Skupiny létají s Honzou

Chystají se změny v semaforu

6.8.2020 14:39 22 komentářů

CC0 Pixabay

Vzhledem k rostoucím číslům nakažených u nás i v některých státech, se očekávají od příštího týdne změny.
 

Podle informací od Asociace cestovních kanceláří a MZV se změny budou týkat zřejmě Španělska, Norska a Slovinska.
 

Španělsko

Po zhodnocení situace 7.8.2020 zůstává Španělsko jako celek na zeleném seznamu. Nově ale platí důrazné doporučení necestovat do Barcelony – pozor u spousty pojišťoven v takovém případě spadá cestovní pojištění do výjimek a nemusí být tak případná pojistná událost uznána.
Od pondělí platí povinnost doložit negativní test při návratu na letiště ve Vídni (transferovat do ČR ale můžeme stále bez testu).
Kanárské ostrovy navíc nově garantují pojištění pro všechny své návštěvníky, které bude hradit případné náklady související s covidem prodělaným na místě.
 

Norsko

Norsko sice nehodnotí státy striktně na základě koeficientu, ale přihlíží k němu. Hranici má stanovenou na 20, ČR má aktuálně asi 27, proto s největší pravděpodobností bude pro cestující z ČR platit od soboty karanténa. Rovněž občanům Norska, kteří jsou aktuálně v ČR již byla tato informace zaslána pomocí SMS.
Od 8.8.2020 platí pro ČR povinnost testu.

Slovinsko

Stejně jako v červenci zavádí Slovinsko pro Čechy povinnou karanténu, ta je platná už od 7.8.2020. Při transitu do 12h karanténu nastupovat nemusíte, stejně tak pokud máte ubytování potvrzené do 6.8.2020 a předložíte negativní test, vstup do země vám bude umožněn.
 
Další státy aktuálně neplánují měnit přístup k ČR, stejně tak ČR u dalších států neplánuje změny (Bulharsko stále zůstává zelené. Rumunsko červené).
 
Aktuální info najdete vždy zde.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Kamila Mrkvička napsal(a):

  Dobrý den,

  Letíme z Vídně do Malagy 10.9 a potom 13.9 se vracíme zpět. Do Vídně i zpět pojedeme vlakem.. Počítáme s tím, že v česku musíme do 48 hodin udělat covid test, ale co ve Vídni? Platí stále, že pokud podepíšeme okamžitý transfer do ČR (i s doložením lístku na vlak) nemusíme dokládát test i tam? Děkuji, Kamila

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, platí to stále stejně.

 • Profilový obrázek
  pavel napsal(a):

  Jak je to teda ted nevite nekdo kdyz ted priletite ze spanelska do vidně co po nas budou vse chtit? jedeme hned vlakem do česka .predpokladam ze podepisu jen prohlaseni to je cely.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, pokud jedete z pevniny/baleárů po 24.8. tak pak je potřeba se nahlásit hygieně a absolvovat test.

 • Profilový obrázek
  Tomáš napsal(a):

  Doplním, že Litva a Finsko neumožňují vstup z ČŘ.

 • Profilový obrázek
  Teresa Herrera napsal(a):

  Dobrý den.
  Jak to je s cestování že Španělska do Česka pro Španěle, musí na karenteně nebo mít negativní test? Rodina (nejsem česká) cestuje 21.8 do Prahy. Děkuji předem za odpověď.
  Teresa

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne nemusí, jen kdyby sem jeli za prací.

 • Profilový obrázek
  Jana napsal(a):

  Dobrý den, 16.8. se máme vracet z Alicante do Vídně, pak vozem do ČR, platí pro nás povinnost negativního testu? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, na letišti podepíšete prohlášení, že rovnou transferujete do ČR, negativní test pak není potřeba.

 • Profilový obrázek
  Pavel napsal(a):

  Zdravim, jak má taková karantena v Norsku probíhat?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Asi jako všude jinde – na ubytování strávit 10 dní bez vycházení ven.

 • Profilový obrázek
  Adam K. napsal(a):

  Dobrý den,

  je někde napsáno kdy (jaký den v týdnu/měsíci) se aktualizují informace semaforu (pro návrat do ČR)? Případně kde se pak při návratu dělají testy (ještě před odletem z destinace, nebo pak až tady v CR)?
  Předem díky.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, vždy by to mělo být info v pátek s platností od pondělí, ale jestli se to dodrží nebo ne nikdy nikdo neví.

 • Profilový obrázek
  Milos napsal(a):

  My letime 18.8. z Vidne take do Burgasu a v tuto chvili to je ok, ale od 17.7. do 31.7 byli lety z Bulharska do Vidne zakazany a od 1.8. zase povoleny. Na ambasade mi to potvrdili, ale taky nevedi jestli se to nezmeni

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Zákazy letů snad už nehrozí… I když u toho Rakouska člověk nikdy neví…

 • Profilový obrázek
  Marek napsal(a):

  Tedka v neděli 8.8. Máme odlétat z Vídně do Malagy, to by byla dost nepříjemná komplikace. Nevíte jak se k téhle situaci staví Rakousko?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Rakousko podle zprávy viz výše bude od pondělí vyžadovat test při příletu zpět. Pro vás jako Čecha to zatím znamená, že na letišti ve Vídni prohlásíte, že transferujete okamžitě do ČR, kde zatím povinnost testu ze Španělska nemáme, takže dál nic neřešíte. Pokud by do té doby ta povinnost v ČR vznikla, tak se nahlásíte hygieně.

 • Profilový obrázek
  Honza napsal(a):

  Lukáši obávám se že ne. To že potřebujete test není z pohledu dopravce překážka na jeho straně. Pohled aerolinky bude jasný: udělejte si test. Ale konec srpna ještě daleko. Tady jak vidno nevíme dne ani hodiny co se stane 🙂 (nejsem administrátor této stránky, shoda jmen)

 • Profilový obrázek
  Andrea napsal(a):

  Dobrý den, plánují na 17.8.odletet z Vídně do Burgasu. Zajímalo by mě (málem nás to zasáhlo minulý měsíc kdy jsme odletali 1.7.- vraceli se 13.7. a 16.7.uzavreli letiště Vídeň pro veškeré odlety a přílety. Jak se řeší pak finanční vypořádání a je nárok na bezplatné přebukování letu na jiný termín? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, není, je to bohužel překážka na vaší straně a aerolinky maximálně v některých případech nabízí možnost změny letu, refund ne.

 • Profilový obrázek
  Lukas napsal(a):

  Pokud by se stalo, ze se zmeni semafor na cervenou, je mozne zadat o vraceni penez za letenky? Mame letenky na konec srpna do Spanelska s Ryanairem. Diky za info

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne v takovém případě nárok na refund není.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *