Kypr - Larnaca 2014 - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Kypr – Larnaca 2014

6.3.2014 11:33 1 komentář

Cena 1000 Kč za zpáteční letenku od Wizzair byla jasný signál k návštěvě Kypru. Výlet byl naplánován s odletem z Budapešti a návratem tamtéž na polovinu února 2014.

Cesta do Budapešti

Cesta do Budapešti z Pardubic je jednoduchá, stačí nastoupit do vlaku a o 6 hodin déle vystoupit na nádraží Budapešť-Keleti. Na cestu jsme se vydali prvním ranním vlakem v 6:41. Ze začátku cesta ubíhala poměrně rychle, hodně lidí jezdí mezi Brnem a Bratislavou, po přejetí maďarských hranic se ale vlak pěkně vleče. V některých maďarských stanicích se navíc rekonstruuje, takže je to o popojíždění a stání, tak i tak jsme dorazili do Budapešti asi o 20 minut dříve, než bylo v jízdním řádu:).
Následovala rychlá cesta do West-Endu (největší obchoďák v Budapešti) na jídlo a metrem na konečnou, kde se přestoupí na bus 200E směr letiště. Na konečné metra je obchoďák KOKI, kde se dá v Tescu nakoupit nějaké jídlo na cestu.

Let do Larnaky

Na budapešťském letišti je výhodou Free WiFi, tedy v terminálu. Pokud totiž letíte s nízkonákladovkami, nastupuje se z improvizovaných terminálků, ke kterým dojdete oploceným tunelem. Zde už nenajdete internet, ale ani záchody, takže pokud potřebujete tak se do letadla zrovna nežeňte:). Nezapomeňte, že Kypr je sice v EU, ale není v Shengenu, takže musíte projít pasovkou, která je ale na rozdíl například od té britské formalitou.
Letadlo přiletělo z Bari a probíhala ještě výměna posádky. Navíc se tankovalo na dlouhý let, proto nás k letadlu pustili až prakticky v čas odletu. Neuvěřitelně dlouhé nastupování, nakládání zavazadel a pak 30 minutové stání v letadle ready to push-up. Vysvětleno hustým provozem na Kypru, což v zimní sezóně, kdy přistává jedno letadlo za půl hodiny není zrovna vhodná výmluva:). Let, který měl trvat 3 hodiny, ale trval 2, takže přílet do Larnaky rámcově načas.
V Larnace hnusně, pršelo, foukalo, ale teplota příjemná. Skočili jsme na taxi (do Larnaky Vás odvezou jen ty, co stojí v přední části) a nechali se odvézt do hotelu San Remo. Taxi stálo 15€, je tedy o dost výhodnější jet autobusem, který vyjde na 1,5€, jenže nám se nechtělo o půl desáté večer čekat.

Larnaca

První noc jsme přečkali v hotelu San Remo – přečkali, páč ačkoliv jsme byli zvyklí spát v hostelech a jednohvězdách, tenhle hotel fakt nic moc, ale cena 8,7€ na osobu a noc se snídaní naprosto v pohodě… Druhý den se vyjasnilo a bylo opravdu teplo. Další 2 noci jsme měli rezervované v hotelu Princess Beach Hotel. Do něj jsme se měli dopravit busem 425 přímo ze San Rema, kde jsme ještě byli recepční informováni, odkud přesně bus jede. Jenže nejel, potkali jsme 2 anglány, který na bus čekali den předem taky marně a řekli nám, že nejezdí asi kvůli nějaký uzavírce.. tak jsme se vydali do centra pěšky. Po cestě jsme se ještě několikrát ptali místních (podle wikipedie má převážná většina umět anglicky – z 5 lidí nikdo:) ) jestli to jede a byli jsme ubezpečeni že jede … no nejelo tak jsme zase vyhodili 10€ za taxi:).
Do hotelu jsme dorazili kolem 11 hodiny ráno a musím říct, že zatím nejlepší hotel, ve kterém jsme byli. 4* opravdu na úrovni – až jsme se trochu styděli, v čem jsme přijeli s batůžky na zádech a všude kolem nás se pohybovali kravaťáci, fotbalovej tým na soustředění nebo kultivovaní britští důchodci:). Ve 12 jsme dostali all in náramek a šli se občerstvit na bar – vše do skla, na výběr prakticky vše včetně koktejlů, voda se rozdávala v lahvi, takže paráda.
DSC_0153 DSC_0193 DSC_0194

DSC_0199 DSC_0236 DSC_0240

Ještě před ubytováním jsme se vydali na oběd – jídlo velmi dobré a na úrovni bez jakýchkoliv problémů. Cena za osobu a noc byla 40€ s all in.
Trochu jsem pochyboval o tom, jaké bude v půlce února počasí, byl ale opravdu hic, naprosto bez problémů na opalování, na koupání spíše pro otužilce:).
Vypravili jsme se i do centra – z hotelu busem 425 na Foinikoudes (promenáda s hlavní pláží). U autobusů jsme se radši i ptali kam jede, protože jezdí z jedné zastávky na oba směry a je označen jen číslem. Jednou jede normální autobus, jednou transit s 12 místy, takže se i nemusíte vejít:). Všechny linky vedou přes Dimitras – což je hlavní stanice – jedná se ale o ulici, na které jsou po stranách zaparkované busy a řidiči se zde střídají… fakt jsem nejdřív nepoznal, že je to hlavní stanice:).

Zpět do Čech

Na zpáteční cestu jsme se vydali v úterý odpoledne. Z pokoje jsme si vyjednali late check-out ve 14:00 za 10€ příplatek. Na letišti jsme měli poměrně dost času, je tady ale free WiFi, takže aspoň bylo co dělat, jinak je mimo sezónu většina obchodů zavřená… Letadlo přiletělo s asi 1,5 hodinovým předstihem, se kterým se také začalo nastupovat (1,5 hod před odletem jsem nastupoval poprvé a všechny to evidentně překvapilo). Nicméně opět vázl handling, takže odlet zase přibližně na čas. Letadlo bylo o poznání prázdnější, ale let tentokrát trval opravdu 3 hodiny, takže do Budapešti jsme dorazili kolem 23:00. Z letiště jsme skočili na bus 200E a ubytovali se na konečné Kobanya-Kispest v hotelu Chesscom. Na booking.com to vypadá jako nějaká ubytovna, ale je to celkem fajn hotel a za 10€ na osobu a noc se snídaní opět bez problémů.
Ráno jsme se vydali na metro a s přestupem na Keleti, odkud odjížděl vlak směr Praha. Cesta prakticky stejná. Z Brna poměrně hodně lidí s místenkou, tak se vyplatí si ji pořídit nebo zaškrtnout na eshopu, když na ni máte nárok zdarma.

V součtu vyšla letenka na 1 000 Kč, stejně tak jízdenka do Budapešti, ubytování bylo za 250 Kč + 2 x 1 100 Kč + 300 Kč. Celkem tedy asi 5 000 Kč / osobu.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *