Poradna
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
  • Kristýna Liptáková napsal(a):

    Dobrý den, poslední přímý let s easyjet na Mallorcu se letos ukazuje 5.10.Je možné, že ještě nějaký termíny na říjen přidají?

    • Kristýna napsal(a):

      Myslím z Prahy

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, spíše ne, easyJet obvykle v říjnu s linkou na zimu končí.

  • Jana Vozábová napsal(a):

    Dobrý den, nemohu se dostat na své rezervace u easy jet a ryanair na lety, které mám zakoupené přes pelikána. U easy jet inzerují, že je možné se odbavit online již 30 dní před odletem, což je momentálně asi 20 dní. Je možné, že mě to neukáže rezervace do doby 24 hodin před odletem nebo tam rezervace nejsou a i přes potvrzení o zaplacení se prodej neuskutečnil? Nebo je to tím, že je to přes přeprodejce a půjde to až 24 hodin před odletem? Děkuji za odpověď

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, v potvrzení od Pelikáne je potřeba najít správné rezervační kódy, pro každou aerolinku bude jiný, u easyjet se dostanete do rezervace jen načtením kódu a příjmení. U Ryanair si musíte založit účet a rezervaci si do účtu načíst.

  • Jitka napsal(a):

    Dobrý den, Honzo,
    chtěla bych poprosit o radu ohledně letenek na Kypr na přelomu října/listopadu, ideálně z Bratislavy do Paphos. Letěli bychom s Ryaniar, ale zatím mají zveřejněné zpáteční lety jen do 2.11.2025, tak mě zajímá, jestli myslíte, že pozdější lety ještě Ryanair přidá nebo se př. v zimě z Bratislavy na Kypr nelétá? A pak ještě dotaz ohledně ceny letenek, jestli máte zkušenost, že budou spíš levnější/dražší…..prostě jestli ještě vyčkávat nebo naopak koupit co nejdřív.
    Moc děkuji a taky velké díky za Vaši vstřícnost a rady nám, cestovatelům 🙂 – díky!
    Pěkný den!

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, Ryanair z Bratislavou obvykle dlouho vyjednává a lety přidává déle, než z ostatních letišť, takže bych ještě počkal, jak to dopadne.

    • Honza napsal(a):

      Co se týče ceny, tak akce se objevují tak 2-3 měsíce před odletem, kolem přelomu října a listopadu z důvodu svátku, změny letového řádu a prízdnin je potřeba počítat s vyšší cenou.

    • Stanislav Mlejnek napsal(a):

      Dobrý den, rád bych se zeptal na doporučení. Termin 02/2026, Finské Oulu.. Jsme z Liberce. Letiště? Společnost? Dva dospělí. Zavazadla jen do kabiny. Ideálně bez přestupu. Předem moc děkuji za váš čas.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, bohžel tam toho moc nelétá, takže z Prahy jedině s přestupem s Lufthansou přes Frankfurt/Mnichov, nebo pak s Finnair přes Helsinki.

    • Jitka napsal(a):

      Honzo, moc moc děkuji za odpověď! Pěkný den!

    • Honza napsal(a):

      Není zač, mějte se 🙂

  • Radek napsal(a):

    Dobrý den, dne 23.6.jsme letěli z Brna do Malagy s Ryanair, let FR3365. Do cílové destinace jsme doletěli více jak 3hodiny po plánovaném příletu (mám foto příletové cedule z Malagy). Přes stránky Ryanair podána žádost, zamitnuta s odůvodněním Přerušení bylo způsobeno omezením řízení letového provozu, které jsme nemohli nijak ovlivnit. To je ale nesmysl, do letadla jsme nastoupili včas, ale byla závada na dveřích. Sháněli technika, ten byl do hodiny ready, ale pak se přes 2 hodinky čekalo na jeho schváleni z Dublinu, aby mohl začít opravovat…po více jak třech hodinách po čase pravidelného odletu bylo letadlo připraveno, ale kvůli silnému provozu nad Itálii nás pustili až za cca 15minut….u žádosti na portále Ryanair není žádná možnost vyjádření….co teď s tím? Nebo to předat nějaké firmě, co tyto žádosti za provizi vyřizuje? Poradíte prosím? Děkuji Radek

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, podle Flightradardu váš let přistál v 17:37, měl přistát ve 14:40, je to tak na hraně a pokud má Ryanair jen jedinou záminku, kdy ho nepustili letový dispečeři právě třeba jen těch 15 min, kdy museli čekat na přidělení kapacity, tak jsou prakticky v právu a nárok na vyplacení nebude.

  • Jana Lahovská napsal(a):

    Dobrý den,
    potřebuji spojit cestování po jižní Americe s návštěvou v Paraguay. Doporučili byste mi kam nejlépe nejdříve letět. Neboť letenky přímo do Paraguay nejsou přímé a jsou hodně drahé. Např. letět nejdříve do Bolivie, Chile apod. Mohla bych se na Vás obrátit s vyhledáním letenek . Doba cestování např. v délce 3 týdnů, ideálně od října 2025 do února 2026. Dále kdy začít vyhledávat?
    předem děkuji

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den,
      poslední dobou se toho moc akčního do J Ameriky neobjevuje. Paraguay se objevuje hodně málo, Chile nebo Bolívie sem tam. Ideálně tak počkat na akci, až se bude dát zkombinovat open-jaw letenka s příletem a odletem z jiného letiště.

  • Eva Marešová napsal(a):

    Dobrý den, máme zakoupené 2 letenky na odlet z Barcelony do Prahy dne 16/9/2025 od cestovky Vueling a chtěli bychom let přeložit na 25.8.2025. Prosím o info jak přebukovat nebo stornovat let. Děkuji

    • Zdeněk napsal(a):

      Ahoj Honzo, prosím potřebuji informací o podpalubním zavazadlem na Sv.Migel máme u vás zaplacené letenky 5.9. jaká je přibližně cena 20 kg zavazadla děkuji Zdeněk

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, od jaké aerolinky to byla letenka? Pokud se přihlásíte do rezervace tak je tam vždy cena zavazadla zobrazena.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, je potřeba se přihlásit do rezervace a v ní přímo upravit let. Bude tam poplatek za změnu i rozdíl v ceně.

  • Světla napsal(a):

    Ahoj Honzo,
    dnes jsem si koupila letenku na Krétu s Wizzair a chci se zeptat jak je to s koupí sedadla.Počkat a koupit při odbavení nebo koupit přímo s letenkou.Sedadla stála 19 euro při cestě tam i zpět .

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, buď rovnou s nákupem nebo pak odbavit a případně přesadit.

  • Lucie napsal(a):

    Dobry den, letos na podzim měsíc říjen až listopad 22 dni chceme letět na Kostariku nebo Malajsii či Zanzibar. Mate nějaké typy na levné letenky ? 2x dosp. A 2x dítě 8 a 12 let. Moc dekuju

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, zatím bych s nákupem nespěchal, na podzim se budou určitě objevovat zajímavé tarify, nejlevnější letenky budou kolem 10-11 000 Kč s Condorem z Prahy a se Scoot z Vídně.

    • Helena napsal(a):

      Dobrý den, za jakou nejnižší cenu se dá sehnal letenka z Prahy do Malagy na konec září až ŕíjen?

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, ceny startují kolem 2 000 Kč za zpáteční letenku.

  • Marcela Hošková napsal(a):

    Zdravím, Honzo. Chystáme se v únoru na Maledivy. Doporučíte nám, prosím, kdy a kde nakoupit nejvýhodnější letenky? Již jsme byli 2x s Flydubai (let 1782) a zase bychom chtěli co nejdelší čas přestupu v Dubai. Nebo čas na jiné město s přestupem (Abu Dabi atd.)? Ještě bych se ráda zeptala, jestli je problém, když si nechávám nový pas, jestli vadí jiné č. pasu při koupi letenky a jiné při letu? Děkuji. Marcela

    • Natálie napsal(a):

      Dobrý večer,

      prosím, chtěla bych koupit letenky do Říma ( tak abychom se mohli dostat ( 2x dospělé osoby ) i k moři třeba vlakem, MHD a celkem rychle), tak jsem si říkala, že by bylo nejlepší letět z Prahy na letiště do Říma – letiště Fiumicino. Mám benefitní kartu s tučňákem a mám tam 7.082 bodů ( koeficient u Vás vidím 1:1.25 bodů). Volno máme od 21.6.2025 – 29.6.2025 ( ale chceme jet na 4 dny a 3 noci). Prosím o pomoc s letenky a postup jak mohu platit benefitními body, popřípadě jak doplatit poměrnou částku ( on-line) , která třeba nepokryje ty benefitní body. Nejlépe nějak levné, ať moc nemusíme doplácet. Předem děkuji.

      S pozdravem

      Natálie

    • Honza napsal(a):

      viz odpověď v mailu.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, většina aerolinek číslo pasu dnes při nákupu nevyžaduje. Na únor bych ještě počkal, určitě se akce objeví a právě u Etihad přes Abu Dhabí bych čekal nějakou zajímavou cenu.

  • Věra napsal(a):

    Dobrý den ,
    chtěla bych nezávislou odpověď . Zájezd do Burgasu zakoupen 4.11.2024 , odlet 21.6. v 6 hod ráno , pokyny k odletu – přesunutí odletu na 12:40 přes včasné zakoupení zájezdu . Navíc ještě v neděli bylo možno zakoupit letenky na ranní odlet v 6 hod . CK tvrdí , že vše je v pořádku a nedá se nic dělat . Je opravdu vše ok ? Příště bez CK . Děkuji za odpověď .

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, každá CK má v podmínkách že první i poslední den je určen na přesun z a do destinace. Pokud vám zasalali pokyny týden před odletem s novým časem odletu, tak je to dle zákona vpořádku.

  • Terezie napsal(a):

    Dobry den,
    nemate predstavu, kdy Ryanair vypise terminy letu od dubna 2026? Wizzair to ma az do rijna 2026.
    Dekuji.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, obvykle až v průběhu října.

  • Ondřej napsal(a):

    Ahoj,potřebuji info ohledně přednostního nástupu do letadla.Letíme s Ryanair na Korfu dospělá os. a děti 16,14 a 8 a mám zakoupené pro dospělého a dítě 16let dvě priority.Stačí tyto dvě priority aby nás pustili i s dětmi 14 a 8 let kdy musí cestovat v doprovodu osoby starší 16 let, nebo musí mít zakoupenou prioritku všichni cestující?Musí mít dítě nad 16 let souhlas rodiče když letí né s rodilým příslušníkem?

    • Honza napsal(a):

      Ahoj, jako Priority máte garantované místo na zavazadlo nahoře v binu, jiná výhoda tam není, takže můžete klidně jít s ostatními frontou non-priority, není to povinnost. A pokud je to po Schengenu, tak nikdo řešit nebude, zdali je nebo není to vaše dítě, to pak až případně kdyby byl nějaký problém na místě třeba v nemocnici, s policií apod. tak se vyplatí mít s sebou nějaký pamflet.

  • Lukáš napsal(a):

    Dobrý den,
    jen dotaz k nízkonákladovce VOLOTEA,při online check in jsem se ješte nesetkal s tím,že by společnost nechtěla zadat údaje z cestovního dokladu, máte podobné zkušenosti?
    Děkuji

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, ano je to normální, aeroinky ze Schengenu letící v rámci Schengenu obvykle údaje nepotřebují.

  • Maru napsal(a):

    Dobrý den,

    máme koupené letenky na Mallorcu začátkem září, letíme poprvé a trošku paranoidně se obáváme, že se let nenaplní. Netušíte jak je s případným zrušením letu ze strany aerolinky (Ryanair) – s jak velkým předstihem by dali vědět, případně jestli je nárok na nějakou kompenzaci?
    Moc díky!

    • Lukáš napsal(a):

      Zdravím, naposled co mi Ryanair zrušil let bylo to cca 3 dny předem ,jen se mě zeptali zda chci přebukovat let či peníze na zpět.
      Zvolil jsem druhou variantu a cca do 5 dní byl peníze na účtu.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, naplní, Ryanair má průměrnou obsazenout přes léto přes 95% a naplní tak jakýkoliv let…

  • Ilona Hojgrová napsal(a):

    Zdravím, potřebují doprovodit nezkušenou osobu s více dětmi až ke gatu, ve Vídni, předtím online odbavit zavazadla, , nám vizi koupit si letenku ( Rynair), projít tedy kontrolami s osobou, od gatu se vrátit ,tedy nenastoupit do letadla. Lze projít zpět bez problému.? Jaká je jiná možnost.? Děkuji.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, pokud je to starší osoba, vždy lze zajistit doprovod ke gate zdarma, ujme se ji pracovník a dovede ke gate. Jinak varianta, kterou popisujete je také možná, do letadla nemusíte nastoupit, pak normálně zase z odbaveného prostoru odejdete…

  • Marcela Zikova napsal(a):

    Dobrý den, chceme v únoru letět do Bangkoku a odtud na Phuket. Kde je výhodné nakoupit letenky? A v jakém měsíci je asi koupit? děkuji za tipy.
    Marcela.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, zatím bych počkal, ideální je koupit letenky jako open-jaw a mezi nimi pak dokoupit přelet, akce na zimu 2026 se začnou objevovat v průběhu léta.

  • Power napsal(a):

    Zdravím zkušené cestovatele! Máme koupené přímé letenky Praha Toronto a jak Air Canada v aplikaci, tak Letiště Praha hlásí doporučený příjezd na letiště 4 hodiny před odletem. Není to trochu přehnané? (zvlášť když budeme mít jen kabinové zavazadlo)
    Nazpátek už aplikace píše, že budou stačit 3 hodiny.

    • Power napsal(a):

      Ještě dodávám, že na New York v Praze jsou doporučeny jen 3 hodiny a to tam jsou různé pohovory a druhotné kontroly…

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, nikdy nejde o ten čas v kolik dorazíte na letiště (99% letů stihnete pokud budete na letišti hodinu před odletem), ale mít rezervu, kdyby se cokoliv stalo po cestě a to už je na každém, jakou zvolí, já za ty roky stejně počítám s příjezdem na letiště vždy 2h a párkrát mě to už zachránilo, 4h jsou zbytečně moc.

  • Romana napsal(a):

    Dobrý den, ještě mám dotaz, je lepší koupit letenku s odbaveným zavazadlem nebo si pak dokoupit při rezervaci letenky a ještě dají se při rezervaci a platbě rovnou zakoupit místa v letadle a případně jestli nevíte kolik stojí rezervace místa. Děkuji mockrát. Hezký den, Romana

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, zavazadlo se dá přikoupit kdykoliv do odletu nebo na checkinu. Místa se dají také předkoupit, ale British standardně nerosesazuje.

  • Soňa napsal(a):

    Dobrý večer Honzo, prosím Vás, koupila jsem letenky do Malagy přes Opodo, tím jsem se zavázala ke členství v Opodo Prime, členství jsem ještě nezaplatila a ani ho platit nechci, stále mi přicházejí upozornění z banky, že se mi Opodo snaží strhnout částku za členství, ale že nemám na kartě dostatečné množství peněz pro strhnutí částky, ať si navýším limit na kartě, aby mohla proběhnout transakce. Snažila jsem se členství zrušit na stránkách Opodo podle návodu na internetu, ale nejde mi to. Co se může stát, pokud to členství nezaplatím? Jak se můžu ze členství vyvázat, když jsem ho ještě neuhradila? Děkuji za pomoc. Soňa

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, pokud máte rezervaci letenek a přístup do ní, tak bych to neřešil, ono je to přestane po chvíli bavit, jediná možnost, jak to zrušit je přes Opodo.

  • Romana napsal(a):

    Dobrý den, v prosinci letíme do USA Charlotte, většinou letenky jsou přes Brithis, ale trošku mám strach z přestupu. Je to na Heathrow opravdu tak složité přestoupit? Přestupovala jsem vždy pouze v Mnichově nebo Franfurktu. A také jsem s nima nikdy neletěla vždy s Lufthansou. Poradíte jaká společnost je opravdu lepší? Lufthansa v termínu který potřebuji má dva přestupy a to se mi moc nechce. Díky moc za radu.

    • Milan napsal(a):

      Jestli jste zvládla přestoupit ve Frankfurtu, nebudete mít na Heathrow problém, nepřijde mi to tam o nic komplikovanější, vše je dobře značené.
      Co se aerolinek týče, Lufthansa a British Airways jsou v economy plus mínus stejné, a oboje horší než byly třeba před deseti lety. Vybral bych podle ceny, a jestli je cena stejná, pak podle trvání letu, počtu přestupů atd.

    • Honza napsal(a):

      Dobrý den, nic moc složitého to na Heahtrow není, jen vás mezi terminály přepravují autobusy, jednoduše dojdete ke dveřím se šipkou k terminálu a odtud dojedete busem do jiného terminálu, vždy se chodí přes bezpečnostní kontrolu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *