Ryanair - nákup letenky, tarify, tipy - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Ryanair – nákup letenky, tarify, tipy

28.1.2019 17:30

Letenky u Ryanair se dají pořídit za pár korun. Kdo by odolal tak nízkým cenám? Nenechejte se nachytat a nezaplaťte zbytečně moc za služby, které nepotřebujete. Nákup letenky u Ryanair krok po kroku.

Typ letenky u Ryanair

Při výběru letenky si do vyhledávače na hlavní stránce Ryanair zvolíme letiště odletu a příletu. Zobrazí se nám pouze letiště, mezi kterými Ryanair provozuje přímé spojení, nebo spojení s garantovaným přestupem. Po výběru data odletu a příletu a zvolení věkové skladby cestujících (informace o cestování s dětmi naleznete zde) už zjistíte samotné ceny letenek s rozpětím +-2 dny. Okolní dny si můžeme libovolně proklikávat a hledat lepší cenu.

Letenku na zvolený let vybereme kliknutím na žlutý rámeček s cenou. Objeví se nám na výběr tři tarify, ve kterých můžeme letenku koupit: Standardní, Plus a FlexiPlus. Jak dokončit nákup letenky se dozvíte na konci článku.

Standardní tarif

Standardní tarif od Ryanair zaručuje nejnižší cenu, za kterou můžete letenku získat. Zahrnuje vlastně jen samotnou službu přemístění z bodu A do bodu B a malé příruční zavazadlo o rozměrech 40x25x20 cm (více o zavazadlech u Ryanair zde). Všechny další služby jsou za dodatečný příplatek (není nutností si tyto služby přikupovat!). Odbavení letenek (zadání údajů do systému pro získání palubních vstupenek) je zdarma při provedení online, a to nejdříve 48 hodin před odletem (nenechte se zmást místními časy, např. při odletu z Londýna v pátek v 18:00 místního času se půjde kvůli časovému posunu odbavit ve středu v 19:00 středoevropského času, což je stále 48 hodin předem).

Při pokračování v nákupu nám systém okamžitě nabídne možnosti přikoupení zavazadel a přednostního nástupu. Pokud nám stačí jen to malé, které je v ceně, vybereme malé a pokračujeme dále. Možnostmi příplatkových služeb jsme u Ryanair přímo bombardováni, nyní přichází na řadu výběr sedadel. Nejnižší cena za sedadlo je 120 Kč, může se ale vyšplhat i přes 500 Kč. Výběr sedadla vám zajistí, že budete sedět jako skupina pohromadě, na sedadlech, na kterých chcete a navíc je vám umožněno odbavit si vaše letenky už 60 dní před odletem. Pokud za sedadlo připlácet nechceme, zůstává nám standardní čas na odbavení nejdříve 48 hodin před odletem každého letu (zpáteční let opět 48 hodin předem) s tím, že nám bude sedadlo zdarma přiděleno na některé ze zbylých míst (skupina ale bude sedět odděleně, Ryanair cestující bez přikoupeného sedadla rozděluje).

Dále si k rezervaci můžeme přikoupit velké odbavené zavazadlo do 20 kg, které poputuje do podpalubí (zpravidla za cenu 650 Kč za jeden směr, vyskytují se ale také slevové akce), Fast track u bezpečnostní kontroly, což je speciální kontrolní stanoviště bez front s prioritní kontrolou (vyplatí se hlavně, pokud máte málo času na přestup nebo víte, že dorazíte na letiště jen chvíli před odletem), cestovní pojištění a parkování (poslední dvě položky se většinou nevyplatí, výhodněji vyjde zařídit si pojištění přímo u vaší pojišťovny a parkování přímo na stránkách parkovišť). Nejlevněji vyjdou tyto příplatkové služby při nákupu hned při rezervaci, při pozdějším dokoupení jsou za vyšší cenu.

Tarif Plus

Zdánlivě výhodný tarif Plus v sobě zahrnuje kromě malého příručního zavazadla také druhé větší příruční zavazadlo a přednostní nástup do letadla (lze zakoupit ke standardnímu tarifu za cca 150 Kč), výběr standardního sedadla zdarma (v ceně 120 – 270 Kč) a odbavené zavazadlo do 20 Kg (v ceně 650 Kč). Vzhledem k tomu, že tarif Plus je u všech termínů o cca 1 050 Kč dražší než tarif Standard a získáme v něm služby v hodnotě 920 – 1 070 Kč (rozpětí podle výběru sedadla), je tarif Plus dražší nebo minimálně stejně drahý jako tarif Standard s ručně navolenými příplatkovými službami. Tarif Plus se proto nevyplatí, přestože zahrnuje „služby zdarma“.

Tarif FlexiPlus

Nejdražší prodávané letenky u Ryanair jsou letenky FlexiPlus. Ty jsou výhodné snad jen pro cestující, kteří potřebují flexibilitu v datu a čase letu. Zahrnuje dvě příruční zavazadla, přednostní nástup do letadla, výběr jakéhokoliv sedadla, Fast Track u bezpečnostních kontrol, odbavení letenek na letišti zdarma (jinak je odbavení na letišti za poplatek 55 EUR) a flexibilní letenky včetně změny destinace zdarma, pokud změnu učiníte v den odletu. Pokud změnu provedete dříve, nebude Vám sice účtován poplatek za změnu letu, budete ale muset doplatit rozdíl v ceně původní a nové letenky. Tarif FlexiPlus je specifický a jeho výhodnost nelze přímo určit, jelikož změnu letu lze udělat za poplatek 35 EUR + rozdíl v ceně letenky (ta může být velice různá). FlexiPlus je tak jediným tarifem, u kterého je toto možné „zdarma“.

Dokončení nákupu letenek u Ryanair

Ať už jste koupili letenku v jakémkoliv tarifu, dokončení nákupu platbou je vždy stejné. Pokud jste to ještě neprovedli, je nutné se přihlásit k účtu Ryanair (případně se nově registrovat). Poté je potřeba vyplnit jméno cestujícího (změny jména kromě malých překlepů jsou za poplatek 115 EUR), případně ještě vybrat pojištění a nakonec zvolit typ platby (platební kartou nebo přes PayPal). Po vyplnění údajů se platba odešle a letenku máte rezervovanou.

Tip: Pokud nakupujete letenku ze zahraničního letiště v cizí měně s českou kartou (např. z Vídně v eurech), vypněte si automatický přepočet kurzu na české koruny. Kurz od Ryanair je velice nevýhodný. Jak to udělat se dočtete zde.

Udělal jsem při rezervaci chybu

Co dělat, když při rezervaci letenek u Ryanair udělám chybu? Pokud se jedná o překlep ve jméně, ten je možné zdarma opravit přes online chat Ryanairu nebo jeho telefonické centrum. Změna celého jména je za výše zmíněný poplatek 115 EUR za jeden směr. První se ale raději podívejte, jestli za lepší cenu nevyjde koupit letenku úplně novou.

Pokud jsme udělali chybu při výběru data letu, času odletu nebo celkově v destinaci, kam chceme letět, je potřeba jednat rychle. Při takovýchto chybách dovoluje Ryanair opravu data, času i destinace zdarma. Jedině ale pokud k nápravě dojde do 48 hodin od provedení rezervace, poté už jen za vysoký poplatek (až 65 EUR za jednu letenku, opět je lepší se první podívat, jestli nevyjde levněji letenka nová). Změnu provedeme po kliknutí ve zvolené rezervaci na Správa rezervací. Změna do 48 hodin je bez poplatku, pouze za doplatek rozdílu ceny letenky. Při přerezervaci na levnější letenku se přeplatek nevrací.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  P. Prokopová napsal(a):

  Dobrý den, zarezerovala jsem si letenky od Ryanair 18.11. Rezervace je potvrzená, ale neobdržela jsem žádný e-mail a v bankovnictví je platba pouze v blokaci. Nevíte, v čem je problém? Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, email mohl spadnout do spamu nebo se nekde zatoulat, pokud vidite rezervaci po prihlaseni do uctu, je to ok.

 • Profilový obrázek
  Barbora napsal(a):

  Dobrý den,
  Včera jsem zakoupila letenku Praha-Barcelona za 1448,- přes portál Pelikán. Dnes mi byl ze zmíněného portálu poslat e-mail o doplazit. Společnost Ryanair se rozhodla letenku zdražit o 600,-
  Je to možné? Můžou toto udělat?
  Děkuji za odpověď
  Bára

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, žádný prodejce neprodává letenku u Ryanair online, takže bohužel se to stává, je to na vás, klidně ale můžete pořídit letenku přímo na http://www.ryanair.com kde bude levnější.

 • Profilový obrázek
  Eva napsal(a):

  Dobrý den. Poradíte mi prosím … koupila jsem 2 zpáteční letenky Praha – Barcelona přes Ryanair, při rezervaci mi bylo nabídnut pojištění pro případ storna (asi za 1000 Kč pro obě letenky). Koupila jsem i toto pojištění. Nyní nastala situace, že nemůžeme odletět a já potřebuji pojištění uplatnit. Bohužel nemohu nikdy najít jak. Ryanair mi neodpovídá na emaily, pojistnou smlouvu také nikde nevidím. Mám jen u rezervace napsaná čísla pojistek. Nevíte, jak mohu postupovat?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, myslím, že mají Axu tak se obrátit přímo tam, jinak vždy je to pouze ze zdravotních důvodů…

 • Profilový obrázek
  Martin napsal(a):

  Dobrý den, myslel jsem že obejdu pravidla a koupil jsem si letenku pro 16+ i kdyz mi je jeste 15.. letim podle letenky sám, ale jinak jedeme velká skupupina lidí..
  jde to jestě nejak zmenit? abych letel s nima podle predpisu, protoze jinak mi nedaji check in pokud se nemýlím?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano jde to změnit na online chatu, kde vás přiřadí i ke skupině.

 • Profilový obrázek
  Renáta napsal(a):

  Dobrý den, jedeme poprvé dvě letecky a po výběru letenky se nabízí možnost 1) 1 malé palubní zavazadlo a 2) přednostní nástup do letadla a 2 palubní zavazadla. Když máme každá batůžek a jedno palubní zav. můžeme dát u jedné letenky 1) a u druhé 2) abychom ušetřily? Děkuji za odpověď. PS: po náhodném sedadle je možné se poté v letadle přesadit?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano je možné u jednoho cestujícího pouze základ a u druhého Priority. Možné přesadit se je, ale je možné, že už nebudou levnější místa…

 • Profilový obrázek
  Pavla napsal(a):

  Dobry den chtěla bych se zeptat koupili jsme letenky pro mě a sestry,nejmladší je 12 let jenomže jsme udělali chybu ve věkové skupině.Koupili jsme dětskou 2-12 let. Mysleli jsme ze je to 12 let včetně. Teď nám nejde odbavit on-line.Musime koupit novou letenku nebo jak postupovat ? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, napište na online chat a věkovou kategorii Vám opraví.

 • Profilový obrázek
  Iveta napsal(a):

  Prosím , kolik by stál pejsek 3kg jako příruční zavazadlo do Bulharska.Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, záleží vždy u jaké aerolinky, viz tento přehled.

 • Profilový obrázek
  Dana napsal(a):

  Dobrý den,
  mám u Ryanair koupenou letenku + odbavené zavazadlo do 20kg. Chtěla bych si ještě přidat zavazadlo (balík s vozíkem 80 x 40 x 10 / cca 10 kg). Systém mě nepustí – ještě není termín online check-in.
  Chci se zeptat, zda je doobjednání možné a za kolik.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, vzhledem k rozměrům je potřeba přikoupit další 20kg zavazadlo…

 • Profilový obrázek
  Numen napsal(a):

  Dobry den,mám koupene letenky u spol.ryanair kde jsem si prikoupil zavazadlo 20kg (tam i zpět) ale na bording pasu zavazadla nejsou? V interiari byly zobrazeny .Mám je tedy rezervovane?děkuji M

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, Ryanair na palubní vstupenku přikoupená odbavené zavazadla neuvádí, v systému na letišti je ale mít budou.

 • Profilový obrázek
  Andrea napsal(a):

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na službu přikoupení lístků na autobus z letiště. Chtěla bych vědět, jestli to musím řešit přes stránky Ryanair nebo to lze řešit přímo na letišti v Londýně, popř. jak dlouho dopředu to musím řešit.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud letíte na Stansted, tak nejrychlejší je StanstedExpress, čím dříve nakoupíte, tím levněji. Na první pohled je sice dražší, obvykle se ale pak cenám autobusu hodně přiblíží.
   https://www.stanstedexpress.com/

 • Profilový obrázek
  ŠÁRKA napsal(a):

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli se platí za skládací kočárek(golfky)?nebo se musi předem rezervovat jako zavazadlo? Lemalátenky jsme objednaly online..malá má 2,5roku.Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kočárek je v ceně, dojdete s ním na checkin, kde ho necháte označit a odevzdáte u schodů do letadla, najdete ho zpět u schodů nebo pak na pásu.

 • Profilový obrázek
  Šárka napsal(a):

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli jde zrušit rezervovany let?vrati mi peníze?děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne pouze za poplatek, se kterým se to obvykle nevyplatí řešit.

 • Profilový obrázek
  Markéta napsal(a):

  Dobry den př zakoupeni letenky standard budu platit ještě za odbavení?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne, odbavíte se online přes internet, vždy 48 hodin před odletem.

 • Profilový obrázek
  Pavlína napsal(a):

  Dobrý den, je možné u Ryanair při nákupu letenek z Prahy do Athén, kdy je přestup v Bergamu, koupit obě letenky v rámci jedné rezervace? A kde popř. tuto možnost najít. A jak by to pak bylo se zavazadly? Přikupuji si větší kabinové za 150Kč v obou letech nebo pak jen jednou pro oba lety? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud to Ryanair nabízí vyloženě jako přestupní let tak se to chová jako u klasických aerolinek, takže to kupujete najednou a služby platí pro oba lety.

 • Profilový obrázek
  Machalová napsal(a):

  Právě jsem se odbavovala se čtyřmi svými studenty (na jednom účtu), 24 hodin před odletem a bohužel, letenky zdarma nebyly. Nepustilo nás to, pouze za podmínky, že jsme si sedadla přikoupili. Vyšla nás sedačka 200 Kč jeden směr (Praha-Dublin).

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano byly, bohužel jste se nechala Ryanair nachytat, stačí nabídku sedačky ignorovat, pro zpáteční let to jde opět 48 hodin před odletem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *