Skupiny létají s Honzou

Amerika za pár korun

18.1.2018 13:13 Žádné komentáře

V srpnu jsem si všiml příspěvku od Honzy – letenky do USA. Neváhali jsme ani vteřinu a okamžitě jsme kupovali listopadový termín (17.11. – 28.11). Letenky: Praha – New York (s hodinovým přestupem v Stockholmu – společnost Norwegian) a zpáteční Washington – Berlín (s hodinovým přestupem v Reykjavíku – společnost WOW air) spolu pro dvě osoby za 11 500 Kč (zpáteční letenky nás vyšly jen 3 000 Kč pro 2 osoby). Nejsme nároční cestovatelé a nízkonákladovky nám vůbec nevadí, celý trip jsme chtěli řešit co nejlevněji. Výhodou bylo, že jsme mohli navštívit hned 2 města v rámci jednoho výletu. Na všechno jsme měli skoro 11 dní a přišlo nám to jako dostačující čas.

New York

Ubytování jsme řešili přes airbnb v části Brooklyn – je to mnohem levnější než Manhattan kam se dostanete jednoduše a rychle pomocí metra.
Cesta z letiště je jednoduchá – z JFK jezdí AirTrain (metro) na Jamaica station kde můžete přestoupit na metro linky A, E, Z, J do Brooklynu, Manhatannu, Queensu nebo Bronxu.
Cena za jízdu AirTrain + metro je cca 7,75 $ (+1 $ za kartičku) za osobu.

Pro dopravu po New Yorku doporučuji pořídit MetroCard 7 denní “lítačka” vyjde na 32 $ (+1 $ za kartičku) a můžete jezdit neomezeně po New Yorku (bus, metro, lanovka – Roosevelt Island Tram). MetroCard pořídíte v automatu (dá se platit i kartou) nebo na informacích v prostorách metra. Doporučuji také Staten Island Ferry která vás proveze kolem Sochy svobody až na Staten Island zdarma.

V New Yorku jsou hezká muzea, které mají některé dny “pay what you can” a nebo jsou v některý den úplně zdarma. Tady se však musíte obrnit trpělivostí, protože tam bývá hodně lidí. TIP – poslední hodina (např. v American Museum of Natural History) bývá zdarma a nemusíte nic platit nebo stát ve frontě. Hodina vám ale na takto velké muzea nebude stačit i když nejste velkým fanouškem muzeí.

Využili jsme některých tipů od Janka Rubeše např. pivo na Time Square za 4 $ nebo pizza trojúhelník za 1 $ také na Time Square. Když už jsme u pizzy, tak určitě doporučuji Di Fara (v Brooklynu) je sice dražší cca 32 $ za 1 celou pizzu, ale výborná! Když už vám bude chybět tradiční CZ/SK kuchyně doporučuji zajít do Queensu do Koliby, kde točí Plzeň 🙂

Jak na mapu nebo navigaci

Když nechcete zbytečně platit za data doporučuji si vyznačit důležité body na mapě v google (např. ubytovaní) a následně si mapu města/oblasti stáhnout offline do mobilu (aplikace google maps) velká část New Yorku zabere jen nějakých 170 MB.

Pro vyznačení míst kam se chceme podívat apod. jsem si vytvořil vlastní mapu, kde jsem si vyznačil všechny body, následně vyexportoval a importoval do aplikace maps.me (všechna místa tak budete mít zase offline a nebudete vůbec potřebovat internet). Když budete chtít internet, doporučuji lycamobile – 1 GB a neomezené volání + SMS v USA i do ČR za cca 25 $. Nekupujte simku na letišti, je to mnohem dražší než ve městě.

mapa New York

Mnou vytvořena mapka cílů

Když máte internet doporučuji k navigaci používat taktéž aplikaci google maps, která obsahuje i veřejnou dopravu a naviguje velmi přesně a přehledně.

Washington D.C.

Na přesun do Washingtonu jsme využili autobus, je to asi nejlevnější alternativa a +/- 4 hodiny se to vydržet dá. Na stránce https://www.gotobus.com/usa/ lze jednoduše najít dopravce za nejvýhodnější cenu již od 25 $ za osobu.

Ubytování jsme řešili zase prostřednictvím airbnb.

Bohužel jsme si nechali na Washington jen 1 celý den a to vůbec nestačilo. Kromě památek je zde totiž vícero parádních muzeí (některé úplně zdarma). I když nejsem moc “muzejní typ” bylo to super. Doporučujeme zajít hlavně do muzea holocaustu – velmi silný zážitek, když si chcete sem–tam něco přečíst a nebo se jen podívat pořádně na exponáty můžete počítat s min. 3 nebo 4 hodinami na 1 muzeum.

Berlín

Když už jsme byli v Berlíně, tak jsme se tady rozhodli strávit taky pár hodin a projít si trochu město. Koupili jsme si celodenní lístek (vyplatí se už myslím po 2 nebo 3 jízdách). Následně jsme využili opět autobus (regiojet), kde jsme měli předem zakoupené jízdenky do Prahy v akci 1+1 zdarma takže pro 2 osoby za 390 Kč.

Víza a dokumenty

Nezapomeňte si vybavit víza. Pro účely turismu vám bude stačit ESTA (web je i v češtině), toto vízum platí až 90 dnů nepřetržitého pobytu v USA a můžete je opakovaně využít po dobu až 2 let. Cena za osobu je 14 $ (dá se platit kartou nebo PayPalem). Chtějí poměrně dost informací, třeba i o rodičích, nebo ubytování – když ještě nebudete vědět kde budete bydlet stačí napsat UNKNOWN.

Při kontrole v Stockholmu jsme dělali “pohovor” kde se nás ptali náhodné otázky a rovněž chtěli vidět zpáteční letenky – doporučuji mít tedy vytisknuté veškeré dokumenty.

Diskuze
PŘIDAT KOMENTÁŘ Chcete se na něco zeptat? Není vám něco jasné a nevíte si rady? Nebo naopak máte nějaké poznatky nebo zkušenosti, o které se chcete podělit? Napište do komentářů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *