Cestování s dítětem u Ryanair - Honzovy letenky
Skupiny létají s Honzou

Cestování s dítětem u Ryanair

2.8.2018 11:15 64 komentářů

Cestování s malými dětmi má svá specifika a každá aerolinka může mít odlišné podmínky pro jejich přepravu. Ryanair rozlišuje čtyři kategorie cestujících – kojence do 2 let, děti do 12 let, dospívající do 16 let a dospělé starší 16 let.

Dospívající do 16 let

U cestujících do 16 let platí, co se týče ceny letenky, zavazadel a poskytovaných služeb, stejné podmínky jako pro dospělé. Nejsou poskytovány žádné slevy ani výhody. Dospívající do 16 let ovšem nemůžou cestovat sami, vždy je vyžadováno, aby cestovali s dospělým doprovodem.
 
Pokud potřebujete k již existující rezervaci přidat cestujícího mladší 16 let, nejde to udělat samostatně. První je potřeba vytvořit novou rezervaci pro dospělého a následně informovat online chat Ryanairu, kde budou rezervace za poplatek 30 € spojeny dohromady včetně úpravy věku cestujícího.
 
V případě, že byste se pokusili systém obejít a pro cestujícího mladšího 16 let zakoupili letenku pro dospělého, narazíte u odbavení, kdy při vyplňování data narození najdete jen data pro cestující starších 16 let. Letenku tak neodbavíte a nebude vám umožněno na ni cestovat.

Cestování s dětmi do 12 let

U dětí do 12 let platí podobné podmínky jako u dospívajících do 16 let. Nejsou jim poskytovány žádné slevy z ceny letenek a dalších služeb a také nesmí cestovat sami bez doprovodu dospělého. Děti do 12 let mají ovšem nárok na přidělení sedadla zdarma k rezervaci sedadla pro dospělého, aby mohla rodina sedět pohromadě. Dospělý je povinen si zakoupit rezervaci sedadla, u kterého je cena 4 eura, a neomezený počet dětí do 12 let má rezervaci sedadla v řadách 18-33 zdarma. V případě, že jsou tato sedadla už plně obsazena, nárok na sedadlo zdarma zaniká a je tak nutné zaplatit rezervaci sedadla v přední – dražší – části letadla.

Cestování s dětmi do 2 let

Pro kojence do 2 let platí naprosto odlišná pravidla. Cena letenky pro kojence je jednotná pro všechny cesty, a to 750 Kč. Cena tak může být o mnoho nižší než pro dospělého, stejně tak může být vyšší, pokud je cena pro dospělého nižší než 750 Kč, ani v takovém případě se sleva neuděluje. Pokud při zpáteční cestě dosáhne kojenec věku 2 let a více, musí mít zakoupenu letenku v plné ceně. Ryanair nepřepravuje kojence mladší 7 dní včetně.
 
U kojenců se počítá s tím, že budou sedět na klíně dospělého, do rezervace tak nelze přidat více kojenců, než je dospělých. Cestující s kojencem na klíně si mohou zarezervovat pouze sedadla u okna. Pro kojence je možné také zarezervovat samostatné sedadlo. Pro tuto možnost musíte po vytvoření rezervace letenek zavolat na infolinku Ryanair a sdělit svůj požadavek. Při letu na samostatném sedadle musí kojenec použít dětské bezpečnostní pásy AmSafe CARES nebo autosedačku schválenou pro použití v letadle s pětibodovým pásem. Na toaletách v zadní části letadla je k dispozici přebalovací pult.
 
Při cestování s kojencem má dospělá doprovázející osoba nárok na další příruční zavazadlo s věcmi pro kojence o hmotnosti 5 kg. Pokud má kojenec rezervované vlastní sedadlo, hmotnostní limit příručního zavazadla se na něj nevztahuje. Pro kojence se zdarma přepravuje navíc jeden skládací sportovní kočárek, se kterým půjdete až k odletové bráně (gate) nebo ke schodům do letadla, kde vám bude odebrán a zdarma dán do zavazadlového prostoru. Po příletu jej zaměstnanci letiště přinesou opět k bráně příletu nebo schodům do letadla. Dále se zdarma přepravuje jedna autosedačka, podsedák nebo cestovní postýlka. S těmito zdarma přepravovanými věcmi se doporučuje zajít před odletem na přepážku check-in, kde vám tyto věci označí (nejpozději 40 minut před odletem). Kojenci do 1 roku nemají nárok na vlastní odbavené zavazadlo, od jednoho roku výše už nárok na odbavené zavazadlo vzniká.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.
 • Profilový obrázek
  Blanka napsal(a):

  Zdravím, bookujeme let s ryanairem a máme 2 dospělé a jedno dítě. Když dojde k výběru zavazadel, dám u dospělého palubuní pod sedačku a 1x 10kg příruční zavazadlo. Pak se mě to zěptá, jestli to mám aplikovat na všechny a já zatrhnu ano. Jedno to 10kg zavazadlo stojí 24euro tam a zpátky, Takže se mi načte 72 euro za 3 příruční zavazadla do 10kg.. Když ale přijdu na konec rezervace. máme tam jen 2 palubní zavazadla, i když platím za 3. to dítě se mi tam prostě nenačítá. Jak to funguje? Je to tam, ale nepíšou to, nebo to tam není vůbec a v předchozím kroku to nemá být v nabídce?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Jen se to nebude propisovat, pokud to máte 3x zaplacené tak to pak bude i na palubní vstupence.

 • Profilový obrázek
  Andrea napsal(a):

  Dobrý deň, potrebujem poradiť, či potrebujem pri lete z Viedne na Maltu Ryanairom predložiť Súhlas druhého rodiča, ak cestuje matka s dcérou (3 roky), ale každá sa volá inak? Pôvodne mal letieť aj otec, ale toho musíme ešte zmeniť na inú osobu. Ďakujem. Andrea

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, během letecké dopravy ho po vás nikdo chtít nebude, jedině kdyby náhodou na místě byl nějaký problém nebo kontrola tak je lepší mít nějaký pamflet, ale stejně to není nic oficiálního…

 • Profilový obrázek
  long napsal(a):

  Prosím pomoc 🙂 Uvažujeme nad výletem do Dánska, letenka z Prahy pro dospělé za 239Kč – když přidám prcka do 2 let, tak mi cena skočí někam, kde nechci…nelze zakoupit rovnou 3ks dospělé?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne bohužel nejde, za dítě do 2 let se platí poplatek, případně pokud pro něj chcete sedadlo je potřeba provést rezervaci přes call centrum.

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobry den,mohu se zeptat,jsk je to v pripade,ze miminko bude mit klasicky kocar,tzn.s hlubokou korbou?Vsude pisou skladaci sportak,ale to nase mimi mit jeste nemuze.Nebo mi korbu budou pocitat jsko jednu z free veci,ktere lze vzit?Misto autosedacky ci postylky??Dekuji za odpoved.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, lepší dotaz přímo na Ryanair,… vyloženě s korbou jsem nikdy nikoho letět neviděl.

  • Profilový obrázek
   long napsal(a):

   Děkuji za info…takže zakoupím 2 letenky pro dospělé, za prcka dám 750Kč a bude sedět na klíně? 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ano, stejně jako by ty letenky pro dospělého stály 5 000 Kč.

 • Profilový obrázek
  Irena napsal(a):

  Zdravím . Chtěla jsem se zeptat , letime z Uk do Řecka s 2 letym synem a už platil letenku za starsi dítě . Má stále nárok na kočárek zdarma?
  Děkuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Ahoj, ano.

 • Profilový obrázek
  Jana Veselá napsal(a):

  Dobrý den.
  Cestujeme s Ryanair s 3,5 letým dítětem. Jak je to s autosedačkou? Může letět bez ní ( s sebou ji jinak nepotřebujeme)? Vím, že letadlo není auto, jen letím poprvé, neznám pravidla, nikde jsem se nedočetla a nechci na letišti zažít žádné překvapení. Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano sedí standardně na sedačce jako dospělý.

 • Profilový obrázek
  Ivana napsal(a):

  Dobrý deň,
  Chcem sa spýtať o radu, kúpila som v Ryanairi letenku pre dospelých pre 14 ročného a neviem urobiť online cheking, ako mám ďalej postupovať ?
  Ďakujem za odpoveď

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, je potřeba na online chat, kde vám obvykle zdarma přidají do rezervace odbavení na letišti a palubní vstupenku získáte až tam…

 • Profilový obrázek
  Ivana napsal(a):

  Dobrý deň,chcem sa opýtať, letíme na dovolenke raynerom a syn má tri roky,ako je to s kočiarom a batožinou? Podľa nových podmienok neviem, či sa za jeho príručnú batožinu a kočiar platí alebo nie… ďakujem

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, jelikož jsou mu už 3, bude platit za letenku stejnou cenu jako vy, tznm, bude mít stejná pravidla i pro příruční zavazadlo, kočárek (skládací) se přepraví zdamra, na checkinu se předem stavte nechat ho označit.

 • Profilový obrázek
  Hana napsal(a):

  Dobrý den. Letím s 4 letou vnučkou do Francie. Máme koupenou priority. Potřebuji pro ni vzít autosedačku. Mohu ji nechat zdarma odbavit do zavazadlového prostoru?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ano.

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobrý den, z chatu Ryanair mi psali po dotazu, jestli mohu s sebou vzít pro děti (2,5 a 4,5 let) autosedačky zdarma:

  Na jedno dítě jsou zdarma přepravovány 2 předměty pro děti – 1 je kočárek plus jedna z následujících položek: autosedačka, posilovací sedačka nebo cestovní postýlka. Při příjezdu na letiště mohou být 2 bezplatné položky dětského vybavení označeny pro cestování v Bag Drop Desk, který se zavře 40 minut před plánovaným časem odletu. Dětské kočárky mohou být použity až do schodů letadla a po přistání bude kočár k dispozici na schodech letadla (pokud to místní podmínky dovolují).
  Tato zásada platí, pokud cestujete s dítětem do 12 let.

  Uváděli jste zde, že nelze, že za poplatek jako zavazadlo, tak jen ať víte, že lze 🙂

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Díky za info, obecně to takhle pěkně Ryanair nikde nepíše….

 • Profilový obrázek
  renca napsal(a):

  Dobry den, chystame se na cestu s ditetem. Myslime si, ze kocarek na letisti nebudeme potrebovat. Muzeme si ho tedy omotat folii proti poskozeni a rovnou ho odevzdat na pas? a bude to vzato jako dalsi zavazadlo ,ktere se musi prikoipit? nevim jak to funguje ( naposledy jsme ho brali az k letadlu ale ted ho potrebovat nebudeme) dekuji

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, neměl by být problém ho odevzdat na checkinu, při nejhorším ho obalené odevzdáte až u letadla.

 • Profilový obrázek
  Monika napsal(a):

  Dobrý den, polštině s půlroční dcerou s Ryanair, budeme mít s sebou skládací kočárek a chtěli bychom si odbavit autosedacku, kterou budeme potřebovat do pujceneho suta mistr. Myslíte, ze se jedna o případ, kdy bude sedačka prepravens zdarma, i když není certifikovaná do letadla a v letadle ji nepoužijeme (chceme ji odbavit). Dekuji monika

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Můžete ji přepravovat jako tu věc navíc, takže obvázat fólií a nechat na checkinu odbavit…

 • Profilový obrázek
  Michaela napsal(a):

  Dobrý den,
  letíme se synem (1 rok) v Srpnu do Rigy. Četla jsem, že má nárok na 5kg zavazadlo.Máme zaplacené ještě zavazadlo do 10kg.Takže pokud to dobře chápu, mohu mít na palubu své příruční zavazadlo , prcka zavazadlo (5kg) a ten kufr mi odbaví do zavazadlového prostoru zdarma? Mám dojem , že mi tam psali , že je to také palubní zavazadlo.Když jsem letěla před rokem , kufr mi označili a u letadla jsem ho poté odevzdala a oni ho uložili do zavazadlového prostoru. 🙂 Ale už je to přes rok zpět a asi už se to změnilo. 🙂 A ohledně sportovního kočárku,jde složit jako jeden díl, i když je dvoudílný. Myslíte že to bude vadit?

  Děkuji a přeji hezký večer.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, záleží jaké to zavazadlo máte přikoupené, pokud Priority, berete ho s sebou nahoru, pokud 10kg odbavené tak se odevzdá na checkinu. U gate se to zdarma už nedělá, pro malého 5kg platí, jak píšete.

 • Profilový obrázek
  Alena napsal(a):

  dobry de, mame koupeny dve letenky pro dospele. potrebovala bych dokoupit jeste letenku por syna – 10 mesicu. jak to prosim provest ? dekuji moc

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, naspat na online chat, tam poradí, jelikož je to prakticky jako poplatek tak by neměl být problém vám ho do rezervace přidat.

 • Profilový obrázek
  Veronika napsal(a):

  Dobrý den, letíme s Ryanair, dceři bude v době letu 1,5 roku, koupili jsme jí však samostatné sedadlo. K tomu mám dva dotazy:
  1) Nejde mi na dceru udělat online checkin, odbaví jí zdarma na letišti?
  2) Ty pásy AmSafe CARES, jak zmiňujete v článku, ty nám v letadle normálka vypůjčí nebo si je musíme sehnat sami?
  Díky moc předem za odpovědi. Hezký den!

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, musíte napsat na online podporu a online checkin na letišti vám zařídí, pokud chcete přepravovat sedačku tak je potřeba mít vše s sebou.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den,
  Pokud mi je 15 let a budu cestovat s bratrem (25 let) tak budeme potřebovat nějaký papír s tím že rodiče dovolují, že s ním poletím?

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, obecně ne, ale je to lepší, kdyby byl nějaký průšvih…

 • Profilový obrázek
  Jitka napsal(a):

  Dobrý večer. Potřebovala bych poradit, jak řešit následující situaci. Máme koupené dvě dospělé letenky u Ryanair, a potřebujeme nakonec ještě dokoupit jednu další pro dítě ve věku 10 let. Jak toto vyřešit? Děkuji.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, kontaktovat online chat, obyvykle se to dělá tak, že se koupí samostatná osoba 16+ a pak ji na online chatu přiřadí nižší věk a dají k vaší rezervaci.

 • Profilový obrázek
  Lucie napsal(a):

  Dobrý den, letíme s Ryanair s malým (1,5 roku) za 2 týdny a nikde nemohu nejít, jaký kočárek si smíne vzít. Je uvedeno “sportovní, skládací), ale to jsou pro tyhle děti všechny kočáry. Je bějaké pravidlo, že může mít jen jeden díl? My máme 2-dílný, tak jestli máme ještě honem koupit jednodílný. Děkuji za informaci.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, měl by být jednodílný ale když ho třeba sepnete páskou, tak se nic neděje…

 • Profilový obrázek
  Michal napsal(a):

  Dobrý den,

  rád bych si ověřil jak je / není účtován podsedák do auta (dětská autosedačka pro díte). Mám tři děti ve věku 7,7 a 9 let.
  Poletíme do IT – Sardínie. Budou podsedáky odbaveny zdarma, nebo za poplatek.

  Upozorňuji, že jsem dvě dospělé osoby na 3 děti.

  Moc děkuji za odpověď – pomoc!

  S pozdravem,

  Michal V.

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, v tomto případě už je to standardní zavazadlo, takže tam bych vzal Priority a považoval bych ho za malé zavazadlo.

 • Profilový obrázek
  Hanka napsal(a):

  Dobrý den, cestují s 2letou dcerou. Dá vzít místo 2 zavazadel o 10kg 1 kufr do podpalubí 20kg??

  • Honza
   Honza napsal(a):

   Dobrý den, ne kilogramy nelze u Ryanair sčítat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *