Skupiny létají s Honzou

COVID pas

31.5.2021 15:19 3 komentáře

CC0 Pixabay

Členské státy EU se dohodli na podobě tzv. Covid pasu neboli Digitálního zeleného certifikátu. Ten by měl umožnit relativně bezproblémové cestování. Europarlament by měl zavedení Covid pasů definitivně schválit do poloviny června a členské státy by se k tomuto jednotnému systému měli připojit nejdéle do konce června.

Covid pas by měl být přístupný těm, kteří absolvovali 2 dávky registrovaných vakcín, přičemž od ukončení očkování uplynulo 14 dní. Covid pas by měl také platit pro ty, kteří získali imunitu na základě prodělání nemoci = pozitivní PCR test nejdéle před 90 dny a rovněž také pro ty kteří absolvovali test s negativním výsledkem, pokud ho bude daná země na příjezdu bude vyžadovat.

Primárním účelem Covid pasu je tedy usnadnění cestování v rámci členských států. O tom, zda se k tomuto projektu připojí i nečlenské země se bude ještě jednat. Dále by Covid pas měl svého držitele opravňovat ke vstupům do restaurací, na kulturní akce atd.

Možná podoba Covid pasu (zdroj: European Commission)

Covid pas by v České republice mělo vydávat ministerstvo zdravotnictví a získat bychom měli také na Czech pointech. Měl by mít jak papírovou, tak digitální verzi v podobě QR kódu v aplikaci. V České republice se o podobě digitálního certifikátu zatím jedná.

 

Očkovací certifikát

Na konci května ministerstvo zdravotnictví  zpřístupnilo digitální očkovací certifikát na platformě „Portál občana“. Certifikátu je možné si stáhnout prokliknutím z portálu občana na očkovací portál nebo přímo na webu ocko.uzis.cz.

Pro jednorázové přihlášení stačí jen zadat své číslo pojištěnce a poté číslo vašeho občanského průkazu. Následně dostanete SMS s kódem, který vám zpřístupní stažení certifikátu. Alternativně lze pro přístup k dokumentu využít eIdentitu prostřednictvím např. eobčanky, služby moje ID nebo přes bankovní identitu.

 

 

 

Po úspěšném přihlášení se zobrazí webová stránka s Vašimi identifikačními údaji. Dále jsou na stránce zobrazeny údaje o případném prodělaném očkování a o výsledcích prodělaných testů včetně možnosti stažení certifikátů.
Pokud jste očkováni alespoň první dávkou vakcíny, je možné si tedy stáhnout PDF dokument s názvem „EU Digital COVID Certificate“, což je v podstatě jakýsi předvoj avizovaných Covid passů.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Vaclavikova napsal(a):

  Nemám ani chytrý mobil ani tiskárnu.Kdo mi covid pas vytiskne?

  • Miroslava Vaclavikova napsal(a):

   Nemám ani chytrý mobil ani tiskárnu.Kdo mi covid pas vytiskne.

  • Honza napsal(a):

   Knihovna, copy centrum, infocentrum…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *