prosinci ještě před rozesazovanim.ryanair by měl přihlédnout k malým dětem!!!

 • Clouseau napsal(a):

  Včera CheckIn EasyJet a pohromadě.

 • Filip napsal(a):

  Potvrzuji. Letenky na čtvrtek 1.6. do Milána, poloprázdné letadlo a 12 řad od sebe. Dokoupil jsem sedadlo vedle a vše je o.k.
  Bohužel odbavení 4 dny předem platí i u zaplacených sedadel, protože dodnes nemám palubní lístky, tak snad zítra, abych nemusel škemrat na hotelu, abych si mohl vytisknou lístek na zpáteční cestu.

 • Audit napsal(a):

  Při nastupování jsem zažil, že část cestujících po rozhození v letadle nastupovala vpředu a část zezadu. Jenom jeden měl však letenky v mobilní aplikaci a nastal zmatek. Letušky nevěděli, jak to řešit, tak si vystačili z odpovědi na otázku kam letíte.
  My jsme to řešili naskenováním letenek do mobilu každého cestujícího – samozřejmě smart.

 • ulba@centrum.cz napsal(a):

  Easyjet checkin před dny a vše v normálu sedíme vedle sebe 😉

 • Petr napsal(a):

  Potvrzuji. 18. května jsem letěl dvakrát (ve dvou) a musel jsem „přikupovat místo“, abychom seděli vedle sebe.

 • Barbora napsal(a):

  My jsme letěli v pátek z Korfu a bylo porozsazovane celé letadlo. Před odletem jsme si zahráli škatule škatule hejbejte se a nakonec všichni byli spokojení 😊

 • terez napsal(a):

  Ja letela minuly tyden do Rima s Ryanair a rozesadilo nas to pres cele letadlo. Kdyz jsem to pak chtela dokoupit u sebe, tak uz to neslo. Jasne, na kratke lety to muze byt jedno, ale je to proste hazeni klacku pod nohy cestujicim. Na palube se pak chtel kazdy prohazovat s kazdym a byl tam pekny zmatek..

 • Michal napsal(a):

  Uz to nekdo z vas v posledni dobe osobne zazil? Letel jsem s Ryanairem naposled 7.5. (Bari-Benatky) a checkin nas posadil jeste normalne vedle sebe.

  • Lucie napsal(a):

   Já letěla v minulém týdnu 3x a vždy nás rozsadili.

  • jezisek napsal(a):

   Minuly tyden, Praha – Bergamo – Trapani – Bratislava. Vsude nas rozsadili, sice jen o par rad, ale preci. Jeste ze se clovek s ostatnimi cestujicimi vzdy domluvi 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *