Skupiny létají s Honzou

Do Řecka s testem

12.8.2020 11:57 55 komentářů

Po dvou dnech spekulací o konkrétní podobě nařízení je dostupný oficiální věstník řecké vlády.
 

Aktualizace 13.8.: Premiér ČR oznámil, že k zavedení testů od pondělí nedojde. Řecká strana zatím informaci nepotvrdila.
 
Po několika naprosto zmatených článcích v médiích, kdy například reportéři Novinek uváděli, že k potvrzení o testu je potřeba ještě test bezinfekčnosti od praktického lékaře, je na světe konečně nařízení řecké vlády. Nejdůležitější informací je fakt, že v oficiálním nařízení se mluví pouze o letech z dané země, nikoliv o národnosti cestujících. Na druhou stranu ve vyjádření MZV se mluví i o případném letu z okolního letiště (aktualizace 12.8.2020 13:34 – MZV změnilo informaci o povinnosti testu z okolního letiště na „doporučení“).
Povinnost testu neplatí pro děti do 10 let (informace MZV).
 
Příslušné rozhodnutí ministrů zdravotnictví – infrastruktury a dopravy č. D1A/GP.oik.50682 ze dne 11.8.2020, Vládní věstník, 2. svazek, č. listu 3362

Článek I

1. Zavedení preventivních opatření v místech vstupu do země prostřednictvím leteckého spojení s Bulharskem, Rumunskem, Spojenými arabskými emiráty, Maltou, Švédskem, Českou republikou, Belgií, Španělskem, Holandskem, Albánií, Severní Makedonií, z důvodu preventivních opatření na ochranu veřejného zdraví před dalším šířením viru COVID-19 na řeckém území.

2. Vstup na řecké území se povoluje pouze za podmínky, že osoby, které vstupují do země:
a) byly diagnostikovány negativně při laboratorním testu na virus COVID-19 metodou PCR, provedenou výtěrem z hltanu nebo nosohltanu aa) v průběhu posledních sedmdesáti dvou (72) hodin před příletem do Řecka, ab) referenčními laboratořemi v zemi původu či tranzitu nebo státními či soukromými laboratořemi této země, pokud byly tyto soukromé laboratoře akreditovány odpovědným národním akreditačním úřadem dané země.
b) budou mít potvrzení o výše uvedené diagnóze v anglickém jazyce, ve kterém bude uvedeno jméno a příjmení a číslo pasu nebo OP diagnostikované osoby, které předloží technickým týmům Generálního sekretariátu ochrany občana (AJ: General Secretariat for Civil Protection) a Národní organizace pro veřejné zdraví (AJ: National Public Health Organization), které jsou pověřeny prováděním lékařských kontrol. Letecké společnosti mají povinnost kontroly uvedeného potvrzení před nástupem cestujícího na palubu letadla, absence potvrezní je důvodem odepření nástupu na palubu letadla. V případě porušení této povinnosti, jsou zodpovědny za repatriaci cestujícího na vlastní zodpovědnost a náklady.
c) budou mít vyplněný formulář PLF (Passanger Locator Form), který je dostupný na elektronické adrese https://travel.gov.gr, s kontaktními údaji v Řecku, vyplněný v průběhu předchozího dne před příletem do země. Potvrzení o vyplnění elektronického formuláře PLF, které je zasíláno automaticky systémem prostřednictvím elektronické zprávy cestujícímu, je považováno za povinný cestovní dokument. Letecké společnosti mají povinnost kontroly uvedeného potvrzení před nástupem cestujícího na palubu letadla, v případě porušení této povinnosti, jsou zodpovědny za repatriaci cestující na vlastní zodpovědnost a náklady. Platný formulář PLF, s kódem QR, jsou považovány za povinné pro vstup do země v každém místě.

3. Toto rozhodnutí platí pro osoby vstupující do země prostřednictvím leteckého spojení s Bulharskem, Rumunskem, Spojenými arabskými emiráty a Maltou ode dne jeho zveřejnění do 31. srpna 2020 včetně, a pro osoby vstupující do země prostřednictvím leteckého spojení se Švédskem, Českou republikou, Belgií, Španělskem, Holandskem, Albánií, Severní Makedonií po dobu do 17. srpna 2020 do 31. srpna 2020.
Zdroj: AČCKA
 
Pro úplnost doplňuju ještě NOTAM (informace pro letecký personál):
COVID-19: PASSENGER RESTRICTIONS. BY ORDER OF THE GOVERNMENT OF THE HELLENIC REPUBLIC,ALL INDIVIDUALS ENTERING THE COUNTRY FROM SWEDEN, CZECH REPUBLIC, BELGIUM, SPAIN, NETHERLANDS, ALBANIA AND NORTH MACEDONIA,ARE OBLIGED TO DISPLAY NEGATIVE MOLECULAR TEST (PCR) FOR COVID-19, PERFORMED BY TAKING AN OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR,CONDUCTED UP TO 72 HOURS BEFORE ARRIVAL IN GREECE. THE TESTS MUST ORIGINATE FROM REFERENCE LABORATORIES OF THE COUNTRY OF ORIGIN OR TRANSIT, PUBLIC OR PRIVATE LABORATORIES OF THAT COUNTRY, PROVIDED THAT THESE PRIVATE LABORATORIES HAVE BEEN CERTIFIED BY THE COMPETENT NATIONAL CERTIFICATION AUTHORITY OF THE COUNTRY. PASSENGERS MUST HAVE A CERTIFICATE OF THE ABOVE DIAGNOSIS, IN ENGLISH, WHICH INCLUDES THE NAME AND THE PASSPORT OR IDENTITY NUMBER OF THE PERSON AND WHICH THEY DISPLAY AT THE OFFICERS OF THE GENERAL SECRETARIAT FOR CIVIL PROTECTION AND OF THE NATIONAL PUBLIC HEALTH ORGANIZATION WHO ARE IN CHARGE OF PERFORMING MEDICAL EXAMINATIONS. AIRLINES ARE REQUIRED TO VERIFY THIS CERTIFICATE BEFORE BOARDING AND IN THE ABSENCE OF THIS CERTIFICATE ARE RESPONSIBLE TO PROHIBIT PASSENGER BOARDING. IN CASE OF VIOLATION OF THIS OBLIGATION, PASSENGERS WILL BE REPATRIATED AT THE AIRLINER’S RESPONSIBILITY AND EXPENSES. A COMPLETED PASSENGER LOCATOR FORM (PLF) IS ALSO COMPULSORY. CREATED: 11 Aug 2020 19:41:00 SOURCE: LGGGYNYX
 
Ve věstníku GR vlády se hovoří o osobách vstupujících do země prostřednictvím leteckého spojení s danou zemí. Prakticky to samé je stanoveno také v NOTAMU. MZV České republiky chápe toto nařízení ale široce (při cestě z Vídně do Řecka vlastně jedete jakoby s přestupem z ČR) a doporučuje podstoupit test. Velvyslanectví Řecka v ČR uvádí, že test je potřeba pouze pro lety z ČR.
Co si tak z výše uvedených doporučení vyberete je jen na Vás.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Iva napsal(a):

  Dobrý den, stále platí, že není potřeba test při odletu z Vídně i přesto, že jsou testy od pondělí 28. 9. povinné? Děkuji.

  • Profilový obrázek
   Zdeňka napsal(a):

   Taky se přidávám ke komentáři, jsme Češi, letenky mám koupené od Prosince minulého roku, odlet máme z Vídně na Krétu, i přesto nejspíš budeme potřebovat testy? I když to není odlet z ČR? Děkuji za odpověď…

 • Profilový obrázek
  Klára napsal(a):

  Víte prosím někdo, jak to tedy bude teď když je změna, a negativní testy na koronavirus Češi mít nemusí – jsem Čech letící do Řecka, ale z Vídně – nemusím mít tedy test i když nepoletím z ČR?

  • Profilový obrázek
   Klára napsal(a):

   Už jsem to našla na stránkách mzv (https://www.mzv.cz/athens/cz/viza_a_konzularni_informace/aktuality/upozorneni_jak_cestovat_z_recka_do_ceske.html):

   Do Řecka je negativní PCR test je povinný při příletu (včetně tranzitu) z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Nizozemska, Albánie a Severní Makedonie. – není zde ani ČR ani Rakousko, tudíž když jsem Čech letící z Vídně, mělo by to být ok – chápu to správně?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Nene, nemusíte mít test, testy se navíc od konce srpna zaváděly pro další státy a ČR nadále není ani v uvažovaných.

 • Profilový obrázek
  Tereza napsal(a):

  Dobrý den, odletam 26.8. na Krétu z Vídně a nevím, jak to tedy teď je a co mám mít s sebou?!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, stačí pouze PFL, viz zde.

 • Profilový obrázek
  Jiřka napsal(a):

  Dobrý den, odlétáme 28.8. do Řecka a protokol s daty jsem vyplnila a odeslala už minulý týden, než bylo oznámeno, že test již nebude třeba. V protokolu ale mám vyplněno, že máme negativní test, protože jsem předpokládala, že 26.8. před odletem test povinně absolvujeme. To ovšem padlo. Vadí toto sdělení v protokolu, nebo mám protokol vyplnit znova. Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, po přihlášení by to mělo jít upravit…

 • Profilový obrázek
  Vlasta napsal(a):

  Dobrý den.Honzíku prosím Vás,právě se snažím vyplnit ten formulář „Protokol o příletech do Řecka“,abych následně obdržela QR kód.Otevřela jsem stránku travel.gov.gr … klikla na tlačítko „Start Here“… dále klikla na Registr ..vyplnila email,zadala heslo a pak opakované heslo … a pořád se mi objevuje „Při vytváření účtu došlo k chybě.Ujistěte se,že poskytnuté informace jsou správné a zkuste to znovu.Prosím Vás,co dělám špatně? Už tady z toho magořím 🙁 Jak tak koukám na diskuzi,nikdo s tím problémy neměl,asi jsem fakt debil 🙁 moc děkuji za pomoc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, zkuste trochu komplikovanější heslo, nebo zkontrolovat email, případně jiný email (jestli už třeba s tímto nemáte jednu registraci udělanou). Nic jiného mě nenapadá.

 • Profilový obrázek
  Denisa napsal(a):

  Dobry den Honzo, potvrzeni v anglickem jazyce nam bude vydano spolu s potvrzenim o negativnim testu? Nebo je potreba s vysledkem negativniho testu jit jeste k lekari? Dekuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, vydávají ho laboratoře, ale ne vždy automaticky, takže je potřeba zjisti jak to mají tam kam půjdete….

  • Profilový obrázek
   Jiřka napsal(a):

   Dobrý den, odlétáme 28.8. do Řecka a protokol s daty jsem vyplnila a odeslala už minulý týden, než bylo oznámeno, že test již nebude třeba. V protokolu ale mám vyplněno, že máme negativní test, protože jsem předpokládala, že 26.8. před odletem test povinně absolvujeme. To ovšem padlo. Vadí toto sdělení v protokolu, nebo mám protokol vyplnit znova. Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, po přihlášení by to mělo jít upravit…

 • Profilový obrázek
  Kristýna napsal(a):

  Ahoj, chci se zeptat. My máme odlet na Krétu v pondělí z Prahy ve 4.55 rano. Bohužel mi řekli,ze si musím udělat test ve čtvrtek,abych měla do patku výsledek,protože mi ho prý nikdo přes víkend neudělá. Je nějaké řešení jak to udělat? Počítá se to tedy od ctvrtka od casu odběru přesně na hodiny?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, některé soukromé laboratoře jedou i o víkendu, třeba i ta přímo na letišti, jinak aktuálně premiér prohlásil, že test nebude vůbec třeba, tak se necháme překvapit 🙂

 • Profilový obrázek
  andrea napsal(a):

  Dobrý den,pokud odlétám v pondělí v 18:15 a test mám zaplacený na patek 10,30 odletíme?Na testech se neuvádí čas odběru,pouze datum.Bude to tedy bráno jako od pá do soboty jeden den od soboty do neděle druhý den a od nedele do pondělí třetí den?Pokud by se to bralo na hodiny,tak mě to od odběru vychází po nástup do letadla na 79 hodin.Moc děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, aktuálně premiér prohlásil, že test nebude vůbec třeba, tak se necháme překvapit :), jinak se ideálně domluvit s laboratoří, aby vám to napsali tak aby to bylo ok.

 • Profilový obrázek
  Zdenka Franková napsal(a):

  Dobrý den,máme přílet na Kos v pondělí 17.8. v 8.30,prosím vás ,který den mám absolvovat test,v pátek 14.8. nebo v sobotu 15.8 ? aby byl při výstupu z letadla platný,jde o to,že na certifikátu je prý jen datum a ne hodina,jsem objednana na pátek 14,a to si myslím,že mi nevyjde,pokud se počítá den jako celek,děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, většina soukromých laboratoří vám ho udělá do 24h, aktuálně premiér prohlásil, že test nebude vůbec třeba, tak se necháme překvapit 🙂

 • Profilový obrázek
  Laďka napsal(a):

  Ahoj Honzo,

  letime 17.8. Do Atén z Vídně, ale žijeme v Česku. Myslíš ze je teda pravděpodobnost ze nás pustí bez testu? My si ho stejne na pondělí nestihame nikde udelat, aby byl starý 72 hodin, tak to asi riskneme. Amyslíš ze nebude po návratu potřeba případná karantena ? Moc dekuju za odpoved !😊

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, aktuálně premiér prohlásil, že test nebude vůbec třeba, tak se necháme překvapit 🙂

 • Profilový obrázek
  Pavla napsal(a):

  Ahoj Honzo,

  nevíš náhodou nebo někdo tady, jak je to u Ryanaira s přebookováním, jestli to jde zdarma přebookovat jen jednou, nebo si to můžu přebookovat vícekrát?

  Díky moc 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, jen 7 dní před odletem a jenom jednou.

 • Profilový obrázek
  Andrej napsal(a):

  Dobry den, nemohl byste prosim zverejnit odkaz na zneni reckeho narizeni? Nemohu ho dohledat..Dekuji

 • Profilový obrázek
  Klára napsal(a):

  Dobrý den, opravdu moc Vám děkuji za přehledný článek, moc mi pomohl při řešení cesty do Řecka. Měla bych ještě doplňující otázku – ve člunku 3 se píše, že toto nařízení platí do 31.8., myslíte že je reálné, že při mojí cestě do Řecka 3.9. nebude toto nařízení již platit? Mám letět z Vídně. Ještě jenou moc děkuji za upřesňující a přehledný článek!!! Díky moc!!!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   To bohužel teď asi nikdo netuší jak to bude dál… Prodloužit to určitě můžou.

 • Profilový obrázek
  Andrej napsal(a):

  Dobry den,

  chci se zeptat na Vami uvedenou informaci. V textu mate uvedeno, ze potvrzeni o negativnim testu musi obsahovat cislo pasu ci OP diagnostikovane osoby. V anglicke verzi vsak pisete toto IDENTITY NUMBER OF THE PERSON. Identity number of person je ale podle mne rodne cislo a nikoliv cislo OP. Muzete prosim upresnit, jak to tedy je? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   I podle MZV je to číslo dokladu.

 • Profilový obrázek
  Marketa Jurpakova napsal(a):

  Dobry den, je potreba pro Kypr, take vysledek testu v aj a s cislem OP? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den info o podobě je dostupné v průběhu registrace zde:
   https://cyprusflightpass.gov.cy/
   Nic o potřebe čísla OP se mi najít nepodařilo.

 • Profilový obrázek
  Andrej napsal(a):

  Dobry den, rad bych se zeptal, pokud letim z CR do Athen, je zapotrebi pouze negativni test, ci je zapotrebi vyplnit I ten recky formular a opet cestujici budou kontrolovat nahodne na letisti? Ci jiz ty nahodne kontroly odpadaji? Dekuji za odpoved

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, i formulář je stále potřeba, jak to bude s testem netuším, ale snad by si netestovali někoho u koho už mají potvrzený negativní test..

 • Profilový obrázek
  Monika napsal(a):

  Dobrý den, týká se to i řeckých ostrovů? např. Santorini?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano. Celého Řecka.

 • Profilový obrázek
  Tomáš napsal(a):

  Dobrý den, když odlétame do Soluňe v neděli 16.8 tak ještě tedy test nepotřebujem? A chtěl jsem se zeptat jestli poté nemohou být nějaký problémy dalších 8 dní co tam budem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, platí od 17.8. takže nepotřebujete, žádný problém nebude. Musíte mít ale standardní registraci PFL.

 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Dobrý den, čtu správně, že opatření platí jen do 31.8.?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, každopádně ho určitě můžou kdykoliv prodloužit.

 • Profilový obrázek
  Marie napsal(a):

  Dobrý den, pokud letíme z Vídně do Athén znamená to, že test mít nemusíme? A pokud musíme stačí tedy jen normální test, ale není potřeba už dodatečné potvrzení od praktického lékaře?
  Děkuji za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, podle MZV je test potřeba i tak, z věstníku GR vlády ale vyplývá, že ne. Takže určitě radši mít, musí k němu být potvrzení v AJ vč. čísla pasu/OP.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *