Cestování s dítětem u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Cestování s dítětem u Ryanair

2.8.2018 11:15 5 komentářů

Cestování s malými dětmi má svá specifika a každá aerolinka může mít odlišné podmínky pro jejich přepravu. Ryanair rozlišuje čtyři kategorie cestujících – kojence do 2 let, děti do 12 let, dospívající do 16 let a dospělé starší 16 let.

Dospívající do 16 let

U cestujících do 16 let platí, co se týče ceny letenky, zavazadel a poskytovaných služeb, stejné podmínky jako pro dospělé. Nejsou poskytovány žádné slevy ani výhody. Dospívající do 16 let ovšem nemůžou cestovat sami, vždy je vyžadováno, aby cestovali s dospělým doprovodem.
 
Pokud potřebujete k již existující rezervaci přidat cestujícího mladší 16 let, nejde to udělat samostatně. První je potřeba vytvořit novou rezervaci pro dospělého a následně informovat online chat Ryanairu, kde budou rezervace za poplatek 30 € spojeny dohromady včetně úpravy věku cestujícího.
 
V případě, že byste se pokusili systém obejít a pro cestujícího mladšího 16 let zakoupili letenku pro dospělého, narazíte u odbavení, kdy při vyplňování data narození najdete jen data pro cestující starších 16 let. Letenku tak neodbavíte a nebude vám umožněno na ni cestovat.

Cestování s dětmi do 12 let

U dětí do 12 let platí podobné podmínky jako u dospívajících do 16 let. Nejsou jim poskytovány žádné slevy z ceny letenek a dalších služeb a také nesmí cestovat sami bez doprovodu dospělého. Děti do 12 let mají ovšem nárok na přidělení sedadla zdarma k rezervaci sedadla pro dospělého, aby mohla rodina sedět pohromadě. Dospělý je povinen si zakoupit rezervaci sedadla, u kterého je cena 4 eura, a neomezený počet dětí do 12 let má rezervaci sedadla v řadách 18-33 zdarma. V případě, že jsou tato sedadla už plně obsazena, nárok na sedadlo zdarma zaniká a je tak nutné zaplatit rezervaci sedadla v přední – dražší – části letadla.

Cestování s dětmi do 2 let

Pro kojence do 2 let platí naprosto odlišná pravidla. Cena letenky pro kojence je jednotná pro všechny cesty, a to 750 Kč. Cena tak může být o mnoho nižší než pro dospělého, stejně tak může být vyšší, pokud je cena pro dospělého nižší než 750 Kč, ani v takovém případě se sleva neuděluje. Pokud při zpáteční cestě dosáhne kojenec věku 2 let a více, musí mít zakoupenu letenku v plné ceně. Ryanair nepřepravuje kojence mladší 7 dní včetně.
 
U kojenců se počítá s tím, že budou sedět na klíně dospělého, do rezervace tak nelze přidat více kojenců, než je dospělých. Cestující s kojencem na klíně si mohou zarezervovat pouze sedadla u okna. Pro kojence je možné také zarezervovat samostatné sedadlo. Pro tuto možnost musíte po vytvoření rezervace letenek zavolat na infolinku Ryanair a sdělit svůj požadavek. Při letu na samostatném sedadle musí kojenec použít dětské bezpečnostní pásy AmSafe CARES nebo autosedačku schválenou pro použití v letadle s pětibodovým pásem. Na toaletách v zadní části letadla je k dispozici přebalovací pult.
 
Při cestování s kojencem má dospělá doprovázející osoba nárok na další příruční zavazadlo s věcmi pro kojence o hmotnosti 5 kg. Pokud má kojenec rezervované vlastní sedadlo, hmotnostní limit příručního zavazadla se na něj nevztahuje. Pro kojence se zdarma přepravuje navíc jeden skládací sportovní kočárek, se kterým půjdete až k odletové bráně (gate) nebo ke schodům do letadla, kde vám bude odebrán a zdarma dán do zavazadlového prostoru. Po příletu jej zaměstnanci letiště přinesou opět k bráně příletu nebo schodům do letadla. Dále se zdarma přepravuje jedna autosedačka, podsedák nebo cestovní postýlka. S těmito zdarma přepravovanými věcmi se doporučuje zajít před odletem na přepážku check-in, kde vám tyto věci označí (nejpozději 40 minut před odletem). Kojenci do 1 roku nemají nárok na vlastní odbavené zavazadlo, od jednoho roku výše už nárok na odbavené zavazadlo vzniká.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Veronika napsal(a):

  Dobry den, jak je to s auto sedackou na balubu zdarma? Mame letenku infant pro syna a dalsi dite uz je nad 2 roky. Jak se toto resi? Dekuji

 • Eva napsal(a):

  Dobrý den, prosím vás o radu, jak mám řešit situaci, kdy chceme s dcerkou letět s Ryanair. Dcerka bude mít při cestě tam 23 měsíců, ale při cestě zpět již 24 měsíců, takže se přesouvá do druhé kategorie. Mám tedy vytvořit rezervaci na cestu tam (kdy jí objednám letenku pro batole) a pak odlišnou rezervaci na cestu zpět (kdy jí objednám letenku nad 2 roky)? A jak se v tomto případě řeší zavazadla? Kočárek při cestě tam bude mít zdarma a při cestě zpět ho musím zaplatit navíc?
  Děkuji moc za radu,
  Eva

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to dost specifické, takže určitě to jde udělat jednoměrná tam jako kojenec, zpět jako dítě, kočárek je v ceně u obou. Klidně ale i jako zpáteční dítě a pak na online chatu se domluvit, že jí ještě nebudou 2 roky a oni si to v systému zapíšou, případně vám dají zdarma airport checkin.

 • Tereza napsal(a):

  Dobry den/ Ahoj 🙂
  Letam s Ryanair uz nejakou tu dobu, ale za tyden poletim poprve se svym 7-tydennim synem. Zakoupila jsem mu letenku infant a v cene je tedy sportovni kocarek. 7 tydenni miminko je ale v kocarku s korbickou, takze i kdyz se podvozek da uplne slozit, korbicku jen tak „nesroluju“. Na druhou stranu muzu vzit bezplatne postylku/sedacku …. muzu si tedy namisto postylky/sedacky vzit n palubu korbu ? Myslim, ze trasa Barcelona – Praha bude bez problemu, ale mam zkusenost, ze na prazskem letisti delaji vetsi problemy, takze zpatecni cesta Prg-Bcn by nemusela probehnout lehce.
  Moc dekuji za odpoved !!!!
  Tereza

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně se korbičky nepovolují, mají rozměr mimo všechny příruční zavazadla, hodil bych dotaz přímo na ryanair chat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *