Cestování se zvířetem - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Cestování se zvířetem

13.11.2017 10:46 5 komentářů

Pokud chcete s sebou na cesty vzít i svého mazlíčka, dejte si záležet na výběru aerolinky. U některých aerolinek narazíte, u jiných si pořádně připlatíte. Obecně platí, že o přepravu zvířete musíte požádat, není povolena automaticky jako např. zavazadlo. Aerolinka přepravu může, ale i nemusí povolit, a to třeba z důvodu naplněné kapacity zavazadlového prostoru, omezeného počtu najednou přepravovaných zvířat v jednom letadle nebo prostě přepravu zvířat neumožňují vůbec. V tomto článku se dozvíte, jaké podmínky pro přepravu zvířat mají jednotliví dopravci. Na konci článku najdete shrnující tabulku.

 

Přeprava zvířete v zavazadlovém prostoru

Vstřícnější aerolinky, co se přepravy zvířat týče, nabízejí přepravu zvířat v zavazadlovém prostoru letadla. O přepravu musíte aerolinku požádat a doložit veterinární dokumentaci zvířete. Pokud aerolinka neuvidí žádný problém a přepravu povolí, tak zajistí, aby byl zavazadlový prostor přetlakován a klimatizován stejně jako kabina pro cestující.

Norwegian si za přepravu zvířete účtuje 60-84 eur.

AirBaltic za zvíře do 32 kg požaduje 100 eur, za těžší zvíře do 75 kg pak 200 eur. Zvířata nad 75 kg přepravují v nákladních kontejnerech a platí pro ně zvláštní podmínky.

Transavia si účtuje za zvíře do 75 kg 60 eur.

Izraelská společnost Up chce za zvíře do 50 kg 200 amerických dolarů, za zvíře do 100 kg 400 amerických dolarů.

Pegasus požaduje za zvíře do 15 kg 60 amerických dolarů, za těžší zvíře 90 dolarů.

Dopravce HOP! povoluje přepravu zvířete o hmotnosti maximálně 65 kg a při mezistátním letu za něj požaduje 100 eur. Na vnitrostátních letech ve Francii pak jen 60 eur.

Flybe výši poplatku neuvádí a je individuální, nicméně zvířata přepravuje, také na požádání.

 

Přeprava zvířete v kabině letadla

Malá zvířata je možné si u určitých dopravců vzít s sebou do kabiny. Mějte na paměti, že se nejedná o příruční zavazadlo a aerolinku musíte opět informovat předem. Aerolinky povolují přepravu v kabině pouze těch zvířat, které neohrožují nebo neobtěžují ostatní cestující (např. zápachem) a které jsou uzavřeny ve schráně s dostatečným prostorem, aby zvíře mohlo cestu trávit v přirozené poloze. Hmotnost je pak omezena na 8 kg včetně schrány a veškerého příslušenství. Všechny aerolinky přepravují na palubě vodicí psy zdarma.

Norwegian přepravu zvířat v kabině povoluje jen na vnitrostátních letech v rámci Norska, pokud se jedná o psa nebo kočku. Poplatek je stejný jako u zvířete v zavazadlovém prostoru 60-84 eur.

Volotea požaduje za přepravu poplatek 39 eur.

Eurowings na palubě povoluje pouze malé kočky a psy za poplatek 55 eur, a to pouze na evropských letech.

Air Baltic si účtuje poplatek ve výši 60 eur.

Transavia je v přepravě zvířat nejvstřícnější a povoluje hmotnost zvířete s příslušenstvím až 10 kg za poplatek 40 eur.

Vueling na vnitrostátních letech požaduje poplatek 25 eur, na mezistátních pak 40 eur.

Izraelská společnost Up si za zvíře na palubě účtuje 100 amerických dolarů.

Pegasus vyžaduje poplatek 45 amerických dolarů.

Francouzská nízkonákladovka HOP! na vnitrostátních letech po Francii chce za zvíře na palubě 30 eur, na mezistátních letech pak 55 eur.

Ruská Pobeda si účtuje 1999 rublů (přibližně 30 eur).

 

Přepravujeme jen vodicí psy

Někteří dopravci, a to konkrétně Ryanair, WizzAir, easyJet, Jet2 a WOW air, dovolují vzít si s sebou na palubu vodicího nebo asistenčního psa. Pokud bude přeprava psa povolena, pes letí v kabině zdarma. Ostatní dopravci přepravují vodicí psy k kabině také zdarma.

 

Shrnutí poplatků za přepravu zvířat (za jednotlivý let)

V kabiněV zavazadlovém prostoru
RyanairJen vodicí pes
Wizz AirJen vodicí pes
EasyJetJen vodicí pes
Norwegian60-84 EUR60-84 EUR
Volotea39 EUR
Eurowings55 EUR
Jet2Jen vodicí pes
airBaltic60 EUR100-200 EUR
Transavia40 EUR60 EUR
Vueling25-40 EUR
Up100 USD200-400 USD
Pegasus45 USD70-90 USD
HOP!30-55 EUR60-100 EUR
WOW airJen vodicí pes
Pobeda1999 RUB
Flybepoplatek neuveden
Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Martin Nossek napsal(a):

  Rád bych vzal sebou do Londýna svého pejska Yorkshira 3 Kg. ve specielní uzavřené tašce v kabině na klíně. Poraďte mne leteckou společnost, se kterou by to bylo možné..Děkuji předem za odpověď..
  Martin Nossek

 • Dana napsal(a):

  Ja by som asi so zvieratkom necestovala, podľa mňa je to pre nich stresujúce veľký tlakový rozdiel, ale ked ešte máte malinkého psíka môžete si ho zobrať k sebe na palubu to sa ešte dá. Ale mojho veľkého salašnického by som teda do podpalubia nedavala :(.

 • Denisa napsal(a):

  Děkuji za super článek, už dlouho zvažuji, že bych s sebou na cesty vzala i pejska (4,5 kg). Pokud si psa ve schránce vezmu na palubu, kam se ta schránka potom uloží? Pod nohy se totiž tuším asi nevejde… děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Buď je na to v letadle speciální místo, případně jsem viděl že ho nechali i na klíně nebo se dával na vzlet standardně do kufrových binů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *