Letiště Londýn - Luton (LTN) - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Letiště Londýn – Luton (LTN)

5.4.2019 10:44

Letiště Luton leží u stejnojmenného městečka severně od Londýna. Je jedním ze šesti londýnských letišť a aktuálně je jeho čtvrté největší. Na letiště míří buď dovolenkové charterové lety, nebo lety nízkonákladových leteckých společností.

Letiště Luton v číslech

 • Vzdálenost do Lutonu: 9 km
 • Vzdálenost do Londýna: 55 km
 • Počet cestujících za rok: 16 500 000
 • Počet odletů denně: cca 150
 • Počet terminálů: 1
 • Počet drah: 1
 • Provoz letiště: nonstop

Letecké společnosti

Na letiště Luton nejčastěji létají letadla domácí aerolinky easyJet. Aerolinka odsud provozuje lety jak vnitrostátní, tak mezinárodní. Celkem z Lutonu provozuje asi 70 linek.

Druhé nejčastější letadla jsou od maďarské nízkonákladové společnosti Wizz Air, která odsud létá do přibližně 55 destinací, všechny linky jsou mezinárodního charakteru.

Poslední aerolinkou s větším počtem linek je irský Ryanair, dále odsud létá Vueling, Blue Air, El Al a další společnosti, které zajišťují především provoz charterových a letních linek.

Lety do Lutonu

Z Prahy se na letiště Luton dostaneme pouze s aerolinkou Wizz Air, která sem létá každý den. Let trvá přibližně 2 hodiny a aerolinka nabízí letenky za ceny už od 700 Kč, spíše ale počítejme s cenou od 1 000 Kč.

Na letiště Luton se dostaneme také z okolních letišť. S Wizz Air se sem dostaneme z Bratislavy, Popradu, Košic, Krakowa, Katowic, Wroclawi a Budapešti. S easyJet pak z Berlína Schönefeldu, Mnichova, Krakowa, Vídně a Salzburgu.

Krakov
Londýn
978 Kč
Praha
Londýn
1 242 Kč
Vídeň
Londýn
1 819 Kč

Terminál – služby

Letiště Luton disponuje jen jedním terminálem. Na přílety i odlety se dostaneme z přízemí. Přímo naproti vchodu se nacházejí stanoviště bezpečnostní kontroly, vpravo přepážky check-in pro odevzdání zavazadel a vlevo je příchod od příletů. V příletové hale u pásů se zavazadly najdeme automaty na jízdenky na veřejnou dopravu do různých destinací.

Ve veřejné části letiště najdeme několik kaváren, provozovnu rychlého občerstvení, obchody s potravinami, bankomaty, směnárnu a toalety.

Za bezpečnostní kontrolou v duty free zóně letiště, kam se dostaneme po schodech do prvního patra, pak najdeme nespočet obchodů s občerstvením, oblečením, kosmetikou nebo suvenýry. K dispozici jsou zde také bankomaty, směnárna, modlitební místnost a toalety. Po příletu je nutné projít pasovou kontrolou.

Na celém letišti je k dispozici zdarma připojení k WiFi na 4 hodiny na jedno přihlášení, pro případ nouze můžou cestující použít také tiskárnu (např. pro tisk zapomenutých palubních vstupenek).

Celé letiště je nekuřácké. Jediné místo, kde je možné kouřit, je vyhrazená plocha před vchodem do terminálu. Uvnitř letiště a nikde za bezpečnostní kontrolou není kouření povoleno. Zákaz kouření platí také pro elektronické cigarety.

Mapa terminálu

Zdroj obrázku: Oficiální stránky letiště Luton (https://www.london-luton.co.uk/inside-lla/map-of-inside-lla)

Přestup

Letiště má oddělenou příletovou a odletovou halu. Pro přestup je tak potřeba opustit neveřejnou část a znovu projít bezpečnostní kontrolou.

Doprava z letiště

Do centra Lutonu se můžeme dopravit autobusovou linkou A, která odjíždí od terminálu každých 15 minut, cesta zabere necelých 10 minut.

Pro cestu na vlakové nádraží zvolíme letištní Shuttle Bus, který nás odveze na stanici Luton Airport Parkway, odkud můžeme pokračovat vlakem na jih do Londýna (cca 40 minut), na letiště Gatwick (cca 75 minut) nebo až do Brightonu (cca 120 minut), případně na sever ve směru Leicester (cca 60 minut).

Levněji se co centra Londýna dostaneme autobusem. Jízdenky je nejlepší koupit předem, dají se ovšem koupit i v terminále nebo v automatu u výdeje zavazadel. Stanoviště autobusů se nachází před terminálem a jsou označeny písmeny (odjezdy autobusů jsou znázorněny na obrazovkách u východu). Autobusové linky z letiště provozují společnosti National Express a Green Line. Všechny autobusy končí na autobusovém nádraží Victoria Station v centru Londýna (určité spoje National Express jedou na stanici Paddington) a zastavují po cestě na několika různých zastávkách. Cesta až na konečnou zabere podle denní doby 1-1,5 hodiny. V denních hodinách odjíždějí autobusy obou společností každých 30 minut, v noci pak jednou za hodinu.

Okolní letiště

V okolí letiště Luton se nachází hned několik dalších letišť, které se nám mohou hodit při přestupování.

Londýn – Stansted (STN)
Nejbližším letištěm je Stansted, kam létají jak nízkonákladové společnosti, tak klasické aerolinky. Přímé spojení letišť zajišťuje autobusová linka National Express, která jezdí každých 30-60 minut a cesta jí zabere asi 1,5 hodiny. Hledat spojení s přestupem se nevyplatí.

Londýn – Heathrow (LHR)
Na hlavní londýnské letiště Heathrow, odkud odlétají lety do celého světa, se dostaneme z Lutonu opět autobusem National Express. Autobus jede přibližně každou hodinu a cesta mu trvá taktéž hodinu.

Londýn – Gatwick (LGW)
Londýnské letiště Gatwick je spojeno s Lutonem přímou vlakovou linkou Thameslink, na kterou se z letiště dostaneme letištním Shuttle Busem (viz doprava z letiště). Cesta s kombinací autobusu a vlaku přes centrum Londýna zabere asi 1 hodinu a 40 minut. Pokud nespěcháme, zpravidla levněji (a pomaleji) se dostaneme na Gatwick kombinací autobusu National Express do centra Londýna a následně metrem a vlakem.

Londýn – City (LCY)
Na městské letiště City, kam létají spíše menší letadla, se dostaneme kombinací autobusu do centra Londýna (viz doprava z letiště) a pokračovat budeme linkou Jubilee na stanici Channing Town, kde přestoupíme na linku DLR na letiště. Cesta zabere 1,5-2 hodiny.

Birmingham (BHX)
Letiště v Birminghamu spojuje s Lutonem opět přímá linka National Express. Autobus ojíždí z Lutonu každých 90 minut, cesta mu zabere lehce přes dvě hodiny.

Hotely u letiště

Ibis Budget Luton Airport
Ibis Budget Luton Airport je ideální levný hotel u letiště, pokud potřebujete jen přespat. Hotel má dobré hodnocení a disponuje klasickým komfortem. K hotelu se dá dojít pěšky po chodníku za asi 10 minut. Všechny jeho pokoje mají vlastní koupelnu, recepce je otevřená 24 hodin denně. Ceny pokojů začínají na 1200 Kč za noc, je možné si přiobjednat snídani.

Rezervace

Holiday Inn London Luton Airport
Holiday Inn London Luton Airport je standardní 3* hotel přímo u letiště. Má dobré hodnocení, disponuje vlastním fitness centrem, za příplatek podává snídaně. Je vzdálený rovněž asi 10 minut chůze z terminálu. Cena pokoje začíná na cca 2700 Kč za noc.

Rezervace

 

Parkování / půjčovna aut

Pro vysazení nebo nabrání někoho na letišti se nedá přijet autem až k terminálu. Nejblíže terminálu se dá zaparkovat v patrových garážích, odkud vede tunel přímo do terminálu. Zastavení na 30 minut vyjde na 8 liber, jeden den pak na 58 liber. Střednědobé parkoviště asi 10 minut chůze od terminálu nabízí možnost 15 minut parkování zdarma, jeden den vyjde na 32 liber. Dlouhodobé parkoviště dál od terminálu pak vyjde na 24 liber na den. Ušetřit se dá při rezervaci parkování online.

Na letišti je možné si zapůjčit auto od autopůjčoven Alamo, Avis, Budget, Easirent, Enterprise, Europcar, Goldcar, Green Motion, InterRent, Keddy a Sixt.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Pavel napsal(a):

  Potrebuji na letisti Luton papirovou letenku nebo staci ji ukazat na tabletu ,kdyz jsem si ji koupil pres internet?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Vždy potřebujete palubní vstupenku, buď vytištěnou nebo v mobilní aplikaci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *