Skupiny létají s Honzou

Okolní letiště – odlet/přílet

10.11.2020 9:04 18 komentářů
Nabídka již není aktuální

CC0 Pixabay

Vzhledem k neustále se měnícím pravidlům se mění i pravidla pro odlety a přílety z/na okolní letiště.
 

Rakousko: Vídeň – Linz

Odlet i přílet na rakouská letiště je možný.

Odlet

Při cestě na letiště je potřeba cestovat bez zbytečných zastávek (přímá specifikace cesty bez zbytečných zastávek při cestě na letiště stanovena není).
Každý cestující (případně i řidič auta, které pasažéra veze) by měl mít vyplněný formulář o transitu dostupný zde.

Přílet

Po příletu ze zemí, které nejsou z hlediska Rakouska rizikové, je možné cestovat dále do ČR (pokud jste se nacházeli posledních 14 dní v některé z rizikových zemí z hlediska Rakouska je potřeba cestovat bezodkladně – viz níže).
Pokud přiletíte z některé z rizikových zemí, je potřeba vyplnit opět formulář o transitu, případně doložit způsob dopravy do ČR (jízdenka, rezervace parkování, apod.) a následně bezodkladně transitovat do ČR.
Příjezd do ČR se následně řídí pravidly českého semaforu, pokud přiletíte do Vídně ze země s nízkým rizikem (z hlediska ČR – zelená, žlutá), tak nic neřešíte. Pokud ze země s vysokým rizikem (červená) musíte mít před příletem vyplněný registrační formulář a do 5 dní podstoupit test na koronavirus. Pokud do 7 dní nedoložíte hygieně negativní test, nebo doložíte pozitivní test, hygiena rozhodne o karanténních opatřeních.

Slovensko: Bratislava

Transit přes Slovensko je možný při dodržení maximálního času 8h. Na letiště i z letiště je potřeba cestovat vlastním vozem a cestu absolvovat bez zastávky. Vzhledem k tomu, že z Bratislavy se aktuálně létá jen do Londýna (Dublin končí o víkendu), tak nemá cenu cestu na letiště rozebírat podrobněji.

Polsko: Wroclaw – Katowice – Krakow

Polsko cestující z Evropské unie prakticky neomezuje. Polsko pouze omezuje lety z určitých destinací.

Odlet

Na kterékoliv polské letiště je tak možné cestovat z ČR bez omezení.

Přílet

Přílet je možný ze všech zemí, ze kterých nejsou zakázané lety. Seznam těchto zemí najdete zde.
Příjezd do ČR se následně řídí pravidly českého semaforu, pokud přiletíte do Polska ze země s nízkým rizikem (z hlediska ČR – zelená, žlutá), tak nic neřešíte. Pokud ze země s vysokým rizikem (červená) musíte mít před příletem vyplněný registrační formulář a do 5 dní podstoupit test na koronavirus. Pokud do 7 dní nedoložíte hygieně negativní test, nebo doložíte pozitivní test, hygiena rozhodne o karanténních opatřeních.

Německo: Drážďany – Berlín – Mnichov

Největší komplikace z hlediska cestování může přinést odlet z některého z německých letišť. Nařízení v Německu jsou totiž přijímána jak na národní úrovni, tak na úrovni jednotlivých spolkových zemí.

Odlet

Zásadní problém je pak ve výkladu transitu, který je v Německu povolen. Transit je povolen jak na národní úrovni, tak spolkové – podmínkou je opustit spolkovou zemi. Na MZV se ihned po zavedení kontrol objevila informace, že cesta na letiště odletu nemůže být považována za transit. Tato informace ale už na webu MZV není. Zůstává ale stále třeba na webu konzulátu v Drážďanech. Nicméně přímo v nařízeních jednotlivých spolkových zemí nic takového uvedené není. Stejně tak je stále povolen příhraniční styk do 24h, kontroly tak prakticky neprobíhají, respektive nemají opodstatnění.

Přílet

Na rozdíl od odletu, s příletem do Německa problém není, transit do ČR je umožněn bez omezení.
Příjezd do ČR se následně řídí pravidly českého semaforu, pokud přiletíte do Německa ze země s nízkým rizikem (z hlediska ČR – zelená, žlutá), tak nic neřešíte. Pokud ze země s vysokým rizikem (červená) musíte mít před příletem vyplněný registrační formulář a do 5 dní podstoupit test na koronavirus. Pokud do 7 dní nedoložíte hygieně negativní test, nebo doložíte pozitivní test, hygiena rozhodne o karanténních opatřeních.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Lenka napsal(a):

  1.ledna 2021 chci letět z polského letiště na Island. Jaké jsou podminky pro vstup do Polska a zpět?Jedna se o tranzit?Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, bez omezení.

 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Prosím vás když poletím z Mnichova na Zanzibar a pojedu na letiště do Mnichova autem, to tam nechám musím mít test? Bylo to bráno za tranzit, dokonce sem volala před týdnem na ambasádu v Německu. Mám v tom zmatek protože mě lidi píši, že cesta na letiště se nebere jako tranzit. Dekuju

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Bohužel každý tvrdí něco jiného, ale snad by to jako tranzit mělo být bráno.

 • Profilový obrázek
  Lida napsal(a):

  Dobry den, je mozne vyzvednuti znameho na letisti v Mnichove? (Bez testu, bez karanteny, bez registrace) Bude to hodnoceno jako tranzit? Po vyzvednuti se ihned vracime do CR, automobilem. Staci pri pripadne kontrole na hranicich jako doklad ucelu cesty napr. Palubni listek osoby co prileta? Predem moc dekuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý dne, ano mělo bys to být možné.

 • Profilový obrázek
  Mi,u napsal(a):

  Dobry den,
  Chtela bych letet 25.12. na Maledivy. Je potreba test tam i zpet nebo neni? Dekuji. A ktery oxtrov na snorchlovani je tam the best ?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, test je potřeba tam i zpět, ostrov poradí třeba někdo kdo má větší zkušenosti 🙂

 • Profilový obrázek
  Nikola napsal(a):

  Dobrý den, jak je to prosím s příletem do Krakowa z Portugalska a hned transfer do ČR? Test je potřeba doložit v ČR? Následný odlet zpět do Portugalska opět z Krakowa, je potřeba se prokazovat testem i na letišti? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, test je potřeba doložit až v ČR klidně z Portugalska nebo ho provést až v ČR, cestou tam nepotřebujete test nikde (pokud letíte na pevninu, na Azory nebo Madeiru test potřeba je).

 • Profilový obrázek
  Jiřina napsal(a):

  Dobry den.
  Mam na Vas prosbicku o radu.
  Chceme letet z Drazdan na Kanarske ostrovy. Pred odletem bychom se ubytivali pobliz letiste. Je to vubec mozne takhle provest a nebo za jakych podminek letet? Dekuji moc za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, není možné cestovat do Saska bez testu a přespat v hotelu, možné je to jen přímo při cestě na letiště.

 • Profilový obrázek
  Richard napsal(a):

  Dobrý den,
  chci odvézt člena rodiny na mnichovské letiště odkud bude pokračovat do další unijní země. Já se obratem vrátím do ČR.
  Jedná se u přestupu na letadlo o transfer? Jedná se u odvozu a návratu do ČR o transfer? A nemusím po pobytu cca 3 hodiny v Německu nastoupit karanténu? Moc děkuji dopředu.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano podle poseldních info se to považuje za transfer, i když na začátku byly ty informace trochu rozporuplné. Zpět v ČR test nepotřebujete, cesta do rizikových zemí je umožněna na 24h.

 • Profilový obrázek
  Pavel napsal(a):

  Dobrý den. Prosím jaké je Vaše doporučení k odletu na Kanárské ostrovy. Krakow nebo Praha? Děkuji 😊

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Praha – tam se toho moc vymyslet nedá – létá jen SmartWings s cenou obvykle přes 6 000 Kč. Levněji tedy s Krakowa s Ryanair nebo Wizz Air a Ryanair z Vídně…

 • Profilový obrázek
  Tomáš napsal(a):

  Dobrý den, jak je to prosím s letem do JAR? Pravděpodobně let z Prahy nebo Vídně s přestupem v Amsterdamu nebo Istanbulu. Nikde nemohu dohledat, zda-li musím mít na odlet do JAR test a jestli při cestě zpět musí být test / karanténa. Děkuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *