Skupiny létají s Honzou

Okolní letiště – odlet/přílet

10.11.2020 9:04 56 komentářů
Nabídka již není aktuální

CC0 Pixabay

Vzhledem k neustále se měnícím pravidlům se mění i pravidla pro odlety a přílety z/na okolní letiště.
 

Rakousko: Vídeň – Linz

Odlet i přílet na rakouská letiště je možný.

Odlet

Při cestě na letiště je potřeba cestovat bez zbytečných zastávek (přímá specifikace cesty bez zbytečných zastávek při cestě na letiště stanovena není).
Každý cestující (případně i řidič auta, které pasažéra veze) by měl mít vyplněný formulář o transitu dostupný zde.

Přílet

Po příletu ze zemí, které nejsou z hlediska Rakouska rizikové, je možné cestovat dále do ČR (pokud jste se nacházeli posledních 14 dní v některé z rizikových zemí z hlediska Rakouska je potřeba cestovat bezodkladně – viz níže).
Pokud přiletíte z některé z rizikových zemí, je potřeba vyplnit opět formulář o transitu, případně doložit způsob dopravy do ČR (jízdenka, rezervace parkování, apod.) a následně bezodkladně transitovat do ČR.
Příjezd do ČR se následně řídí pravidly českého semaforu, pokud přiletíte do Vídně ze země s nízkým rizikem (z hlediska ČR – zelená, žlutá), tak nic neřešíte. Pokud ze země s vysokým rizikem (červená) musíte mít před příletem vyplněný registrační formulář a do 5 dní podstoupit test na koronavirus. Pokud do 7 dní nedoložíte hygieně negativní test, nebo doložíte pozitivní test, hygiena rozhodne o karanténních opatřeních.

Slovensko: Bratislava

Transit přes Slovensko je možný při dodržení maximálního času 8h. Na letiště i z letiště je potřeba cestovat vlastním vozem a cestu absolvovat bez zastávky. Vzhledem k tomu, že z Bratislavy se aktuálně létá jen do Londýna (Dublin končí o víkendu), tak nemá cenu cestu na letiště rozebírat podrobněji.

Polsko: Wroclaw – Katowice – Krakow

Polsko cestující z Evropské unie prakticky neomezuje. Polsko pouze omezuje lety z určitých destinací.

Odlet

Na kterékoliv polské letiště je tak možné cestovat z ČR bez omezení.

Přílet

Přílet je možný ze všech zemí, ze kterých nejsou zakázané lety. Seznam těchto zemí najdete zde.
Příjezd do ČR se následně řídí pravidly českého semaforu, pokud přiletíte do Polska ze země s nízkým rizikem (z hlediska ČR – zelená, žlutá), tak nic neřešíte. Pokud ze země s vysokým rizikem (červená) musíte mít před příletem vyplněný registrační formulář a do 5 dní podstoupit test na koronavirus. Pokud do 7 dní nedoložíte hygieně negativní test, nebo doložíte pozitivní test, hygiena rozhodne o karanténních opatřeních.

Německo: Drážďany – Berlín – Mnichov

Největší komplikace z hlediska cestování může přinést odlet z některého z německých letišť. Nařízení v Německu jsou totiž přijímána jak na národní úrovni, tak na úrovni jednotlivých spolkových zemí.

Odlet

Zásadní problém je pak ve výkladu transitu, který je v Německu povolen. Transit je povolen jak na národní úrovni, tak spolkové – podmínkou je opustit spolkovou zemi. Na MZV se ihned po zavedení kontrol objevila informace, že cesta na letiště odletu nemůže být považována za transit. Tato informace ale už na webu MZV není. Zůstává ale stále třeba na webu konzulátu v Drážďanech. Nicméně přímo v nařízeních jednotlivých spolkových zemí nic takového uvedené není. Stejně tak je stále povolen příhraniční styk do 24h, kontroly tak prakticky neprobíhají, respektive nemají opodstatnění.

Přílet

Na rozdíl od odletu, s příletem do Německa problém není, transit do ČR je umožněn bez omezení.
Příjezd do ČR se následně řídí pravidly českého semaforu, pokud přiletíte do Německa ze země s nízkým rizikem (z hlediska ČR – zelená, žlutá), tak nic neřešíte. Pokud ze země s vysokým rizikem (červená) musíte mít před příletem vyplněný registrační formulář a do 5 dní podstoupit test na koronavirus. Pokud do 7 dní nedoložíte hygieně negativní test, nebo doložíte pozitivní test, hygiena rozhodne o karanténních opatřeních.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Filip napsal(a):

  Dobrý den. Prosím o radu. Pokud mám let z Mnichova do Punta Cana pres Madrid s Air Europa, jsou potřeba na cestu tam nějaké testy, PCR nebo antigeni? Dominikanska sama nic nevyzaduje. Děkuji za informaci.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, tam by to mělo jít i pro neočkovaného bez testu.

 • Vaduna napsal(a):

  Dobrý den🙂
  Chci se zeptat – pokud přiletím do Polska z červené oblasti, musím u nás do karantény?
  Předem děkuji🙂

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud nemáte očkování tak ano. Bere se pobyt alespoň 12h za posledních 14 dní.

 • Petra napsal(a):

  Dobrý den. Letíme z Turecka na letiště Lipsko a následně autem zpět do ČR. Máme testy, ale delegát chce nějaké registrace do německa ten formulář chce adresu v německu. Přijezdové formuláře do ČR máme. Prosím o radu máme s sebou děti at není na letišti problém. S delegátem není řeč je nepříjemný. děkuji za Vaši radu.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, Němci by je vyžadovat pro transit neměli, každopádně, pokud je vypníte třeba s bydlištem na letišti pro klid delegáta nebo pracovníku na odletu, tak je to asi nejvhodnější řešení.

 • Katrin napsal(a):

  Dobrý den,
  15.7. letim s dětmi ze Soluně do Berlína ( tranzit) a následně autem do ČR. Budu mít certifikát o očkováni, děti antigen testy a příjezdový formulář do ČR. Podle mého zjišťování není potřeba žádných formulářů o tranzitu do Německa, je to tak? Děkuji moc!

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne, nic dalšího potřeba není.

 • Zuzana napsal(a):

  Dobrý den, chceme 1.7 odledet z Polska do Burgasu. Jsou potřeba v Polsku k odletu dokládat testy na covid? A při cestě zpět? Dekuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud budete PL jen transferovat tak není potřeba aktuálně nic pro cestu tam a zřejmě od zítra ani zpět (BG by mělo jít do zelené).

  • Zuzana napsal(a):

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě doplním, že v PL by se jednalo o přespání před odletem. Po příletu zpět okamžitý transfer do ČR

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, cestou tam je potřeba test – AG pro vstup do Polska a podle aktualizovaných pravidel i pro Bulharsko (bez testu lze letět striktně jen z CZ letišť).

 • Maky napsal(a):

  Dobrý den, 20. 8. bychom měli jen na ibizu. Ale z Německa. Nejprve tedy z Prahy do Německa busem/vlakem, 2 noci ubytko a potom letadlem na ibizu. Zpátky už jen 1 noc. Jak to funguje s testy?

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, zatím to nemá cenu řešit, na konci srpna bude vše určitě jinak, doufejme že už komplet bez testu.

 • Tomáš napsal(a):

  Ahoj, 10.4. Se mám vracet z Baleárů do německa. Pochopil jsem správně že stačí negativní antigenní test, a že se v německu nemusím registrovat ani podstupovat karanténu? Děkuji

  • Tomáš napsal(a):

   Pro upřesnění, z Mallorky do Drážďan a pak hned vlakem do ČR

  • Honza napsal(a):

   Registraci bych udělal, na karanténu platí výjimka okamžitého transferu.

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, v tomto případě se bere přílet do Německa jako cílová země, takže registrace by být měla.

 • František napsal(a):

  Dobrý den, ..
  14.4.2021 mám odletět z Mnichova do Cancúnu (přes Lisabon). Je to reálné?

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, TAP linku z Prahy rozlétal, létá se ale čt/so/ne, pokud je odlet 14.4. tak bude potřeba asi posunout odlet.

 • Zdeněk napsal(a):

  Dobrý den 4..dubna 2021 máme odletět z Mnichova na Maledivy. Budou už otevřené hranice pro transfer? Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, to teď nikdo bohužel netuší, kdybych si měl tipnout, řekl bych že spíše ne.

 • Hana napsal(a):

  Zdravim, info z vlastni zkusenosti: vcera jsme odletali z Vidne pres Franfurt do Mexika. Vse probehlo bez problemu, na hranicich chteli videt letenky a negativni test. Na letisti ve Vidni je zajimal test a registrace do Mexika, to je vsechno. V Nemecku jen letenku chteli videt.

  • Honza napsal(a):

   Super, díky za info!

 • Kristyna napsal(a):

  Dobrý den,

  prosím Vás, 14.3. mám vyzvedávat v Mnichově na letišti svého muže, který letí z Venezuely. Je to možné, pustí mě? Předem děkuji za odpověď. Zdraví K.H.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, podle některých informací by to mělo být možné, ideálně ale nejprve ověřit na velvyslanectví, počítat s případnými kolonami a mít připravené dokumenty.

 • Marcel napsal(a):

  Dobrý den,
  jaké jsou aktuální podmínky pro přechod hranic z Česka do Německa, pokud jedu osobním vozem na letiště v Berlíně, kde navazuje můj odlet do Španělska? Díky.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, na odlet se nedostanete, podle aktuálních pravidel vás přes hranice nepustí.

 • Tereza napsal(a):

  Dobrý den,
  chtěli bychom první týden v březnu letět z Frankfurtu na Tenerife, jaké jsou podmínky pro vstup do Německa, když pojedeme vlakem do Norimberka, kde nás rodinný přítel vyzvedne a doveze rovnou na letiště ve Frankfurtu?
  Moc děkuji za odpověď.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, mělo by to stále být považováno za transfer, test budete s sebou mít tak jako tak kvůli Kanárům…

 • Lenka napsal(a):

  dobrý den,
  snoubenec z Kuby poletí přes Zurich, tam je zapotřebí pouze negativní test PCR, další mezipřistání Frankfurt, konečná destinace Praha, bude potřebovat transitní vizum, nebo jiný doklad na frankfurtské letiště ?? Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Vzhledem k tomu že vstupí do Schengenu ve Švýcarsku, tak by nemělo Německo pak na transfer požadovat cokoliv dalšího.

 • Lucie napsal(a):

  Dobrý den, v Únoru odlítám do Kanady a budu muset přestupovat v Německu. Je třeba jen test na covid trvající 48 hodin nebo je třeba i jiný formulář? A dále se chci zeptat , jestli zpátky je třeba též test na covid trvající 8 hodin?.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, nejprve je potřeba spadat do výjimek v Kanadě tak, aby vás tam pustili, na přestup v Německu pak potřeba test není. Zpět je možné udělat test až po příletu.

 • Jan napsal(a):

  Dobrý den, v sobotu odlétám z Mnichovského letiště přes Madrid do Dominikánské republiky. Do Mnichova pojedeme autem. Chápu dobře, že nemusím mít test ani vyplněný formulář při vstupu do Německa a ani při návratu do Německa ? Děkuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano mělo by to tak být, obecně je totiž možnosti i v Německu podstoupit test do 48h od příjezdu z rizikové země což se vás vlastně týká cestou tam i zpět a navíc ještě tranzitujete.

 • Eliska napsal(a):

  Dobry den, mam letenky na 20.2. z Berlína do Egypta, testy mit budu, je zapotřebí ještě vstupní formulář do Německa i Egypta? Dekuji

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, do Německa ne, ten pro tranzit potřeba není, do Egypta je potřeba test a také prohlášení.

 • Lenka napsal(a):

  1.ledna 2021 chci letět z polského letiště na Island. Jaké jsou podminky pro vstup do Polska a zpět?Jedna se o tranzit?Děkuji.

  • Honza napsal(a):

   Ano, bez omezení.

 • Martina napsal(a):

  Prosím vás když poletím z Mnichova na Zanzibar a pojedu na letiště do Mnichova autem, to tam nechám musím mít test? Bylo to bráno za tranzit, dokonce sem volala před týdnem na ambasádu v Německu. Mám v tom zmatek protože mě lidi píši, že cesta na letiště se nebere jako tranzit. Dekuju

  • Honza napsal(a):

   Bohužel každý tvrdí něco jiného, ale snad by to jako tranzit mělo být bráno.

 • Lida napsal(a):

  Dobry den, je mozne vyzvednuti znameho na letisti v Mnichove? (Bez testu, bez karanteny, bez registrace) Bude to hodnoceno jako tranzit? Po vyzvednuti se ihned vracime do CR, automobilem. Staci pri pripadne kontrole na hranicich jako doklad ucelu cesty napr. Palubni listek osoby co prileta? Predem moc dekuji.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý dne, ano mělo bys to být možné.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *