Skupiny létají s Honzou

Kypr otevírá 9.června

29.5.2020 12:01 25 komentářů

CC0 Pixabay

Letiště na Kypru zveřejnila informace o otevření tamních letišť.
 

Kypr se rozhodl otevřít svá letiště a to asi zatím s nejsložitějšími pravidly. Země Evropy rozdělil do tří kategorií – kategorii A s nejnižším výskytem koronaviru, kategorii B s vyšším výskytem koronaviru a ostatní země.
 
Kategorie A: Řecko, Malta, Bulharsko, Norsko, Rakousko, Finsko, Slovinsko, Maďarsko, Izrael, Dánsko, Německo, Slovensko, Lotyšsko
Kategorie B: Švýcarsko, Polsko, Rumunsko, Chorvatsko, Estonsko a Česko
 
Rozdělení je provedené na základě počtu výskytu, aktivních případů a počtu testů – což v této kombinaci rozhodilo země řekněme asi jako taháním z klobouku.
 
Do 9.6.2020 nesmí přiletět let ze žádné z výše uvedených ani dalších zemí s výjimkami jako repatriační lety apod.
V termínu 9.6.2020 – 19.6.2020 může dorazit do země kdokoliv ze zemí kategorie A a B pouze s testem ne starším než 72 hodin.
V termínu od 20.6.2020 nebude potřebovat jakýkoliv pasažér při cestě ze zemí kategorie A test, ze země B ano.
 
V informaci na webu letišť je doslova uvedeno: „whoever arrives from the countries included both categories“ a „any passenger arriving from countries belonging in Category A“, nařízení se tak vztahují čistě k zemi, ze které je let provozován, což znamená neuvěřitelný zmatek.
 
Pro příklad – 15.5.2020 Estonsko, Lotyšsko a Litva otevřely hranice pro volný pohyb mezi sebou. Kdokoliv s trvalým bydlištěm v jedné z těchto baltských zemí tak může cestovat do té další. Když se podíváme na kategorie tak Lotyšsko je v kategorii A, Estonsko v kategorii B, Litva není ani v jedné. Pokud tak někdo z Litvy poletí třeba z Rigy, měl by být od 20.6.2020 do země vpuštěn bez testu, ačkoliv se jeho země nedostala ani do jedné z kategorií A a B. Zásadní otázka pak je, jak se k případné kontrole postaví kontrola na hranicích, respektive jak se třeba na letišti v Larnace (kde neplatí Schengen a všichni jsou z letadla na stejnou kontrolu) podaří rozdělit cestující ze zemí A vs B.
Vzhledem k plánovanému otevření hranic od 15.6.2020 nás zřejmě podobné zmatky čekají rovněž. Wizz Air bude létat na Kypr z Vídně už od poloviny června, SmartWings pak pláunují linku z Prahy spustit na začátku července, Cyprus Airways zatím obnovu linky v plánu nemá.
 
Info z letiště: najdete zde.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Lenka napsal(a):

  Měla jsem tam a zpět let s Austria airlines, ale zrušili mi část letu zpět. Takže můžu dostat peníze zpět a koupit letenky přes Air Serbia nebo LOT, letí o 1 nebo 2 dny dříve, jsou levnější, ale zdá se mi tam větší riziko, že nás budou testovat nebo že mi uletí navazující letadlo, na přestup je 1 h v Bělehradě. Nebo mohu dokoupit k té Austria airlines cestu zpět, pokud je to bezpečnější přes Rakousko. Vracet by ji v podstatě nemělo smysl, protože je její hodnota teď dvojnásobná. Bude to sice dražší varianta, ale bezpečnější. Chtěla jsem vědět, jestli máte nějaké nové informace o té cestě přes Srbsko. Nevím, jestli se neposune Srbsko do jiné kategorie a jestli to vadí, pokud je to jen transit. A jestli letadla čekají na navazující let, pokud jsou od jedné letecké společnosti. Děkuju za vysvětlení. L.

  • Honza napsal(a):

   Letadla obvykle nečekají, pokud by vám ale uletělo, aerolinka má povinnost vás do cílové destinace dopravit na vlastní náklady. Jinak u tranzitu nikdy nebyl problém nikde, i tam kam bylo zakázáno vycestovat, takže toho bych se nebál.

 • Lenka napsal(a):

  Ahoj, tak si to užijte, Václave, děkuju za zprávu. Mně zruší část letenky zpět, tak řeším, jestli nakoupit Praha- Larnaka 12.7.Air Serbia, jsou tam teď nepokoje a nárůst, nebo 13.7.LOT nebo si nechat Air Austria, protože zpáteční je levnější než jednosměnná. Poradíte, Honzo? Navíc mám problémy i s německým portálem ab-in-den-urlaub, mám 4x závaznou rezervaci na hotel, ačkoliv měla být stornovatelná a chtějí za vše stornopoplatky. 1x tam platbu mají, ale nekomunikují. Platba se vázala k objednávce, kteří vystornovali. Tak snad budeme mít kde spát. Děkuju za odpověď. Lenka

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, obecně jsem to moc nepochopil, ale pokud to máte u těch Austrian tak bych to asi nijak zvlášť neřešil.

 • Václav napsal(a):

  Ahoj. Nakonec po nás na letišti ve Vídni ani v Larnace nechtěli PCR testy, jen jsme ukázali na telefonu vyplněný cyprus flight pass. Nakoukli a vše. Testy jsme ale měli pro jistotu po ruce.

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, web letiště totiž tvrdí že záleží na letišti odletu, MZV zase na národnosti, takže asi proto nikdo nic neřešil…

 • Lenka napsal(a):

  Václave, dejte vědět, jak to dopadlo, já mám termín 14.7. zatím na to myslím Kypr nezareagoval, udělá to možná před naším odletem. Našim politikům je to jedno, protože české cestovky Kypr nenabízely. Mám hotel přes ab-in-den-urlaub.de a z nezávazných rezervací mi udělali 4 závazné, přitom jenom k jedné jsem poskytla údaje pro platbu a teď chtějí 3 x stornopoplatky. To bude letos zajímavé. Užijte si to, doufám, že to klapne.

 • Václav napsal(a):

  Ahoj, tak už nás před chvílí zařadili zpět do B kategorie. Platí to od 6.7., což je naneštěstí i můj den odletu z Vídně. Nevíte jak to tedy chodí, jestli vyžadují potvrzení – dokument prokazující trvalé bydliště v zemi A?

  • Honza napsal(a):

   Ahoj, bohužel jak je to v reálu netuším, jestli řeší zemi původu nebo odletové letiště se ty informace dost rozcházejí.

 • Renata napsal(a):

  Dobrý den,máme koupené letenky na Severní Kypr od 7.7.2020.Budeme moci odletět?Děkuji.

  • Honza napsal(a):

   Dobrý den, je potřeba počkat, zdali se uvolní pravidla pro Turecko, zatím to vypadá že ne.

 • Lenka napsal(a):

  Jak je to tedy aktuálně? Smart Wings má letenky až od srpna. Před cestou na Kypr budou možná děti v Británii. Nebudou nám kvůli tomu dělat test? Čekala jsem, že se pravidla po 9. nebo 20.6. ustálí a pořád je zmatek. Pokud mám kombinaci letenek Praha Larnaka přes Vídeň, myslíte, že nás testovat nebudou? Termín odletu 13-14.7. Děkuju

  • Honza napsal(a):

   Přestup nevadí, Rakousko je na tom stejně jako ČR. Pokud budete mít děti předtím v UK, tak se nevyhnete karanténě v ČR (14 dní) stejně jako na Kypru.

 • Miluše S. napsal(a):

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak víte, že už jsme v kategorii A? Nikde jsem se ničeho takového nedočetla :/ Takže v tuhle chvíli už po mě Larnaca negativní covid 19 test chtít nebude?

 • Václav napsal(a):

  Už nás přesunuli do A kategorie, teď jen tam vydržet 🙂

  • Honza napsal(a):

   Snad jo 🙂

 • Radka Stárková napsal(a):

  Takže když poletím v období od 20.6.,jak zmiňuje příspěvek výše, tak bych měla být už v pohodě? Česká strana test na Covid, ani karanténu nepožaduje a už by ho po mě neměla chtít ani kyperská strana, chápu to dobře? Máme zatím zařízené jen ubytování na září, což je za dlouho a situace se do té doby může zlepšit i zhoršit, takže se s koupí letenky nechci unáhlit.

  • Honza napsal(a):

   Jak to bude na kyperské straně je ještě potřeba počkat, pokud poletíte z ČR tak zatím ta povinnost testu tam je.

 • Václav napsal(a):

  Ahoj, z velvyslanectví mi odepsali, že rozhoduje předchozí pobyt a je třeba mít dokument prokazující trvalé bydliště v zemi A. „Pokud pouze přicestujete za účelem odletu, jste stále považován za osobu, která cestuje z kategorie B.“ Ale prý se možná do 20.6. do kategorie A přesuneme … Kdo ví :/

  • Honza napsal(a):

   Čili ještě větší zmatek 🙂

 • Petr Sebestik napsal(a):

  Ahoj, psal jsem na letiste v Larnace .. odepsali mi – It is not necessary to have test for covid 19 from 20th of June 🙂

 • Václav napsal(a):

  To je docela zajímavý nesmysl 🤔. Mám koupené letenky na 5.7. VIE-LCA, tak prosím informujte, kdo letíte v dřívějších termínech 🙂.

 • Luděk napsal(a):

  Takže pokud poletím z Vídně, tak budu bez testu?

  • Honza napsal(a):

   Zřejmě ano.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *