Kabinová zavazadla - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Kabinová zavazadla

18.12.2017 8:48 2 komentáře

Při cestování letadlem bývá téměř nutností vzít si s sebou nějaké věci. S nízkonákladovými aerolinkami má cestující v ceně letenky jen malé kabinové zavazadlo, které si vezme s sebou na palubu. Za velký kufr, který letí v podpalubí v zavazadlovém prostoru, se platí poplatky, které jsou často vyšší než je cena samotné letenky. Proto se vyplatí cestovat jen s příručním zavazadlem. Existuje dlouhý seznam věcí, které si s sebou do příručního zavazadla vzít nemůžete u žádné aerolinky (seznam zde). Tento článek nabídne přehled pravidel všech nízkonákladovek operujících na českých a okolních letištích. Pro tato zavazadla mají aerolinky různá pravidla, co se týče povolených rozměrů a hmotnosti. Obecně platí, že každá aerolinka povolí cestujícímu si s sebou do kabiny vzít nějaké příruční zavazadlo. Rozměry jsou hodně podobné, přesto je potřeba je zkontrolovat. Některé aerolinky jsou ale k cestujícímu v tomto ohledu štědřejší.

Rozměry zavazadel si můžete doma snadno změřit. Pokud na to zapomenete, na letištích před bezpečnostní kontrolou i u gate mají aerolinky připraveny kontrolní boxy, do kterých tašku nebo kufřík vložíte. Pokud jej dovnitř bez problémů napasujete, nebude s rozměry problém. Jejich hmotnost můžete zkontrolovat na kontrolních vahách nebo požádáte o zvážení personál u check-inu. Jestliže zjistíte, že má vaše zavazadlo větší hmotnost než aerolinka povoluje, můžete si ho nechat odbavit do podpalubí za cenu klasického zavazadla, nebo to můžete risknout a doufat, že na vás nevyjde náhodná kontrola u gate (u ní jsou pak vysoké poplatky).

Pokud vám personál oznámí, že vaše příruční zavazadlo poputuje do zavazadlového prostoru (z jakéhokoliv důvodu), vytáhněte si z něj všechny vaše doklady, letenky, peníze, platební karty, cenné věci apod., a nechejte si je u sebe. Budete tak mít jistotu, že se vám neztratí (což se stává) nebo se nerozbijí.

Společnost Ryanair dovoluje cestujícím vzít si s sebou na palubu 2 zavazadla. Větší z nich o rozměrech maximálně 55×40×20 cm má omezenou hmotnost na 10 kg. Druhé o rozměrech 35×20×20 cm hmotnostní omezení nemá. Za překročení limitů cestujícímu aerolinka naúčtuje poplatek 50 eur.

Maďarská Wizz Air povoluje cestujícímu nově příruční zavazadlo o rozměrech 55×40×23 cm s maximální hmotností 10 kg. Pokud jste si zakoupili tarif Wizz Go nebo Plus, máte nárok si vzít s sebou na palubu ještě jedno zavazadlo o maximálních rozměrech 40×30×18 cm.

U EasyJet má každý cestující nárok na jedno příruční zavazadlo s rozměry 56×45×25 cm. EasyJet nelimituje hmotnost příručního zavazadla, jen klade podmínku, aby ho byl cestující schopný sám a bez pomoci vložit do přihrádky pro zavazadla. Držitelé karty EasyJet Plus si s sebou můžou vzít ještě jedno zavazadlo o rozměrech 45×36×20 cm.

Norská nízkonákladovka Norwegian dovoluje vzít si  na palubu dvě zavazadla. Jedno větší, s maximálními rozměry 55×40×23 cm a druhé menší o rozměrech 25×33×20 cm. Povolená hmotnost se liší od zakoupeného tarifu. Pro tarify LowFare, Lowfare+ a Premium je hmotnost obou zavazadel dohromady omezena na 10 kg, tarify Flex a PremiumFlex mají limit zvýšený na 15 kg. Zvláštní kategorii tvoří lety do Dubaje, u nichž je povoleno příruční zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg.

Aerolinka Volotea dává cestujícím možnost dvou příručních zavazadel, větší o rozměrech 55×40×20 cm a menší s rozměry do 35×20×20 cm. Souhrnná hmotnost je maximálně 10 kg. Pokud bude při kontrole zjištěno, že cestující překročil hmotnost nebo rozměry zavazadla, bude muset zaplatit poplatek 60 eur.

Německá Eurowings povoluje cestujícímu v tarifu Basic a Premium dvě příruční zavazadla. Velké s rozměry maximálně 55×40×23 cm a menší o velikosti 40×30×10 cm. Cestující v tarifu Best si může vzít zdarma druhé velké příruční zavazadlo. Hmotnost zavazadla je omezen na 8 kg.

Pokud poletíte s Jet2, povolí vám na palubě jedno příruční zavazadlo o velikosti 56×45×25 cm a k tomu malou kabelku nebo tašku na notebook o celkové hmotnosti 10 kg.

Air Baltic má v základu 2 příruční zavazadla pro každého cestujícího v tarifu Basic a Premium. Větší zavazadlo má limit rozměrů 55×40×20 cm a to menší 30×40×10 cm. K tarifu Business a pro držitele karty PINS VIP je možnost vzít si s sebou ještě jedno velké kabinové zavazadlo. Zavazadla mají omezenou povolenou celkovou hmotnost na 8 kg. Jestli hmotnost překročíte a zjistíte to ještě před bezpečnostní kontrolou, za poplatek 40 eur si u check-inu můžete nechat zavazadlo poslat do zavazadlového prostoru. Pokud na to přijde zaměstnanec letiště u gate, bude po vás požadovat poplatek 60 eur.

U Transavie si může cestující velikost zavazadla vybrat. Menší zavazadlo o rozměrech 45×40×25 má garanci umístění na palubě. To už neplatí o větší verzi zavazadla 55×40×25, které po naplnění kapacity přihrádek na palubě putuje zdarma do zavazadlového prostoru. Cestující s tarifem Max Fare si mohou vzít tyto zavazadla obě. Hmotnost jednoho je omezena na 10 kg, překročení limitů je sankcionováno částkou 40 eur.

Vueling cestujícímu povolí dvě kabinová zavazadla. Větší s rozměry 55×40×20 cm, které je navíc omezeno hmotností 10 kg, a menší 35×20×20 cm. K tomu ještě povoluje vzít si na palubu jednu tašku s věcmi nakoupenými v duty free zóně na letišti. Poplatek za překročení limitů je 35 eur.

Izraelská společnost Up dovolí cestujícímu jen jedno zavazadlo s hmotností 8 kg a rozměry 56×45×25 cm. Pokud tyto limity překročíte, přichystejte si 80 amerických dolarů jako poplatek.

Řecký Pegasus povoluje na palubě jedno kabinové zavazadlo o rozměrech 20×40×55 cm a k tomu ještě malou tašku na notebook nebo kabelku. Společnost vám naúčtuje pokutu 50 eur, pokud tyto limity překročíte.

Francouzský HOP! dovolí cestujícím jedno velké kabinové zavazadlo 55×35×25 cm o hmotnosti až 12 kg a k tomu malou tašku na notebook nebo kabelku.

Při letech se společností WOW air je na palubě akceptováno zavazadlo o velikosti 42×32×25 cm a hmotnosti 10 kg. Další příruční záležitosti už jsou nad limit a nejsou v ceně letenky.

Ruská Pobeda je co se týče rozměrů kabinového zavazadla nejskromnější. Limit stanovila na 36×30×27, což vskutku není mnoho. Hmotnostní limit ale společnost neuvádí.

Ve Flybe vás na palubu pustí se dvěma zavazadly, větším s rozměry maximálně 55×35×20 a s kabelkou nebo taškou na notebook. Dohromady ale nesmí mít více než 10 kg. Pokud ano, čeká vás hrazení poplatku 50 liber.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
  • Martin napsal(a):

    Dobrý den, já bych s Vámi rád letěl. Jaký by byl termín?

  • Martínková Tatana napsal(a):

    Dobrý den,chci letět za bratrem do Kanady Mississauga,chtěla bych se zkontaktovat s někým,kdo by letěl se mnou zkušený s angličtinou možno zdarma bydlet po dobu mého pobytu u bratra.Netroufam si na cestu sama.Dekuji za případnou radu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *