Skupiny létají s Honzou

Cestování s dítětem u Ryanair

2.8.2018 11:15 116 komentářů

Cestování s malými dětmi má svá specifika a každá aerolinka může mít odlišné podmínky pro jejich přepravu. Ryanair rozlišuje čtyři kategorie cestujících – kojence do 2 let, děti do 12 let, dospívající do 16 let a dospělé starší 16 let.

Dospívající do 16 let

U cestujících do 16 let platí, co se týče ceny letenky, zavazadel a poskytovaných služeb, stejné podmínky jako pro dospělé. Nejsou poskytovány žádné slevy ani výhody. Dospívající do 16 let ovšem nemůžou cestovat sami, vždy je vyžadováno, aby cestovali s dospělým doprovodem.
 
Pokud potřebujete k již existující rezervaci přidat cestujícího mladší 16 let, nejde to udělat samostatně. První je potřeba vytvořit novou rezervaci pro dospělého a následně informovat online chat Ryanairu, kde budou rezervace za poplatek 30 € spojeny dohromady včetně úpravy věku cestujícího.
 
V případě, že byste se pokusili systém obejít a pro cestujícího mladšího 16 let zakoupili letenku pro dospělého, narazíte u odbavení, kdy při vyplňování data narození najdete jen data pro cestující starších 16 let. Letenku tak neodbavíte a nebude vám umožněno na ni cestovat.

Cestování s dětmi do 12 let

U dětí do 12 let platí podobné podmínky jako u dospívajících do 16 let. Nejsou jim poskytovány žádné slevy z ceny letenek a dalších služeb a také nesmí cestovat sami bez doprovodu dospělého. Děti do 12 let mají ovšem nárok na přidělení sedadla zdarma k rezervaci sedadla pro dospělého, aby mohla rodina sedět pohromadě. Dospělý je povinen si zakoupit rezervaci sedadla, u kterého je cena 4 eura, a neomezený počet dětí do 12 let má rezervaci sedadla v řadách 18-33 zdarma. V případě, že jsou tato sedadla už plně obsazena, nárok na sedadlo zdarma zaniká a je tak nutné zaplatit rezervaci sedadla v přední – dražší – části letadla.

Cestování s dětmi do 2 let

Pro kojence do 2 let platí naprosto odlišná pravidla. Cena letenky pro kojence je jednotná pro všechny cesty, a to 750 Kč. Cena tak může být o mnoho nižší než pro dospělého, stejně tak může být vyšší, pokud je cena pro dospělého nižší než 750 Kč, ani v takovém případě se sleva neuděluje. Pokud při zpáteční cestě dosáhne kojenec věku 2 let a více, musí mít zakoupenu letenku v plné ceně. Ryanair nepřepravuje kojence mladší 7 dní včetně.
 
U kojenců se počítá s tím, že budou sedět na klíně dospělého, do rezervace tak nelze přidat více kojenců, než je dospělých. Cestující s kojencem na klíně si mohou zarezervovat pouze sedadla u okna. Pro kojence je možné také zarezervovat samostatné sedadlo. Pro tuto možnost musíte po vytvoření rezervace letenek zavolat na infolinku Ryanair a sdělit svůj požadavek. Při letu na samostatném sedadle musí kojenec použít dětské bezpečnostní pásy AmSafe CARES nebo autosedačku schválenou pro použití v letadle s pětibodovým pásem. Na toaletách v zadní části letadla je k dispozici přebalovací pult.
 
Při cestování s kojencem má dospělá doprovázející osoba nárok na další příruční zavazadlo s věcmi pro kojence o hmotnosti 5 kg. Pokud má kojenec rezervované vlastní sedadlo, hmotnostní limit příručního zavazadla se na něj nevztahuje. Pro kojence se zdarma přepravuje navíc jeden skládací sportovní kočárek, se kterým půjdete až k odletové bráně (gate) nebo ke schodům do letadla, kde vám bude odebrán a zdarma dán do zavazadlového prostoru. Po příletu jej zaměstnanci letiště přinesou opět k bráně příletu nebo schodům do letadla. Dále se zdarma přepravuje jedna autosedačka, podsedák nebo cestovní postýlka. S těmito zdarma přepravovanými věcmi se doporučuje zajít před odletem na přepážku check-in, kde vám tyto věci označí (nejpozději 40 minut před odletem). Kojenci do 1 roku nemají nárok na vlastní odbavené zavazadlo, od jednoho roku výše už nárok na odbavené zavazadlo vzniká.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobrý den, z článku chápu, že dítě starší dvou let má nárok na přepravu kočárku a autosedačky zdarma, nicméně se mi nedaří to dohledat přímo na stránkách Ryanairu. Platí to stále? Neradi bychom byli při odbavení nepříjemně překvapeni…. Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano platí, ověřeo několikrát.

 • Profilový obrázek
  Dominika napsal(a):

  Dobry den,
  Planuji letet s ryanair a 14mesicnim ditetem. Moje letenka vychazi na 160kc a poplatek za batole 750. Zakoupila jsem tedy 2 dospele letenky. Je to mozne? Mohu toto udelat? Neni to problem ze jsem batoleti koupila dospelackou letenku? Moc dekuji za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je možné to tak udělat a pak změnit tu osobu na dítě na online chatu. Určitě je to potřeba udělat před odletem, jeden čas vyžadoval Ryanair aby se to udělalo přes telefon, kde byl naschvál právě poplatek asi 20 € a tím pádem se to pak už u žádné letenky nevyplatilo, určitě bych tak zkusil napsat na ten chat.

 • Profilový obrázek
  Andrea napsal(a):

  Dobrý den,
  plánují cestovat s 3měsíční dcerou na lince Ryanairu Praha-Brusel Charleroi. Zatím používáme kočárek s klasickou hlubokou korbou, tzn. nikoliv sportovní kočárek. Bude tedy třeba korbičku odbavit jako zavazadlo a tudíž si zaplatit klasické zavazadlo? Nebo ji také nechat označit a vezmou mi kočárek i v této podobě až těsně před nástupem do letadla?
  Další otázka-budu cestovat s autosedačkou, která má certifikaci pro účely létání a nikde nemohu najít číslo na infolinku, kde bych měla tuto rezervaci provést. Mohla bych Vás o něj požádat?
  Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kočárek s korbou vám odbaví ale jako standardní zavazadlo, ne až u letadla… Sedadlo pro děti do 2 let se rezervuje přes online chat…

 • Profilový obrázek
  Patricie napsal(a):

  Dobrý den, má dítě ve věku 4 let také nárok u společnosti Ryanair na přepravu kočárku a podsedaku zdarma nebo přeprava potřeb pro děti je zdarma jen pokud jsou dítěti maximálně 2 roky? Předem děkuji za odpověď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý dne, ano platí to pro všechny děti.

 • Profilový obrázek
  Nikola napsal(a):

  Dobrý den mají děti ve věku 2,5 let a sedm let nárok na příruční zavazadla zdarma?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano stejně jako dospělý.

 • Profilový obrázek
  Lukáš napsal(a):

  Dobrý den, letíme s Ryanem do Řecka, dva dospělí a dcera 1,5 roku. V systému je uvedeno, že má nárok na kočárek / autosedačku (obojí chceme brát) zdarma. Nicméně posléze je zde ještě možnost odkliknutí „baby equipment“ za 450,-Kč na let. Mám ji zvolit, nebo nemusím? Děkuji za odpověď, Lukáš

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, to je další vybavení navíc, pokud vám tak stačí co je v ceně, tak další volit nemusíte.

 • Profilový obrázek
  Petra Zahradová napsal(a):

  Dobrý den, chápu tedy správně že když poletí s mou 14 měsíční dcerou mohu si vzít sebou zdarma kočárek i cestovní postýlku? Kočárek asi brát nebudeme jelikož ji budu nosit jde mi hlavně o tu postýlku.
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, odbavit na checkinu.

 • Profilový obrázek
  Johana napsal(a):

  Dobry den,
  Chtela bych se zeptat, zda je mozne vzit konstrukci kocarku s nasazenou autosedackou a pak tyto 2 kusy odevzdat az u letadla? Budu mit tedy 1 slozeny kocarek (konstrukci) a autosedacku.
  Nebo mi autosedacku vezmou uz na check inu?
  Diky moc!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, se vším zajedete nejdříve na checkin, kde to necháte označit, jestli to odbavíte tam nebo až u letadla je na vás.

 • Profilový obrázek
  Tereza napsal(a):

  Prosim, jak je to u wizzair s kocarkem zdarma, je to jen pro deti do dvou let? Nebo i pro starsi? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   I pro starší.

 • Profilový obrázek
  Veronika Michalová napsal(a):

  Dobrý den, mohu letět se dvěma dětma (4 a 3 roky) sama?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano bez problémů.

 • Profilový obrázek
  A. napsal(a):

  Dobrý den, máme zakoupené letenky s „pidibatůžkem“ na konec září s Ryanair z Vídně do Valencie – 2 dospělí + 2 děti (5 let a 2,5 roku). Rádi bychom vzali mladšímu kočárek, je možné si jej vzít s sebou a přepraví nám ho Ryanair zdarma? Nebo je nutné přikoupit zavazadlo? Předem děkuji!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano je to zdarama, před odletem s ním zajděte na checkin, kde vám ho označí, můžete ho případně rovnou odevzdat na odbavení nebo ho odevzdáte až u letadla, dají ho zpět buď opět k letadlu nebo standardně na pás.

 • Profilový obrázek
  Petr napsal(a):

  Dobrý den, koupil jsem letenky s Ryanairem z Katovic do Alghera pro sebe a své dvě 15-ti leté děti (dvojčata), jsem schopen ale udělat on live check-in jen pro sebe… jejich datum narození nelze zadat.
  Ryanair Live chat nereaguje, jak mám postupovat? Lze vyřešit až na letišti?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, znamená to, že jste vybral špatnou věkovou kategorii při rezervaci. Varianty jsou dvě. Zadat datum narození takové, aby to při online checkinu prošlo (na 99% si toho nikdy nikdo nemá šanci všimnout) nebo pak napsat na online chat, ideálně ráno (rovnou napsat „talk to agent“) a obvykle nastaví airport checkin pro ty dvě děti, které se budou muset checknout na letišti.

 • Profilový obrázek
  Dana napsal(a):

  Dobrý den, nemůžu najít informaci na webu Ryanairu. Pokud beru pro dítě (8 a 10 let) podsedáky do auta, musím je dát na check-in a můžu počítat, že je odbaví zdarma, nebo lze vzít do letadla (což by bylo pro nás výhodnější)? Máme všichni zakoupený priority boarding a nebudeme zavazadla odbavovat. Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kolikrát jsem viděl jak si je berou děti s sebou do letadla, asi by měly jít i odbavit, lepší bude když se stavíte přímo na checkinu a domluvíte se… Každé letiště k tomu přistupuje taky trochu jinak…

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobry den, poletime s dcerou (2,5) pres Ryanair. Ma zakoupenou letenku, kde sedi samostatne. I tak ma narok na odbaveni autosedacky zdarma? Vsude jsem se docetla jen o kocarku. Dekuji za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, ideálně obalit a zanést na checkin.

 • Profilový obrázek
  Marketa napsal(a):

  Dobry den,
  Syn ma 4 roky, koupili jsme letenky u Ryanair -je mozne zdarma odbavit autosedacku prosim? Pokud ne, lze vzit alespon podsedak do auta?
  Dekuji za odpoved

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, sedačku jsem neviděl, že by pustili, podsedáky celkem běžně.

 • Profilový obrázek
  Hana napsal(a):

  Dobrý den, máme letenky s Ryanair do Alicante, dva dospělí a dvě děti – jedno ve věku 3 let a jedno ve věku 4 let. Můžeme přepravit podsedáky do auta? Nebo je nutné na ně zakoupit zavazadlo? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano můžete.

 • Profilový obrázek
  Tereza napsal(a):

  Dobry den, letime s Ryanair do Rima. Pri koupi letenek jsem zakoupila Baby equipment s piktogramem kocarku. Nasemu synovi jsou 2 roky a brala jsem to tak, ze jiz nema narok na kocarek zdarma. Jak to tedy prosim je? A muze se vzit k takto zaplacenemu detskemu vybaveni neco navic? Myslim spise zavazadlo s oblecenim nez autosedacku. Moc dekuji za odpoved. Tereza

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, na kočárek v ceně letenky nárok má, takže si můžete vzít další věc navíc.

 • Profilový obrázek
  Petra Korcakova napsal(a):

  Dobry den,
  Je nejaky limit na sportovni kocarek, ktery odevzdate u letadla?
  Nejake rozmery ci typ?
  Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud je to standardní typ tak není problém.

 • Profilový obrázek
  Kateřina napsal(a):

  Dobry den, resi se tady primarne Ryanair… letime s dcerou (2,5roku) pres Level na Guadeloupe, ma svoji letenku, sve sedadlo, ma narok si vzit zdarma kocarek? Dekuju za odpoved!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano.

 • Profilový obrázek
  HonzaJr napsal(a):

  Dobrý den,
  Pokud zakoupím přednostní nástup do letadla + 2 palubní zavazadla pro dospělé a nekoupím totéž pro děti (7 a 9 let ) dostanou ten přednostní nástup také automaticky (zavazadla pro ně nepotřebujeme) s náma nebo nám všem přednostní nástup zruší?
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, přednostní nástup mít nebudou, společně tak půjdete v non-priority frontě, vy ho využít nemusíte.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *