Cestování s dítětem u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Cestování s dítětem u Ryanair

2.8.2018 11:15 90 komentářů

Cestování s malými dětmi má svá specifika a každá aerolinka může mít odlišné podmínky pro jejich přepravu. Ryanair rozlišuje čtyři kategorie cestujících – kojence do 2 let, děti do 12 let, dospívající do 16 let a dospělé starší 16 let.

Dospívající do 16 let

U cestujících do 16 let platí, co se týče ceny letenky, zavazadel a poskytovaných služeb, stejné podmínky jako pro dospělé. Nejsou poskytovány žádné slevy ani výhody. Dospívající do 16 let ovšem nemůžou cestovat sami, vždy je vyžadováno, aby cestovali s dospělým doprovodem.
 
Pokud potřebujete k již existující rezervaci přidat cestujícího mladší 16 let, nejde to udělat samostatně. První je potřeba vytvořit novou rezervaci pro dospělého a následně informovat online chat Ryanairu, kde budou rezervace za poplatek 30 € spojeny dohromady včetně úpravy věku cestujícího.
 
V případě, že byste se pokusili systém obejít a pro cestujícího mladšího 16 let zakoupili letenku pro dospělého, narazíte u odbavení, kdy při vyplňování data narození najdete jen data pro cestující starších 16 let. Letenku tak neodbavíte a nebude vám umožněno na ni cestovat.

Cestování s dětmi do 12 let

U dětí do 12 let platí podobné podmínky jako u dospívajících do 16 let. Nejsou jim poskytovány žádné slevy z ceny letenek a dalších služeb a také nesmí cestovat sami bez doprovodu dospělého. Děti do 12 let mají ovšem nárok na přidělení sedadla zdarma k rezervaci sedadla pro dospělého, aby mohla rodina sedět pohromadě. Dospělý je povinen si zakoupit rezervaci sedadla, u kterého je cena 4 eura, a neomezený počet dětí do 12 let má rezervaci sedadla v řadách 18-33 zdarma. V případě, že jsou tato sedadla už plně obsazena, nárok na sedadlo zdarma zaniká a je tak nutné zaplatit rezervaci sedadla v přední – dražší – části letadla.

Cestování s dětmi do 2 let

Pro kojence do 2 let platí naprosto odlišná pravidla. Cena letenky pro kojence je jednotná pro všechny cesty, a to 750 Kč. Cena tak může být o mnoho nižší než pro dospělého, stejně tak může být vyšší, pokud je cena pro dospělého nižší než 750 Kč, ani v takovém případě se sleva neuděluje. Pokud při zpáteční cestě dosáhne kojenec věku 2 let a více, musí mít zakoupenu letenku v plné ceně. Ryanair nepřepravuje kojence mladší 7 dní včetně.
 
U kojenců se počítá s tím, že budou sedět na klíně dospělého, do rezervace tak nelze přidat více kojenců, než je dospělých. Cestující s kojencem na klíně si mohou zarezervovat pouze sedadla u okna. Pro kojence je možné také zarezervovat samostatné sedadlo. Pro tuto možnost musíte po vytvoření rezervace letenek zavolat na infolinku Ryanair a sdělit svůj požadavek. Při letu na samostatném sedadle musí kojenec použít dětské bezpečnostní pásy AmSafe CARES nebo autosedačku schválenou pro použití v letadle s pětibodovým pásem. Na toaletách v zadní části letadla je k dispozici přebalovací pult.
 
Při cestování s kojencem má dospělá doprovázející osoba nárok na další příruční zavazadlo s věcmi pro kojence o hmotnosti 5 kg. Pokud má kojenec rezervované vlastní sedadlo, hmotnostní limit příručního zavazadla se na něj nevztahuje. Pro kojence se zdarma přepravuje navíc jeden skládací sportovní kočárek, se kterým půjdete až k odletové bráně (gate) nebo ke schodům do letadla, kde vám bude odebrán a zdarma dán do zavazadlového prostoru. Po příletu jej zaměstnanci letiště přinesou opět k bráně příletu nebo schodům do letadla. Dále se zdarma přepravuje jedna autosedačka, podsedák nebo cestovní postýlka. S těmito zdarma přepravovanými věcmi se doporučuje zajít před odletem na přepážku check-in, kde vám tyto věci označí (nejpozději 40 minut před odletem). Kojenci do 1 roku nemají nárok na vlastní odbavené zavazadlo, od jednoho roku výše už nárok na odbavené zavazadlo vzniká.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Dana napsal(a):

  Dobrý den, nemůžu najít informaci na webu Ryanairu. Pokud beru pro dítě (8 a 10 let) podsedáky do auta, musím je dát na check-in a můžu počítat, že je odbaví zdarma, nebo lze vzít do letadla (což by bylo pro nás výhodnější)? Máme všichni zakoupený priority boarding a nebudeme zavazadla odbavovat. Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kolikrát jsem viděl jak si je berou děti s sebou do letadla, asi by měly jít i odbavit, lepší bude když se stavíte přímo na checkinu a domluvíte se… Každé letiště k tomu přistupuje taky trochu jinak…

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobry den, poletime s dcerou (2,5) pres Ryanair. Ma zakoupenou letenku, kde sedi samostatne. I tak ma narok na odbaveni autosedacky zdarma? Vsude jsem se docetla jen o kocarku. Dekuji za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, ideálně obalit a zanést na checkin.

 • Profilový obrázek
  Marketa napsal(a):

  Dobry den,
  Syn ma 4 roky, koupili jsme letenky u Ryanair -je mozne zdarma odbavit autosedacku prosim? Pokud ne, lze vzit alespon podsedak do auta?
  Dekuji za odpoved

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, sedačku jsem neviděl, že by pustili, podsedáky celkem běžně.

 • Profilový obrázek
  Hana napsal(a):

  Dobrý den, máme letenky s Ryanair do Alicante, dva dospělí a dvě děti – jedno ve věku 3 let a jedno ve věku 4 let. Můžeme přepravit podsedáky do auta? Nebo je nutné na ně zakoupit zavazadlo? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano můžete.

 • Profilový obrázek
  Tereza napsal(a):

  Dobry den, letime s Ryanair do Rima. Pri koupi letenek jsem zakoupila Baby equipment s piktogramem kocarku. Nasemu synovi jsou 2 roky a brala jsem to tak, ze jiz nema narok na kocarek zdarma. Jak to tedy prosim je? A muze se vzit k takto zaplacenemu detskemu vybaveni neco navic? Myslim spise zavazadlo s oblecenim nez autosedacku. Moc dekuji za odpoved. Tereza

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, na kočárek v ceně letenky nárok má, takže si můžete vzít další věc navíc.

 • Profilový obrázek
  Petra Korcakova napsal(a):

  Dobry den,
  Je nejaky limit na sportovni kocarek, ktery odevzdate u letadla?
  Nejake rozmery ci typ?
  Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud je to standardní typ tak není problém.

 • Profilový obrázek
  Kateřina napsal(a):

  Dobry den, resi se tady primarne Ryanair… letime s dcerou (2,5roku) pres Level na Guadeloupe, ma svoji letenku, sve sedadlo, ma narok si vzit zdarma kocarek? Dekuju za odpoved!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano.

 • Profilový obrázek
  HonzaJr napsal(a):

  Dobrý den,
  Pokud zakoupím přednostní nástup do letadla + 2 palubní zavazadla pro dospělé a nekoupím totéž pro děti (7 a 9 let ) dostanou ten přednostní nástup také automaticky (zavazadla pro ně nepotřebujeme) s náma nebo nám všem přednostní nástup zruší?
  Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, přednostní nástup mít nebudou, společně tak půjdete v non-priority frontě, vy ho využít nemusíte.

 • Profilový obrázek
  Kateřina Skládalová napsal(a):

  Dobrý den. Dcera si rezervovala letenku pro dospělé, bohužel v době letu jí bude stále 15. Poletí s dospělou kamarádkou, ona už má letenku také rezervovanou. Lze na letišti při odbavení ukázat formulář že souhlasím ze poletí s touto dospělou? Děkuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, zásadní problém bude při online odbavení, proto je potřeba změnit na online chatu typ cestujícího, jinak online checkin neprovedete…

 • Profilový obrázek
  Simon napsal(a):

  Dobrý den, máme rezervaci u Ryanair pro 2 dospělé a 13 leté dítě. U jednoho dospělého máme zadán přednostní nástup + 2 zavazadla (malé a palubní). U druhého dospělého a dítěte pouze malé zavazadlo. To znamená celkem 3 x malé zavazadlo a 1 x palubní zavazadlo 10 kg. V itineráři cesty ale máme pouze 2 x malé a 1 x palubní. Je možné, že by dítě na malé zavazadlo nemělo automatický nárok? Děkuji za odpověď.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, spíše to bude trochu jinak rozepsané, 13-leté dítě má nárok na zavazadla stejné jako dospělý.

 • Profilový obrázek
  Vítek napsal(a):

  Dobrý den,
  mohu si vzít pro děti (6 a 8) podsedák do auta na palubu jako příruční zavazadlo? U Ryanair.
  Díky

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano, stavte se s ním na checkinu.

 • Profilový obrázek
  Zuzana napsal(a):

  Dobrý den, potřebuji poradit se změnou , zadala jsem omylem 15 letou dceru jako dospělého , nejde mi on-line odbavení a chat nereaguje, vždy se mi jen zobrazí, ze chat začíná , ale žádná odpověď , dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, nemělo by to být, obvykle se mi ovzal agent hned, pokud by se to nepovedlo, tak bych si tipl, že zrovna tohohle rozdílu si jen tak někdo na letišti nevšimne ;).

 • Profilový obrázek
  Blanka napsal(a):

  Zdravím, bookujeme let s ryanairem a máme 2 dospělé a jedno dítě. Když dojde k výběru zavazadel, dám u dospělého palubuní pod sedačku a 1x 10kg příruční zavazadlo. Pak se mě to zěptá, jestli to mám aplikovat na všechny a já zatrhnu ano. Jedno to 10kg zavazadlo stojí 24euro tam a zpátky, Takže se mi načte 72 euro za 3 příruční zavazadla do 10kg.. Když ale přijdu na konec rezervace. máme tam jen 2 palubní zavazadla, i když platím za 3. to dítě se mi tam prostě nenačítá. Jak to funguje? Je to tam, ale nepíšou to, nebo to tam není vůbec a v předchozím kroku to nemá být v nabídce?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Jen se to nebude propisovat, pokud to máte 3x zaplacené tak to pak bude i na palubní vstupence.

 • Profilový obrázek
  Andrea napsal(a):

  Dobrý deň, potrebujem poradiť, či potrebujem pri lete z Viedne na Maltu Ryanairom predložiť Súhlas druhého rodiča, ak cestuje matka s dcérou (3 roky), ale každá sa volá inak? Pôvodne mal letieť aj otec, ale toho musíme ešte zmeniť na inú osobu. Ďakujem. Andrea

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, během letecké dopravy ho po vás nikdo chtít nebude, jedině kdyby náhodou na místě byl nějaký problém nebo kontrola tak je lepší mít nějaký pamflet, ale stejně to není nic oficiálního…

 • Profilový obrázek
  long napsal(a):

  Prosím pomoc 🙂 Uvažujeme nad výletem do Dánska, letenka z Prahy pro dospělé za 239Kč – když přidám prcka do 2 let, tak mi cena skočí někam, kde nechci…nelze zakoupit rovnou 3ks dospělé?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne bohužel nejde, za dítě do 2 let se platí poplatek, případně pokud pro něj chcete sedadlo je potřeba provést rezervaci přes call centrum.

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobry den,mohu se zeptat,jsk je to v pripade,ze miminko bude mit klasicky kocar,tzn.s hlubokou korbou?Vsude pisou skladaci sportak,ale to nase mimi mit jeste nemuze.Nebo mi korbu budou pocitat jsko jednu z free veci,ktere lze vzit?Misto autosedacky ci postylky??Dekuji za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, lepší dotaz přímo na Ryanair,… vyloženě s korbou jsem nikdy nikoho letět neviděl.

  • Profilový obrázek
   long napsal(a):

   Děkuji za info…takže zakoupím 2 letenky pro dospělé, za prcka dám 750Kč a bude sedět na klíně? 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, stejně jako by ty letenky pro dospělého stály 5 000 Kč.

 • Profilový obrázek
  Irena napsal(a):

  Zdravím . Chtěla jsem se zeptat , letime z Uk do Řecka s 2 letym synem a už platil letenku za starsi dítě . Má stále nárok na kočárek zdarma?
  Děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ano.

 • Profilový obrázek
  Jana Veselá napsal(a):

  Dobrý den.
  Cestujeme s Ryanair s 3,5 letým dítětem. Jak je to s autosedačkou? Může letět bez ní ( s sebou ji jinak nepotřebujeme)? Vím, že letadlo není auto, jen letím poprvé, neznám pravidla, nikde jsem se nedočetla a nechci na letišti zažít žádné překvapení. Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano sedí standardně na sedačce jako dospělý.

 • Profilový obrázek
  Ivana napsal(a):

  Dobrý deň,
  Chcem sa spýtať o radu, kúpila som v Ryanairi letenku pre dospelých pre 14 ročného a neviem urobiť online cheking, ako mám ďalej postupovať ?
  Ďakujem za odpoveď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je potřeba na online chat, kde vám obvykle zdarma přidají do rezervace odbavení na letišti a palubní vstupenku získáte až tam…

 • Profilový obrázek
  Ivana napsal(a):

  Dobrý deň,chcem sa opýtať, letíme na dovolenke raynerom a syn má tri roky,ako je to s kočiarom a batožinou? Podľa nových podmienok neviem, či sa za jeho príručnú batožinu a kočiar platí alebo nie… ďakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jelikož jsou mu už 3, bude platit za letenku stejnou cenu jako vy, tznm, bude mít stejná pravidla i pro příruční zavazadlo, kočárek (skládací) se přepraví zdamra, na checkinu se předem stavte nechat ho označit.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *