Skupiny létají s Honzou

Wizz Air – nákup letenky, tarify, tipy

29.3.2019 12:22

U Wizz Air můžeme pořídit letenky za zlomek ceny klasických aerolinek. V tomto článku si projdeme, jak letenku u Wizz Air koupíme a na co si dát pozor.

Nákup letenky u Wizz Air

Nákup letenky je nejbezpečnější provést přímo z oficiální stránky Wizz Air. Lety vyhledáme zadáním trasy do vyhledávače na levé straně stránky. Vyhledávač nám nabídne pouze města, mezi kterými je provozován přímý let. Pokud nemáme představu o tom, kam chceme letět, Wizz Air nabízí vyhledávač letenek, který nám ukáže nejlevnější termíny ze zadaného odletového letiště do všech destinací. Stačí vybrat místo odletu a poté kliknout do pole místa příletu, kde vybereme „Kdekoliv“. Vyhledávač ale není natolik propracovaný, jako má třeba Ryanair. V případě, že si jsme jistí destinací, ale hledáme výhodný termín, stačí kliknout na „Flexibilní data“ pod oknem, kde zadáváme trasu. Ukáží se nám ceny ve všech termínech a vybírat tak můžeme takto.

Po zvolení termínu se nám ukáže okno se všemi lety mezi zvolenými místy. V liště nad zobrazenými lety si pak můžeme proklikávat okolní data pro hledání lepší ceny. Automaticky vidíme nejnižší cenu v +-3 dnech od zvoleného data. Systém nám nabídne cenu s nebo bez Wizz Air Discount klubu (informace o klubu a jeho výhodách naleznete zde ) a tři různé tarify.

Základní tarif

Tarif s nejnižší cenou zahrnuje pouze hrubý základ služeb. Kromě přemístění z bodu A do bodu B je v jeho ceně také malé příruční zavazadlo o rozměrech 40x30x20 cm a online odbavení (zadání údajů o cestujících do systému pro získání palubních vstupenek) zdarma 48 hodin před odletem každého z letů (nenechte se zmást místními časy, např. při odletu z Londýna v pátek v 18:00 místního času se půjde kvůli časovému posunu odbavit ve středu v 19:00 středoevropského času – je to stále 48 hodin předem). Sedadlo nám bude přiděleno při odbavení zdarma. Wizz Air cestující rozsazuje, při zvolení sedadel zdarma tak nebude skupina sedět pohromadě.

Všechny další služby jsou za příplatek. Ceny příplatkových služeb se liší let od letu, na některých letech můžou být za pakatel, jindy za ně utratíme mnohem více. Každopádně nikdy není nutné si tyto služby přikupovat (ani sedadlo), přestože na nás bude rezervační systém neustále tlačit a nabízet nám je. Pro nejnižší cenu je potřeba odolat nátlaku a všechny nabídky odmítat.

Tarif Wizz Go

V dražším tarifu Wizz Go máme zahrnuto spoustu služeb navíc. V ceně dražšího tarifu je malé příruční zavazadlo 40x30x20 cm, velké příruční zavazadlo 55x40x23 cm, odbavené zavazadlo do 20 kg, přednostní nástup do letadla, výběr sedadla (kterékoliv kromě předních řad a sedadel s větším prostorem pro nohy), online odbavení 30 dní před odletem a přednostní odbavení na letišti. Obecně se dá říct, že se Wizz Go vyplatí více, než kdybychom si jednotlivé služby navolili sami do základního tarifu. Pokud ale všechny služby nepotřebujeme (byť jen jednu z nich), vyzkoušíme zkusmo navolit příplatkové služby do základního tarifu a konečnou cenu porovnat s tarifem Wizz Go, až poté zvolit výhodnější variantu.

Tarif Wizz Plus

Nejdražší tarif Wizz Plus zahrnuje všechny služby, které si při koupi letenky můžete zvolit. Oproti Wizz Go je o cca 400-500 Kč dražší a se liší tím, že hmotnost odbaveného zavazadla je navýšena na 32 kg, můžeme si vybrat kterékoliv sedadlo (včetně těch s větším prostorem pro nohy), změnu letu a v případě, že nebudeme moci letět, nám Wizz Air vrátí peníze ve formě kreditu na další nákupy (bohužel ne na bankovní účet, platnost kreditů je omezena na 90 dní). Služba flexibility lze přikoupit také k základnímu nebo Go tarifu za 265 Kč. Opět platí, že pokud víme, že všechny služby nepotřebujeme, zkusíme si první naklikat naše požadavky do základního tarifu, až poté porovnáme cenu a koupíme levnější variantu.

Potřebuji více času na rozmyšlenou

Velkou výhodou, kterou Wizz Air nabízí, je uzamčení ceny. Využít se dá, např. pokud jsme našli opravdu výhodnou cenu a nechceme o ni přijít, protože třeba potřebujeme čas a chceme poradit s ostatními spolucestovateli. Cena je 80 Kč za osobu a let, přičemž se nám cena zablokuje na 48 hodin a rezervaci můžeme během toho času buď dokončit, nebo zrušit (nedokončit). Cena zůstane po celou dobu stejná. V případě nedokončení rezervace se poplatek za uzamčení ceny nevrací.

Dokončení nákupu letenek u Wizz Air

Po navolení všech služeb, které potřebujeme, budeme muset zadat do systému jména cestovatelů. Jména musíme zadat přesně, pozdější změny jsou jen za poplatek 45 EUR (cca 1 200 Kč) za jeden let, kromě drobných překlepů, které jsou opravovány zdarma. Poplatek je poměrně vysoký, proto si před změnou jména první ověřme, jestli nevyjde levněji koupit novou letenku.

Když si navolíme všechny služby, které potřebujeme, přejdeme k platbě. Stále budeme bombardováni nabídkami příplatkových služeb, které jsme do rezervace nepřidali. Pokud je nepotřebujeme, vždy najdeme tlačítko, kterým nabízenou službu odmítneme. Následně stačí zadat platební údaje a zda chceme platit převodem nebo kartou.

POZOR! Při platbě vždy zvolte původní měnu, ve které se Vám cena letenky zobrazuje. Pro lety z ČR v korunách, odlety např. z Vídně se nám budou zobrazovat v eurech apod. Wizz Air nám nabídne samozřejmě zaplatit letenky v jaké měně chceme, jeho přepočtový kurz je ale daleko nevýhodnější, než když zaplatíte v měně ukazované v ceně letenky. Banka, která platbu aerolince odešle, má zpravidla lepší kurz, než aerolinka.

Příklad: Kupoval jsem letenku z Prahy do Bari za 1 129 Kč, mohl jsem ji zaplatit takto v korunách, nebo ji zaplatit např. v eurech za 47,31 EUR. Aktuální kurz banky byl 26,3 Kč za euro. Po převedení na eura wizzovským kurzem by mi tak banka strhla 1 244 Kč, tedy o 115 Kč více, než při platbě v korunách. Stejně to funguje i obráceně při nákupu letenky s odletem např. z Vídně v eurech. U letenky se zobrazila cena 17,49 EUR, v aktuálním kurzu banky asi 460 Kč. Pokud bych chtěl platit v korunách přes Wizz Airem přepočtený kurz, zaplatil bych 491,33 Kč.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Markéta napsal(a):

  Dobrý den, chci se odbavit na let 27.7. v 8,10h z Prahy, už je méně než 48 před odletem,ale nenabízí mi to sedadla zdarma?! Změnili politiku nebo jiný problém?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, Wizz jsem odbavovala minulý týden a žádná změna není, vždy musí usadit automaticky zdarma.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli při základním tarifu s příručním zavazadlem 40x30x20cm mít unaveně malou tašku na doklady a mobilní telefon? Je toto možné a do jaké velikosti? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Minimálně přes gate je potřeba mít vše v rámci toho jednoho zavazadla.

 • Profilový obrázek
  Pavča napsal(a):

  Ahoj!
  Jdu pro radu.
  Měli jsme letět v polovině března do Říma.
  Min.tyden přišel od Wiz Air mail,že let byl zrušen.
  V mailu nabidli několik možností.
  Zvolili jsme možnost vrácení peněz.
  Vše dle návodu v mailu.
  Ale teď přišel stejný mail znovu.
  Na stránkách se mi jeví že hsem nic nezrusila:-(
  Prosim,nevíte jestli opravdu stačí jen k refundaci vyplnit mail?
  A kdy Wizz Air vrací peníze?
  Telefonicky se spojit lze pouze v aj.
  Diky

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, oni ty stránky wizzu občas trochu protestují, ideální je zavolat na neplacené tel., které je k tomu určeno, ale bohužel od odchodu Wizzu z Prahy tam už není čeština v nabídce: 225 850 035

 • Profilový obrázek
  Olga napsal(a):

  Dobrý den,
  už nevím, kam se o obrátit, protože jsme zkoušela hledat informace všude možně, včetně stránek Wizz air, ale marně. Nedávno nám Wizz zrušil let a částku 119,96 euro nám připsal na náš „Wizz účet“. Teď chceme se Wizz air letět znovu, udělali jsme rezervaci, ale v žádném momentě nám to nenabízelo možnost zaplatit z účtu Wizz air (částka za novou rezervaci je vyšší, než připsaný kredit, ale pokud vím má to jít doplatit platbou kartou). Ať se snažím proklikat na mém učtu kamkoliv, nikde mi nejde tento kredit 119 euro použít. Ani při tvorbě rezervace, ani když jdu přímo do účtu Wizz air. Prostě nic. Můžete mi prosím poradit, jak tyto peníze použít na platbu nových letenek? Aktuální rezervaci jsem nakonec zadala s platbou převodem na účet a čekám, jestli je nějaká možnost to vyřešit. Na Wizz air jsem psala, ale odpověď žádná.
  Děkuji moc.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, mělo by to být v posledním kroku, kdy se vybírá způsob platby, pokud ne tak dobít kredit alespoň v ceně té letenky a pak by to mělo jít, ale nezaručuju samozřejmě, dělal jsem to jen párkrát a mohlo se to od té doby už kolikrát změnit…

 • Profilový obrázek
  Linda Táboříková napsal(a):

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně nákupu letenek u Wizz Air na trase Gdaňsk-Tromso na říjen 2019. Původní cena letenky byla 89 zlotých, cena se postupně vyšplhala na 129 zlotých, bohužel jsem otálela s nákupem a cena se ve výsledku během 14 dní zvedla na 249 zlotých. Myslíte, že cena může zase výrazně spadnout a počkat s nákupem třeba 3 měsíce před odletem? Děkuji za radu. Linda

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, těžko se to odhaduje, obecně půjdou ceny letnek na březen ještě dolů, jestli to ale bude zrovna ve vašem termínu se bohužel nedá nijak předpovědět.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *