Cestování s dítětem u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Cestování s dítětem u Ryanair

2.8.2018 11:15 22 komentářů

Cestování s malými dětmi má svá specifika a každá aerolinka může mít odlišné podmínky pro jejich přepravu. Ryanair rozlišuje čtyři kategorie cestujících – kojence do 2 let, děti do 12 let, dospívající do 16 let a dospělé starší 16 let.

Dospívající do 16 let

U cestujících do 16 let platí, co se týče ceny letenky, zavazadel a poskytovaných služeb, stejné podmínky jako pro dospělé. Nejsou poskytovány žádné slevy ani výhody. Dospívající do 16 let ovšem nemůžou cestovat sami, vždy je vyžadováno, aby cestovali s dospělým doprovodem.
 
Pokud potřebujete k již existující rezervaci přidat cestujícího mladší 16 let, nejde to udělat samostatně. První je potřeba vytvořit novou rezervaci pro dospělého a následně informovat online chat Ryanairu, kde budou rezervace za poplatek 30 € spojeny dohromady včetně úpravy věku cestujícího.
 
V případě, že byste se pokusili systém obejít a pro cestujícího mladšího 16 let zakoupili letenku pro dospělého, narazíte u odbavení, kdy při vyplňování data narození najdete jen data pro cestující starších 16 let. Letenku tak neodbavíte a nebude vám umožněno na ni cestovat.

Cestování s dětmi do 12 let

U dětí do 12 let platí podobné podmínky jako u dospívajících do 16 let. Nejsou jim poskytovány žádné slevy z ceny letenek a dalších služeb a také nesmí cestovat sami bez doprovodu dospělého. Děti do 12 let mají ovšem nárok na přidělení sedadla zdarma k rezervaci sedadla pro dospělého, aby mohla rodina sedět pohromadě. Dospělý je povinen si zakoupit rezervaci sedadla, u kterého je cena 4 eura, a neomezený počet dětí do 12 let má rezervaci sedadla v řadách 18-33 zdarma. V případě, že jsou tato sedadla už plně obsazena, nárok na sedadlo zdarma zaniká a je tak nutné zaplatit rezervaci sedadla v přední – dražší – části letadla.

Cestování s dětmi do 2 let

Pro kojence do 2 let platí naprosto odlišná pravidla. Cena letenky pro kojence je jednotná pro všechny cesty, a to 750 Kč. Cena tak může být o mnoho nižší než pro dospělého, stejně tak může být vyšší, pokud je cena pro dospělého nižší než 750 Kč, ani v takovém případě se sleva neuděluje. Pokud při zpáteční cestě dosáhne kojenec věku 2 let a více, musí mít zakoupenu letenku v plné ceně. Ryanair nepřepravuje kojence mladší 7 dní včetně.
 
U kojenců se počítá s tím, že budou sedět na klíně dospělého, do rezervace tak nelze přidat více kojenců, než je dospělých. Cestující s kojencem na klíně si mohou zarezervovat pouze sedadla u okna. Pro kojence je možné také zarezervovat samostatné sedadlo. Pro tuto možnost musíte po vytvoření rezervace letenek zavolat na infolinku Ryanair a sdělit svůj požadavek. Při letu na samostatném sedadle musí kojenec použít dětské bezpečnostní pásy AmSafe CARES nebo autosedačku schválenou pro použití v letadle s pětibodovým pásem. Na toaletách v zadní části letadla je k dispozici přebalovací pult.
 
Při cestování s kojencem má dospělá doprovázející osoba nárok na další příruční zavazadlo s věcmi pro kojence o hmotnosti 5 kg. Pokud má kojenec rezervované vlastní sedadlo, hmotnostní limit příručního zavazadla se na něj nevztahuje. Pro kojence se zdarma přepravuje navíc jeden skládací sportovní kočárek, se kterým půjdete až k odletové bráně (gate) nebo ke schodům do letadla, kde vám bude odebrán a zdarma dán do zavazadlového prostoru. Po příletu jej zaměstnanci letiště přinesou opět k bráně příletu nebo schodům do letadla. Dále se zdarma přepravuje jedna autosedačka, podsedák nebo cestovní postýlka. S těmito zdarma přepravovanými věcmi se doporučuje zajít před odletem na přepážku check-in, kde vám tyto věci označí (nejpozději 40 minut před odletem). Kojenci do 1 roku nemají nárok na vlastní odbavené zavazadlo, od jednoho roku výše už nárok na odbavené zavazadlo vzniká.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Veronika napsal(a):

  Rozumím tomu dobře, že když mám dítě 9 let, zaplatím si sedadlo, ona má sedadlo zdarma a netýká se nás slučování letenek? Minule se starší dcerou (15 let) mi systém nechtěl pustit a musela jsem zadat starší věk a pak volat o slučování letenek a platit za to! Bojím se, že mi to udělají i u té mladší. Nebo to tak nebude?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Při rezervaci je potřeba rezervovat rovnou správný věk v době cesty, systém vám pak rovnou automaticky přidá cenu za vaše sedadlo a na plánku si vyberete sedadla vedle sebe, pro dceru bude v ceně.

 • Libor Janda napsal(a):

  Dobrý den, mohu se s Vámi zkušenými cestovateli/rodiči prosím poradit?

  1)Je nějaká horní věková hranice na ten kočárek zdarma pro dítě?
  Poprvé poletíme s naším prckem ( věk 2 roky) do Itálie s Ryanair. Trošku tápu s tím co si mohu zdarma pro prcka vzít. Já a manželka máme zaplacenu Priority, prcek ne. Nevím jak je to s kočárkem. Píšou, že pro kojence je to zdarma , ale už nevidím jestli to není nějak omezeno věkem. Nevím, jestli teda musím přepravu kočárku dokoupit, či nikoliv.

  2)Dále se píše, že kojenci starší jednoho roku mají BEZPLATNÝ 10kg limit na palubní zavazadlo plus druhé malé zavazadlo . Zase nevím jestli to není omezeno věkem. Pokud tedy ne, chápu že má nárok na to samé ohledně zavazadel jako já s Priority?

  3) podle všeho je možné kromě kočárku vzít i autosedačku. Nepotřebuji ji vzít na palubu, není ani asi certifikovaná do letadla, ale hodila by se nám k půjčení auta v Itálii. Je možné jí zdarma odbavit na check-inu?

  Děkuji moc za Vaše případné rady a zkušenosti

  Libor

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kočárky jsou přepravovány zdarma pro dítě prakticky jakéhokoliv věku, dopředu zajít na check in a nechat si ho označit, klidně ho můžete rovnou i odbavit nebo pak odevzdat u schodů do letadla.
   Pokud máte dítě 2 let, tak už má letenku pro dítě, takže stejná pravidla jako pro dospělého.
   U té sedačky bych to viděl jen čistě pro toho infanta (do 2 let)….

 • Irena napsal(a):

  Dobry den, poletim s Ryanair, letenka pro me a 7 letou dceru. Procitan diskuze a pipravde,jelikoz ketam minimalne,moc nechapu system slev pro 7lete dite. Tedy ja si koupim letenku v rade 18-33 za urcitou cenu a k tomu je rezervace pro dite jen za urcity poplatek 6€a cenu letenky uz neplatim? Dcera bude vzdy sedet vedle me?Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano nic neřešíte, zadáte sebe a dítě do 7 let a systém vám automaticky přidá do ceny cenu za vaše sedadlo, dítě pak má sedačku zdarma, vyberte si potom na plánku přímo místa.

 • Michaela napsal(a):

  Dobrý den, chci se zeptat, když budu cestovat s 12 letou dcerou platí pro ni, že když má rezervované sedadlo dospělý tak ona má k němu zdarma? Nebo to platí jen do 12 let ne včetně? Dá se rezervace případně řešit až na letišti? Jaká je šance že budeme mít letenky vedle sebe?Cestování s ryanair. Děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to jen do 11 včetně, ale ono to taky není úplně zdarma, dospělému se automaticky načte sedadlo za 180 Kč, takže je to jakoby za půlku.

 • Martina napsal(a):

  Dobrý den, poletíme s dvěma dětmi – 1 rok a 4 roky. Pro mladší dítě potřebuji vzít kočárek a autosedačku, pro čtyřletého zvažujeme rovněž autosedačku. Nerozumím tomu, jestli má i starší dítě nárok na 2 kusy dětského vybavení zdarma. Dívala jsem se do podmínek Ryanairu a trochu mě mate terminologie – někde se píše o dítěti, někde o kojenci. Pokud by zdarma nebyla, můžeme tedy další autosedačku odbavit za 15Eur/ let? Nebo šla by tato autosedačka (homologovaná pro použití v letadle) použít pro starší dítě přímo na palubě letadla? Moc děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den z toho co jsem četl, tak pokud je schválená pro provoz v letadle, tak by neměl být problém ji s sebou vzít i pro dítě starší 2 let. Stejně tak podle ceníku jsou povolena 2 zavazadla (kočárek + třeba sedačka) pro child, takže by to mělo být…

 • Martina napsal(a):

  Dobrý den,

  cestujeme na konci února s kojencem do 2 let do Itálie bez zavazadel do úložných prostor, proto budeme brát např. 6x obědových skleniček, 15x ovocných kapsiček na palubu. Existuje nějaký limit omezující množství potravin pro kojence, když bude evidentní, že takové mnžoství nezkonzumuje běhěm jednoho letu? 🙂 Děkuji za odpověď.

  Martina

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den,
   ano existuje, jídlo na palubu může mít pouze tolik, kolik by měl potřebovat pro ten let…

 • Alena La Haye napsal(a):

  Zdravím, cestuji s kojencem, který má dle web stranek nárok na palubní zavazadlo do 5 kg zdarma. Nepisi se ale nikde povolené rozměry tohoto zavazadla, pouze ta váha. Jaké jsou tedy jeho povolené rozměry? ??Dekuji za odpoved

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Počítá se s tím, že 5 kg zavazadlo nebude nikdy natolik rozměrné, aby se udávaly rozměry, takže standardní taška, batoh apod.

 • Tomáš Hnilica napsal(a):

  Hezky den,
  zkousim rezervovat u ryanairu letenky pro 2x dospely, 2x dite 2-11 a 1x kojenec a nemuzu pochopit rozdil v cene. Pro jednoho dospeleno je cena letenky rekneme 58eur, pro dva dospele taky (58 x 2), pro 2 dospele a 1 dite ale jiz 70 eur ( 70 x 3). Pro vsech 5 osob pak 70 x 4 + infant.
  Zkousim i 3 dospele a pak cena taky vyskoci na 70eur.
  Z jakeho duvodu ryanair znevyodnuje rezervace pro 3+ osob? Cekal bych spise nizsi cenu pri nakupu vice letenek.
  V mem konkretnim pripade se vyplati udelat rezervace 2 (dosp + dite + infant a dosp + dite), rozdil v cene je 690 vs 640, tj 50eur.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, letecké tarify fungují jinak. Vždy je dostupný určitý počet levných letenek, to znamená v tomto případě jsou dostupné 2 letenky za 58 €, další už jsou za 70 €. Pokud tedy provádíte rezrevaci pro 3 osoby dostanete cenu 3×70 € protože tarif za 58 € je dostupný jen pro 2 osoby. Řešení je rezervace rozdělit a 2 osoby rezervovat zvlášť na jednu rezervaci, zbytek pak na druhou.

 • Veronika napsal(a):

  Dobry den, jak je to s auto sedackou na balubu zdarma? Mame letenku infant pro syna a dalsi dite uz je nad 2 roky. Jak se toto resi? Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, pokud ji chcete na palubu, tak musí být certifikována pro používání v letadla, jinak do zavazadlového prostoru je zdarma, viz text výše.

 • Eva napsal(a):

  Dobrý den, prosím vás o radu, jak mám řešit situaci, kdy chceme s dcerkou letět s Ryanair. Dcerka bude mít při cestě tam 23 měsíců, ale při cestě zpět již 24 měsíců, takže se přesouvá do druhé kategorie. Mám tedy vytvořit rezervaci na cestu tam (kdy jí objednám letenku pro batole) a pak odlišnou rezervaci na cestu zpět (kdy jí objednám letenku nad 2 roky)? A jak se v tomto případě řeší zavazadla? Kočárek při cestě tam bude mít zdarma a při cestě zpět ho musím zaplatit navíc?
  Děkuji moc za radu,
  Eva

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to dost specifické, takže určitě to jde udělat jednoměrná tam jako kojenec, zpět jako dítě, kočárek je v ceně u obou. Klidně ale i jako zpáteční dítě a pak na online chatu se domluvit, že jí ještě nebudou 2 roky a oni si to v systému zapíšou, případně vám dají zdarma airport checkin.

 • Tereza napsal(a):

  Dobry den/ Ahoj 🙂
  Letam s Ryanair uz nejakou tu dobu, ale za tyden poletim poprve se svym 7-tydennim synem. Zakoupila jsem mu letenku infant a v cene je tedy sportovni kocarek. 7 tydenni miminko je ale v kocarku s korbickou, takze i kdyz se podvozek da uplne slozit, korbicku jen tak „nesroluju“. Na druhou stranu muzu vzit bezplatne postylku/sedacku …. muzu si tedy namisto postylky/sedacky vzit n palubu korbu ? Myslim, ze trasa Barcelona – Praha bude bez problemu, ale mam zkusenost, ze na prazskem letisti delaji vetsi problemy, takze zpatecni cesta Prg-Bcn by nemusela probehnout lehce.
  Moc dekuji za odpoved !!!!
  Tereza

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně se korbičky nepovolují, mají rozměr mimo všechny příruční zavazadla, hodil bych dotaz přímo na ryanair chat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *