Cestování s dítětem u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Cestování s dítětem u Ryanair

2.8.2018 11:15 48 komentářů

Cestování s malými dětmi má svá specifika a každá aerolinka může mít odlišné podmínky pro jejich přepravu. Ryanair rozlišuje čtyři kategorie cestujících – kojence do 2 let, děti do 12 let, dospívající do 16 let a dospělé starší 16 let.

Dospívající do 16 let

U cestujících do 16 let platí, co se týče ceny letenky, zavazadel a poskytovaných služeb, stejné podmínky jako pro dospělé. Nejsou poskytovány žádné slevy ani výhody. Dospívající do 16 let ovšem nemůžou cestovat sami, vždy je vyžadováno, aby cestovali s dospělým doprovodem.
 
Pokud potřebujete k již existující rezervaci přidat cestujícího mladší 16 let, nejde to udělat samostatně. První je potřeba vytvořit novou rezervaci pro dospělého a následně informovat online chat Ryanairu, kde budou rezervace za poplatek 30 € spojeny dohromady včetně úpravy věku cestujícího.
 
V případě, že byste se pokusili systém obejít a pro cestujícího mladšího 16 let zakoupili letenku pro dospělého, narazíte u odbavení, kdy při vyplňování data narození najdete jen data pro cestující starších 16 let. Letenku tak neodbavíte a nebude vám umožněno na ni cestovat.

Cestování s dětmi do 12 let

U dětí do 12 let platí podobné podmínky jako u dospívajících do 16 let. Nejsou jim poskytovány žádné slevy z ceny letenek a dalších služeb a také nesmí cestovat sami bez doprovodu dospělého. Děti do 12 let mají ovšem nárok na přidělení sedadla zdarma k rezervaci sedadla pro dospělého, aby mohla rodina sedět pohromadě. Dospělý je povinen si zakoupit rezervaci sedadla, u kterého je cena 4 eura, a neomezený počet dětí do 12 let má rezervaci sedadla v řadách 18-33 zdarma. V případě, že jsou tato sedadla už plně obsazena, nárok na sedadlo zdarma zaniká a je tak nutné zaplatit rezervaci sedadla v přední – dražší – části letadla.

Cestování s dětmi do 2 let

Pro kojence do 2 let platí naprosto odlišná pravidla. Cena letenky pro kojence je jednotná pro všechny cesty, a to 750 Kč. Cena tak může být o mnoho nižší než pro dospělého, stejně tak může být vyšší, pokud je cena pro dospělého nižší než 750 Kč, ani v takovém případě se sleva neuděluje. Pokud při zpáteční cestě dosáhne kojenec věku 2 let a více, musí mít zakoupenu letenku v plné ceně. Ryanair nepřepravuje kojence mladší 7 dní včetně.
 
U kojenců se počítá s tím, že budou sedět na klíně dospělého, do rezervace tak nelze přidat více kojenců, než je dospělých. Cestující s kojencem na klíně si mohou zarezervovat pouze sedadla u okna. Pro kojence je možné také zarezervovat samostatné sedadlo. Pro tuto možnost musíte po vytvoření rezervace letenek zavolat na infolinku Ryanair a sdělit svůj požadavek. Při letu na samostatném sedadle musí kojenec použít dětské bezpečnostní pásy AmSafe CARES nebo autosedačku schválenou pro použití v letadle s pětibodovým pásem. Na toaletách v zadní části letadla je k dispozici přebalovací pult.
 
Při cestování s kojencem má dospělá doprovázející osoba nárok na další příruční zavazadlo s věcmi pro kojence o hmotnosti 5 kg. Pokud má kojenec rezervované vlastní sedadlo, hmotnostní limit příručního zavazadla se na něj nevztahuje. Pro kojence se zdarma přepravuje navíc jeden skládací sportovní kočárek, se kterým půjdete až k odletové bráně (gate) nebo ke schodům do letadla, kde vám bude odebrán a zdarma dán do zavazadlového prostoru. Po příletu jej zaměstnanci letiště přinesou opět k bráně příletu nebo schodům do letadla. Dále se zdarma přepravuje jedna autosedačka, podsedák nebo cestovní postýlka. S těmito zdarma přepravovanými věcmi se doporučuje zajít před odletem na přepážku check-in, kde vám tyto věci označí (nejpozději 40 minut před odletem). Kojenci do 1 roku nemají nárok na vlastní odbavené zavazadlo, od jednoho roku výše už nárok na odbavené zavazadlo vzniká.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Ivana napsal(a):

  Dobrý deň,chcem sa opýtať, letíme na dovolenke raynerom a syn má tri roky,ako je to s kočiarom a batožinou? Podľa nových podmienok neviem, či sa za jeho príručnú batožinu a kočiar platí alebo nie… ďakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jelikož jsou mu už 3, bude platit za letenku stejnou cenu jako vy, tznm, bude mít stejná pravidla i pro příruční zavazadlo, kočárek (skládací) se přepraví zdamra, na checkinu se předem stavte nechat ho označit.

 • Profilový obrázek
  Hana napsal(a):

  Dobrý den. Letím s 4 letou vnučkou do Francie. Máme koupenou priority. Potřebuji pro ni vzít autosedačku. Mohu ji nechat zdarma odbavit do zavazadlového prostoru?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano.

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobrý den, z chatu Ryanair mi psali po dotazu, jestli mohu s sebou vzít pro děti (2,5 a 4,5 let) autosedačky zdarma:

  Na jedno dítě jsou zdarma přepravovány 2 předměty pro děti – 1 je kočárek plus jedna z následujících položek: autosedačka, posilovací sedačka nebo cestovní postýlka. Při příjezdu na letiště mohou být 2 bezplatné položky dětského vybavení označeny pro cestování v Bag Drop Desk, který se zavře 40 minut před plánovaným časem odletu. Dětské kočárky mohou být použity až do schodů letadla a po přistání bude kočár k dispozici na schodech letadla (pokud to místní podmínky dovolují).
  Tato zásada platí, pokud cestujete s dítětem do 12 let.

  Uváděli jste zde, že nelze, že za poplatek jako zavazadlo, tak jen ať víte, že lze 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Díky za info, obecně to takhle pěkně Ryanair nikde nepíše….

 • Profilový obrázek
  renca napsal(a):

  Dobry den, chystame se na cestu s ditetem. Myslime si, ze kocarek na letisti nebudeme potrebovat. Muzeme si ho tedy omotat folii proti poskozeni a rovnou ho odevzdat na pas? a bude to vzato jako dalsi zavazadlo ,ktere se musi prikoipit? nevim jak to funguje ( naposledy jsme ho brali az k letadlu ale ted ho potrebovat nebudeme) dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, neměl by být problém ho odevzdat na checkinu, při nejhorším ho obalené odevzdáte až u letadla.

 • Profilový obrázek
  Monika napsal(a):

  Dobrý den, polštině s půlroční dcerou s Ryanair, budeme mít s sebou skládací kočárek a chtěli bychom si odbavit autosedacku, kterou budeme potřebovat do pujceneho suta mistr. Myslíte, ze se jedna o případ, kdy bude sedačka prepravens zdarma, i když není certifikovaná do letadla a v letadle ji nepoužijeme (chceme ji odbavit). Dekuji monika

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Můžete ji přepravovat jako tu věc navíc, takže obvázat fólií a nechat na checkinu odbavit…

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobrý den,
  letíme se synem (1 rok) v Srpnu do Rigy. Četla jsem, že má nárok na 5kg zavazadlo.Máme zaplacené ještě zavazadlo do 10kg.Takže pokud to dobře chápu, mohu mít na palubu své příruční zavazadlo , prcka zavazadlo (5kg) a ten kufr mi odbaví do zavazadlového prostoru zdarma? Mám dojem , že mi tam psali , že je to také palubní zavazadlo.Když jsem letěla před rokem , kufr mi označili a u letadla jsem ho poté odevzdala a oni ho uložili do zavazadlového prostoru. 🙂 Ale už je to přes rok zpět a asi už se to změnilo. 🙂 A ohledně sportovního kočárku,jde složit jako jeden díl, i když je dvoudílný. Myslíte že to bude vadit?

  Děkuji a přeji hezký večer.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, záleží jaké to zavazadlo máte přikoupené, pokud Priority, berete ho s sebou nahoru, pokud 10kg odbavené tak se odevzdá na checkinu. U gate se to zdarma už nedělá, pro malého 5kg platí, jak píšete.

 • Profilový obrázek
  Alena napsal(a):

  dobry de, mame koupeny dve letenky pro dospele. potrebovala bych dokoupit jeste letenku por syna – 10 mesicu. jak to prosim provest ? dekuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, naspat na online chat, tam poradí, jelikož je to prakticky jako poplatek tak by neměl být problém vám ho do rezervace přidat.

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Dobrý den, letíme s Ryanair, dceři bude v době letu 1,5 roku, koupili jsme jí však samostatné sedadlo. K tomu mám dva dotazy:
  1) Nejde mi na dceru udělat online checkin, odbaví jí zdarma na letišti?
  2) Ty pásy AmSafe CARES, jak zmiňujete v článku, ty nám v letadle normálka vypůjčí nebo si je musíme sehnat sami?
  Díky moc předem za odpovědi. Hezký den!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, musíte napsat na online podporu a online checkin na letišti vám zařídí, pokud chcete přepravovat sedačku tak je potřeba mít vše s sebou.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den,
  Pokud mi je 15 let a budu cestovat s bratrem (25 let) tak budeme potřebovat nějaký papír s tím že rodiče dovolují, že s ním poletím?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně ne, ale je to lepší, kdyby byl nějaký průšvih…

 • Profilový obrázek
  Jitka napsal(a):

  Dobrý večer. Potřebovala bych poradit, jak řešit následující situaci. Máme koupené dvě dospělé letenky u Ryanair, a potřebujeme nakonec ještě dokoupit jednu další pro dítě ve věku 10 let. Jak toto vyřešit? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kontaktovat online chat, obyvykle se to dělá tak, že se koupí samostatná osoba 16+ a pak ji na online chatu přiřadí nižší věk a dají k vaší rezervaci.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, letíme s Ryanair s malým (1,5 roku) za 2 týdny a nikde nemohu nejít, jaký kočárek si smíne vzít. Je uvedeno “sportovní, skládací), ale to jsou pro tyhle děti všechny kočáry. Je bějaké pravidlo, že může mít jen jeden díl? My máme 2-dílný, tak jestli máme ještě honem koupit jednodílný. Děkuji za informaci.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, měl by být jednodílný ale když ho třeba sepnete páskou, tak se nic neděje…

 • Profilový obrázek
  Michal napsal(a):

  Dobrý den,

  rád bych si ověřil jak je / není účtován podsedák do auta (dětská autosedačka pro díte). Mám tři děti ve věku 7,7 a 9 let.
  Poletíme do IT – Sardínie. Budou podsedáky odbaveny zdarma, nebo za poplatek.

  Upozorňuji, že jsem dvě dospělé osoby na 3 děti.

  Moc děkuji za odpověď – pomoc!

  S pozdravem,

  Michal V.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, v tomto případě už je to standardní zavazadlo, takže tam bych vzal Priority a považoval bych ho za malé zavazadlo.

 • Profilový obrázek
  Hanka napsal(a):

  Dobrý den, cestují s 2letou dcerou. Dá vzít místo 2 zavazadel o 10kg 1 kufr do podpalubí 20kg??

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne kilogramy nelze u Ryanair sčítat.

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Rozumím tomu dobře, že když mám dítě 9 let, zaplatím si sedadlo, ona má sedadlo zdarma a netýká se nás slučování letenek? Minule se starší dcerou (15 let) mi systém nechtěl pustit a musela jsem zadat starší věk a pak volat o slučování letenek a platit za to! Bojím se, že mi to udělají i u té mladší. Nebo to tak nebude?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Při rezervaci je potřeba rezervovat rovnou správný věk v době cesty, systém vám pak rovnou automaticky přidá cenu za vaše sedadlo a na plánku si vyberete sedadla vedle sebe, pro dceru bude v ceně.

 • Profilový obrázek
  Libor Janda napsal(a):

  Dobrý den, mohu se s Vámi zkušenými cestovateli/rodiči prosím poradit?

  1)Je nějaká horní věková hranice na ten kočárek zdarma pro dítě?
  Poprvé poletíme s naším prckem ( věk 2 roky) do Itálie s Ryanair. Trošku tápu s tím co si mohu zdarma pro prcka vzít. Já a manželka máme zaplacenu Priority, prcek ne. Nevím jak je to s kočárkem. Píšou, že pro kojence je to zdarma , ale už nevidím jestli to není nějak omezeno věkem. Nevím, jestli teda musím přepravu kočárku dokoupit, či nikoliv.

  2)Dále se píše, že kojenci starší jednoho roku mají BEZPLATNÝ 10kg limit na palubní zavazadlo plus druhé malé zavazadlo . Zase nevím jestli to není omezeno věkem. Pokud tedy ne, chápu že má nárok na to samé ohledně zavazadel jako já s Priority?

  3) podle všeho je možné kromě kočárku vzít i autosedačku. Nepotřebuji ji vzít na palubu, není ani asi certifikovaná do letadla, ale hodila by se nám k půjčení auta v Itálii. Je možné jí zdarma odbavit na check-inu?

  Děkuji moc za Vaše případné rady a zkušenosti

  Libor

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kočárky jsou přepravovány zdarma pro dítě prakticky jakéhokoliv věku, dopředu zajít na check in a nechat si ho označit, klidně ho můžete rovnou i odbavit nebo pak odevzdat u schodů do letadla.
   Pokud máte dítě 2 let, tak už má letenku pro dítě, takže stejná pravidla jako pro dospělého.
   U té sedačky bych to viděl jen čistě pro toho infanta (do 2 let)….

 • Profilový obrázek
  Irena napsal(a):

  Dobry den, poletim s Ryanair, letenka pro me a 7 letou dceru. Procitan diskuze a pipravde,jelikoz ketam minimalne,moc nechapu system slev pro 7lete dite. Tedy ja si koupim letenku v rade 18-33 za urcitou cenu a k tomu je rezervace pro dite jen za urcity poplatek 6€a cenu letenky uz neplatim? Dcera bude vzdy sedet vedle me?Dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano nic neřešíte, zadáte sebe a dítě do 7 let a systém vám automaticky přidá do ceny cenu za vaše sedadlo, dítě pak má sedačku zdarma, vyberte si potom na plánku přímo místa.

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobrý den, chci se zeptat, když budu cestovat s 12 letou dcerou platí pro ni, že když má rezervované sedadlo dospělý tak ona má k němu zdarma? Nebo to platí jen do 12 let ne včetně? Dá se rezervace případně řešit až na letišti? Jaká je šance že budeme mít letenky vedle sebe?Cestování s ryanair. Děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je to jen do 11 včetně, ale ono to taky není úplně zdarma, dospělému se automaticky načte sedadlo za 180 Kč, takže je to jakoby za půlku.

 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Dobrý den, poletíme s dvěma dětmi – 1 rok a 4 roky. Pro mladší dítě potřebuji vzít kočárek a autosedačku, pro čtyřletého zvažujeme rovněž autosedačku. Nerozumím tomu, jestli má i starší dítě nárok na 2 kusy dětského vybavení zdarma. Dívala jsem se do podmínek Ryanairu a trochu mě mate terminologie – někde se píše o dítěti, někde o kojenci. Pokud by zdarma nebyla, můžeme tedy další autosedačku odbavit za 15Eur/ let? Nebo šla by tato autosedačka (homologovaná pro použití v letadle) použít pro starší dítě přímo na palubě letadla? Moc děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den z toho co jsem četl, tak pokud je schválená pro provoz v letadle, tak by neměl být problém ji s sebou vzít i pro dítě starší 2 let. Stejně tak podle ceníku jsou povolena 2 zavazadla (kočárek + třeba sedačka) pro child, takže by to mělo být…

 • Profilový obrázek
  Martina napsal(a):

  Dobrý den,

  cestujeme na konci února s kojencem do 2 let do Itálie bez zavazadel do úložných prostor, proto budeme brát např. 6x obědových skleniček, 15x ovocných kapsiček na palubu. Existuje nějaký limit omezující množství potravin pro kojence, když bude evidentní, že takové mnžoství nezkonzumuje běhěm jednoho letu? 🙂 Děkuji za odpověď.

  Martina

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den,
   ano existuje, jídlo na palubu může mít pouze tolik, kolik by měl potřebovat pro ten let…

 • Profilový obrázek
  Alena La Haye napsal(a):

  Zdravím, cestuji s kojencem, který má dle web stranek nárok na palubní zavazadlo do 5 kg zdarma. Nepisi se ale nikde povolené rozměry tohoto zavazadla, pouze ta váha. Jaké jsou tedy jeho povolené rozměry? ??Dekuji za odpoved

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Počítá se s tím, že 5 kg zavazadlo nebude nikdy natolik rozměrné, aby se udávaly rozměry, takže standardní taška, batoh apod.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *