Skupiny létají s Honzou

Mapa Evropy – opatření pro návrat

2.6.2020 11:38 196 komentářů

Od 5.2.2021 je v platnosti nová mapa pro návrat do České republiky, se kterou jsou zavedena rovněž nová pravidla.
Od 5.4.2021 dochází k menší úpravě opatření.

Sdělení MZČR zde, celé znění zde.

Z opatření vyplývá, že pro hromadnou dopravu se nic nemění, pokud cestujete vlastní dopravou, u zelených států se nemění nic. U oranžových můžete provést test až po příjezdu (i antigenní). U červených zůstává povinnost pouze PCR testu po příjezdu, u tmavě červených zemí se nic nemění.
Pokud vám v zahraničí vyjde pozivtivní test, měli byste mít možnost do ČR přijet vlastní dopravou.

Opatření bylo ale jen doplněno několika novými odstavci, na které se odkazuje a není úplně jasné v jakých případech platí který odstavec, jakmile budu mít jasnější výklad, doplním.
 

Aktualizace: 12.4.2021
 
Státy jsou z hlediska ČR rozděleny na 4 skupiny podle barev:
 

Zelené státy

Cestující z těchto zemí mohou přijet bez jakýchkoliv omezení.
 

Oranžové státy

Cestující musí před příjezdem vyplnit příjezdový formulář a musí před vstupem do ČR disponovat antigenním (ne starší než 24 hodin) nebo PCR testem (ne starší než 72h od nástupu na cestu do ČR).
Pokud nepřijíždí cestující hromadnou dopravou, může provést test až po příjezdu do ČR do 5 dní (antigenní nebo PCR)
 

Červené státy

Cestující musí před příjezdem vyplnit příjezdový formulář a musí před vstupem do ČR disponovat antigenním (ne starší než 24 hodin) nebo PCR testem (ne starší než 72h od nástupu na cestu do ČR). Po příjezdu musí nejdéle do 5 dní předložit hygieně další negativní PCR test nebo podstoupit karanténu. Do výsledku testu je nutná samoizolace.
Pokud nepřijíždí cestující hromadnou dopravou, musí provést cestující pouze výše uvedený PCR test.
 

Tmavě červené státy

Cestující musí před příjezdem vyplnit příjezdový formulář a musí před vstupem do ČR disponovat PCR testem (ne starší než 72h od nástupu na cestu do ČR). Po příjezdu musí nejdříve 5. den podstoupit další PCR test nebo podstoupit karanténu. Do výsledku testu je nutná samoizolace.
! Pokud není v opatření chyba, nově by měl stačit i antigenní test pro přílet !
Test před příjezdem je potřeba i při cestování vlastní dopravou.


 
Mimo EU jsou v zelených státech: Austrálie, Jižní Korea, Nový Zeland, Singapur, Thajsko.
Pro Čechy platí zákaz cest do států: Botswana, Brazílie, Eswatini, JAR, Keňa, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Tanzanie (vč. Zanzibaru), Zambie a Zimbabwe.

Nejčastější otázky

Jak doložím vyplnění příjezdového formuláře?
Na základě vyplnění je dostupné potvrzení, které je při kontrole potřeba předložit v papírové nebo elektronické formě.
 
Jaké testy jsou uznávány?
Opatření požaduje pouze podmínku „akreditované laboratoře“, písemnou formu (lze i elektronicky) a 24h /72h před odletem do ČR. Neřeší se tak provedení testů nebo jejich spolehlivost, uznávány by tak budou testy ze všech států (do teď jen z EU). Pro vstup z oranžových a červených stačí antigenní, pro tmavě červenou je potřeba PCR test.
 
Jak je to s dětmi?
Děti do 5 let nemusí předkládat jakýkoliv test, ani se nemusí registrovat do příjezdového formuláře.
 
Na kolik hodin mohu vyjet bez nutnosti doložit test/příjezdový formulář?
Od povinností jsou osvobozeny cesty do 12 h.
 
Co pendleři a studenti?
Jsou ve výjimce, nemusí podstupovat test ani vyplňovat formulář.
 
Mají cizinci zákaz vstupu do ČR?
Opatření ohledně rozdělení zemí povoluje vstup všem cizincům z EU a zelených zemí mimo EU. Aktuálně ale omezuje vstup do CŘ na nezbytné cesty krizové opatření a to platí i na cizince z EU.
 
Platí povinnost nosit respirátor?
Ne, v médiích sice proběhla informace, že je po dobu samoizolace pro červené a tmavě červené státy povinnost respirátorů. V ochranném opatření je ale povolená také zdravotnická obličejový maska.
 
Můžu vyjít během samoizolace?
Ano, například na nákup, vyvenčit psa, do banky, můžete cestovat domů a další standardní výjimky.
 
Jak se určují barvy států?
Podle počtu případů na 100 000 obyvatel za 14 dní a míry pozitivních testů.

Zelená: do 25/100000 obyvatel + pozitivita do 4%, přidávají se vybrané země mimo EU

Oranžová: do 50/100000 obyvatel + pozitivita nad 4% nebo 25-150/100000 obyvatel + pozitivita do 4%

Červená: 50-150/100000 obyvatel + pozitivita nad 4% nebo 150-500/100000 obyvatel

Tmavě červená: 500+/100000 obyvatel, země s komunitním šířením nového koronaviru, všechny ostatní země, které nespadají do jiných kategorií

 
Mají cestující s CK/CA výjimku?
Ano, MZV bude stanovovat seznam zemí/regionů, ze kterých není potřeba podstupovat při cestě s CK test/registrovat se do příjezdového formuláře tkzb. „cestovatelské bubliny“. K 5.2.2021 ale žádná taková země stanovena nebyla.
 
Mohu cestovat do ČR pokud jsem prodělal COVID bez omezení?
Pozor změna! MZV uvedlo, že došlo k dodatečnému upřesnění s MV a MZ a bod II. 5 h) nařízení se vztahuje na všechny, kteří nemoc prodělali (nikoliv tedy pouze případy „falešné“ pozitivity). Pokud jste tak v posledních 90 dnech prodělali nemoc, vstup do ČR máte volný odkudkoliv.
 
Existuje vzor lékařského potvrzení o prodělání nákazy Covid-19, aby bylo uznáno pro návrat do ČR bez nutnosti testů?
Lékařské potvrzení musí být vydáno v češtině a/nebo v angličtině (MZV doporučuje mít vedle české i anglickou verzi), a to lékařem působícím v ČR nebo EU. V potvrzení musí být uvedeny informace, které uvádí ochranné opatření. Letečtí dopravci jsou informováni, ale je to zcela nová věc, takže nelze vyloučit počáteční problémy. Lépe by tak bylo zajistit si alespoň antigenní test. Ochranné opatření zmiňuje písemnou formu, MZV doporučuje tištěnou formu, ač např. PDF v telefonu by mohlo být akceptovatelné také – ale z hygienických důvodů není vhodné, aby pracovník aerolinky a policisté sahali na cizí telefon davů lidí. Vyplnit příjezdový formulář není zatím nutné, ale o této povinnost se uvažuje.
 
Pustí mě do letadla bez testu?
Po přechodném období, které má končit 14.2.2021 nebude cestující, který nemá platný negativní test a vyplněný příjezdový formulář vpuštěn na palubu letadla.
 
Lze povinnost PCR testu po návratu do ČR nahradit 10ti denní karanténou bez absolvování testu?
MZV uvedlo, že dle autora ochranného opatření byla novým ochranným opatřením tato možnost výslovně zrušena. Tato možnost se tedy nenabízí.
 
Mohu cestovat do ČR jako občan ČR, pokud mám pozitivní test?
Ano, ale pouze vlastní dopravou.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Lenka napsal(a):

  Ahoj,jak je to kdyby jel Cech do SRN za rodinou pod 72hodin.Musi potom v cesku do karanteny?ikdyby mel negativni test.dekuji Lenka

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, musí si přivést antigenní test a pak v ČR podstoupit PCR test, do výsledku se izolovat, pokud je negativní tak karanténu nepotřebuje.

 • Profilový obrázek
  Eva napsal(a):

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, v sobotu 10.4.2021 letime z Tenerife do Vidně. Je potřeba pro let se společnosti Ryanar test na covid 19? Ve Vídni máme auto pro přejezd do ČR. Jaké jsou aktuální podmínky pro přílet do VIdně. Děkuji Eva

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, záleží co uvedete do příjezdového formu, pokud, že letíte z Kanárů, tak stačí antigenní test z Kanárů, pokud že jedete autem z Rakouska, tak PCR test do 5 dnů od příjezdu. Rakousko při tranzitu test nevyžaduje.

 • Profilový obrázek
  Milan napsal(a):

  Chtěl bych zakoupit letenky v avizované akci z Vídně na Krétu s Wizz, doba pobytu 4 dny. Co budu tedy potřebovat (pokud se situace nezmění) na tranzit skrz Rakousko, vpuštění do Řecka a návrat přes Rakousko domů?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, pro vstup do Řecka bude potřeba buď ukončené očkování nebo PCR test, pro cestu zpět předpokládám, že Řecko bude v sezóně oranžové, měl by tak stačit antigenní test. Pro transit z a na letiště test potřeba není.

 • Profilový obrázek
  Bozena Švarcová napsal(a):

  Nikde nemohu zjistit postup při letecké přepravě, po druhé vakciné na covid,musi být antigeni nebo PC test

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Každá země to má jinak… takže záleží na cílové destinaci.

 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Dobrý den,

  Mám letet na konci dubna na Kostariku. A nemůžu moc dohledat, jaké testu jsou potřeba. Napred jsem si myslela, ze na cestu tam (letím přes Nemecko) není nic potřeba. Ale logicky asi budou chtít něco do letadla Lufthansa). Zpet by měl být pcr na Kostarice a pak po návratu do CR. Víte někdo? Nejsem si uz ted ničím moc jista.

  Předem děkuji
  Martina

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Lufthansa aktuálně vyžaduje na přestup antigenní test, pro cestu zpět by měl nově také stačit antigenní, po příletu karanténa a PCR test.

 • Profilový obrázek
  Lol napsal(a):

  chybi nove zavedena kategorie černé – zakaz vycestovani,poruseni je brano jako prestoupeni protiepidemiologickych opatreni.Tanzanie atd.12 statu

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Jsou uvedeny přímo pod mapou.

 • Profilový obrázek
  Daniela napsal(a):

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat pokud cestující jede z mimo EU do ČR v rámci erasmu a má už měsíc pozitivní test, je nějaká výjimka pro studenty, abych mohla vycestovat do ČR? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud vám cestu povolí aerolinka, tak ČR nově musí přijímat i cestující s pozitivním testem.

 • Profilový obrázek
  Dagmar napsal(a):

  Dobrý den. 🙂 Dcera lítá v létě na Island za otcem. Dočetla jsem se,že by nemusela do karantény dokud ji je 16. S testy počítáme. Je možné,že dcera po příletu na Island opravdu nebude muset do karantény? Po návratu zatím je to v pořádku. Jen si nejsme jistí po příletu od nás . Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Island do léta zcela určitě upraví pravidla pro přílet, takže zatím bych to asi nijak neřešil..

 • Profilový obrázek
  Evelína napsal(a):

  Hezký den. Z čeho prosím vycházíte, když u tmavě červené píšete “ Pokud není v opatření chyba, nově by měl stačit i antigenní test pro přílet!”? Cestuji za pár dnů z Kostariky do ČR. Měl by mi tedy myslíte stačit jen antigen? Mockrát děkuji!! Evelína

  • Profilový obrázek
   Lol napsal(a):

   nebude,mime eu pokud to neni explicitne uvedeno je vse red.A bacha,radej si nastudujte podminky i aerolinii i tranzitu nebo cilovky,pokud se nevravite do PRG ale treba Vidne.CZ to je to posledni co mne zajima,protoze litam z Vidne.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano nově by měl stačit antigen podle infa v opatření.

 • Profilový obrázek
  Pavel napsal(a):

  Dobrý den, chci se optat jak je to s testem na protilátky s certifikaci i mezinárodní lze to použit i místo PCR či antigenu nebo ze jsem někdy predtim nemoc prodělal? Diky za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, každý stát to má jinak a určuje si svoje pravidla, pro ČR protilátky uznávány nejsou.

 • Profilový obrázek
  Ondřej napsal(a):

  Dobrý den, jak je to prosím aktuálně s přestupy v červených zemích, je nutné absolvovat v ČR karanténu a nechat si udělat do 5ti dni PCR test? Konkrétně se jedná o cestu z Aruby (nikde jsem nenašel do jaké kategorie tento malý stát spadá) přes Nizozemsko do ČR. Pochopitelně před odletem podstoupíne PCR test, ale nevím, zda po přestupu v Amsterdamu (červené zemi) bude v ČR potřeba podstoupit test znovu?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, letíte z tmavě červené země, takže potřebujete PCR test před odletem po příletu do ČR 5 dní karanténa a zase PCR test. Přestup v Nizozemsku na tom nic nemění.

 • Profilový obrázek
  Patrik napsal(a):

  Dobrý den, od jaké doby je Mallorca červená, myslím že do nedávna byla oranžová a PCR test po příjezdu nebyl potřeba. Nebo se jedná o vaší chybu? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jednoduše na této mapě jde vybarvovat jenom podle států, z hlediska návratu do ČR je Mallorca oranžová.

 • Profilový obrázek
  Bohuslava napsal(a):

  Dobrý den, koncem května letíme s přítelem do Barcelony. Já jsem očkovaná. Budu i tak muset podstoupit testy před cestou nebo stačí certifikát o očkování?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, zatím ano, ESP ještě nepřijímá očkování namísto PCR testů.

 • Profilový obrázek
  Eva napsal(a):

  Dobrý den, mám v plánu se koupit letenku pro dva do Mexika od 10.4- 24.4,přez jaké země smím letět?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, aktuálně to jde stále přes Německo, létá se pak často také AMS (test) nebo CDG, případně přes Istanbul.

 • Profilový obrázek
  Petra napsal(a):

  Dobrý den, odlet z Vídně do Dubaje s Emirates, je nutný PCR test s výjimkou dítěte 11let? Další test na letišti v Dubaji je nutný? Jak je to prosím potom s návratem do Vídně? A jaká je věková hranice testování pro děti při návratu. Předem děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Rakousko není na seznamu UAE zemí, ze kterých je potřeba podstupovat další test po příletu, na odletu potřebujete PCR test, děti do 12 let ne.
   Pro návrat potřebujete PCR test pro přejezd do ČR, z letiště ve Vídni budete tranzitovat do ČR, na hranici mohou kontrolovat zdali máte test ze země, kterou vyplníte jako odletovou do příjezdového formuláře. Následuje 5 dní karantény a pak zase test.

 • Profilový obrázek
  Stanislav Walek napsal(a):

  Zdravím, jsem senior nad 80.let, který je už 2x očkovány. V rámci akčních cen jsem si koupil na den 20.března letenku z Madridu do DR Punta Cana. Návrat 10.4 do Madridu. Na cestu do Madridu si chci koupit letenku 19.3 Praha-Madrid s mezipřistaním asi ve Frankfurtu. Na letišti Madrid počkám asi 12h. na let do DR. Při zpáteční cestě se v Madridu zdržím několik dnů prohlídkou města a pak letím zpět z dalším mezipřistáním v Paříži. A navíc jsem ze severomoravského kraje takže potřebují se do Prahy dostat s dalším dokumentem.? Děkuji Standa

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, určitě to teďka nejde z Prahy přes Frankfurt do Madridu – Lufthansa nás bere jako stát mimo Schengen, takže přestupy v Německu směr Schengen možné nejsou. Ideálně tak třeba letět přímo z Vídně, Iberia linku do Vídně létá. Očkování automaticky bohužel neznamená, že nejsou potřeba testy, přístup k očkování má každý stát jiný a zrovna teď je to každý týden jinak..

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď ohledně Grenoble. Dneska na mě vyskočil ještě přímý let do Marseille. A potom tedy zase do Grenoble vlakem. Co říkáte na tuto variantu? Nevím, jestli nekoukám špatně, protože mi to přijde nějak moc levné.
  Ještě jednou děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Marseille se létá až od 29.3. pokud tak letíte až po tomto datu tak to bude určitě kratší varianta. Ceny u Ryanair jsou standardně kolem pětistovky v jednom směru.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, moc prosím o radu. Jaký je nejjednodušší způsob, jak se dostat z ČR do Grenoble a potom i zpátky? Dříve byly přímé lety do Lyonu, ale teď už jsou jen s přestupem. Koukala jsem i na variantu letět do Ženevy a z té jet potom vlakem. S těmi všemi testy je to teď hodně komplikované a nevím, jaká varianta bude nejvhodnější.
  Předem moc děkuji za radu.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, letecky jedině přes Paříž s AF, případně pak letět jen do Paříže s AF nebo ČSA a pak TGV do Grenoble, časově to vyjde oboje hodně podobně. Jiná bližší linka aktuálně není v nabídce.

 • Profilový obrázek
  Eva napsal(a):

  Dobrý den, pokud v této době do Egypta vycestuje cizinec, egypťan, žijící ale na území ČR, pustí ho zpět do ČR po dovolené? Samozřejmě s patřičnými testy. Má zde však jen povolení bydlet a pracovat. Nemohu si vzpomenout na název toho dokumentu…. Děkuji předem za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano s povolením pracovat by to neměl být problém.

 • Profilový obrázek
  Petra napsal(a):

  Potřebuju radu.. Snažím se dostat ze Španělska domů (Barcelona ideálně) a mám možnost letět přes Amstrdam do Prahy nebo rovnou z Barcelony do Vídně. Jenže v Amstrdamu po mně chtějí 10ti denní karanténu i když tam mám mít 40 minutový přestup. Tomu fakt nerozumím. Ve vídni taky karanténa a nevím jestli mi dovolí odjet do ČR a zavřít se až tam. Budu ráda za jakékoliv info 🙂 Díky moc!!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, přes Amsterdam je potřeba max 72h starý PCR test a max 4h starý antigenní. Přes Vídeň bude stačit jen PCR.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *