Kypr otevírá 9.června - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Kypr otevírá 9.června

29.5.2020 12:01 17 komentářů

CC0 Pixabay

Letiště na Kypru zveřejnila informace o otevření tamních letišť.
 

Kypr se rozhodl otevřít svá letiště a to asi zatím s nejsložitějšími pravidly. Země Evropy rozdělil do tří kategorií – kategorii A s nejnižším výskytem koronaviru, kategorii B s vyšším výskytem koronaviru a ostatní země.
 
Kategorie A: Řecko, Malta, Bulharsko, Norsko, Rakousko, Finsko, Slovinsko, Maďarsko, Izrael, Dánsko, Německo, Slovensko, Lotyšsko
Kategorie B: Švýcarsko, Polsko, Rumunsko, Chorvatsko, Estonsko a Česko
 
Rozdělení je provedené na základě počtu výskytu, aktivních případů a počtu testů – což v této kombinaci rozhodilo země řekněme asi jako taháním z klobouku.
 
Do 9.6.2020 nesmí přiletět let ze žádné z výše uvedených ani dalších zemí s výjimkami jako repatriační lety apod.
V termínu 9.6.2020 – 19.6.2020 může dorazit do země kdokoliv ze zemí kategorie A a B pouze s testem ne starším než 72 hodin.
V termínu od 20.6.2020 nebude potřebovat jakýkoliv pasažér při cestě ze zemí kategorie A test, ze země B ano.
 
V informaci na webu letišť je doslova uvedeno: „whoever arrives from the countries included both categories“ a „any passenger arriving from countries belonging in Category A“, nařízení se tak vztahují čistě k zemi, ze které je let provozován, což znamená neuvěřitelný zmatek.
 
Pro příklad – 15.5.2020 Estonsko, Lotyšsko a Litva otevřely hranice pro volný pohyb mezi sebou. Kdokoliv s trvalým bydlištěm v jedné z těchto baltských zemí tak může cestovat do té další. Když se podíváme na kategorie tak Lotyšsko je v kategorii A, Estonsko v kategorii B, Litva není ani v jedné. Pokud tak někdo z Litvy poletí třeba z Rigy, měl by být od 20.6.2020 do země vpuštěn bez testu, ačkoliv se jeho země nedostala ani do jedné z kategorií A a B. Zásadní otázka pak je, jak se k případné kontrole postaví kontrola na hranicích, respektive jak se třeba na letišti v Larnace (kde neplatí Schengen a všichni jsou z letadla na stejnou kontrolu) podaří rozdělit cestující ze zemí A vs B.
Vzhledem k plánovanému otevření hranic od 15.6.2020 nás zřejmě podobné zmatky čekají rovněž. Wizz Air bude létat na Kypr z Vídně už od poloviny června, SmartWings pak pláunují linku z Prahy spustit na začátku července, Cyprus Airways zatím obnovu linky v plánu nemá.
 
Info z letiště: najdete zde.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Václav napsal(a):

  Ahoj, tak už nás před chvílí zařadili zpět do B kategorie. Platí to od 6.7., což je naneštěstí i můj den odletu z Vídně. Nevíte jak to tedy chodí, jestli vyžadují potvrzení – dokument prokazující trvalé bydliště v zemi A?

 • Profilový obrázek
  Renata napsal(a):

  Dobrý den,máme koupené letenky na Severní Kypr od 7.7.2020.Budeme moci odletět?Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je potřeba počkat, zdali se uvolní pravidla pro Turecko, zatím to vypadá že ne.

 • Profilový obrázek
  Lenka napsal(a):

  Jak je to tedy aktuálně? Smart Wings má letenky až od srpna. Před cestou na Kypr budou možná děti v Británii. Nebudou nám kvůli tomu dělat test? Čekala jsem, že se pravidla po 9. nebo 20.6. ustálí a pořád je zmatek. Pokud mám kombinaci letenek Praha Larnaka přes Vídeň, myslíte, že nás testovat nebudou? Termín odletu 13-14.7. Děkuju

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Přestup nevadí, Rakousko je na tom stejně jako ČR. Pokud budete mít děti předtím v UK, tak se nevyhnete karanténě v ČR (14 dní) stejně jako na Kypru.

 • Profilový obrázek
  Miluše S. napsal(a):

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak víte, že už jsme v kategorii A? Nikde jsem se ničeho takového nedočetla :/ Takže v tuhle chvíli už po mě Larnaca negativní covid 19 test chtít nebude?

 • Profilový obrázek
  Václav napsal(a):

  Už nás přesunuli do A kategorie, teď jen tam vydržet 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Snad jo 🙂

 • Profilový obrázek
  Radka Stárková napsal(a):

  Takže když poletím v období od 20.6.,jak zmiňuje příspěvek výše, tak bych měla být už v pohodě? Česká strana test na Covid, ani karanténu nepožaduje a už by ho po mě neměla chtít ani kyperská strana, chápu to dobře? Máme zatím zařízené jen ubytování na září, což je za dlouho a situace se do té doby může zlepšit i zhoršit, takže se s koupí letenky nechci unáhlit.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Jak to bude na kyperské straně je ještě potřeba počkat, pokud poletíte z ČR tak zatím ta povinnost testu tam je.

 • Profilový obrázek
  Václav napsal(a):

  Ahoj, z velvyslanectví mi odepsali, že rozhoduje předchozí pobyt a je třeba mít dokument prokazující trvalé bydliště v zemi A. „Pokud pouze přicestujete za účelem odletu, jste stále považován za osobu, která cestuje z kategorie B.“ Ale prý se možná do 20.6. do kategorie A přesuneme … Kdo ví :/

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Čili ještě větší zmatek 🙂

 • Profilový obrázek
  Petr Sebestik napsal(a):

  Ahoj, psal jsem na letiste v Larnace .. odepsali mi – It is not necessary to have test for covid 19 from 20th of June 🙂

 • Profilový obrázek
  Václav napsal(a):

  To je docela zajímavý nesmysl 🤔. Mám koupené letenky na 5.7. VIE-LCA, tak prosím informujte, kdo letíte v dřívějších termínech 🙂.

 • Profilový obrázek
  Luděk napsal(a):

  Takže pokud poletím z Vídně, tak budu bez testu?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Zřejmě ano.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *